اقیانوس های ابری ایران، جایی برای غرق شدن در آرامش

معرفی اقیانوس های ابری ایران

ایران کشوری با جاذبه های طبیعی، تاریخی و تفریحی فراوان می باشد؛ در فصل تابستان به دلیل گرمای هوا افراد زیادی هستند که به سمت جنگل ها و مناطق مرتفع می روند تا از گزند گرمای طاقت فرسای تابستان به دور باشند. از همین رو در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت می خواهیم درباه اقیانوس های ابری ایران صحبت کنیم و از برخی از آن ها یاد کنیم در این فصل گرما اگر خواستید دل به سفر بزنید در بین مناطق و ییلاق هایی که وجود دارد یکی را انتخاب کنید؛ تصور کنید که در مکانی مرتفع، میان طبیعت بکری در حال قدم زدن هستید. در اینجا شما آرامشی خواهید یافت که در هیچ کجای دیگری یافت نمی‌شود. اما چیزی که شما را حیرت زده خواهد کرد این است که شما بر فراز ابرها قرار دارید و این سفیدی یک دست به شما حس متفاوتی هدیه می‌دهد. با ما در ادامه همراه باشید تا با مناطقی از که در آن ها می توانید اقیانوس های ابری ایران را مشاهده کنید آشنا شوید.

اقیانوسی از ابر ماسال

مطالب مرتبط:
بهترین مناطق شمال برای مسافرت
کوهرنگ، بهشتی برای طبیعت گردان در فصل تابستان
شهرهای مناسب برای سفرهای تابستانی در ایران

یکی از معروف ترین اقیانوس های ابری ایران که بسیار هم طرفدار دارد، جنگل و ارتفاعات ماسال است. این منطقه که غرب استان گیلان قرار دارد به دلیل طبیعت فوق العاده و زیبایی که دارد، سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. اگر شما خواهان تماشای اقیانوسی از ابرهای پنبه ای هستید، جنگل های ابر ماسال گزینه ی بسیار خوبی برای شما می توانند باشند.  از معروف ترین و بهترین مناطق ییلاقی که در منطقه ماسال قرار دارد، اولسبلنگاه نام دارد که در ارتفاعات آن می توانید به تماشای پدیده اقیانوس ابر و همچننی مناظر سرسبز و زیبای اطراف آن بنشینید. در سفر خود به ماسال، نگران امکانات یا محل اقامت خود نباشید، چراکه در این منطقه هم خانه ها و کلبه هایی برای اجاره کردن وجود دارند و هم هتلی مجهز که پذیرای میهمانان این خطه است. تجربه خوردن غذای محلی در رستوران های محلی این منطقه را فراموش نکنید.

توجه داشته باشید که مسیر دسترسی به ییلاق اولسبلنگاه، به این صورت است که شما ابتدا باید خودتان را به روستای ماسال برسانید و بعد از آن درون این روستا مرتفع، منطقه ای به نام اولسبلنگاه وجود دارد که با توجه به تابلوهای راهنمایی که در مسیر وجود دارد خودتان را به سمت خود برسانید.

اشکورات در رامسر

یک منطقه دیگری که می تواند برای شما آرزوی تماشای اقیانوس های ابری در ایران را فراهم بیاورد، منطقه اشکورات در شمال کشور و در شهرستان رودسر است. این شهرستان در ابتدای شهر رامسر قرار دارد و طبیعت سبز و بکری را دارا می باشد. این منطقه به دو قسمت بالا اشکور و پایین اشکور تقسیم می شود که هر کدام دارای روستاهایی از جمله تمل، افی، نارنه، کلایه و .. هستند. در جاده‌های این منطقه که پیش بروید و البته اگر خوش شانس باشید پدیده اقیانوس ابر را تجربه خواهید کرد. علاوه بر آن این منطقه، دیدنی‌های زیادی مثل تالاب صمد آباد، کوه عروس و داماد، منطقه آسمانرود، غار واردار و … دارد. همچنین در روستای صمد آباد نیز می ‌توانید دریاچه بسیار زیبایی را مشاهده کنید. در روستاهای اشکورات اقامت خانه های محلی برای اسکانتان وجود دارد.

ارتفاعات ییلاقی فیلبند

روستای فیلبند یکی دیگر از معروف ترین مناطقی است که در آن می توانید جذاب ترین اقیانوس ابری ایران را مشاهده کنید. شما در این منطقه می توانید زمانی که به ارتفاعات این منطقه رسیدید ابرها را زیر پایتان داشته باشید. در این روستا می توانید شبی را در خانه ای محلی سپری کنید، غذای سنتی بخورید و طبیعت زیبای این روستا را در آغوش بکشید. این روستا در ارتفاع ۲۳۰۰ متری از سطح دریا واقع شده است که به خاطر همین موضوع، اقیانوس ابر در زمان های بسیاری در این روستا دیده می شود. البته پدیده اقیانوس ابر بیشتر در فصل تابستان در این منطقه رخ می دهد و در فصل زمستان به دلیل پایین بودن دمای آن، معمولا روستا پوشیده از برف است.

یکی از ویژگی های این روستای ییلاقی جاده خوب و آسفالتش می باشد که برای مسافران این امکان را فراهم کرده که با ماشین شخصی خودشان به این منطقه بروند. فیلبند در ۱۶۰ کیلومتری تهران قرار دارد و برای رفتن به آنجا پس از سپری کردن ۱۳۰ کیلومتر در جاده هراز در سمت راست با دیدن تابلوی چلاو وارد منطقه شوید. فیلبند آخرین روستای منطقه چلاو است که از جاده‌ای کوهستانی با پیچ و خم اما بسیار زیبا عبور خواهد کرد.

ییلاق سوباتان در تالش

یکی از مناطق سرسبز ایران که برای طبیعت گردان جز جذاب ترین و منحصربه فردترین ها به شمار می آید، ییلاق سوباتان در تالش است. اهالی منطقه لیسار در فصل تابستان به سمت ییلاق سوباتان می روند تا از شرایط آب و هوایی خوبی که در سوباتان وجود دارد استفاده کنند. توجه داشته باشید که سوباتان تنها منطقه ای برای تماشای طبیعت محسوب نمی شود، بلکه یک منطقه ی تاریخی هم به شمار می رود و در آن چندین قبر هزاران ساله وجود دارد. ییلاق سوباتان در استان زیبای گیلان و در ۲۰ کیلومتری غرب لیسار در نزدیکی تالش قرار گرفته است. این تکه از بهشت، خود در میان بهشت هایی دیگر محصور شده است، به طوری که سمت شمال آن رودخانه خروشان لیسار واقع شده است و از غرب به دریاچه زیبای نئور و ییلاقات اردبیل می رسد. جنوب سوباتان، مناطق ییلاقی آسبومار جا خوش کرده اند و شرق آن، جنگل های تالش قرار دارند. بهترین مسیر رسیدن به این ییلاق، جاده رشت به هشت پر است که بعد از آن باید به سمت جاده اق اولر بروید. لازم به ذکر است که بگوییم جاده ی ییلاق سوباتان شرایط مناسبی ندارد و برای ماشین های شخصی مناسب نیست و حتما به منظور بازدید از این منطقه می بایست با نیسان یا ماشین های ۴ دیفرانسیل استفاده کنید.

جنگل ابر در مسیر جاده خلخال

یکی دیگر از رویایی ترین جاده های ایران که این روزها تبدیل به یکی از توریستی ترین مناطق کشور شده جاده خلخال است. این جاده زیباترین مسیر جنگلی در شمال غرب کشور است که با جاذبه های بسیار زیبا و دیدنی که دارد می تواند گزینه ی جذابی برای سفرهای جاده ای به شما بیاید. اما داستان به این جا ختم نمی شود و می توانید به سمت جنگل ابری که در این منطقه وجود دارد بروید و به تماشای اقیانوسی از ابر بنشینید. جاده اسالم شهرستان خلخال در استان اردبیل را به استان گیلان متصل می کند و دلیل این برخورد هم شرایط خاص و اقلیمی کوهستانی و ترکیبی طبیعت جنگلی با  دشت می باشد. همین موضوع سبب شده تا این جنگل تبدیل یکی از رویایی ترین جاده های جنگلی کشور بشود. علت این که این مسیر اغلب از خلخال به اسالم پیمایش می شود به دلیل سختی کمتر راه می باشد چرا که در این حالت شما از ارتفاع ۲۱۰۰متری به ارتفاع ۳۳۰ متری می رسید.

جنگل ابر در جواهرده

یکی دیگر از روستاهایی که به اقیانوس های ابری ایران مشهور است، جنگل ابر در جواهر ده می باشد. این روستا با طبیعت دلفریب و آب و هوای بسیار مطبوعی که دارد گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. زمانی که به بازدید از این روستا می روید شاهد زندگی اهالی این روستا خواهید بود. به منظور دسترسی به روستای جواهرده می بایست خودتان را به سمت رامسر برسانید، در طول مسیری که برای رسیدن به جواهرده طی می کنید با جاذبه های مختلفی نظیر آبشار، دریاچه قو و … مواجه خواهید شد.

به منظور دسترسی به جنگل های ابر جواهرده تنها یک مسیر وجود دارد و آن هم این است که شما به رامسر بروید و بعد از گذرتان از بازار، سه راهی فلسطین را می بایست به سمت جنوب شهر رامسر بروید. لازم به ذکر است که بگوییم روستای جواهرده از توابع دهستان سخت سر است که روستاهایی مانند گاو رمک، لپاسرک، دریاپشته، سلمل و سفید تمشک را در بر می گیرد.

برای ورود به این جنگل از شما هزینه ای دریافت می شود که به منظور پاکسازی جنگل از زباله و رسیدگی بابت مشکلاتی در آن پیش میاید صرف می گردد.

جنگل ابر در جواهردشت

دیگر روستایی که جز یکی از بهترین اقیانوس های ابر ایران به شمار می رود، جنگل ابری است که در جواهردشت قرار دارد. این روستای ییلاقی و بسیار دیدنی یکی از مناطق خوش آب و هوای شما کشور محسوب می شود که به جرات می توان گفت زیبایی های آن به اندازه ای است که هوش از سرتان خواهد برد. مسیر رسیدن به این روستا، جاده زیبایی است که از بین جنگل های انبوه هیرکانی می گذرد. این جنگل در ۴۶ کیلومتری شهرستان رودسر و ۲۶ کیلومتری سیاهکلرود واقع شده و با مساحت تقریبا ۱۰۰ هکتاری که دارد در میان ابرهای پنهان شده است. مسیر دسترسی به این جنگل پستی و بلندی های زیادی دارد و حدودا ۲ ساعت باید در این مسیر باید رانندگی کنید. توجه داشته باشید که بیش از ۷۰ درصد زیبایی این منطقه به مسیری است که شما طی خواهید و گاهی ممکن است ابری در این منطقه مشاهده نکنید، پس به امید تماشای اقیانوس ابر از مسیری که در حال طی کردن آن هستید نگذرید.

در خصوص قدمت این روستا باید بگوییم که عده از محلی های این منطقه مدعی هستند که قدمت آن به حدود ۴۰۰ سال می رسد، اما طبق گفته های برخی دیگر شکل گیری این روستا بنابر سبک معماری آن بعد از دیلمان و اشکور بوده که حدودا به ۲۰۰ تا ۳۰۰ سال پیش برمی گردد.

جنگل ابر در شاهرود

اگر می خواهید این جنگل رویایی که یکی از جذاب ترین اقیانوس های ابری ایران را از نزدیک مشاهده کنید می بایست به مرز استان سمنان و گلستان در ۴۵ کیلومتری شمال شاهرود بروید. در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر که حرکت کنید تابلوهای راهنما خبر از جنگلی در آن حوالی می دهند جنگلی که موزه ای از گونه های گیاهی و جانوری است. مساحت جنگل های ابر در شاهرود نزدیک به ۳۵ هزار مترمربع است. جالب است بدانید که جنگل های ابر شاهرو از قدیمی ترن و بزرگترین مناطق سرسبز و جنگلی ایران محسوب می شود به طوری که قدمتش به دوره سوم زمین شناسی برمی گردد. در واقع جنگل ابر ادامه جنگل های سرسبز شمال است اما چون در بیشتر اوقات، اقیانوسی از ابر فضای جنگل را دربرگرفته به آن جنگل ابر می گویند. در این جنگل بیش از ۸۵ نوع گونه های گیاهی وجود دارد و به داخل آن که بروید تنوع گیاهی و درختان آن شما را به وجد می آورد به هر طرف که نگاه می کنید انواع درختان را می بینید درختانی مثل نارون، بارانک، سرخدار، راش، بلوط، توسکا. سرتان را که بالا بگیرید ابرها را در نزدیکی درختان می بینید انگار که جنگل سوار بر این ابرها شده و گشت و گذاری رویایی در میان این ابرها دارید.

به دلیل تنوع گیاهی که در این جنگل وجود دارد، از آن به عنوان یک بانک دارویی یاد می کنند.

  • بهترین زمان سفر به جنگل ابر در شاهرود

متوسط دما در جنگل های ابر شاهرود که به یکی از جذابترین اقیانوس های ابری ایران معروف است نزدیک به ۱۲ الی ۱۳ درجه سانتی گراد است. شب ها و صبح های زود دمای هوا بسیار پایین می آید پس حتما لباس گرم همراه خودتان داشته باشید. بهترین زمان سفر به جنگل های ابر نیمه اول سال است. در صورتی که شهرستان علی آباد کتول بارانی باشد در هنگام ظهر شما شاهد اقیانوسی از ابر در جنگل خواهید بود.

  • مسیر دسترسی به جنگل ابر

به منظور دسترسی به جنگل ابر در شاهرود از سمت تهران حدودا باید ۴۰۴ کیلومتر را طی کنید. در صورتی که از اتوبان افسریه خواستید حرکتتان را آغاز کنید، می بایست از ایوانکی، گرمسار، سمنان و دامغان گذر کنید تا به شاهرود برسید. در صورتی که ماشین ندارید در میدان امام شاهرود می توانید تاکسی های روستای ابر را سوار شوید.

نوشته اقیانوس های ابری ایران، جایی برای غرق شدن در آرامش اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *