آشوراده، تنها جزیره ایرانی دریای خزر در بندر ترکمن

آشنایی با بندر ترکمن و جزیره آشوراده در گلستان

بندر ترکمن یکی از بنادر شمالی ایران است که در استان گلستان قرار دارد و می توان گفت از معروف ترین بنادر سواحل شرقی دریای خزر محسوب می شود. این بندر می تواند برایتان تجربه منحصر به فردی را به وجود بیاورد چرا که در این منطقه می توانید غذاهای متنوع در کنار بازارچه های متعددی که در کنار هم قرار دارند سبب می شوند هر مسافری سفر دلچسبی را تجربه کند. اما یک جاذبه ی جذاب و دیدنی هم در این منطقه بندری وجود دارد که می تواند در واقع در تمام استان های شمالی حاشیه دریای خزر یک و تنهاست، بلکه این جاذبه ی دیدنی جزیره آشوراده است که در تنها جزیره ایرانی دریای خزر است و برای دسترسی به آن حتما باید به سمت بندر ترکمن بروید. در ادامه همراه با الی گشت باشید تا بیشتر درباره ی این جزیره آشوراده در گلستان و بندر ترکمن آشنایی داشته باشید.

مطالب مرتبط:
راهنمای سفر به استان گلستان
آشنایی با مراسم عروسی ترکمن ها
طبیعت گردی در قلعه ماران گلستان

همانطور که در بالا هم گفتیم جزیره آشوراده در مرکز شبه جزیره میانکاله در شهرستان بندر ترکمن قرار دارد و تنها جزیره ایرانی در حاشیه دریای خزر محسوب می شود. متاسفانه این حزیره در سده های گذشته در پی عملکرد و فعالیت گروه های انسانی با حفر کانال از توده اصلی خشکی خود جدا افتاده و در سال ۱۳۵۴ جز نخستین مناطق زیست کره جهان معرفی و ثبت شد.

  • در همین حال در کنوانسیون جهانی رامسر در زمره تالاب های مهم دنیا قرار گرفت و سومین اهمیت این منطقه عضویت آن در پناهگاه حیات وحش است که در تمامی ایام سال میزبان انواع پرندگان است.
  • نکته قابل توجه و با ارزش جزیره آشوراده در گلستان این است که حدود ۴۰% خاویار ایران در نزدیکی این جزیره به دست می آید.
  • این جزیره به لحاظ تاریخی از اهمیت بسیاری برخوردار است و در برهه های زمانی مختلف نقش مهمی را در تاریخ ایران و منطقه بازی کرده و در حال حاضر هم به عنوان یکی جاذبه ی گردشگری مهم و دیدنی در شمال ایران در حال ایفای نقش است.
  • جزیره آشوراده در میان کاله بندر ترکمن قرار گرفته و با بندر ترکمن حدود ۱۰ کیلومتر و تا گرگان حدود ۴۰ کیلومتر فاصله دارد.
  • سالانه گردشگران داخلی و خارجی بسیاری در نوروز و فصل بهار به سمت این جزیره دیدنی در استان گلستان سفر می کنند.

فلسفه ی نامگذاری آشوراده

شاید برایتان سوال پیش بیاید که دلیل نامگذاری جزیره آشوراده در گلستان چه چیزی بوده است، از همین رو باید بگوییم که لفظ «آشوراده» در زبان ترکمنی به معنای «جزیرهٔ آشور» است، و دارای دو بخش آشیر (آشور) و آدا (جزیره) است. ترکمن ‌ها به این جزیره «مال آشیر» هم می ‌گویند زیرا در زمان های گذشته از ساحل بندر ترکمن دام های خود را جهت تعلیف به جزیره می ‌رساندند و در این لفظ «مال» به معنای «دام» و «آشیر» به معنای مصدری «رساندن» است.

در سال ۱۸۳۷ این جزیره با وجود اعتراض ایران به دست نیروهای روسیه اشغال شد. پس از این اشغال، نیروهای روسی تا چندین دهه یک پاسگاه نظامی در آن داشتند.

مختصری از تاریخ جزیره آشوراده در گلستان

به طور مختصر اگر بخواهیم درباره جزیره آشوراده در گلستان بگوییم این طور بیان می شود که این جزیره در مقاطعی از گذشته مرکز معاملات تجاری و فعالیت های مختلف اقتصادی بوده و در سال ۱۲۱۵ هجری شمسی که برابر با ۱۸۳۶ میلادی جزیره به اشغال روسی ها درآمد و محلی برای رقابت های استعماری روسیه تزاری و بریتانیا بوده است. در زمان حکومت ناصر الدین شاه میرزا تقی خان امیرکبیر در صدد پس از گرفتن آشوراده برآمد و سرانجام پس از سقوط تزاریسم بموجب عهدنامه مودت بین ایران و روسیه که در سال ۱۹۲۱ منعقد شد در مسکو نیز چنین مقرر گرشت. بواسطه عدم تمایل دولت شوروی نسبت به استفاده از ثمره غاصبانه دولت تزاری از جزیره آشوراده و همچنین خرید فیروز آباد با اراضی آن مطابق قرارداد ۲۸ می ۱۸۹۲ از طرف ایران به روسیه انتقال داده شده بود به ایران مسترد گردید.

این جزیره تا پایان جنگ جهانی دوم در دست روسها بوده است. روسها در این جزیره چندین بیمارستان، ساختمان مسکونی، قلعه و یک کلیسای چوبی ساختند که اکنون از کلیسای چوبی اثری در دست نیست اما یک قلعه مثلثی که در شمال این جزیره پابرجا مانده است به عنوان یادگار اشغال روسها به ثبت میراث فرهنگی رسیده است.

پوشش گیاهی و حیوانی در جزیره آشوراده

در جزیره آشوراده در گلستان دیدنی گیاهانی که می توانید مشاهده کنید نیز شامل بوته های تمشک، نوعی خار خودرو و درختان انار ترش می باشد.

از جمله حیواناتی هم که زیستگاهشان در این جزیره است نیز عبارتند از شغال، روباه، خرگوش، ماهی، قرقاول، کبک و پرندگان دریایی در جزیره یافت می‌شوند. ۴۰٪ خاویار ایران در نزدیکی این جزیره به دست می‌آید.

 اقامت در جزیره آشوراده

اگر تمایل داشتید که در جزیره آشوراده بمانید و اقامت داشته باشید پیشنهاد می کنیم به سمت گرگان حرکت کنید. اما اگر خواستید در خود جزیره بمانید یا در خانه اهالی اقدام به اقامت کنید یا به صورت کمپ زدن در این جزیره شب را به صبح برسانید که البته ریسک های خودش را هم می تواند داشته باشد. گرگان هتل‌های خوب ۳ و ۴ ستاره‌ای دارد که امکانات و قیمت متفاوتی دارند. هزینه اقامت در هتل های گرگان حدودا از ۱۰۰ تومن شروع می شود.

جاذبه هایی که بعد از جزیره آشوراده باید ببینید!

اسکله و بازار ساحلی بندر ترکمن

بندر ترکمن در گذشته سه اسکله مهم داشته که اکنون یکی از آن ها باقی مانده است. اسکله بندر ترکمن در غرب این شهر و در ساحل شرقی دریای مازندران قرار دارد. این منطقه که یکی از تفرجگاه های مهم مردم این شهر است. تماشای طلوع یا غروب آفتاب از روی این اسکله، در حالی که دورنمای جزیره آشوراده را هم رو به روی خود می بینید، چشم اندازهای حیرت انگیزی را پیش رویتان خواهد گذاشت. اگر هم بخواهید می توانید با قایق های موتوری یا پدالی چرخی در آب های دریای خزر بزنید و از مناظر آن لذت ببرید.

بازارچه ساحلی بندر ترکمن

برای خرید سوغاتی های معروف بندر ترکمن هم حتما باید به اسکله این شهر بروید. بازارچه ساحلی بندر ترکمن، مهم ترین مرکز تجاری این شهر است که در آن می توان انواع و اقسام لباس ها و مانتوهای رنگ و وارنگ ترکمن، شال های معروف ترکمن، نمد ها و قالیچه های ترکمن، زیور آلات، کلوچه ها و شیرینی های محلی و … را خریداری کرد.

دوشنبه بازارهای بندر ترکمن

اگر قصد خرید صنایع دستی این شهر را دارید، علاوه بر بازارچه ساحلی، می توانید آن را از دوشنبه بازارهای معروف این شهر تهیه کنید. دوشنبه بازار بندر ترکمن در بدو ورودی این شهر بر پا می شود و در آن زنان و مردان سختکوش ترکمن محصولات بومی خود را با قیمتی مناسب در معرض نمایش و فروش قرار می دهند.

مسیر دسترسی به جزیره آشوراده

به منظور دسترسی به جزیره آشوراده در گلستان می بایست به سمت بندر ترکمن بروید که اگر از تهران حرکت کنید حدود ۳۸۷ کیلومتر مسیر در پیش دارید. مسیری که باید پیش بگیرید از جاده فیروزکوه به قائم شهر، ساری و بعد به بهشهر برسید و بعد از آن به سمت گلوگاه و کردکوی و سپس وارد بندر ترکمن خواهید شد، از اسکله‌ بندرترکمن با قایق می توانید به آشوراده بروید.

نوشته آشوراده، تنها جزیره ایرانی دریای خزر در بندر ترکمن اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *