بزرگترین جنگل های جهان

جنگل ها یکی از مهم ترین نقاط روی زمین هستند. تامین اکسیژن، زیستگاه حیواناتی که ما از آن ها تغذیه می کنیم و صدها دلیل دیگر باعث شده جنگل برای ما انسان ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. شاید جالب باشد با برخی از بزرگترین جنگل ها دنیا آشنا شویم که نقش قابل توجهی در زندگی انسان ها و حیوانات دارند.

جنگل ملی تونگاس – آلاسکا

آلاسکا بزرگترین ایالت آمریکا است که بطور دقیق، ۱,۷۱۷,۸۵۶ کیلومتر مربع مساحت دارد. بزرگترین جنگل ایالت جنگل ملی تونگاس است که نزدیک به ۶۹۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد. اگر بخواهیم مقایسه ای انجام دهیم، مساحت جنگل تقریباً برابر با استان هرمزگان می باشد.

با اینکه گونه های جانوری و گیاهی زیادی در جنگل وجود دارد و به جنگل ملی تونگاس، “آخرین جنگل بارانی سالم باقیمانده در جهان” می گویند اما دولت تصمیم گرفته تا در ۱۰ سال آینده نزدیک به ۲۷۴۰ کیلومتر مربع از جنگل را برای استفاده های مختلف نابود کند!

جنگل سانداربانس – هند

 سانداربانس بزرگترین جنگل درختان مانگرو در جهان می باشد. ۶۰۸۰۰ کیلومتر مربع مساحت این جنگل است که مرز بین هند و بنگلادش قرار دارد. 

جنگل یا پارک ملی سانداربانس در سال ۱۹۸۰ به لیست میراث جهانی یونسکو اضافه شد. جالب است بدانید سانداربانس بزرگترین خانه ببرهای بنگال است که به موجب آن، جهت جلوگیری از انقراض این نسل از ببرها، جنگل به شدت تحت حفاظت دولت بنگلادش می باشد. همچنین دلفین ها، مارهای کبری، پایتون های هندی و ۲۵۰ نوع پرنده هم در این جنگل زندگی می کنند.

جنگل کونگو – آفریقا

کونگو نام یکی از بزرگترین جنگل های جهان است که بزرگترین جنگل آفریقا هم به حساب می آید و جالب است بدانید به این جنگل بعد از آمازون، دومین ریه زمین گفته می شود. جنگل کونگو شامل کشورهای زامبیا، سودان، جمهوری دموکراتیک کونگو، بوروندی، رواندا، تانزانیا، آفریقای مرکزی، کامرون و آنگولا می باشد و در کنار حیوانات و گیاهان، نزدیک به ۴۰ میلیون نفر هم در جنگل زندگی می کنند.

اما کونگو فقط یک جنگل نیست بلکه اکوسیستمی شامل جنگل های باتلاقی، دشت، ساحل و چندین جنگل ساوانا است که به موجب آن، هزاران گونه جانوری و گیاهی مانند کرگدن ها، گوریلا، فیل و نزدیک به ۲۰۰۰ گونه ارکیده در جنگل وجود دارد.

جنگل ویرجین کومی – اروپا

دلیل اینکه بر روی جنگل کومی، نام ویرجین را گذاشتند این است که جنگل کومی واقع در روسیه، بزرگترین جنگل دست نخورده اروپا می باشد که نزدیک به ۲۰۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد هرچند در سال های اخیر، به دلیل استخراج طلا و ورودهای غیرقانونی، مورد تهدید قرار گرفته است. لازم به ذکر است درختان صنوبر سیبری، کاج و قوچ بیشترین درختان جنگل را شامل می شوند.

آمازون – برزیل

آمازون با بیش از ۳٫۵ میلیون کیلومتر مربع بزرگترین جنگل زمین است که بزرگترین ریه زمین هم شناخته می شود. میلیون ها گونه جانوری و گیاهی در جنگل زندگی می کنند و همچنین جالب است بدانید دومین رود پهناور و طولانی جهان هم در آمازون قرار دارد.

آمازون شامل کشورهای برزیل، کلومبیا، اکوادور، گویانا، پرو و سورینام می باشد هرچند برزیل بیشترین سهم از جنگل را دارد و این موضوع جنگل آمازون را تهدید کرده چرا که دولت برزیل از اوایل قرن بیستم تا به امروز، نزدیک به ۲۰۰۰ کیلومتر مربع از جنگل را جهت استفاده های مختلف نابود کرده است.

جنگل کینابالو – آسیا

جزیره بورنئو، سومین جزیره بزرگ دنیا شناخته می شود که بخش قابل توجهی از جزیره که نزدیک به ۴۸۰ کیلومتر مربع می باشد را جنگل کینابالو تشکیل داده است. 

جنگل کینابالو به عنوان پارک ملی جزیره نیز شناخته می شود و به کوه های مرتفع ۴۰۰۰ متری که دارد معروف است. جنگل کینابالو شامل بیش از ۱۰۰۰ گونه جانوری و گیاهی می باشد که اکثر آنها روبه انقراض هستند. جالب است بدانید با اینکه گونه های جانوری و گیاهی جنگل بسیار مهم بوده و جنگل هم جزء میراث یونسکو می باشد، اما حفاظت های آنچنانی بر روی جنگل صورت نگرفته و توسعه های صنعتی در سال های اخیر، گونه های گیاهی و جانوری کینابالو را به خطر انداخته است.

جنگل بارانی سوماترا – سوماترا

سوماترا یکی از جزایر مهم اندونزی است که جنگلش، بزرگترین سهم جزیره را به خود اختصاص داده است. جنگل سوماترا ۱۶۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد که جزء بزرگترین جنگل های جهان بوده و خود شامل ۳ پارک ملی با نام های “گونانگ لیزر”، “کرینسی سبلات” و “بوکیت باریسان” می باشد.

جنگل سوماترا خانه گونه های زیادی از جانداران بخصوص جانداران در حال انقراض است که به موجب آن، جنگل توسط سازمان یونسکو حفاظت می شود و جالب است بدانید نابود کردن بیش از نیمی از جنگل و استخراج نفت در سال های اخیر، حیات جنگل را به شدت به خطر انداخته و گفته می شود جنگل بارانی سوماترا بیشترین نابودی را در میان جنگل های دنیا دارد.

جنگل داین‌تری (Daintree) – استرالیا

جنگل داین‌تری قدیمی ترین جنگل استرالیا است که پیش بینی شده قدمت آن به صد میلیون سال پیش باز می گردد. جنگل در شمال “کویینزلند” استرالیا واقع شده که جزء مهم ترین میراث تاریخی یونسکو نیز به شمار می رود.

داین‌تری یکی از پربازدیدترین نقاط دیدنی در میان گردشگران تور استرالیا است چرا که در اطراف رود واقع در وسط جنگل، کروکودیل ها و مارهای افعی نایابی وجود دارد. همچنین گل های نادر بسیار زیبایی هم در نقاط مختلف جنگل مشاهده می شود که از دلایل مهم محبوبیت و البته اهمیت بالای جنگل به حساب می آیند.

جنگل بیالوویزا – مرز میان لهستان و بلاروس

هر کسی جرئت رفتن به جنگل بیالوویزا را ندارد چرا که جنگل ۱۹۰۰ کیلومتر مربعی، خانه گونه های وحشی مانند گرگ ها، گراز های وحشی و مارها است هرچند وجود درختان ۶۰۰ ساله مانند صنوبر و بلوط باعث شده همچنان افراد زیادی از سراسر دنیا به داخل جنگل بروند.

جنگل بیالوویزا برای لهستان از اهمیت بالایی برخوردار است بطوریکه از سال ۱۴۰۰ میلادی، جنگل تحت حفاظت کشور بوده و این حفاظت همچنان ادامه دارد هرچند در بازه ای، جنگلی ویژه برای شکارچیان بود.

جنگل تایگا بیوم

تایگا کلمه ای روسی به معنای جنگل بزرگ می باشد. نام تایگا بر روی جنگل بیوم هم از این قاعده مستثنی نیست چرا که این جنگل شامل شمال آسیا، اروپا و آمریکای شمالی می باشد. جنگل تایگا طولانی ترین کمربند درختان در جهان را دارد که ۱۰ درصد از کره زمین را شمال می شود. 

به دلیل اینکه جنگل در شمال زمین قرار دارد، فصل زمستان بسیار طاقت فرسا و طولانی است بطوریکه تنها ۱۰۰ روز در سال، جنگل یخ زده نمی باشد. این موضوع باعث شده جنگل، خانه گرگ ها، گوزن ها، خرس های قطبی و درختان کاج باشد.

جنگل سیاه – آلمان

چرا جنگل سیاه؟ این جنگل که با ۳۶۸۰ کیلومتر مربع، دومین جنگل بزرگ آلمان است به دلیل درختان بلند قامتش، سایبان مناسبی را فراهم کرده که به موجب آن، جنگل بسیار تاریک می باشد. جنگل سیاه یکی از توریستی ترین نقاط آلمان به حساب می آید زیرا در جنگل، علاوه بر درختان و گیاهان، چندین قلعه و دهکده قدیمی وجود دارد که مردمش، به دور از تکنولوژی ها زندگی می کنند و همچنین نقاطی هم وجود دارد که در فصل زمستان، تفریحگاه اسکی‌بازان می باشد. 


امتیاز
۵
از ۵ | از بین
۱۰۰
دهنده به امتیاز بزرگترین جنگل های جهان

نوشته بزرگترین جنگل های جهان اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *