آداب و رسوم سال نو در کشورهای مختلف دنیا

عجیب ترین آداب و رسوم سال نو

امروز آخرین روز سال میلادی است و از فردا سال نو آغاز می شود. سال نو در هر فرهنگی از اهمیت بالایی برخوردار است و مردم هر کشور آداب و رسوم و سنت های خاصی برای سال نو دارند و آغاز سال جدید را جشن می گیرند. امروز می خواهیم به مناسبت آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی برخی از عجیب ترین آداب و رسوم سال نو در کشورهای مختلف دنیا را به شما معرفی کنیم. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

دانمارک

مطالب مرتبط:
مراسم سال نو در چین
آتش بازی سال نو در دبی + ویدیو
سال نو در گرجستان چه خبر است؟

یکی از عجیب ترین آداب و رسوم سال نو در دانمارک شکستن بشقاب ها و ظروف استفاده نشده در طول سال است. در روز ۳۱ دسامبر، یعنی آخرین روز سال مردم دانمارک بشقاب، لیوان و هر ظرف و ظروفی که استفاده نشده باقی مانده را به درب خانه دوستان و عزیزانشان پرتاب می کنند و آن ها را می شکنند. دانمارکی ها معتقدند که با این کار ارواح پلید و بدیمن از خانه اعضای خانواده و دوستانشان دور می شود و سالی خوب و خوش یمن را آغاز خواهند کرد.

اسپانیا

از جمله آداب و رسوم سال نو در اسپانیا مربوط به خوردن انگور است! بله، مردم اسپانیا معتقدند که وقتی نیمه شب ۳۱ دسامبر فرا می رسد و سال نو آغاز می شود باید ۱۲ دانه انگور به نیابت از ۱۲ ماه سال خورده شود تا در سال جدید خوش یمنی و شانس همراه آن ها باشد. هر دانه انگور نشانه خوش شانسی در یک ماه از سال است و با خوردن این انگورها به استقبال سالی خوب و پربرکت می روند. حتی در برخی شهرهای اسپانیا مثل مادرید و بارسلونا، مردم در میادین اصلی شهر جمع می شوند و در کنار هم به خوردن انگور مشغول می شوند!

فنلاند

در فنلاند آداب و رسوم سال نو بسیار متعدد است، اما یکی از جالب ترین آن ها این است که یک نعل اسب را روی حرارت ذوب می کنند و بعد مایع مذاب را داخل آب می ریزند. بعد سعی می کنند با تفسیر شکل فلز در آب آینده شان را پیش بینی کنند. اگر این فلز به شکل یک قلب یا حلقه در آمده باشد این طور پیش بینی می شود که فرد در آن سال ازدواج خواهد کرد، اگر به شکل یک کشتی یا قایق باشد در آن سال سفری پیش رو خواهد داشت و اگر به شکل خوک در آمده باشد نوید سالی پربرکت و پر از نعمت خواهد بود.

انگلیس

یکی از عجیب ترین آداب و رسوم سال نو در انگلیس این است که اولین نفری که بعد از سال نو وارد منزل می شود باید مردی جوان با موهای تیره باشد که همراهش هدایایی مثل نان، نمک و ذغال دارد! هر کدام از هدیه ها سمبل یک چیز است: نان سمبل برکت و نعمت، نمک نماینده ثروت و ذغال نشانه گرمای خانه و کاشانه در سال جدید است.

چین

یکی از آداب و رسوم سال نو در چین رنگ کردن درب منزل است. چینی ها معتقدند رنگ قرمز سمبل شادی و خوش یمنی در سال جدید است و به همین دلیل با قرمز کردن درب منزلشان به استقبال سال جدید می روند. به طور کلی رنگ قرمز، رنگ سال جدید در چین است و در هنگام آغاز سال نو فانوس های قرمز، جشن های قرمز، لباس قرمز و هرچیز قرمز را می توانید در سطح شهر مشاهده کنید. حتی عیدی بچه ها هم در پاکت های قرمز داده می شود و هدایای بقیه هم در کاغذهای قرمز کادوپیچ می شود.

آفریقای جنوبی

مردم آفریقای جنوبی، به ویژه کسانی که در منطقه هیلبو در نزدیکی ژوهانسبورگ زندگی می کنند به مناسبت آغاز سال نو کل خانه و زندگی را تمیز و نو می کنند و مثل ما خانه تکانی می کنند! البته آن ها تنها به تمیز کردن اکتفا نمی کنند و حتی با عوض کردن مبلمان و اثاثیه منزل با ظاهری جدید به استقبال سال جدید می روند. البته اگر قرار باشد آداب و رسوم سال نو به طور سنتی اجرا شود باید لوازم قدیمی (حتی وسایل بزرگی مثل یخچال) از پنجره به بیرون پرتاب شود! اما می توان حدس زد که اجرای کامل این رسم چه خطراتی را می تواند برای بقیه که از زیر پنجره عبور می کنند در پی داشته باشد.

یونان

یونانی ها یکی از عجیب ترین آداب و رسوم سال نو را دارند و آن هم آویزان کردن یک پیاز درشت در جلوی درب خانه است! جالب است بدانید که پیاز در فرهنگ یونانی سمبل و نماد تولدی دوباره در سال نو است و به این ترتیب با آویزان کردن پیاز خود را برای سال جدید و نو آماده می کنند. حتی این رسم جالب و عجیب هم وجود دارد که پدر و مادرها صبح روز سال جدید آرام با پیاز به سر بچه ها می زنند و آن ها را بیدار می کنند!

اکوادور

از جمله آداب و رسوم سال نو در اکوادور آتش زدن مترسک است. مردم اکوادور یک مترسک درست می کنند و داخلش را با پوشال و کاغذ پر می کنند و بعد شب سال نو، درست نیمه شب آن را به آتش می کشند. آن ها همچنین عکس های قدیمی که از سال گذشته مانده و احیانا نامه ها و … را هم آتش می زنند تا به این ترتیب با آمادگی کامل به استقبال سال جدید بروند.

فیلیپین

بخش زیادی از آداب و رسوم سال نو در فیلیپین حول محور پول و سکه می گردد. خوش یمنی و خوشبختی در سال جدید برای فیلیپینی ها مصادف است با جیبی پر از پول و ثروت و رفاه. بنابراین مردم فیلیپین سعی می کنند هرچیز گردی که شباهتی با سکه و پول داشته باشد را به مناسبت سال نو جمع آوری کنند. غذاهای گرد میوه های گرد مثل دانه انگور یا عدس، لباس های گرد و هرچیز گرد و سکه مانندی در مراسم سال نو مشاهده می شود.

سوئد

یکی از عجیب ترین آداب و رسوم سال نو در سوئد اتفاق می افتد. اگر تا به حال فکر می کردید که افتادن بستنی روی زمین نشانه بدشانسی است پس با یکی از معروف ترین آداب و رسوم سال نو در سوئد هنوز آشنا نشده اید. مردم سوئد سال نو را با انداختن بستنی روی زمین شروع می کنند و معتقدند که این کار باعث خوش یمنی و خوش اقبالی در سال جدید می شود.

بولیوی

مردم بولیوی برای آغاز سال نو رسمی جالب دارند. با فرا رسیدن سال نو بولیوی ها چند سکه را داخل خمیر کیک و شیرینی قرار می دهند و بعد آن را می پزند. به این ترتیب هنگامی که کیک بین اعضای خانواده تقسیم می شود سکه سهم هرکس که باشد در سال جدید شانس و اقبال همراه او خواهد بود.

کلمبیا

از بین تمام آداب و رسوم سال نو در کشورهای مختلف دنیا، کلمبیایی ها رسم جالب تری دارند که با خط مشی ما الی گشتی ها هم سازگارتر است! آن ها معتقدند اگر می خواهید سال جدید سالی پر از سفر و ماجراجویی برایتان باشد باید از همین ابتدای سال آماده باشید و چمدانتان را ببندید! به همین دلیل، شب سال نو مردم با چمدانی خالی در اطراف منزل قدم می زنند تا به این ترتیب، خاطرات بد گذشته را به فراموشی بسپرند و با چمدان و ذهنی خالی و آماده به استقبال سال جدید بروند.

روسیه و سیبری

کشور روسیه سرزمینی پهناور و سردسیر است و به ویژه در منطقه سیبری آب و هوایی سرد و طاقت فرسا حاکم است. مردم روسیه و بیشتر منطقه سیبری معتقدند که اگر در سال نو داخل یک دریاچه یخ زده شیرجه بزنند در سال جدید دیگر دچار بیماری و مریضی نخواهند شد. آن ها تنه درختی را زیر سطح آب قرار می دهند و هر کس که داخل آب شیرجه می زند سعی می کند با نگه داشتن این تنه مدت زمان بیشتری را در آب سرد دوام بیاورد.

ترکیه

مردم ترکیه هم یکی از جالب ترین آداب و رسوم سال نو را دارند. ترک ها اشتراکات فرهنگی زیادی با ما دارند و نمک را نشانه برکت می دانند. به همین دلیل به محض اینکه ساعت ۱۲ نیمه شب فرا می رسد و رسما سال جدید آغاز می شود درب خانه را باز می کنند و کمی نمک درب خانه می پاشند. ترک ها معتقدند که با این کار رونق اقتصادی، برکت و نعمت را به خانه و کسب و کارشان می آورند.

منبع: worldstrides.com

نوشته آداب و رسوم سال نو در کشورهای مختلف دنیا اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *