اولین شهر تاریخی دوره ساسانی، ماداکتو یا سیمره یا دره شهر ایلام؟!

گفته می شد که دره شهر در زمان آبادانی بیش از ۵۰۰۰ خانه داشته است. از جالب ترین بناهایی که در طی کاوش های باستانی در ماداکتو و دره شهر پیدا شده است، بنایی است که حدس زده می شود که روزی مسجد و یا عبادتگاهی مربوط به دوره اسلامی بوده باشد.

برخی بر این باورند که دره شهر را خسرو پرویز پادشاه ساسانی پایه ریزی نموده و گفته می شود اسکندر مقدونی هنگامی که از شوش عازم شعر کلنی بوده از دره شهر ایلام عبور کرده است. پس از حمله اعراب، دره شهر یا سیمره، حاکم نشین مهرجانقذق شد و تا سده چهارم هجری قمری، همچنان آباد و پرنعمت باقی ماند.

در سفرنامه های قدیمی می توان به نام سیمره، نام قدیمی دره شهر برمی خورید. به عنوان مثال، ابودلف در سفر نامه خود می نویسد: “سیمره نیز شهر زیبایی است که در آن، درختان خرما و زیتون و گردو و در طرف دیگر برف و کوهستان با هم دیده می شوند.” یاقوت حموی می نویسد: “شهری است در نواحی جبل به سوی خوزستان و آن را مهرجانقذق خوانند و آن آبادان و دارای میوه ها و آب است.”

نوشته اولین شهر تاریخی دوره ساسانی، ماداکتو یا سیمره یا دره شهر ایلام؟! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *