آدرس حمام وکیل

شهر شیراز یکی از مهم ترین قطب های گردشگری ایران است و با برخورداری از انواع و اقسام جاذبه های توریستی، تفریحی و تاریخی محبوبیت بسیاری بین جهانیان بدست آورده است. یکی از پرآوازه ترین جاذبه های دیدنی این شهر، حمام وکیل است که بازدید از آن برای گردشگران تور شیراز، امری حتمی به شمار می آید. بدین منظور لحظه آخر در این بخش قصد دارد گردشگران عزیز را از آدرس حمام وکیل شیراز و نحوه دسترسی به آن مطلع سازد. بنابراین اگر شما نیز قصد سفر به شیراز را دارید، پیشنهاد می کنیم به مطالعه مقاله آدرس حمام وکیل بپردازید.


درباره حمام وکیل

در دوران زندیه عمران و آبادی بسیاری به اهتمام کریمخان زند در شهر شیراز صورت گرفت و بنا های بسیاری در آن زمان در شیراز احداث شد. مجموعه وکیل شیراز که شامل حمام، بازار و مسجد وکیل است نمونه بارز و بسیار خوب بنا هایی است که در این دوره و به دستور کریمخان زند ساخته شده است. حمام وکیل شیراز نیز در اواسط دهه ۱۷۶۰ میلادی به دستور کریمخان ساخته شده و فرآیند ساخت بنای آن حدود نیم قرن به طول انجامیده است، یعنی حدودا اواخر ۱۷۶۰ میلادی حمام وکیل یا همان گرمابه وکیل رسما افتتاح شد. گردشگران تور شیراز جالب است بدانید که در گذشته حمام های عمومی و اصلی شهر را معمولا در مرکز شهر می ساختند تا دسترسی عموم افراد به آن آسان باشد، حمام وکیل نیز به همین علت در مرکز شهر و در خیابان لطفعلی خان زند ساخته شده است. این بنا در غرب مسجد وکیل و در نزدیکی بازار وکیل قرار گرفته و اکثر گردشگران تور شیراز از این سه جاذبه گردشگری معروف، به صورت همزمان بازدید می کنند.

تا این قسمت از مقاله به شرح یک سری اطلاعات کلی درباره زمان ساخت و موقعیت مکانی حمام وکیل شیراز پرداختیم. اما نکته ای که بیش از همه در رابطه با این حمام حائز اهمیت است، بنای حمام و معماری ساخت آن است. سبک معماری ساختمان حمام وکیل همان ویژگی است که باعث کسب شهرت جهانی آن شده است. حمام وکیل شیراز بنایی است که سبک معماری ایرانی را به بهترین نحو ممکن به نمایش گذاشته و از پیشرفته ترین متد های معماری در آن زمان بهره برده است. برجسته ترین ویژگی آن نیز که در بدو ورود به حمام مشاهده خواهید کرد، سبکی است که در ساخت درب ورودی آن به کار رفته است. ورودی حمام شامل یک در کوچک است که توسط یک راهروی کوتاه شیب دار ورود را به هشتی ورودی و سربینه یا همان رختکن حمام ممکن می سازد. این شیب بسیار ملایم بوده و هدف از ساخت آن این بوده که از خروج هوای گرم و همچنین ورود هوای سرد به حمام جلوگیری شود.

فضای داخلی حمام از میان در، سربینه، گرم خانه، خزینه، تعدادی شاه نشین و حاکم نشین و قسمت های متعدد خدماتی تشکیل شده که هر کدام در آن زمان کاربرد خاص خود را داشته است. اگر شما نیز قصد دارید در سفر به شیراز از حمام وکیل بازدید کنید، بهتر است اطلاعاتی درباره فضای داخلی آن در دست داشته باشید.

میان در: میان در فضایی جداگانه بین بخش های سربینه و گرمخانه است که بسیار پر پیچ و خم بوده و کاربرد اصلی آن به حداقل رساندن تبادل هوای گرمخانه و سربینه و از بین بردن دید مستقیم بین این دو بخش بوده است.


سربینه: سربینه یا رختکن فضایی است که مردم به تعویض لباس در آن می پرداختند. این بخش از حمام که وسیع ترین قسمت آن است، از معماری منحصر به فردی برخوردار است. در واقع این قسمت یک هشت ضلعی منتظم است که در بخش میانی آن یک حوض هشت ضلعی وجود دارد. در همین بخش یک طاق سقفی هشت ضلعی به چشم می خورد که توسط هشت ستون سنگی از جنس سنگ گندمک گوگرد دار به زمین متصل شده اند. در سربینه تعدادی سکو و همچنین حوض های کوچک زیادی وجود دارد که مردم اکثر اوقات بعد از حمام پا های خود را داخل آب سرد حوض ها فرو می کردند، چرا متعقد بودند انجام این کار برای سلامتی بسیار مفید بوده و در اسلام نیز بسیار سفارش شده است.


گرمخانه: گرمخانه در واقع محل اصلی استحمام و شست و شو است. البته گردشگران تور لحظه آخری شیراز خوب است بدانید در قدیم، علاوه بر شست و شو، ماساژ های سنتی نیز در گرمخانه صورت می گرفت که به نوبه خود طرفداران زیادی داشت. معماری ساخت گرمخانه فضایی مربع شکل بوده و از سربینه کمی کوچک تر به نظر می رسد. کف گرمخانه پوشیده از سنگفرشی است و در زیر آن دالان های کم عرض و باریکی تعبیه کردند که بخار آب در آن ها جریان داشته و با رسوخ بخار حاصل از آن به سنگفرش به گرم شدن زودتر کف گرمخانه کمک می کرد. در معماری این بخش نیز یک طاق سقفی مربعی به کار رفته که توسط چهار ستون سنگی بزرگ به زمین متصل شده است.

خزینه: خزینه در ظلع جنوبی گرمخانه قرار دارد و محلی است که در آن دو دیگ بسیار بزرگ وجود داشته و از آن ها برای گرم گردن آب استفاده می کردند.

شاه نشین و حاکم نشین: شاه نشین یکی از دیدنی ترین بخش های حمام وکیل شیراز است. دو طرف گرمخانه دو شاه نشین و دو طرف خزینه ها نیز دو حاکم نشین وجود دارد که در میان هر حاکم نشین نیز حوض هایی از جنس سنگ مرمر قرار گرفته است. شاه نشین همان طور که از نام آن پیداست، مکانی مخصوص شاه بوده است.


در انتهای این بخش خوب است بدانید که حمام وکیل دارای حدود ۸۶۶۰ مترمربع زیر بنا و حدود ۱۱۰۰۰ مترمربع مساحت اصلی است و به عنوان یکی از وسیع ترین گرمابه های ایران شناخته می شود. ارتفاع و عرض این بنای تاریخی ارزشمند نیز به ترتیب حدود ۱۲۰ متر و ۸۰ متر تخمین زده شده است. حمام وکیل شیراز در فهرست آثار ملی ایران با شماره ۹۱۷ به ثبت رسیده است.

از آن جایی که حمام وکیل شیراز یک میراث فرهنگی بسیار مهم در ایران به شمار رفته و از جمله بنا های تاریخی گران بهای این مرز و بوم است، اکثر قریب به اتفاق گردشگران بازدید از حمام وکیل را در برنامه سفر خود به شیراز قرار می دهند، بنابراین پیشنهاد می کنیم اگر تا بحال این جاذبه توریستی را ندیده اید، حتما با تور لحظه آخری به شیراز رفته و از آن بازدید کنید. برای این کار اولین نکته که باید به آن واقف باشید، آدرس حمام وکیل و نحوه دسترسی به آن است و از آن جایی که لحظه آخر همواره برای رفاه گردشگران کوشیده است، قصد داریم در ادامه اطلاعاتی درباره آدرس حمام وکیل شیراز و راه های دسترسی به آن در اختیار علاقمندان قرار دهیم. پس برای اطلاع از آدرس حمام وکیل در ادامه این بخش از مقاله با ما همراه باشید.


آدرس حمام وکیل و نحوه دسترسی به آن

برای دسترسی به آدرس حمام وکیل شیراز راه های بسیاری وجود دارد. اولین و ساده ترین راه، استفاده از خدمات گردشگری و میز تور اقامتگاهتان در شیراز است که در آن صورت به همراه یک تور لیدر به این مکان رفته و از بازدید این جاذبه دیدنی لذت می برید. روش دوم که در سفر های شخصی معمولا کاربرد دارد، دسترسی به آدرس حمام وکیل شیراز توسط اتومبیل شخصی یا وسایل نقلیه عمومی است. اگر می خواهید از وسایل نقیله عمومی بدین منظور استفاده کنید، پیشنهاد ما به شما مترو است. برای اینکار کافی است خود را به نزدیک ترین ایستگاه مترو رسانده و در ایستگاه زندیه پیاده شوید، سپس تنها با یک پیاده روی حدودا ده دقیقه ای، به آدرس حمام وکیل خواهید رسید.

برخی از گردشگران نیز استفاده از ماشین شخصی را برای دسترسی به آدرس حمام وکیل ترجیح میدند. این افراد برای رفتن به حمام وکیل می توانند ابتدا به مرکز شهر شیراز رفته از دو مسیر که در ادامه ذکر می کنیم، خود را به آدرس حمام وکیل شیراز برسانند. مسیر اول دسترسی به آدرس حمام وکیل، بلوار شهدای حج – خیابان معنوی – گذرگاه ساحلی است که طی این مسافت حدود ۱۲ دقیقه (۷٫۲ کیلومتر) زمان می برد. مسیر دوم دسترسی نیز بلوار آزادگان – بلوار مدرس – خیابان زند بوده که طی کردن آن حدود ۱۴ دقیقه (حدود ۶ کیلومتر) طول می کشد.

آدرس حمام وکیل: استان فارس، شهر شیراز، خیابان لطفعلی خان زند.


بازدید از حمام وکیل

گردشگران عزیز خوب است بدانید بازدید از حمام وکیل شیراز همه روزه در نیمه اول سال از ساعت ۷ صبح تا ۸ شب و در نیمه دوم سال از ساعت ۸ صبح تا ۷ شب امکان پذیر است. همچنین هزینه ورودی این جاذبه برای گردشگران ایرانی حدود سه هزار تومان و برای توریست های خارجی حدود بیست هزار تومان می باشد. در اینجا لازم به ذکر است که مبالغ ذکر شده، مربوط به تاریخ ۲۵ دی ماه سال ۱۳۹۷ می باشد. در آخر نیز گفتنی است که زمان تقریبی بازدید از حمام وکیل شیراز، حدود ۱ ساعت تخمین زده است. 

امیدواریم با مطالعه این مقاله از سایت لحظه آخر اطلاعات مفیدی درباره حمام وکیل شیراز، آدرس و نحوه بازدید آن کسب کرده باشید و این اطلاعات در سفرتان به شیراز مفید واقع شود.


امتیاز
۵
از ۵ | از بین
۱۰۰
دهنده به امتیاز آدرس حمام وکیل

نوشته آدرس حمام وکیل اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *