باورتان می شود که تمام کارکنان این هتل ژاپنی، ربات ها هستند؟!

هتلی که توسط ربات ها اداره می شود

شاید تا قبل از این که راهمان به سفر نیفتاده و دچار مشکل و دقدقه ی اسکان در جایی نشده ایم، اهمیت وجود داشتن هتلی پر از امکانات را اصلا متوجه نشویم! به هر حال امروزه یکی از مهم ترین ارکان صنعت گردشگری و توریسم، هتل ها و ستاره های آن هاست که نشان دهنده ی درجه و شکل ارائه ی خدماتشان برای رفاه مسافرین و افراد متقاضی برای اقامت در هتلی خاص است، می باشد. از این ها که بگذریم، شما تا به حال به این مسئله فکر کرده اید که اگر روزی به هتلی مراجعه کردید و به جای انسان ها با ربات ها روبرو شدید، چه کار باید بکنید؟! هتلی که توسط ربات ها اداره می شود در ژاپن افتتاح شده است و در کمال تعجب، دقیقا همین صحنه را برایتان به وجود خواهد آورد. در ادامه با ما در الی گشت و در ادامه ی داستان هتلی که توسط ربات ها اداره می شود را مرور کنیم.

مطالب مرتبط:
بهترین هتل های لوکس مالدیو برای تعطیلات
سرگذشت زیباترین و تاریخی ترین هتلِ خاورمیانه آن هم در قلب ایران!
این هتل ها در خود موزه ی اختصاصی دارند!

بیش از چندی نیست که در سراسر جهان اخباری را مبتنی بر جایگزینی ربات ها به جای نیروهای انسانی در برخی از کشورهای پیشرفته ی دنیا می شنویم. حال خبرهای مختلف در حوزه ی خدمات هوشمند و رباتیک به این درجه رسیده است که هتلی که توسط ربات ها اداره می شود به وجود آمده است! با توجه به این که کشور ژاپن یکی از پیشروترین کشورها در ساخت ربات و بهبود دهنده ی آنان است، چندی است که چنین هتلی را طراحی و افتتاح کرده است که اصل آن بر این امر است که؛ هیچ نیروی انسانی در خود ندارد و پایه ی خدماتش کاملا بر روی خدمات ربات ها شکل گرفته است.

هن نا هتل توکیو نیشیکاسائی (Henn Na Hotel Tokyo Nishikasai) در نزدیک ناگازاکی یکی از مثال های بارز و مبرهن در زمینه ی این هتل ها است که اولین هتل با کارمندان رباتی در جهان را ساخته و افتتاح کرده است. نام این هتل به معنای جادو است و به صورتی طراحی شده است که وقتی وارد آن می شوید حس می کنید وارد هتل جادویی شده اید. فکرش را بکنید؛ یک ربات چک این شما را انجام دهد!

این هتل دارای ۷۲ اتاق است که در پارک ناکازاکی ژاپن راه اندازی شده و از پیش‌ خدمت، خدمه ی نظافت، سرپرست رختکن کارکنان و مسئول پذیرش رباتیک بهره می‌ برد. طراحی و توسعه ی این هتلی که توسط ربات ها اداره می شود توسط دانشگاه اوزاکا و ساخت ربات های آن توسط شرکت رباتیک ژاپنی Kokoro انجام شده است. گفته می شود این ربات ها قادر هستند تا به زبان های ژاپنی، چینی، کره ای و انگلیسی به مشتریان خود خدمات ارائه دهند.

گفتیم که این هتل کاملا دارای خدمات رباتیک است! این به آن معنا است که وقتی می گوییم که این هتل کلیه ی خدماتش توسط ربات ها ارائه می شود یعنی این که تمام خدمه ی این هتل از کارمند پذیرش و پیشخدمت گرفته تا دربان هتل، همگی ربات هستند و به خوبی، جمله ی هتلی که توسط ربات ها اداره می شود را معنا نموده است. در این هتل در پشت میز پذیرش ۳ ربات مختلف قرار گرفته اند که یکی از آن ها به شکل یک دختر رباتیک، رباتی به شکل دایناسوری با پاپیون و کلاه و سومین نیرو نیز یک سیستم عامل اندروید کوچک است، مستقر شده هستند.

نحوه ی ارائه ی خدمات توسط این ربات های جالب انگیز که چند زبان مختلف برای آن ها نوشته شده است به این صورت است که به مهمانانی که وارد هتل می شوند کاملا نحوه ی چک این و چک اوت را به صورت کامل توضیح می دهند. در قسمتی دیگری که این هتلی که توسط ربات ها اداره می شود نیز یک ربات باربر قرار گرفته است که چمدان ها را برای مسافران حمل می کند و بار مسافران را به اتاقشان حمل می کند.

اگر روزی روزگاری مهمان این هتل شدید این نکته را بدانید و در خاطر داشته باشید که امکان ذخیره ی چمدان پیش از چک این توسط یک بازوی رباتی نیز وجود دارد. به خاطر داشته باشید که اتاق ها ی این هتل، هیچ گونه کلیدی ندارند و به جای کلید از ابزار تشخیص چهره برای ورود مسافران به اتاق هایشان استفاده می شود البته، از هتلی که توسط ربات ها اداره می شود نیز کمتر از این انتظار نمی رود. داخل اتاق هم نیز یک ربات کوچک شبیه به گل لاله قرار گرفته است که مهمانان هتل را تا پایان اقامتشان در هتل همراهی می کند.

این ربات بر خلاف تصور بسیاری از مسافرانش، یک وسیله ی تزئینی ساده نیست بلکه این ربات می تواند چراغ ها را روشن و خاموش کرده، زنگ بیدار باش صبح را تنظیم کند و پیش بینی آب و هوا را در اختیارمسافرین خود قرار دهد. این هتل ژاپنی به صورت کلی ۱۰ ربات انسان نما را در قسمت خدمات خود دارد.

تجربه ی مسافران از حضور در هتلی که توسط ربات ها اداره می شود

یکی از خبرنگاران خارجی که در یکی از خبرگزاری های بسیار معتبر و معروف جهان کار می کند به نام مونیشا راجیش که به تازگی در این هتل مستقر شده بوده است ضمن اشتباه بودن ایده ی این هتل از نظر خودش، درباره ی تجربه ی حضور خود در این هتل می گوید که:

به نظرم این ربات ها در گرو میزان زیادی دخالت انسانی هستند و بدون این دخالت آن ها قادر به انجام وظایف خود نخواهند بود! من ساعت ۲:۴۰ بعد از ظهر به این هتل رسیدم و در ابتدا همه چیز آرام به نظر می رسید. به قسمت پذیرش مراجعه کردم و در پشت میز پذیرش یک ربات بی حرکت با ظاهر دختری واقعی نشسته بود که کتی کرم پوشیده و لبخندی مصنوعی به لب داشت. بر روی او علامتی وجود داشت که بر روی آن نوشته بود: فقط ژاپنی نوشته شده بود و به همین دلیل به رباتی دیگر که قیافه ای بسیار عجیب داشت و شبیه یک دایناسور با پاپیون و کلاه بود نزدیک شدم و در نهایت به او سلام کردم اما هیچ اتفاقی در نهیات نیفتاد. دست تکان دادم و او در همان حال که با آغوش باز به من خیره شده بود بی حرکت باقی ماند.

در ادامه من با صدای بلند گفتم که سلاااام! من می خواهم چک این کنم. به این موضوع فکر می کردم که شاید ربات ها با صدا فعال شوند که دری در سمت راست باز شد و یک انسان واقعی با تی شرتی مشکی از آن خارج شده و اعلام کرد که چک این در ساعت ۳ بعد از ظهر صورت می گیرد و پس از گفتن این جمله بار دیگر در اتاق از نظرها ناپدید شد.

با این که من فکر می کردم که در این هتل هیچ گونه نیروی انسانی وجود ندارد اما با این حال تا ساعت ۳ بعد از ظهر منتظر ماندم و در نهایت، ساعت ۳ بعد از ظهر در هتلی که توسط ربات ها اداره می شود و در قسمت زرویشن، دایناسور زنده شد و با لهجه ی آمریکایی گفت: به هتل هن نا خوش آمدید!

اگر می خواهید چک این کنید شماره ی ۱ را فشار دهید. من روی صفحه شماره ی ۱ را فشار دادم اما این بار نیز مرد سیاه پوش بار دیگر ظاهر شده و از من درخواست پاسپورت نمود و به این شکل ربات بار دیگر به حالت سکون و سکوت فرو رفت! قابل وصف نیست که چقدر در این لحظه از این که این هتل را برای امتحان کردن خدمات رباتیک انتخاب کردم، نا امید شدم.

نوشته باورتان می شود که تمام کارکنان این هتل ژاپنی، ربات ها هستند؟! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *