بهترین مناطق شمال برای مسافرت

بهترین مناطق شمال ایران برای مسافرت

یکی از بهترین مناطق توریستی که باب میل و پسند همه ی ایرانیان در اقصی نقاط کشور نیز هست، استان های گیلان و مازندران است که در اصطلاح ما ایرانی ها در هنگام مسافرت کاملا با هم یکی شده و آن را به عنوان شمال می شناسیم و سریع برای هر مناسبتی به سمتش روانه می شویم. اما بهترین مناطق شمال برای مسافرت کدام مناطق هستند؟ در ادامه با الی گشت همراه باشید تا به اتفاق هم بررسی کنیم که بهترین مناطق برای مسافرت و اقامت در شمال کجا هستند.

۱- هزار جریب

مطالب مرتبط:
ایرانگردی؛ نارین قلعه
ایرانگردی؛ روستای زغال اخته

هزار جریب از نوار شمالی ایرانی است که نه همانند دامنه های البرز بسیار پر باران هستند و نه همانند کویر مرکزی ایران خشک و بی آب و علف اند. حال ببینید که هزار جریب ترکیبی از تعادل این دو آب و هواست، پس آب و هوایی بسیار دلنشین باید داشته باشد. هنگامی که از کمربندی شهرستان نکا به سمت بهشهر حرکت می کنید، به  تابلویی بسیار بزرگ می رسید که در سمت راست جاده قرار دارد و تقاطع ورودی به بخش هزارجریب را نشان می‌دهد. اوایل راه، سد گلورد در سمت چپ مسیر قرار گرفته است و با گذشتن از آن به چلمردی می رسید. در این مکان، منطقه‌ای قرار گرفته است که بسیار زیبا است. هنگامی که به سمت استخر پشت می روید، هوای شرجی ارتفاعات، به هوایی مطبوع و خنک تبدیل می‌شود. حتما به سمت مسیر های فرعی دیگری به نام منطقه بندبن و لایی بروید و آز آن ها دیدن کنید.

۲- ماسوله

ماسوله یکی از معروف‌ترین شهرهای استان گیلان است. ماسوله در جنوب استان و در فاصله ۶۰ کیلومتری شهر رشت و در۳۶ کیلومتری شهر فومن و ۲۰ کیلومتری شهر ماکوان در جنگل‌های سردار جنگل فومن قرار گرفته است. این شهر به دلیل معماری متفاوت و خانه هایی که بر روی هم ساخته شده است، معروف شده است. ماسوله در دوران زندیه ساخته‌شده است.

۳- آلاشت

یکی از روستاهای زیبای مازندران، آلاشت است که کمتر کسی به آن سفر می‌کند، اما بر خلاف آمار کم مسافرت به این شهر، این شهر زیبا هم تاریخ و هم طبیعت بکری دارد. آلاشت دشتی سبز و مرتفع دارد که شما را در ارتفاعات بلند، مهمان ابر و آفتاب و جنگل می‌کند. در آلاشت؛ ییلاقات کوچک و بزرگی قرار دارند که ابرهای سیال هر روز در آن جا هستند و حتی در هنگام راه رفتن می توانید آن ها را حس کنید. آلاشت در توابع سوادکوه قرار دارد که قدمتی ۳۰۰ ساله دارد و در بیشتر ساعت‌های روز و ماه‌های سال، گذرگاه ابرهای پراکنده و مرطوب است. با گذر از جاده های آلاشت، به یک دوراهی می‌رسید که یکی از آن ها به سمت امامزاده ی آلاشت می‌رود و دیگری به روستاهای هلی چال و سواد رودبار نام دارد. روستای سواد رودبار که در زبان محلی به آن ساتروآر می‌گویند، از پایین محله و بالا محله تشکیل شده‌ که شغل اصلی ساکنان آن، دامپروری است. حتما به این مکان زیبا سربزنید.

۴- جنگل‌های دالخانی

در نزدیکی رامسر، از دوراهی جواهرده که جلوتر بروید، می‌رسید به جنگل‌های دالخانی. جنگلی ساکت که بسیار سبز و زیبا. کمی بالاتر ازاین جنگل به جنت رودبار می رسید. این منطقه به غیر از رودبار قصران و غیر از رودبار منجیل، یک رودبار دیگر است که  به سرزمین پلهم نیز معروف است. پلهم نام یک نوع گیاه است که در کنار جاده‌ها می‌روید؛ گیاهی که با این که بوی بدی دارد، اما دوای درد گزنه است. جاده‌ای که به سمت روستا می‌رود، به سمت دره ای می روذ که سمت راستش می‌ شود تنکابن و سمت چپش می‌شود رامسر.

۵- مازیچال

مازیچال، منطقه‌ای است ییلاقی که روستاهای دراسرا، سی بن و کاظم کلا را شامل می‌شود. از جاده‌ای که از کلاردشت به سمت مازیچال می‌رود، مسیرتان را انتخاب کنید، حدود یک ساعت پیاده‌روی کنید و به زیباترین ارتفاعات مازندران یعنی مازیچال برسید. مسیر دسترسی به مازیچال، کمی نسبت به دیگر راه های دسترسی شمال کشور سخت تر و پر پیچ تر است اما ارزشش را دارد. در منطقه ی مازیچال، در ۱۷ کیلومتری کلاردشت یک زندگی به دور از تکنولوژی و کاملا سالم و روستایی را تجربه خواهید کرد.. قسمت‌های پایین‌دست مازیچال، جنگلی و ارتفاعات آن کوهستانی است. دامدارانی که از روستاهای عباس‌آباد تنکابن دام‌هایشان را از مسیرهای جنگلی برای چرای ییلاقی به مازیچال می‌آورند، باعث می شوند در بهار و تابستان، مسیرهای منتهی به مازیچال پر از گله‌های گوسفند می‌شود.

۶- بِرِنت

برنت، روستایی است در دل دهستان خانقاه پی از  سوادکوه که، تمدنی طولانی در جنوبی‌ترین نقطه شهرستان سوادکوه را دارد. در شرق برنت به جنگل‌ها و مراتع و سمت غرب آن به جاده خطیر کوه و رودخانه اسبه او وصل می شود. بقایای بناهای تاریخی همچون کوشک اردشیر بابکان و حمام و عمارت علی محمد خان نشانه هایی از وجود تاریخ غنی در این دهکده ی زیبا است.  تقریبا ۵ کیلومتر بعد ازسوادکوه، در سمت راست جاده، تابلوی دهکده ی برنت را می توانید ببینید. جاده ی باریک و خوش آب و هوایی که شما را به دوراهی روستا می رساند، دهکده ی ییلاقی برنت را در ارتفاعات به شما نشان خواهد داد. بعد از آن جاده خاکی ۸ کیلومتر ی است که باید آن را بپمایید و زیاد هم خوش مسیر نیست اما گذشتن از آن ارزشش را دارد.

۷- روستای گرسماسر

برای رفتن به ییلاق جنگلی گرسمسار، باید از جاده ی تنکابن به رامسر و سپس وارد جاده هریس شوید. حدودا ۲ ساعت رانندگی دارید تا به دالخانی برسید و پس از گذشتن از آن به گرسمسار برسید. معروف‌ترین ارتفاعاتی که در روستای گرسماسر وجود دارد، کوه سماموس است که در دامنه شرقی آن و روستای جواهر ده در ضلع شمالی غربی آن قرار گرفته اند. از جمله دیگر دیدنی های خاص این روستا می توان به چشمه‏‌های آب معدنی امیرخانی، راد کنار، رستم‏ سر، پولاد، چهار پیچ و گرسماسر و نیز به تفرجگاه زیبای لپاسر اشاره کرد.

۸- جواهر ده

٢٧ کیلومتر بعد از رامسر در پیچ جاده ی کوهستانی به ارتفاع ۲ هزار متر از دامنه‌های البرزبه جواهر ده می رسید. جاده ای که فوق العاده مه آلود و در عین حال زیباست. این روستا تنها ۶ ماه در سال سکنه دارد. این که چرا این روستای ییلاقی و زیبای رامسر جواهر ده نام گرفته است، ۳ روایت وجود دارد. اولین روایت این است که حاکم این روستا زنی بوده به نام جواهر و به این خاطر نام جواهر ده را به آن داده اند. عده ای دیگر می گویند که در این روستا، گنج های بسیاری پنهان شده است. بالاخره آخرین روایت از این روستا اینگونه می گوید که نام اصلی این روستا جورده است به معنای ده بالا است که در گذر زمان به جواهر ده تغییر نام داده است.

۹- فیلبند

از تهران تا فیلبند تنها ۱۸۶‌کیلومتر راه در پیش است که از نظر زمانی حدود سه ساعت و نیم طول می کشد. اگر می خواهید از تهران به فیلبند بروید، از شمال شرق تهران وارد جاده هراز شوید. بعد از رودهن و آبعلی و گزنک و رود هرازتقریبا ۵۰کیلومتر بعد از گزنک و ۲۵کیلومتر مانده به آمل، یک خروجی در سمت راست جاده وجود دارد که به سنگچال می‌رسد. مسیر را همینطور مستقیم ادامه دهید تا بعد از حدود ۱۸کیلومتر به روستای سنگچال برسید. سنگچال را که به صورت سر بالایی ادامه دهید به فیلبند می رسید. این روستا واقعا ارزش رفتن و دیدن شکوه خلقت خداوند را دارد. حتما به آن سفر کنید.

۱۰- مسیر ته جن به سلیمان تنگه

ترکیب شالیزار ها و رودخانه ی پر آب از تجن با جنگل‌های بکر و دهکده‌های زیبا و دره‌ها و جاده‌های مرتفع مسیری است که شما را به سلیمان تنگه می رساند، فوق العائه دیدنی و فرح بخش است.  برای رفتن به این مسیر باید جاده فیروزکوه را به سمت آمل طی کنید. نرسیده به پل سفید و نبش پمپ بنزین، جاده‌ای فرعی وجود دارد که شما را مستقیماً به مقصد اصلی‌ خواهد رساند. سلیمان تنگه برای ماهی گیری بسیار مناسب است. در این منطقه می توانید ماهی هایی همچون زرد پر،کپور، فیتوفاگ، کولی، ماهی سفید رودخانه‌ای و قزل آلای رنگین کمان صید کنید. برای رسیدن به سلیمان تنگه از ساری باید ابتدا باید به سمت دودانگه حرکت کنید. از ساری تا دودانگه، در حدود۴۰ کیلومتر راه در پیش است.

۱۱- دهکده ی جهان نما

اگر می خواهید در یکی از بکرترین مناطق شمالی ایران اقامت داشته باشید و بهشتی واقعی را مشاهده کنید، دهکده ی جهان نما در استان گلستان می تواند بهترین گزینه برایتان باشد. اگر بخواهیم به طور خلاصه بگیم هر کسی به این منطقه رفته است دلش نمی خواهد که سفرش به پایان برسد.  از فروردین تا آبان بهترین زمان ممکن برای رفتن به این منطقه به شمار می رود.

آدرس: ایران – گلستان – کردکوی دهکده جهان نما

مسیر دسترسی: بعد از این که به استان گلستان رسیدید، به سمت کردکوی بروید. بعد از آن به سمت روستان رادکان بروید تا به روستای چمن ساور و حاجی آباد برسید. در این قسمت به یک دوراهی وارد می شوید که باید وارد جاده سمت چپ بشوید و دشت جهان نما را مشاهده کنید.

۱۲- رامسر

شهر رامسر یکی از رویایی ترین شهرهای خطه ی شمال ایران است که در سمت غرب استان مازندران قرار گرفته است. این شهر پر از جاذبه های زیبا و بی نظیری است که هر گردشگری را می تواند عاشق خودش کند. در این شهر حتما از روستای جواهرده، قلعه ی مارکوه، تله کابین رامسر،کاخ مرمر رامسر، بوستان جنگلی صفارود، منطقه ییلاقی گرسماسر، آب گرم سادات محله، جنگل دالخانی، غار یاغی لوکا و سد میجران دیدن فرمایید.

۱۳- کلاردشت

کلاردشت منطقه ای است که چه در ایران و چه در خارج از کشور منطقه بسیار دیدنی و دلچسب مسافران است و به نوعی به بهشت ایران معروف است. کلاردشت در قسمت غربی استان مازندران و در دل رشته کوه البرز واقع است. این شهر با قدمت ۴۰۰۰ ساله که اطراف آن را کوه های پوشیده از برف و جنگل های بکر و طبیعی تشکیل داده و در ۳۵ کیلومتری بخش مرکزی سواحل جنوبی دریای خزر واقع گشته و دارای جاذبه های توریستی و تفریحی بسیار زیادی است.

مسر دسترسی: برای رسیدن به این منطقه زمانی که جاده چالوس را طی کردید به شهر مرزن آباد می رسید و یک دو راهی در پیش رویتان است که باید بین دریا  و چالوس و جنگل های بی نظیر کلاردشت یکی را انتخاب کنید.

۱۴- منطقه ییلاقی دشت النزه

یکی از مهمترین اهداف محور ییلاقی شاندرمن دشت النزه است. این منطقه دشتی سرسبز و پهناور است که از همه طرف با کوه های سرسبز این منطقه احاطه شده است. در این منطقه امامزاده ای به نام ابراهیم وجود دارد که در کنار آن درختی با قدمت ۲۰۰ سال وجود دارد و مردم محلی این منطقه برای برآورده شدن آرزوهایشان نخ های زیادی به آن گره بسته اند که این خود جاذبه ای گردشگری در این منطقه ییلاقی شده است. در این منطقه درختان ولیک سرخ و سیاه، گلابی وحشی، گردو، آلوچه وحشی دیده می‌شه، از دشت النزه به آبشار واشیاره راه داره که پیاده روی برای رسیدن به آن کمی زیاد است.

آدرس: گیلان، ماسال، شاندرمن

۱۵- دریاچه چورت

دریاچه چورت یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران است که دیدار از آن آرامشی خاص به همراه دارد. دریاچه‌ای که با حضور در اطراف آن برای ساعتی هم که شده می‌توانید خودتان را از هیاهوی زندگی تکراری شهری دور کنید.

آدرس: ۱۰ کیلومتری روستای چورت، حد فاصل ساری تا کیاشر، استان مازندران

۱۶- آبشار آهکی و کلبه‌های جنگلی لفور

منطقه ای بکر و دیدنی در شمال ایران و استان مازندران است که می توانید روحتان را در آن به طور کامل پالایش کنید. برای رسیدن به این منطقه از جاده تهران-فیروزکوه باید به سمت سوادکوه حرکت کنید که تقریبا ۳ ساعت زمان می برد. در مسیر حرکت خود به سمت سوادکوه شما از شهر دماوند، فیروزکوه، ورسک، پل سفید، زیرآب، شیرگاه عبور خواهید کرد. البته پیاده روی در جنگل تا رسیدن به آبشار آهکی حدود دو ساعت زمان نیاز دارد.

۱۷- جاده ی اسالم و خلخال

یکی از توریستی ترین جاده های شمالی ایران مسیر اسلم به خلخال است. مسیری بکر برای پیاده روی در طبیعت و همچنین رانندگی در جاده این مسیر به اندازه ای لذت بخش است که باید حواستان خیلی جمع باشد تا به اندازه محو نشوید که حواستان پرت شود. بهترین فصل سفر به این منطقه از اوایل اردیبهشت تا اواسط پاییز است.

آدرس: گیلان به اردبیل

مسیر دسترسی: اگر از سمت گیلان سفر را شروع کردید، شهرستان تالش، شهر اسالم، نقطه‌ی شروع شما خواهد بود، و اگر از استان اردبیل شروع به سفر کردید، شهرستان خلخال، شهر خلخال.

۱۸- روستای کندلوس

روستایی با قدمت ۴۰۰۰ سال که علاوه بر زیبایی های طبیعی دارای ارزش تاریخی هم می باشد. این روستا نخستین موزه روستایی جهان را در خود جای داده است و به شما امکان بازدید از قدیمی ترین آثار و اشیا منطقه را می دهد. همچنین وجود امکانات گردشگری بسیار مناسب در این روستا می تواند بهترین مقصد گردشگری به همراه خانواده و دوستانتان باشد.

آدرس: استان مازندران، ۷۵ کیلومتری جنوب شرقی نوشهر، بخش کجور

مسیر دسترسی: وارد محور کرج چالوس شوید.۷ کیلومتر بعد از مرزن آباد ، دوراهی کجور را خواهید دید که پس از ورود به آن و طی ۴۲ کیلومتر مسیر کوهستانی به روستای کندلوس می رسید.

۱۹- دریاچه الیمالات

نور، یکی از شهرستان‌های استان مازندران است که در سمت شمال با دریای زیبای خزر هم‌مرز است. با این وجود، خزر تنها پهنه‌ی آبی این شهرستان نیست و می‌توان دریاچه‌ها و رودخانه‌های زیادی را در آن مشاهده کرد. شهر چمستان مرکز بخش چمستان در این شهرستان به شمار رفته و یکی از بهترین نقاطی است که می‌توان برای سفر برگزید. دریاچه‌ی سد الیمالات در ۸ کیلومتری مسیر نور به چمستان در جنوب دو راهی منتهی به روستای کارگرکلا قرار دارد. فاصله‌ی دریاچه با خود جاده حدود ۳ کیلومتر است.

۲۰- غار آبی دانیال

غار دانیال در دو کیلومتری روستای دانیال، در ۵ کیلومتری جنوب سلمان شهر(متل قو) در استان مازندران در شمال ایران قرار دارد. دومین غار بزرگ رودخانه ای ایران بعد از غار قوری قلعه پاوه در کرمانشاه می باشد.

مسیر دسترسی: به منظور دسترسی به این غار جاده اصلی ده دانیال است که از مرکز شهر متل قو به سمت جنگل پیش می‌رود و بعد از گذشتن از ده خاکی می‌شود. در ادامه مسیر به صورت راهپیمایی در کنار رودخانه اصلی است که تقریبا تا دهانه غار ۳۰ تا ۴۵ دقیقه راهپیمایی دارد و در قسمتی که یک شعبه کوچک به رودخانه می‌ریزد ادامه مسیر به سمت سرچشمه شعبه غار ادامه می‌یابد.

۲۱- غار یخ مراد

یکی دیگر از غارهایی که در خطه ی شمالی ایران قرار دارد غار یخ مراد است و غاری کم نظیر در بین غارهای ایرانی به شمار می رود.  این غار استالاگتیت و استالاگمیت هایی را از جنس یخ در خود جای داده است که بسیار زیبا به نظر می رسند.

آدرس: استان البرز، جاده چالوس، گچسر (نرسیده به خروجی دیزین)، روستای کهنه ده

مسیر دسترسی: به منظور رسیدن به این منطقه دیدنی و بی نظیر باید وارد محور کرج چالوس شوید و پس از طی کردن حدود ۷۰ کیلومتر که به نزدیکی های گچسر در قسمت غربی جاده تابولی روستا کهنه ده را به یک جاده فرعی برسانید. بعد از حدود ۴ کیلومتر، در کنار روستای کهنه ده یک دو راهی را می بینید که راه سمت راست شمار ا با نزدیکی غار می رساند. ماشین را پارک کرده و با یک ساعت پیاده روی و کوه پیمایی خودتان را به یخ مراد برسانید.

۲۲- دره ی اسکلیم رود

منطقه ای بسیار وسیع و دیدنی که تا چشمتان کار می کند آب و سرسبزی را شاهد خواهید بود. در این دره می توانید به جنگل نوردی در دره اسکلیم رود بپردازید و همچنین به بازدید از دریاچه و سد البرز هم بروید. تورهای زیادی برای بازدید از این منطقه برگزار می شود. پیشنهاد می شود به دلیل اینکه کمی مسیر این دره سخت است با تورهایی که وجود دارد به سمت آن بروید.

وسایل مورد نیاز : کفش مناسب پیاده روی – لباس اضافه – کوله پشتی سبک – دوربین عکاسی – کرم ضد آفتاب – قمقمه آب

۲۳_ روستای لاویج

روستای لاویج که از توابع شهرستان نور در استان سرسبز مازندران است، این منطقه دارای آب و هوای بسیار مطبوع و خنکی در بهار و تابستان می باشد. در میان دره های جنگلی رشته کوه های البرز واقع شده است و دارای طبیعتی با چشم اندازها و جاذبه‌های گردشگری از قبیل آب گرم لاویج و آبشار و طبیعت چشم نواز روستای لاویج به یکی از مقاصد جذاب طبیعت گردی و گردشگری تبدیل شده است.

مسیر دسترسی: پس از آنکه از سمت غرب به چمستان وارد شدید، در کیلومتر ۳ چمستان به نور از مسیری فرعی زیبا و آسفالته که به سمت جنوب از جاده اصلی جدا شده، از پارک جنگلی کشپل عبور کنید تا نهایتا به لاویج برسید. این روستا که از دهستان های شهر چمستان شهرستان نور می باشد، در۱۷ کیلومتری جنوب چمستان واقع شده است.

۲۴_  جنگل های دوهزار و سه هزار تنکابن

جنگل‌های دوهزار و سه هزار تنکابن از معدود مناطق جنگلی ایران است که حتما باید سراغشان رفت. بهترین فصل برای رفتن به این جنگل ها در فصل بهار و تابستان و تا اواسط پاییز است. در این فصل دما و رطوبت داخل جنگل کم شده است و به همین دلیل می توان در آن پیاده‌روی کرد و صدای پرندگان را شنید.

بهترین زمان برای جنگل‌ نوردی در این جنگل‌ ها از اواخر شهریور تا اوایل آذر ماه است.

نوشته بهترین مناطق شمال برای مسافرت اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *