آشنایی با شهر طلایی جیسالمر در راجستان هند

قلعه جیسالمر | Jaisalmer Fort

شاید اولین جاذبه ای که به نام این شهر معروف است، قلعه جیسالمر باشد. نام دیگر این قلعه، قلعه طلایی است که در سونار کویلا (Sonar Quilla) قرار گرفته و نماد شهر جیسالمر هند است. این قلعه توسط حاکم راجپوت به نام رائو جیسال ساخته شده و در درون خود دنیای بسیار بزرگی را جای داده است. اگر بخواهیم دقیق تر مکان این قلعه را بگوییم باید به سمت صحرای تار (Thar desert) در تپه تریکوتا (Trikuta Hill) بروید تا بتوانید نماهای طلایی آن را ببینید. این قلعه شاهد جنگ های بسیاری بوده است.

تمام نماهای این قلعه از سنگ ها و ماسه سنگ های زرد رنگی پوشیده شده که نمایی تماما طلایی و زرد رنگ به آن بخشیده اند. کل دژها و دیواره های این قلعه از سه لایه دیوار ساخته شده که ارتفاعی به اندازه ۳۰ فوت یعنی چیزی در حدود ۹ متر را پوشش می دهند. هر چند در گذشته این قلعه محل زندگی افراد سلطنتی بود اما هم اکنون خانواده های مردم عامه در آن زندگی می کنند. درون قلعه به زیبایی بیرون آن نیست. چرا که سیستم تاسیساتی و خدماتی مناسبی برای این جمعیت در آن وجود ندارد.

با این حال گردشگران درون قلعه می توانند به دیدن کتابخانه گیان بهاندار (Gyan Bhandar library) راج محل (the Raj Mahal) بنای لاکسمینات (Laxminath temple)، بنای جین (Jain temples)، چهار دروازه قلعه و سرای بازار آن بروند. مجسمه های نقاشی و اشکال عجیب و غریب، به سبک کلاسیک دیلوار، زیبایی این قلعه را در شهر جیسالمر هند نفس گیر کرده است.

نوشته آشنایی با شهر طلایی جیسالمر در راجستان هند اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *