آیا کاخ ورسای ایران از فهرست آثار ملی خارج می شود؟

کاخ ورسای ایران از ثبت ملی خارج نمی‌شود

این روزها خبرهایی مبنی بر خارج شدن از ثبت ملی کاخ ورسای یکی از کاخ های ارزشمند و قدیمی شهر تهران در خبرگزاری های رسمی مطرح شده است. بنابرگزارش موجود گویا قرار است برخی از خانه های تاریخی تهران تغییر کاربری بدهند و کاخ ورسای یا همان کاخ ثابت پاسال در بین این خانه ها می باشد. با توجه به این که کاخ ورسای به عنوان یک اثر تاریخی پایتخت در فهرست آثار ملی قرار دارد این خبر کمی می تواند تلخ باشد. جالب است بدانید که ارزش این خانه قبل از انقلاب بیش از ۱۵ میلیون دلار برآورد شده بود و به گفته برخی از کارگران آن ساخت این عمارت ۱۲ سال به طول انجامیده است. ما در ادامه این مطلب از مجله گردشگری الی گشت گزارشی در خصوص اینکه آیا کاخ ورسای از ثبت ملی خارج می شود یا خیر؟ تهیه کرده ایم که می توانید برای اطلاع ما را در ادامه همراه کنید.

مطالب مرتبط:
کشف ردپای انسان های نئاندرتال در قزوین
آیا شایعه کشف مومیایی کوروش کبیر واقعیت دارد؟
مسجد جامع هزار ساله دزفول کج شده است

با توجه به آنچه که در بالا هم گفته شد، خبرهایی این روزها در خبرگزاری های رسمی کشور منتشر شده مبنی بر تغییر کاربری تعدادی از خانه های تاریخی شهر تهران که نام کاخ ورسای هم در بین آن ها می درخشد. موضوع مهمی که در این بین وجود دارد قرار داشتن کاخ ورسای در فهرست آثار ملی است که این تغییر کاربری می تواند ثبب خارج شدن آن از این فهرست ارزشمند منجر شود.

خوشبختانه در مصاحبه ای که معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، علی مونسان با خبرنگاران داشته با تاکید بر اینکه کاخ ثابت پاسال یا وسای از فهرست میراث ملی خارج نمی‌شود وی همچنین صراحتا گفت: قرار نیست این کاخ از ثبت ملی خارج شود.

کاخ ورسای یا کاخ ثابت در بزرگراه آفریقا قرار دارد و با مساحت تقریبا برابر با ۱۲ هزار مترمربع یکی از کاخ های بزرگ شهر تهران است که از سال ۱۳۴۰ تا در این منطقه واقع شده است. عمارت ثابت پاسال را به اسم‌های قصر سنگی و کاخ ورسای نیز می‌شناسند چراکه معماری آن از روی الگوی معماری قصر پتی تریانو در ورسای ساخته شده است. از زیر کاخ یک جریان آب همانند چیزی که در معماری سنتی ایرانی می‌بینیم، عبور می‌کرد و یک استخر بزرگ و جوی آبی پلکانی دور تا دور آن و همچنین آلاچیقی در حیاط این عمارت قرار گرفته است.

بنابر برآورهایی که در مورد ارزش کاخ ورسای در تهران شده بود تا پیش از انقلاب برابر با ۱۵ میلیون دلار بوده که در حال حاضر ارزش آن قطعا عددی با صفرهای سرسام آور می باشد. به گفته برخی از کارگران آن ساخت این عمارت ۱۲ سال به طول انجامیده است و در زمان خود به عنوان بزرگترین و گران ‌ترین خانه دوران شناخته شده است، اما صاحب آن ایرج ثابت پاسال تنها دو سال در خانه اقامت داشت و بعد از انقلاب به آمریکا مهاجرت کرد.

این کاخ ارزشمند در سال ۱۳۹۶ از طرف معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به استاندار تهران ابلاغ شد. بنابر این ابلاغیه کاخ ورسای یا کاخ ثابت پاسال تحت حفاظت و نظارت این سازمان قرار گرفت و هر گونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر صرفاً با تأیید و نظارت این سازمان ممکن خواهد بود.

کمی درباره کاخ ورسای یا کاخ ثابت پاسال

کاخ ورسای قبل از انقلاب در ایران ساخته شد و متعلق به یکی از سرمایه داران ایرانی به نام ایرج ثابت بوده و به همین دلیل است که دیگر نام کاخ وسای کاخ ثابت پاسال است.

معماری کاخ ثابت پاسال از روی الگوی معماری قصر پتی تریانو در ورسای برگرفته شده و نکته ی جالبی که در مورد معماری آن وجود دارد این است که از زیر کاخ یک جریان آب مانند چیزی که در معماری سنتی ایرانی می بینیم عبور می کرده و یک استخر بزرگ و جوی آبی پلکانی دور تا دور آن و همچنین آلاچیقی در حیاط این عمارت قرار گرفته است.

در گوشه ای از حیاط بزرگی که در این کاخ وجود دارد یک صحن تئاتر وجود دارد و در گوشه دیگر آن یک پارکینگ بزرگ جهت پارک ماشین افراد منزل و مهمانان وجود دارد. گویا قرار بوده سالن بیلیاردی هم در پشت ساختمان این کاخ شود که متاسفانه امروز گودبرداری هایی در این قسمت به منظور تخریب ساختمان صورت گرفته که امیدواریم تخریبی در این کاخ به وجود نیاید. در سمت چپ و راست دو ردیف کنار هم درختان کاج و سرو وجود داشته که اثری از آن ها نیز دیده نمی شود. باغ کاخ در حال حاضر به شهرک میثاق تبدیل شده و در آن خانه سازی انجام شده است .

نوشته آیا کاخ ورسای ایران از فهرست آثار ملی خارج می شود؟ اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *