ایران آماده ثبت جهانی جاده ابریشم است

ثبت جهانی جاده ابریشم

ابوالفضل مکرکی فر، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی در خبری اعلام نمود در صورتی که اساتید و پژوهشگران و نهادهای دولتی مانند شهرداری مشهد همکاری نمایند این سازمان آماده است تا در جهت ثبت جهانی جاده ابریشم در ایران پیگیری های لازم را انجام دهد. بر اساس این گزارش، آقای مکرمی فر در نشست خبری خود در تشریح برنامه ‌های شورای سیاست‌ گذاری همایش بین‌المللی شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم این خبر را اعلام نموده و اضاقه کرد: به دنبال ثبت جهانی گذرگاه جاده ابریشم در ایران با استناد به شاهنامه هستیم اقدامی که در صورت همکاری شهرداری و اساتید دانشگاه فردوسی مشهد می‌توان آن را به درستی به جریان انداخت. جاده ابریشم از ایران شروع می‌شود و ابریشمی که در ایران تولید می‌شده، به چین می‌رفته و حتی ملکه چین لباس خود را نیز از این ابریشم تهیه می‌کرده است. با الی گشت همراه باشید تا در مورد این خبر کامل تر بدانیم.

مطالب مرتبط:
جاده ابریشم چرا به این نام معروف شده است؟
آیا جاده ابریشم واقعاً یک جاده است؟
۲۰۱۵ سال توریسم جاده ابریشم در چین

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در خصوص ثبت جهانی جاده ابریشم اعلام کرد: یکی از موضوعاتی که در این مورد وجود دارد این است که نه تنها در جاده ابریشم بلکه در خود ایران برخی از داستان‌های شاهنامه به مناطقی خاص برمی‌گردد. مثل نبرد دوازده رخ که به یکی از روستاهای گناباد باز می‌گردد. او اضافه کرد که ما از شاهنامه بهره کمی برده و کم بر روی ان کار کرده‌ایم در حالی که برای مولوی در قونیه کارهای بزرگی انجام می‌شود و من فکر می‌کنم ما هنوز می‌توانیم فعالیت های خوبی را انجام داده و از این میراث گران‌ بها حداکثر بهره مندی را داشته باشیم. ایشان در ادامه صحبت هایشان از سازمان ارشاد برای معرفی بهتر جاده ابریشم و همچنین شاهنامه فردوسی طلب کمک کرده و گفت: می‌توان با استفاده از کمک های انجمن هنرهای نمایشی حرکت بزرگی را در جهت معرفی فردوسی با توجه به گذرگاه جاده ابریشم در مشهد تهیه نماییم تا بتوان در جهت رشد گردشگری کشور حرکت خوبی را آغاز کرده و به همین مسیر ادامه دهیم.

در ادامه این نشست مسعود ریاضی از اعضای شورای شهر مشهد نیز همچنین به رابطه شاهنامه فردسی و جاده ابریشم اشاره کرده و گفت: اولین بار که نام این همایش را شنیدم از خودم پرسیدم که فردوسی و شاهنامه چگونه به جاده ابریشم مربوط می‌شود و به همین دلیل کنجکاوی من برانگیخته شد و فکر می‌کنم امروز این گذرگاه از یک مسیر تجاری به یک فرهنگ و گذرگاه فرهنگی تبدیل شده است.این عضو شورای شهر در ادامه افزود: مدیریت شهری در خصوص فردوسی و شاهنامه او و همچنین شهر توس مشغول فعالیت بوده و نگاه ‌های مردم را معطوف به این بخش کرده است ما نیز در همین مسیر مسابقه‌ای برگزار می‌کنیم که شرکت‌کنندگان آن در حال افزایش می باشد.

آقای ریاضی به برنامه های شهری مشهد در خصوص شاهنامه فردوسی در جهت ثبت جهانی جاده ابریشم اشاره کرده و گفت: شهرداری تصمیم گرفته تا یکی از فضاهای اصلی شهری مشهد را در نوروز سال آینده به فضای شاهنامه و فردوسی اختصاص دهد که این اتفاق تاکنون کم سابقه بوده است. از طرف دیگر فضای جلوخان آرامگاه فردوسی در حال احیا بوده و دسترسی جلوخان به کهن ‌دژ نیز در حال اجرا است. در پل کشف رود نیز مشاور در حال برنامه‌ریزی برای طرح یک پارک و رودخانه ای در میان آن است که طراحی اولیه آن اجرا شده و ما اسم آن را رودباره گذاشته‌ایم.

یکی از شاهراه های مهم بازرگانی در قاره ی آسیا، جاده ای به نام جاده ابریشم بوده است که ملل و تمدن های مختلف بر سر راه خود را به هم پیوند می داده است. به کار بردن فعل گذشته  برای این جاده شاید زیاد درست نباشد زیرا که این جاده هنوز هم وجود دارد و در حال کار است اما دیگر از شکوه و رونق افسانه ای گذشته خود دور شده است. این جاده افسانه ای از جنوب آسیا، شمال آفریقا و قاره ی اروپا گذر می کرده و تاجران و بازرگانان بسیاری را به خود دیده است که برای تبادل کالاها و در پی آن فرهنگ ها از این جاده گذر کرده اند.

نوشته ایران آماده ثبت جهانی جاده ابریشم است اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *