برج آزادی

برج آزادی یکی از اصلی ترین نماد های شهر تهران است که به سبب معماری کم نظیر و بسیار زیبایی که دارد هموار مورد توجه بوده و امروزه نیز از این سازه زیبا به عنوان یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری شهر یاد می شود، این مقاله به معرفی برج آزادی اختصاص دارد و قصد داریم در آن تاریخچه، بخش های مختلف و معماری این سازه زیبا را مورد بررسی قرار دهیم.

تاریخچه برج آزادی

در سال ۱۳۵۰ هجری شمسی قرار بود که جشن ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی برگزاری شود، به سبب عدم وجود سازه ای نمادین در شهر تهران مسئولان تصمیم به ساخت برج شهیاد گرفتند و در راستای اجرای این تصمیم و همچنین انتخاب طرحی مناسب برای ساخت سازه مورد نظر، در سال ۱۳۴۵ مسابقه ای با عنوان طراحی یک نماد برای ایران بین معماران کشور برگزار شد که در نتیجه این مسابقه کاری از حسین امانت معمار ۲۴ ساله ایرانی به عنوان برترین طرح انتخاب شد. یکی دیگر از  اهدف تأسیس برج آزادی ساخت نمادی برای ایران مدرن و دروازه ای رو به تمدن بزرگ قرن ۲۰ بود که طراحی ارائه شده توسط حسین امانت با تلفیق هنر اسلامی و هنر مدرن شایسته ترین طرح برای ساخت چنین سازه ای به شمار می آمد، به همین جهت این معمار جوان مسئول ساخت برج شهیاد یا همان برج آزادی شد، پس از انتخاب طرح و معمار، عملیات ساخت میدان آزادی در سال ۱۳۴۸ هجری شمسی آغاز و پس از تقریبا ۲ سال در تاریخ ۲۴ مهر ماه سال ۱۳۵۰ به پایان رسید.

خوب است بدانید که در ابتدا نام این برج زیبا، شهیاد بود که پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ به منظور گرامیداشت فریاد های آزادی خواهانه ملت ایران به برج آزادی تغییر کرد و امروزه این سازه با شکوه با همین نام در سراسر جهان شناخته می شود. 


معماری برج آزادی

همانطور که در بخش ابتدایی مقاله اشاره کردیم معماری میدان آزادی بسیار منحصر به فرد می باشد، برج آزادی به سبب همین معماری زیبا مورد توجه قرار گرفته و به یکی از نماد های کشور عزیزمان ایران تبدیل شده است، هر بخش از این سازه بی نظیر به یکی از دوره های تاریخی ایران اشاره دارد به طور مثال پایه های برج از سبک معماری هخامنشیان، قوس اصلی از معماری ساسانیان و قوس بالایی از معماری دوره پس از اسلام الهام گرفته شده است، همچنین توجه داشته باشید که نقش های موجود میان دو قوس برج کاملا ایرانی هستند. لازم به ذکر است یکی از اصلی ترین اجزاء موجود در اغلب سازه های ایرانی گنبد می باشد که در برج آزادی نیز نمونه بسیار زیبایی از آن وجود دارد.

برج آزادی با ارتفاع ۴۵ متر از سطح زمین دارای ۴ طبقه مجزا می باشد که برای دسترسی به آن ها هم آسانسور و هم پله تعبیه شده است، جالب ترین نکته در رابطه با طبقات مختلف برج آزادی این است که هیچ یک از آن ها مسقف نبوده و روباز هستند. 


بخش های مختلف برج آزادی

برج آزادی از بخش های مختلفی تشکیل شده است که در این بخش از متن به معرفی تمامی آن ها خواهیم پرداخت.

محوطه برج آزادی:

معمار میدان آزادی در نظر داشت این برج را به گونه ای طراحی کند که افراد هنگام حرکت به سمت برج احساس کنند که به سمت بالا در حال حرکت اند به همین جهت فضای اطراف سازه به صورت شیب دار ساخته شده است.

محوطه میدان آزادی مملوء از پیاده رو ها و چمن کاری های بسیار زیبا می باشد که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کنند.


طبقه چهارم برج آزادی:

بالاترین قسمت برج که در ارتفاع ۳۹٫۵ متری از سطح زمین قرار دارد یکی از بهترین بخش های این سازه می باشد، بر روی دیواره های طبقه چهارم پنجره هایی به شکل شش ضلعی های نامنتظم وجود دارد که از آن ها می توان نمایی کلی و بسیار زیبا از شهر تهران را مشاهده کرد.


طبقه سوم:

طبقه سوم این سازه در ارتفاع ۳۳ متری از سطح زمین واقع شده است و گردشگران می توانند در این طبقه به تماشای شکوه و عظمت معماری داخلی این سازه بپردازند، در این طبقه گنبدی بتنی وجود دارد که از بام برج آزادی قابل مشاهده است.


طبقه دوم:

این طبقه حدود ۲۳ متر از سطح زمین ارتفاع دارد، که در واقع محل تعویض آسانسور می باشد و توسط بدنه قوس اصلی برج احاطه شده است.

زیر زمین:

زیر زمین برج آزادی در واقع اصلی ترین طبقه این برج به شمار می آید و خود به تنهایی شامل بخش های مختلفی نظیر سالن ایرانشناسی، سالن سینمای کوچک، گذرگاه پیشینیان، تالار کهن، تالار آینه، نگارخانه اقوام، سالن نمایش، کتابخانه، سالن تشریفات، نگارخانه بوستان و راهروی فناوری اطلاعات می باشد که تمامی آن ها را به اختصار معرفی خواهیم کرد.


سالن ایرانشناسی:

بخشی از زیر زمین برج آزادی با هدف آشنا کردن بازدیدکنندگان با فرهنگ و اقلیم استان های مختلف ایران به سالن ایرانشناسی اختصاص داده شده است که بیش از ۱۱۰۰ متر مربع وسعت دارد و در کف آن نقشه ها و ماکت های بسیاری از جای جای ایران قرار داده شده است، گردشگران و بازدید کنندگان برج آزادی می توانند به وسیله یک نوار نقاله بر روی این نقشه حرکت کرده و با تماشای طرح ها و ماکت ها تا حد زیاد با اقلیم، فرهنگ و تاریخچه استان های کشورمان آشنا شوند.

از دیگر جاذبه هایی که در سالن ایرنشناسی وجود دارد می توان به آبنما، ۴ آکواریوم دیواری و صفحه نمایش های متعدد اشاره کرد.

سالن سینمای کوچک:

بنیاد فرهنگی هنری رودکی که در حال حاضر رسیدگی به امور برج آزادی را بر عهده دارد حدود ۹ سال پیش سینمای سیمولیشنی در این مجموعه افتتاح کرد که ۵۱ صندلی دارد و تمامی این صندلی ها به جک های حرکتی مجهز شده اند که تماشگران به کمک این جک های حرکتی می توانند به هنگام تماشای فیلم تمامی حس های موجود در آن را درک کنند، البته هنوز از این سینمای پیشرفته استفاده نمی شود ولی قرار است که در آینده ای نزدیک از آن برای نمایش مناظر طبیعی ایران استفاده شود.

لازم به ذکر است که سینمای کوچک برج آزادی در مجاورت سالن ایرنشناسی و در ضلع شرقی ورودی برج قرار دارد.

گذرگاه پیشینیان:

گذرگاه پیشنیان اولین بخشی است که گردشگران پس از ورود به داخل برج آزادی از آن بازدید می کنند، این قسمت که حدود ۱۷۰ متر مربع مساحت دارد در واقع راهروی ورودی زیر زمین بوده و با در های سنگی که دارد حس کنجکاوی بازدید کنندگان را بر می انگیزد.

می توان گفت که گذرگاه پیشینیان موزه ای از آثار هنری و اشیاء تاریخی می باشد که دارای ۴ ویترین دیواری مملوء از اشیاء و سنگ های قدیمی است، به طور کلی باید بدانید این بخش و همچنین تالار کهن به منظور نمایش آثار ملی و تاریخی ایران در برج آزادی در نظر گرفته شده اند.

تالار کهن:

تالار کهن، فضایی ۳۴۶ متری است و دارای ۱۵ ویترین مجزا می باشد، در این ویترین ها عروسک ها و نماد هایی از سرزمین ایران نگهداری می شود تا بازدید کنندگان برج آزادی با ابعاد مختلف فرهنگ و همچنین تاریخ کشورمان آشنا شوند. 

تالار آینه: 

درست در کنار تالار کهن، سالنی بسیار زیبا به نام تالار آینه وجود دارد که مساحت آن حدود ۳۰۰ متر مربع می باشد، در این تالار ۱۲ غرفه به چشم می خورد که هر یک از آن ها محل نمایش نماد هایی از اقتصاد، کشاورزی، دریای خزر و غیره هستند.

دیواره کناری غرفه های موجود در این تالار با آینه پوشیده شده است و همین امر باعث می شود که غرفه ها نما و جلوه بسیار زیبایی داشته باشند البته نور پردازی های موجود در تالار آینه نیز به زیبایی این غرفه ها افروده است.

نگارخانه اقوام:

نگارخانه اقوام راهرویی دایره ای شکل شامل ۸ ویترین می باشد که در هر یک از آن ها آثاری از صنایع دستی نقاط مختلف ایران به نمایش گذاشته شده است، طراحی و شکل کلی این سالن به گونه ای است که بازدید کنندگان ناخودآگاه به سمت سالن نمایش هدایت می شوند.

سالن نمایش:

یکی از مهمترین بخش های موجود در داخل برج آزادی سالنی با ظرفیت ۳۰۰ نفر است که حدود هجده سکو برای اجرای نمایش ها و تئاتر های گوناگون دارد، سقف این سالن کاملاً شیشه ای بوده و در پشت شیشه نیز یک نقاشی بسیار زیبا از مرداب انزلی قرار دارد که نمای بسیار زیبایی را به سالن نمایش برج آزادی بخشیده است.

کتابخانه:

در قسمت شمالی نگاخانه اقوام واقع در زیر زمین برج آزادی کتابخانه ای با ظرفیت ۱۵ هزار جلد کتاب وجود دارد که در حال حاضر بیش از ۱۱ هزار جلد کتاب مرجع در آن نگهداری می شود، خوب است بدانید که کتاب های موجود در این کتابخانه موضوعات مختلفی نظیر تاریخ، ادبیات، معماری و زبان شناسی دارند.

سالن تشریفات:

این سالن با مساحتی حدود ۲۱۰ متر مربع میزبان اجلاس های مهم و مهمان های ویژه می باشد، از بارز ترین ویژگی های سالن تشریفات می توان به طراحی بسیار زیبای سقف آن اشاره کرد، باید بدانید که سقف سالن تشریفات از جنس بتن سفید بوده و نقوش تیشه ای بسیار منحصر به فردی بر روی آن وجود دارد.

نگارخانه بوستان:

نگارخانه بوستان با مساحتی بالغ بر ۲۰۰ متر در کنار کتابخانه برج آزادی قرار دارد، وجود یک آب نمای بسیار زیبا، معماری ویژه، نور پردازی های حرفه ای و فضای مدرن در این نگارخانه، این بخش را به محل مناسبی برای برگزاری انواع نمایشگاه های هنری تبدیل کرده است.

راهروی فناوری معاصر:

در طبقه زیرین برج آزادی فضایی به نام پایگاه دانستنی ها یا راهروی فناوری معاصر وجود دارد که به شکل دو سالن قرینه طراحی شده است  و معماری این سالن ها در واقع تلفیقی از سبک های هنری ایران باستان و همچنین هنر مدرن می باشد، گردشگران تور تهران با مراجعه به این بخش از برج آزادی می توانند از ربات پیانیست و روبات پاسخگو دیدن کنند.

 


حقایق جالب در رابطه با برج آزادی:

– قرار بود که ارتفاع برج آزادی بیش از ۴۵ متر باشد اما به سبب قرار گیری این برج در نزدیکی فرودگاه بین المللی مهر آباد این امر امکان پذیر نبود.

– برج آزادی در مجموع دارای دو آسانسور می باشد که آسانسور اول تا طبقه دوم و آسانسور دوم تا بالاترین نقطه برج می رود، علت تعویض آسانسور ها در طول مسیر نیز شکل ظاهری سازه می باشد.

– برج آزادی در زمان انقلاب و مبارزات مردم به محلی برای تجمع آن ها تبدیل شده بود و به همین جهت نیز نام آن پس از انقلاب به آزادی تغییر یافت.

– امروزه نیز برج آزادی محلی برای برگزاری جشن های ملی و تجمع های اجتماعی مرتبط با پیروزی انقلاب نظر جشن ۲۲ بهمن به شمار می آید.


– نگهداری از برج آزادی پس از انقلاب به عهده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود و در حال حاضر نیز این وظیفه به عهده بنیاد فرهنگی رودکی می باشد.

– قسمت اصلی برج آزادی یعنی طبقه زیر زمین حدود ۳ سال پس از افتتاح این سازه یعنی سال ۱۳۵۳ هجری شمسی با هدف تأسیس موزه ای در رابطه با انقلاب سفید در عمق تقریباً ۱۵ متری از سطح زمین ساخته شد.

– بسیاری از مراجع معتبر روز ۲۶ دی ماه سال ۱۳۵۰ را به اشتباه تاریخ افتتاح برج آزادی اعلام کرده اند در حالی که این اطلاعات غلط بوده و ۲۶ دی ماه تنها تاریخ واگذاری برج آزادی به وزرات فرهنگ و هنر (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از انقلاب) می باشد.

– برج آزادی تنها پس از گذشت چند ماه از تاریخ افتتاحش در لیست آثار ملی ایران ثبت گردید.

– جشن افتتاحیه برج آزادی با حضور بیش از سه هزار مهمان و در نهایت شکوه برگزار شده و در این جشن برای نخستین بار از منشور حقوق بشر کوروش بزرگ، پرده برداری کردند.

– در ساخت برج آزادی بیش از ۴۶ هزار قطعه سنگ به کار رفته است.

– گردشگران تور تهران برای دسترسی به بام برج آزادی می توانند از پله هایی که بدین منظور در برج وجود دارد استفاده کنند، باید بدانید که تعداد این پله ها حدود ۲۸۶ عدد است.


– امروز برج آزادی در حال تخریب بوده و از سال ۱۳۹۲ نهاد های مربوطه، مسئولیت نگهداری و حفاظت از این سازه ارزشمند و نمادین را به یکدیگر واگذار می کنند، همین امر باعث شده است که برج وضعیت نگران کننده ای داشته باشد.

– طبقه زیرزمین ورودی برج آزادی محسوب می شود و درب آن حدود ۵ متر پایین تر از سطح زمین واقع شده است.

– در هنگام شب و مراسم های مختلف نورپردازی های بسیار زیبایی بر روی برج آزادی انجام می شود که نمای بسیاری زیبایی به این سازه می بخشد.


دسترسی به برج آزادی

برج آزادی به سبب موقعیت مکانی که دارد به راحتی قابل دسترسی بوده و گردشگران تور تهران می توانند به سادگی خود را به این برج رسانده و از آن بازدید کنند در ادامه شیوه های مختلف دسترسی به این برج را مورد بررسی قرار می دهیم:

مترو: 

یکی از راحت ترین راه های دسترسی به برج آزادی استفاده از مترو می باشد، گردشگران باید بدانند که نزدیک ترین ایستگاه به این برج، ایستگاه میدان آزادی است.

لازم به ذکر است که برای رفتن به ایستگاه برج آزادی باید از خط ۴ متروی تهران استفاده کنید.

اتوبوس:

اتوبوس های بسیاری در سطح شهر تهران وجود دارد که مقصد آن ها پایانه آزادی می باشد و افراد می توانند با استفاده از آن ها خود را به برج آزادی برسانند.

تاکسی:

درست در کنار محوطه برج آزادی دو پایانه تاکسیرانی وجود دارد که گردشگران می توانند با استفاده از تاکسی های این پایانه ها خود را به این جاذبه گردشگری برسانند.

خودروی شخصی:

در صورتی که می خواهید با استفاده از خودروی شخصی به برج آزادی بروید بسته به محل اقامتتان می توانید یکی از راه های منتهی به این برج را که عبارتند از بزرگراه محمد علی جناح (در ضلع شمالی)، خیابان آزادی (در ضلع شرقی)، بزرگراه آیت الله سعیدی (در ضلع جنوبی) و بزرگراه لشگری (در ضلع غربی) برای رسیدن به میدان آزادی انتخاب کنید.

با توجه ترافیک و مشکلات پارک کردن خودرو توصیه ما به گردشگران استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی می باشد البته توجه داشته باشید در نزدیکی برج آزادی پارکینگ عمومی وجود دارد.

اطلاعات بازدید از برج آزادی

چنانچه قصد بازدید از محوطه میدان آزادی را دارید می توانید در هر ساعت از شبانه روز به این مکان مراجعه کنید، اما برای بازدید از داخل برج آزادی گردشگران تور تهران می توانند در تمامی روز های هفته بجز شنبه ها از ساعت ۹:۰۰ صبح تا ۶:۰۰ عصر به بازدید از این سازه بروند البته لازم به ذکر است که مجموعه آزادی در روز های جمعه از ساعت ۱۰:۰۰ صبح تا ۶:۰۰ عصر پذیرای بازدیدکنندگان خود می باشد.

 قیمت بلیط برج آزادی

گردشگران تور تهران برای بازدید از این برج زیبا باید بلیط ورودی تهیه نمایند که قیمت این بلیط برای گردشگران ایرانی ۱۰ هزار تومان و برای گردشگران خارجی ۱۵ هزار تومان است.

نوشته برج آزادی اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *