بزرگترین تخته سنگ های یکپارچه در جهان

تخته سنگ های یکپارچه | Monoliths

مونولیت دقیقا چیست؟ این کلمه از ترکیب مونو به معنی تک و یکپارچه و لیت نیز به معنی سنگ می باشد. مونولیت به کوه هایی اشاره می شود که شامل تخته سنگ های یکپارچه و عظیم می باشند. مشکل پیدا کردن بزرگترین ساختار یکپارچه این است که اصطلاح مونولیت تاحدودی مبهم به نظر می رسد. بنابراین زمین شناسان اغلب ترجیح می دهند که از واژه های monadnock یا inselberg که به معنای واقعی کلمه به معنی جزیره کوه می باشد برای توصیف یک کوه تنها استفاده نمایند. اگرچه که تمام این ساختارها یک کوه تنها نیستند. به عنوان مثال مونت آگوستوس که در غرب استرالیا واقع شده و یک مونولیت نامیده می شود در واقع یک قطعه سنگی از لایه های زیرین پوسته زمین بوده که به صورت آشکار قرار گرفته است. مشکل دیگری که در اندازه گیری این تخته سنگ های یکپارچه وجود دارد این بوده که ممکن است بر اساس یک بعد مانند ارتفاع یا قطر آن محاسبه شده باشند. علاوه بر این ممکن است ارتفاع آن از سطح دریا یا از سطح زمین محاسبه شده باشد. پس با الی گشت همراه شوید تا با لیستی از بزرگترین آن ها آشنا شویم.

کوه سنگی | Stone Mountain

کوه سنگی که از تخته سنگ های یکپارچه می باشد با ارتفاعی معادل ۲۵۱ متر بالاتر از سط.ح اطراف خود قرار گرفته و منظره ای زیبا از آتلانتا را به وجود آورده است. سنگتراشی که در ضلع شمالی این کوه انجام شده است بزرگترین در نوع خود در سطح جهان می باشد. این سنگتراشی به نام جفرسون دیویس، رییس کنفدراسیون یونان صورت گرفته است.

استاواموس چیف | Stawamus Chief

استاواموس چیف در بالای منطقه اسکوامیش (Squamish) در ارتفاع ۷۰۲ متری قرار گرفته است. این ساختار سنگی عظیم به عنوان یکی از بزرگترین تخته سنگ های یکپارچه گرانیتی در آمریکای شمالی شناخته می شود. اکثر نقاط این کوه به وسیله مسیرهای پیاده روی قابل دسترسی می باشد. با بالارفتن از این قطعه سنگی چشم اندازهای نفس گیر و صداهای شهر زیر آن را می توانید احساس نمایید.

ال پنون دگواتاپ | El Penon de Guatape

پدیده ال پنون دگواتاپ یکی از تخته سنگ های یکپارچه می باشد که برای سرخپوستان از اهیمت خاصی برخوردار بوده است. این ساختار سنگی عظیم با ۲۰۰ متر ارتفاع در زمین گواتاپ در کلمبیا واقع شده است. این سنگ که تقریبا سطح صافی دارد دارای یک شکاف بزرگ در ارتفاع آن بوده که معمولا کوهنوردان برای صعود از آن استفاده می کنند. در شکافی که در این سنگ ایجاد شده همچنین یک پلکان با ۶۴۹ پله حک شده است تا افراد بتوانند از طریق آن خود را به بالای این سنگ عظیم برسانند.

پنادبرنال | Pena de Bernal

پنادبرنال به عنوان یزرگترین مونولیت یکپارچه در سن سباستین برنال شناخته می شود که یک شهر کوچک در ایالت Queretaro می باشد. این تخته سنگ های یکپارچه با ۳۵۰ متر ارتفاع بالاتر از شهر قرار گرفته است . در حدود ۱۰۰ میلیون سال پیش و در دوره ژوراسیک تشکیل شده است. این تخته سنگ در زمان تشکیل خود حداقل سه برابر اندازه امروزی خود بوده است.

صخره جبل الطارق | Rock of Gibraltar

صخره جبل الطارق بخشی از قلمرو انگلستان در خارج از جزیره خود می باشد. این ساختار سنگی در ساحل جنوبی اسپانیا و در محل ورودی دریای مدیترانه قرار گرفته است. مونولیت جبل اطارق با ۴۲۶ متر ارتفاع از سنگ آهک به وجود آمده و در حدود ۲۷۸۰۰ ساکن و ۲۵۰ عدد میمون در آن زندگی می کنند که تنها نوع نخستین های وحشی در اروپا می باشند. در اساطیر یونانی جبل الطارق یکی از ستون های هرکول بوده که لبه مدیترانه و جهان شناخته شده در آن زمان را مشخص می کرده است.

ال کاپیتان | El Capitan

یکی از معروفترین جاذبه های پارک ملی یوسمتی، تخته سنگ های یکپارچه گرانیتی ال کاپیتان می باشد. این ساختار سنگی عظیم ۹۱۰ متر از سطح روستای یوسمتی بالاتر رفته است. این ساختار سنگی یکی از چالش های مورد علاقه در میان کوهنوردان حرفه ای می باشد. در سال ۱۹۵۸ وارن جی هاردینگ، وین مری و جورج ویتمور اولین کسانی بودند که به استفاده از طناب ها و پیچ و مهره های لاستیکی توانستند به بالای ال کاپیتان صعود کنند.

تورس دل پین | Torres del Paine

تورس دل پین یک پارک ملی در منطقه جنوب غربی پاتاگون در شیلی بوده که دارای کوه ها، دریاچه ها و یخچال های بسیاری است. در مرکز این پارک سه برج سنگی قرار گرفته که از گرانیت یک دست به وجود آمده اند و توسط یخ ها نگه داشته شده اند. بلندترین قله این تخته سنگ های یکپارچه ۲۵۰۰ متر ارتفاع دارند.

بن عامرا | Ben Amera

از بهترین رازهای موریتانی که باقی مانده است، بن عامرا بوده که در صحرا پنهان شده و در انتظار کشف توسط گردشگران بزرگ می باشد. بر اساس برخی منابع این ساختار تخته سنگ های یکپارچه دومین مونولیت پس از اولورو در استرالیا می باشد. بن عامرا در فاصله ۵ کیلومتری از میمیچات (Tmeimichat)، یک روستایی کوچک که در مسیر بیابانی قطار بین نوادیبو و زورات واقع شده است.

برج شیطان | Devils Tower

این کوه که از تخته سنگ های یکپارچه می باشد ۳۸۶ متر از زمین های اطراف خود بلندتر می باشد. برج شیطان هسته ای از یک آتشفشان باستانی بوده که در معرض فرسایش قرار گرفته است. این کوه در تپه های سیاه و در شهرستان کروک و در شمال شرقی وایومینگ واقع شده است. برج شیطان در سال ۱۹۰۶ توسط رییس جمهور تئودور روزولت به عنوان یک بنای یادبود ایالات متحده اعلام گردید. این کوه در سال ۱۹۷۷ در سطح جهانی شهرت پیدا کرده و از آن به عنوان جایگاه انسان های بیگانه در فیلم علمی تخیلی استیون اسپرینگ استفاده گردید.

سیگیریا | Sigiriya

سیگیریا یک برج از تخته سنگ های یکپارچه بوده که ارتفاع آن به ۳۷۰ متر می رسد. این کوه دارای چشم اندازی از محیط سبز جنگل می باشد. لازم به ذکر است که این تخته سنگ یکی از جاذبه های مهم توریستی در سریلانکا می باشد. تخته سنگ سیگیریا یک ساختار ساخته شده از ماگما ای است که از آتشفشانی منقرض شده به وجود امده و ساختار آن شباهت بسیاری با برج شیطان دارد. از حدود قرن پنجم میلادی از این کوه به عنوان یک صومعه سنگی استفاده شده و بعدها این ساختار توسط پادشاه کاسیاپا (Kasyapa) آن را تبدیل به یک قلعه سنگی نمود.

کوه شوگرلوف | Sugarloaf Mountain

کوه شوگرلوف یکی از مورد توجه ترین جاذبه های توریستی در شهر ریودوژانیرو به شمار می رود. این ساختار تخته سنگ های یکپارچه در شبه جزیره ای اقیانوس اطلس قرار گرفته و ۳۹۶ متر ارتفاع ار سطح دریا دارد. یک تله کابین در این محل وجود داشته که بازدیدکنندگان را به سمت قله کوه هدایت می کند و گردشگران می توانند در آنجا چشم اندازهای دیدنی از کوپاکابانا (Copacabana) را مشاهده نمایند.

صخره زوما | Zuma Rock

پاسخ نیجریه به اورولو در استرالیا، صخره زوما می باشد که در شمال کشور نیجریه و ابوجا واقع شده است. این ساختار یکپارچه توسط رانندگانی که از جاده اصلی در حال حرکت می باشند قابل مشاهده است. اگرچه که پهنای این صخره از اورولو در استرالیا کمتر می باشد اما ارتفاع آن بیش از دو برابر آن می باشد. ارتفاع این ساختار تخته سنگ های یکپارچه ۷۲۵ متر می باشد. به گفته برخی از ناظران چهره برخی افراد را می توان در قسمت سفید رنگ مرکز این سنگ بزرگ مشاهده نمود.

اولورو یا صخره های آیرز | Uluru or Ayers Rock

اولورو یا صخره های آیرز یکی از شناخته شده ترین نمادهای استرالیا است. این ساختار در فاصله ۳۳۵ کیلومتری جنوب غرب شهر بزرگ آلیس اسپرینگ واقع شده است. این بزرگترین ساختار تخته سنگ های یکپارچه در جهان می باشد. این کوه ماسه سنگی ۳۴۸ متر ارتفاع و همچنین ۹٫۴ کیلومتر محیط آن می باشد. این تخته سنگ تغییرات رنگی درخشانی را به نمایش دراورده و رنگ قرمز مایل به قهوه ای آن در هنگام غروب آفتاب به رنگ آبی مایل به بنفش تغییر خواهد کرد تا صبح روز بعد مجددا به رنگ قرمز خود در زمان طلوع خورشید بازگردد.

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد سنجش میزان بزرگتر بودن بر اساس ارتفاع، قطر و بسیاری مسائل دیگر می باشد بنابراین نمی توان هیچکدام از این مواردی که اشاره شد را بزرگتر از دیگری دانست.

نوشته بزرگترین تخته سنگ های یکپارچه در جهان اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *