بررسی شرایط تحصیل در بلژیک

تحصیل در بلژیک | Study in Belgium

هر کسی دوست دارد که تحصیلاتش را در بهترین شرایط ممکن ادامه دهد و پا به عرصه های تحصیل عالیه در سطح بین المللی بزند. اما دغدغه ی این افراد چیست؟ بهترین دانشگاه های دنیا کجاست؟ یا این که کجای دنیا بهترین شرایط را برای تحصیل دارد؟ یکی از کشورهایی که در جهان شرایط خوبی برای تحصیل دارد، کشور بلژیک است. خیلی از دانشگاه های بلژیک برای داشتن دانشجوهای بین المللی برنامه ریزی می کنند از طرفی جایگاه های خوبی هم در رنکینگ های جهانی دارند. ۸ تا از دانشگاه های بلژیک در سال ۲۰۱۸ در لیست رنکینگ QS بودند که از این تعداد ۷ تا از آن ها جزو ۳۵۰ دانشگاه برتر دنیا بوده اند. در ادامه با ما در الی گشت و در بررسی تحصیل در بلژیک همراه باشید.

بررسی سیستم آموزشی برای تحصیل در بلژیک

مطالب مرتبط:
چرا به بلژیک، کشور شکلات می گویند؟
بروژ، شهر مینیاتوری بلژیک!
موزه ی کمیک استریپ بروکسل، موزه ای پُر از بهترین آثار هنر کمیک در جهان!

بسیاری از دانشگاه های بلژیک درسراسر این کشور در کنار سیستم آموزشی بسیار قوی و فوق پیشرفته ی خود، علاوه بر امکانات دارای یک چشم انداز بین المللی و البته داخلی برای آینده ی کاری و آکادمیک دانشجویا سیستم خود نیز می باشند. دانشگاه های موجود د رکشور بلژیک، دارای یک موقعیت عالی و ممتاز در رتبه بندی بین المللی هستند که نتیجه و ثمره ی سیستم آموزشی خوب و مدرن این کشور است. همانطور که در مقدمه هم اشاره کردیم، بر طبق آخرین رده بندی اعلام شده در سال ۲۰۱۵ میلادی برای بهترین دانشگاه های جهان, کشور بلژیک دارای ۷ دانشگاه با رتبه های زیر ۳۰۰ می باشد که در این میان چهار دانشگاه این کشور رتبه های زیر ۲۰۰ را نیز کسب کرده اند.

همانطور که می دانید، کشور بلژیک دارای سیستمی دو زبانه است. در این کشور به زبان های فرانسوی و هلندی مردم سخن می گویند. آموزش عالی هم در این کشور توسط دو زبان اصلی در این کشور انجام می شود. این جوامع که شامل فلاندرز ها نژادهای هلندی و جوامع فرانسوی می باشند، آلمانی ها را هم رد کنار خود دارند. با این حال، آلمانی زبان ها درصد کمی از جامعه بلژیک را تشکیل می دهند. به همین دلیل عده ای از دانشجویان آلمانی زبان برای تحصیل در آلمان به این کشور سفر می کنند. به هر حال زبان های آموزش استاندارد در دانشگاه های بلژیک؛ هلندی و فرانسوی می باشد اما بسیاری از برنامه های بین المللی به زبان انگلیسی تدریس می شوند. رشته های که دانشگاه های بلژیک ارائه می دهند در ۲۱ زمینه بسیار متنوع می باشد.

با اینکه در بیشتر دانشگاه های بلژیک  به زبان های فرانسوی و هلندی آموزش داده می شود اما رشته های بین المللی زیادی هم هست که تدریس در آن ها به  زبان انگلیسی است. در بلژیک موسسات تحصیلات عالیه شامل دانشگاه ها، کالج ها، کالج های هنری، موسسات معماری و آکادمی نظامی سلطنتی هستند. مثل بیشتر کشورهای اروپایی در بلژیک هم گرفتن مدرک لیسانس معمولا ۳ سال طول می کشد و برای گرفتن مدرک فوق لیسانس هم باید یک تا دو سال وقت بگذارید. بعد از گرفتن مدرک فوق لیسانس می توانید روی پروژه های تحقیقاتی کار کنید و زمینه را برای گرفتن مدرک دکترا آماده کنید.

پذیرش علمی برای تحصیل در بلژیک

تمام کسانی  که حداقل ۱ گواهینامه آموزش متوسطه در اختیار داشته باشند می توانند وارد مقطع آموزش عالی برای تحصیل در بلژیک شوند. در ایالت فلاندر، برای ورود به رشته‌ های تحصیلی علوم کاربردی نظیر معماری، شرکت در آزمون ورودی دانشگاه مربوطه الزامی است. در همین رابطه دانشگاه ‌ها و مؤسسات آموزش عالی دیگر الزامات پذیرشی را خود به اجرا می‌ گذارند.

ارزیابی تحصیلی در بلژیک

هر سال تحصیلی در ایالت فلاندر بلژیک با برگزاری آزمون‌ های مربوطه تکمیل می ‌شود و دانشجویان موظف هستند برای پذیرش به سال بالاتر تحصیلی، امتحانات را با موفقیت پشت سر بگذارند. آزمون ‌های دانشگاهی براساس سری مقررات ویژه ای طراحی و اجرا می ‌شوند که بر این اساس در هر سال تحصیلی ۲ بار از دانشجویان آزمون به عمل می آید که اولین آن در فواصل ۱۵ ژوئن تا ۱۵ جولای و دیگری بعد از ۱۵ آگوست صورت می ‌پذیرد.

در پایان سال تحصیلی چنان چه دانشجو حداقل ۵۰ درصد نمره ی هر آزمون یا ۶۰ درصد نمره ی کل آزمون را کسب کرده باشد، می ‌تواند به سال بالاتر تحصیلی ارتقا یابد. اما اگرحداقل نمره را کسب نکرده باشد موظف است مجدداً در جلسه ی آزمون شرکت کند و اگر نمره ی کمتر از حداقل را کسب کرده باشد موظف است مجدداً سال تحصیلی را تکرار کند.

این ارزیابی براساس مجموع نتایج صورت گرفته و در نهایت به دانشجویان موفق گواهینامه ی تحصیلی مربوطه اعطا می ‌شود. لازم به یادآوری است در پایان دوره ی تحصیلی دانشجو موظف به ارائه و دفاع از پایان‌ نامه است. آموزش دانشگاهی در ۲ مقطع پایه و عالی برگزار می ‌شود. دوره ‌های پایه به ۲ دوره (۳-۲) و (۴-۲) تقسیم بندی شده‌ اند. بعد از پایان اولین دوره ی تحصیلی پایه به فارغ ‌التحصیلان مدرک دانشگاهی متوسطه موسوم به کاندیدا (Kandidaat) اعطا می شود. بیشتر واحدهای دانشگاهی اجباری بوده و در دوره اول تنها چند واحد اختیاری ولی در دوره دوم تعداد واحدهای اختیاری بیشتری وجود دارد.

در مقطع دانشگاه، دانشجویان در تمام واحدهای تحصیلی مورد ارزشیابی دقیق قرار می ‌گیرند و امتحانات این مقطع نیز طبق ۱ سری قوانین ویژه طراحی و اجرا می ‌شوند. در این مقطع حداکثر نمره هر واحد تحصیلی ۲۰ و حداقل ۱۰ است، بنابراین دانشجویان موظف هستند برای ارتقا تحصیلی حداقل نمره را کسب کنند.

در  ادامه نیز معروف ترین دانشگاه های بلژیک را برای شما معرفی می کنیم:

دانشگاه کاتولیک لون | Katholieke Universiteit Leuven

شاید برای تحقیق در مورد دانشگاه های بلژیک یکی از اولین سوال هایی که در ذهنتان نقش می بندد بهترین دانشگاه این کشور باشد،  دانشگاهی که برای خودش اسم و رسمی داشته باشد و خیلی ها به دنبالش باشند! دانشگاه کاتولیک لون با رتبه جهانی ۷۱ بهترین دانشگاه بلژیک است . از طرفی لقب اولین دانشگاه بلژیک را هم باید به همین دانشگاه داد چون در سال ۱۴۲۵ تاسیس شد و هر چند که در عصر ناپلئون مدتی بسته بود اما دوباره در سال ۱۸۳۴ باز شد. در سال ۲۰۱۵ حدود ۵۷,۳۰۰ نفر در این دانشگاه ثبت نام کردند تا در بین دانشگاه های دیگر بیشترین تعداد دانشجوها را داشته باشد. با اینکه کیفیت آموزشی در این دانشگاه خیلی خوب است اما هزینه هایش نسبت به دیگر دانشگاه ها آنقدر کم است که در هنگام ثبت نام حسابی غافلگیرتان می کند. با اینکه در این دانشگاه زبان اصلی تدریس هلندی است اما هر روز که می گذرد تعداد برنامه های انگلیسی زبان بیشتر و بیشتر می شود. این دانشگاه ۶ سایت در شهرهای مختلف دارد و دانشکده پزشکی اش در بروکسل است.

دانشگاه گنت | University of Ghent

این دانشگاه که در شهر گنت قرار دارد به عنوان اولین دانشگاه هلندی زبان بلژیک در سال ۱۸۱۷ تاسیس شد و رتبه جهانی ۱۲۵ ام را دارد هر چند که از نظر علوم زندگی جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا و از نظر دامپزشکی جایگاه بیستم دنیا را دارد. دانشگاه خنت از دانشگاه های بزرگ بلژیک است و حدود ۴۱ هزار دانشجو و ۱۱ دانشکده شامل دانشکده های حقوق، هنر و فلسفه، علوم، پزشکی و علوم بهداشت، مهندسی و عمران، اقتصاد و مدیریت کسب و کار، دامپزشکی، روان ‌شناسی و علوم تربیتی، مهندسی زیست فناوری، علوم سیاسی و اجتماعی و علوم دارویی دارد.

دانشگاه کاتولیک لوون | Université Catholique de Louvain

این دانشگاه در ۳۰ کیلومتری شهر بروکسل در شهر Louvain-la-Neuve  قرار دارد و بزرگ ترین دانشگاه فرانسوی زبان کشور است. این دانشگاه که در سال ۱۴۲۵ ساخته شده در ابتدا در شهر لوون بود اما از آنجایی که شهر لوون در بخش هلندی بلژیک قرار داشت و این دانشگاه فرانسوی زبان بود دانشگاه به دو قسمت تقسیم شد و بخش فرانسوی آن به شهر دیگری منتقل شد. هر دوی این دانشگاه ها امروز از بهترین و پرطرفدارترین دانشگاه های بلژیک هستند. رتبه جهانی این دانشگاه ۱۵۳ است و در الاهیات رتبه ۱۷ دنیا را دارد.

دانشگاه وریج بروکسل | Vrije Universiteit Brussel

رتبه جهانی این دانشگاه ۱۸۲ است و زمانی باز شد که دانشگاه آزاد بروکسل در سال ۱۹۷۰ به دو بخش تقسیم شد. شما هم کار بر روی پروژه های تحقیقاتی را دوست دارید و درس خواندن بدون تحقیق برایتان خسته کننده است؟ در این دانشگاه فعالیت های تحقیقاتی زیادی انجام می شود و تیم های تحقیقاتی آن در رشته های پایه ای در دنیا شناخته شده است.

دانشگاه آزاد بروکسل | Universite Libre de Bruxelles

رتبه جهانی این دانشگاه ۲۰۵ است و در میان دانشگاه های بلژیک بیشترین تعداد دانشجوهای بین المللی را دارد چون ۱/۳ دانشجوها و اساتیدش از خارج آمده اند. این دانشگاه در سال ۱۸۳۴ افتتاح شده و با داشتن سه جایزه نوبل، یک مدال فیلدز، سه جایزه ولف و دو جایزه ماری کوری از بهترین دانشگاه های تحقیقاتی دنیاست.

دانشگاه آنتورپ | University of Antwerp

این دانشگاه در سال ۲۰۰۳ از ترکیب سه دانشگاه کوچکتر در شهر آنتروپ تاسیس شد و امروز از دانشگاه های مهم کشور است. این دانشگاه ۹ دانشکده اقتصاد کاربردی، علوم مهندسی کاربردی، هنر، حقوق، طراحی علوم، علوم پزشکی و بهداشت، علوم کاربردی، علوم اجتماعی، داروسازی و دامپزشکی دارد که در همه آن ها دوره دکترا هم موجود است به طوری که تعداد دانشجوهای این دوره اش به ۱۶۰۰ نفر می رسد.

دانشگاه مونس | University of Mons

این دانشگاه در شهر مونس در استان فرانسوی زبان Hainaut در نزدیکی مرز فرانسه قرار دارد. دانشگاه مونس چهارمین دانشگاه فرانسوی زبان بلژیک است و ۵,۷۰۰ دانشجو دارد که در ۲۵ رشته مختلف در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا در حال تحصیل هستند.

نوشته بررسی شرایط تحصیل در بلژیک اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *