بناهای تاریخی شگفت انگیز باقی مانده از روم باستان | بخش دوم

بناهای تاریخی رومیان باستان

رومیان برای تاریخ جهان چه کارهایی انجام داده اند؟ مطمئنا یکی از کارهایی که رومیان باستان به خاطر آن مشهور هستند معماری آن ها است. آن ها در معماری و ساخت بناهای تاریخی خود از قوس ها، آجرهای پخته شده، سیمان و بتن استفاده کرده اند. واقعیت این است که بسیاری از بناهای تاریخی رومیان باستان همچنان پابرجا باقی مانده که شاهدی بر معماری رومیان در زمان های گذشته می باشد. با الی گشت همراه شوید تا در مورد بناهای تاریخی رومیان باستان، تاریخچه و معماری آن ها بدانیم.

عبادتگاه آگوستوس در پولا | Temple of Augustus in Pula

عبادتگاه آگوستوس تنها ساختار باقی مانده از دادگاه اصلی رومی در پولا می باشد. این بناهای تاریخی رومیان باستان به اولین امپراتور روم، آگوستوس اختصاص یافته بوده و احتمالا در سال دوم پیش از میلاد تا سال چهاردهم میلادی و در زمان مرگ او ساخته شده است. در حکومت بیزانس این عبادتگاه به کلیسا تبدیل شده و بعده ها نیز به عنوان انبار مورد استفاده قرار گرفته است. در طول دوران جنگ جهانی دوم، این عبادتگاه مورد اصابت یک بمب هوایی قرار گرفت. البته که از آن زمان تاکنون بسیاری از ساختارهای آن مورد بازسازی قرار گرفته است.

میدان مسابقه لپتیس مگنا | Leptis Magna Arena

آمفی تئاتر رومی و میدان مسابقه لپتیس مگنا در سال ۵۶ میلادی ساخته شده و در فاصله حدود یک کیلومتری از شرق شهر قرار گرفته است. این میدان مسابقه می توانسته در حدود ۱۶ هزار تماشاچی را درون خود جای داده و بر خلاف اکثر آمفی تئاترهای رومی در پایین تر از سطح زمین ساخته شده بود.

طاق هادریان در جراش | Arch of Hadrian at Jerash

جراش یک شهر باستانی بوده که به عنوان یکی از استان های امپراتوری روم در منطقه اعراب شناخته می شده است. رومی ها امنیت و صلح را در این منطقه تضمین می کرده تا مردم آن بتوانند به موفقیت های بزرگ دست یابند. امپراتور هادریان در سال های ۱۲۹ و ۱۳۰ میلادی از جراش بازدید نمود. طاق هادریان برای جشن گرفتن حضور او بنا گردید. این طاق پیروزی در زمان ساخت خود به عنوان دروازه جنوبی شهر در نظر گرفته شده بود اما برنامه های توسعه ای جراش هرگز تکمیل نگردید.

حمام رومی | Roman Baths

حمام رومی یکی از جاذبه های توریستی و بناهای تاریخی رومیان باستان بوده که در شهر انگلیسی Bath قرار گرفته است. این عبادتگاه در سال های ۶۰ تا ۷۰ میلادی ساخته شده و مجموعه حمام های آن توسط چشمه های آب های معدنی انگلستان تامین می شده است. این مجموعه حمام ها در طول ۳۰۰ سال ساخته شده اند. آبی که درون این حمام رومی جریان پیدا می کند برای حمام کردن بسیار خطرناک می باشد. بخشی از این خطر به دلیل عبور آب از درون لوله های سربی است که هنوز نیز کار می کنند و بخشی دیگر به دلیل بیماری های عفونی می باشد. در سال ۱۹۷۹ یک دختر بچه که در حال شنا کردن در آب های این حمام بود مقداری از این آب را بلعید و پنج روز پس از آن در اثر مننژیت آمیبی از دنیا رفت.

طاق کنستانتین | Arch of Constantine

این بناهای تاریخی رومیان باستان در کنار کولسئوم قرار گرفته است. طاق کنستانتین در سال ۳۱۵ میلادی و به افتخار پیروزی امپراتور کنستانتین اول بر امپراتور ماکسنتیوس ساخته شده است. این نبرد باعث شد تا کنستانتین به مسیحیت گرایش پیدا کند. بر اساس نوشته های مورخان، کنستانتین تصور می کرد در صورتی که ارتش آن علامت صلیب را بر روی سپرهای خود قرار دهند خداوند آن ها را به پیروزی خواهد رساند.

پورتا نیگرا | Porta Nigra

پورتا نیگرا یک دروازه بزرگ رومی در شهر تریر (Trier) بوده است. این دروازه از جنس ماسه سنگ خاکستری بین سال های ۱۸۶ تا ۲۰۰ میلادی ساخته شده است. این بناهای تاریخی رومیان باستان بخشی از سیستم چهار دروازه ای شهر بوده که هر کدام از ان ها در یک سوی شهر مستطیلی شکل قرار گرفته اند. نام پورتا نیگرا در قرون وسطی به دلیل رنگ تیره سنگ های مورد استفاده بر روی آن گذاشته شده است. نام رومی اصلی این بنا حفظ نشده و باقی نمانده است.

عبادتگاه انجمن اسبیتلا | Sbeitla Forum Temples

اسبیتلا یا سوفتولا (Sufetula) یک شهر رومی زیبا بوده که در حاشیه کشور تونس واقع شده است. این شهر دارای میدان های مسطح بسیاری بوده که با اسلب های سنگی و دیواره ها احاطه شده اند. این بناهای تاریخی رومیان باستان دارای یک دروازه در یک طرف و سه عبادتگاه رومی در سوی دیگر خود می باشد. در این مکان به جای اینکه یک عبادتگاه را به سه خدای رومی ژوپیتر، جونو و مینروا اختصاص دهند، ساکنان این منطقه برای هر کدام از ان ها عبادتگاه جداگانه ای را بنا کرده اند.

ساختمان گرد گالریوس | Rotunda of Galerius

ساختمان مدور گالریوس در حال حاضر یک کلیسای یونانی ارتدکس از آگیوس جورجیوس (Agios Georgios) می باشد که به عنوان کلیسای روتندا نیز شناخته می شود. ساختار استوانه ای این بناهای تاریخی رومیان باستان در سال ۳۰۶ میلادی و به سفارش تترارک گالریوس ساخته شده است. این بنا در ابتدا قرار بوده به عنوان مقبره او و یا به عنوان یک عبادتگاه مورد استفاده قرار بگیرد. قطر این استوانه به ۲۴٫۵ متر می رسد. جالب است بدانید که دیواره های این بنا بیش از ۶ متر قطر داشته و این یکی از دلایلی است که ساختار آن توانسته در مقابل زلزله های تسالونیکی مقاومت نماید. گنبد آجری ان نیز مسطح بوده و در ارتفاع ۳۰ متری قرار گرفته تا ساختا ری استوانه ای شکل ایجاد نماید.

پل آلکانترا | Alcantara Bridge

بر روی رودخانه تاگوس (Tagus) در آلکانترا اسپانیا، پل آلکانترا قرار گرفته که شاهکار ساخت یک پل باستانی رومی می باشد. این پل بین سال های ۱۰۴ تا ۱۰۶ میلادی و توسط امپراتور تراجان بنا شده است. یک طاق پیروزی در مرکز پل قرار گرفته و در سوی دیگر آن یک عبادتگاه به افتخار امپراتور ساخته شده است. این پل که از بناهای تاریخی رومیان باستان می باشد بیشتر از آنکه در اثر عناصر طبیعی آسیب ببیند، در جنگ ها لطمه خورده است. مورس (Moors) کوچکترین قوس را در یک سوی پل از بین برده است، در حالی که قوس دوم در سوی دیگر پل توسط اسپانیایی ها برای جلوگیری از پیشروی پرتغالی ها نابود شده است.

تئاتر رومی نارنجی | Roman Theatre of Orange

تئاتر رومی نارنجی برای مشاهده برنامه ها در قرن اول میلادی ساخته شده است. بعد از اینکه امپراتوری روم از بین رفت، تئاتر توسط یک حکم رسمی در سال ۳۹۱ میلادی بسته شد زیرا کلیسا با آنچه در این مکان برگزار می شد مخالف بود و آن را نوعی فعالیت غیر اخلاقی می دانست. این تئاتر باستانی در قرن نوزدهم میلادی بازسازی شده و امروزه جشنواره اپرای تابستانی در آن برگزار می گردد.

طاق سپتیمیوس سوروس در روم | Arch of Septimius Severus in Rome

طاق سپتیمیوس سوروس که از سنگ مرمر سفید ساخته شده است در انتهای شمال شرقی دادگاه روم قرار گرفته و در سال ۲۰۳ میلادی ساخته شده است. این بنا به افتخار پیروزی امپراتور و دو فرزندش بر پیروان اشکانیان بنا شده است. پس از مرگ سوروس فرزندان او یعنی کاراکالا و گتا در ابتدا امپراتوری های مشترکی را داشته تا اینکه در سال ۲۱۲ میلادی کاراکالا برادر خود گتا را به قتل رساند. او یادبودهای برادرش را از بین برده و کتیبه هایی که به وی اشاره می کردند را از روی طاق پیروزی حذف نمود.

اوستیا آنتیکا | Ostia Antica

اوستیا بندری بوده است که در دهانه رودخانه تیبر (Tiber) واقع شده بود. اما این بندر رومی به دلیل افت سطح آب دریا در حال حاضر ۳ کیلومتر با سواحل فاصله دارد. این بندر برای ساختمان های قدیمی خود که به خوبی حفظ شده است مشهور می باشد. تمامی این ساختمان ها را می توان به صورت یک داستان در طبقات آن مورد بررسی قرار داد. راه پله های باریک و راهروها که به اتاق های کوچکی در بالای آن منتهی می شوند. البته که خانه های زیباتری با دکوراسیون هایی از سنگ مرمر نیز در آن وجود دارند.

با نگاهی ساده به امپراتوری رومی و بناهای تاریخی رومیان باستان متوجه خواهید شد که این امپراتوری با گسترش خود در سراسر اروپا و همچنین خاورمیانه و سال های بسیار حکومتی که به طور منظم داشته است توانسته آثار بسیاری را از خود بر جای بگذارد. علاوه بر این معماری های خاص رومیان و یونانی ها موجب شده تا هرچه بیشتر این ساختارهای تاریخی شگفت انگیز به نظر برسند.

نوشته بناهای تاریخی شگفت انگیز باقی مانده از روم باستان | بخش دوم اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *