آیا ثبت جهانی یزد از تخریب های تعمدی آن جلوگیری می کند!؟

از آب گرفتگی تعمدی در شهر یزد تا ثبت جهانی شدن آن

با توجه به این که در روزهای اخیر خبرهای مبنی بر آب گرفتگی عمدی در شهر یزد در خبرگزاری های رسمی کشور مطرح شد، در خصوص آن معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در این خصوص گفت: “پس از ثبت جهانی یزد دیگر شاهد تخریب های جدی و افسارگسیخته آثار تاریخی در این شهر نیستیم.”  با توجه به اهمیت تاریخی شهر یزد تیم خبری الی گشت در ادامه گزارشی را در خصوص تخریب عمدی شهر یزد و همچنین تضمین معاون گردشگری کشور در خصوص آسایش خیال هموطنان در خصوص آثار تاریخی این شهر به دلیل ثبت جهانی آن تهیه کرده ایم که در صورت علاقه می توانید با ما همراه باشید.

آب گرفتگی تعمدی در شهر یزد

مطالب مرتبط:
هواپیمایی قطر پرواز اصفهان به پکن را راه اندازی نمود
کشف مکانی مخصوص برای اجرای آیین های ایران باستان در کاشان
جزئیات تخصیص بودجه ۴ میلیارد دلاری برای حفاظت از یوز آسیایی

همانطور که گفتیم در روزهای اخیر خبری مبنی بر آب گرفتگی تعمدی در شهر یزد در خبرگزاری های رسمی کشور مطرح شده بود و در خصوص آن مدیرکل مدیریت بحران استانداری یزد گفت:

خراب شدن چند مورد منزل مسکونی تاریخی در بافت جهانی یزد که در فضای مجازی منتشر شده، هیچ ارتباطی با آب گرفتگی چند روز اخیر نداشته و طبق بررسی های انجام شده ناشی از آب گرفتگی عمدی توسط مالک با قصد تخریب عمدی بوده است.

در ادامه هادی هادی نسب با اشاره به بارش بی سابقه ای که در  روزهای گذشته در سطح استان رویداده نیز چنین اظهار کرد: طی ۴۸ ساعته گذشته بارش بیش از ۴۱ میلی متر باران در شهر یزد ثبت شده است. وی نیز نیز با بیان اینکه هیچ موردی در حوزه خسارات ناشی از آب گرفتگی و بارش برف و باران در سطح استان گزارش نشده است خبر داد و آب گرفتگی رخ داده را یکی از چالش های جدی بارندگی در روزهای گذشته در شهر یزد مطرح کرد و گفت:

در بارندگی های اخیر ۲۸ نقطه در سطح شهر یزد دچار آب گرفتگی شده که با حضور به موقع امدادگران عملیات تخلیه محل و آزادسازی مسیر انجام شده است.

در ادامه این خبر هادی نسب حفر چاه های سطحی، ایجاد کانال های هدایت آب با جانمایی صحیح و ساخت سیل بند در مسیرهای مشخص شده از جمله اقداماتی است که در دستور کار ستاد مدیریت بحران استانداری برای پیشگیری از خسارت های احتمالی در وقوع سیل در یزد نیز دانست و اینچنین بیان کرد: متاسفانه جانمایی و نحوه اجرای کانال مسیر بلوار شهید دهقان یزد که به منظور خروج آب های سطحی از سطح آسفالت ساخته شده بود مناسب نبوده و قرار است شهرداری نسبت به اصلاح این طرح اقدامات لازم را انجام دهد.

این مسئول مربوطه نیز در مورد گرفتاری برخی از هموطنان در ارتفاعات سخوید نیز تصریح کرد که: حضور بیش از ظرفیت وسایل نقلیه شخصی و بارش برف در پیست سخوید یزد منجر به ایجاد گره ترافیکی و وحشت چند تن از همشهریان شده که با حضور عوامل راهور و راهداران اداره کل راهداری و حمل نقل جاده ای بعد از حدود سه ساعت مسیر باز شده است.

کاهش تخریب آثار تاریخی یزد با ثبت جهانی

در خصوص این موضوع مدیر کل مدیریت بحران استانداری یزد اینطور بیان کرد که خوشبختانه مدیریت بحران خوبی در سطح استان یزد در طی دو روز گذشته صورت گرفته است و در خصوص آن گفت: ایمن سازی بیش از پیش شهر یزد در برابر بحران های طبیعی در دستور کار ستاد مدیریت بحران استانداری و دستگاه های مرتبط قرار گرفته است. و نیز با اشاره به این موضوع که پس از ثبت جهانی یزد دیگر شاهد تخریب های جدی و افسارگسیخته آثار تاریخی در این شهر نیستیم، سعی در ایجاد آرامش خاطر برای هموطنان نمود.

با توجه به اهمیت تاریخی شهر یزد جوانان بسیاری اقدام به خرید خانه های متروکه در بافت تاریخی یزد نموده اند و بناهایی در محور گردشگری بافت نموده اند و آن ها تبدیل به گالری و مراکز هنری نموده اند. مدیر کل مدیریت بحران استانداری یزد در رابطه با اهمیت و لزوم برگزاری کارگاه های بین المللی معماری خشتی، یادآورشد: سابقه برگزاری کنفراس های بین المللی خشت در ایران به دهه ۵۰ می رسد و سال ۲۰۰۳ نیز یک کنفراس بین المللی خشت در یزد برگزار شده است.

طالبیان گفت: اما کارگاهی که نزدیک به یک هفته در شهر جهانی یزد و با همکاری و مشارکت دانشگاه یزد، شهرداری و اداره میراث فرهنگی یزد برپا شد آغازگر توجه و توسعه معماری خشتی در حوزه جهانی است.

لازم به ذکر است که بگوییم کارگاه بین المللی معماری خشتی در شرایطی که شهر یزد به عنوان شهر تاریخی به ثبت جهانی رسیده اتفاق بسیار مهمی برای ایران محسوب می شود چرا که با توجه به رویکرد توسعه شهری معماری خشتی پر رنگ تر از قبل می شود و بستری برای گفت و گو میان مردم، جامعه دانشگاهی و مسئولان شهری و میراث فرهنگی ایجاد می شود که این دستاورد بزرگی در حفظ معماری خشتی می باشد.

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: کارگاه بین المللی معماری خشتی در شرایطی که یزد به ثبت جهانی رسیده اتفاقی بسیار مهمی است چرا که نه تنها توجه به رویکرد توسعه شهری با معماری خشتی پررنگ تر از قبل خواهد شد که بستر گفت و گو میان مردم، جامعه دانشگاهی و مسئولان شهری و میراث فرهنگی ایجاد می شود که این دستاورد بزرگی در حفظ معماری خشتی است.

اولین کارگاه بین المللی معماری خشتی که در ۲۱ بهمن سال ۱۳۹۷ با حضور ۳۰ شرکت کننده از کشور فیلیپین، افغانستان، لبنان، کویت، اردن، پرتغال، الجزایر، آلمان و ایران در بافت تاریخی یزد آغاز به کار کرد در ۲۸ بهمن ماه پس از نشست های متعدد درخصوص معماری خشتی و سازه های پایدار و همچنین بررسی فرصت ها و چالش های حفاظتی آن به پایان رسید.

سال ۱۳۹۶ در چهل و یکمین اجلاس کمیته میراث بشری سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد در شهر کراکوف لهستان، بافت تاریخی شهر یزد به عنوان نخستین بافت تاریخی شهری ایران به ثبت جهانی رسید تا آرزوی چندین ساله با تلاش و پشتکار جمعی به واقعیت تبدیل شود.

شهریور ۱۳۹۵ ارزیاب یونسکو برای بررسی وضعیت بافت تاریخی یزد و ارایه گزارش به کمیته های مربوطه به یزد سفر کرد.

نوشته آیا ثبت جهانی یزد از تخریب های تعمدی آن جلوگیری می کند!؟ اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *