به زودی دایناسورها را در خیابان خواهید دید!

کشتی یخی| CryoArks 

آیا شما از آن دسته افرادی هستتید که فیلم های علمی تخیلی را دوست دارند؟ فیلم ژوراسیک پارک را دیده اید؟ تا به حال آنقدر هیجان زده شده اید که آرزو کنید که کاش دایناسورها را از نزدیک می دید و یا با آن ها ماجراجویی می کردید؟ سوالات این گونه زیادند تا آرزوهای پنهان و نهان شما را زنده نمایند اما می خواهیم به شما بگوییم که این آرزو که روزی دایناسورها و ماموت ها را در خیابان ها ببینید دور از ذهن نیست! در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، بازگشت دایناسورها را با پروژه ی کشتی یخی را با یکدیگر بررسی نماییم.

مطالب مرتبط:
عجیب است اما قوم متمدن آزتک ها آدمخوار بوده اند!
شاید عجیب باشد ولی این خانه را از سنگ قبر ساخته اند! + تصویر
جشن روز مردگان، عجیب ترین و جذاب ترین فستیوال مکزیک!

در یک خبر کوتاه به تازگی اعلام شده است که محققان ژنتیک در تلاش هستند تا یک بانک بسیار بزرگ ژنتیکی تهیه نمایند تا نایاب ترین کدهای ژنتیکی جهان رادر کنار خود و دراین بانک داشته باشند و حتی بتوانند آن ها را گسترش دهند. این کدهای ژنتیکی ونمونه های آن ها، تنها متشکل از نمونه های ژنتیک انسانی نیستند و حتی به سا های سال قبل یعنی زمانی که حتی انسان بر روی زمین زندگی نمی کرده است را نیز در لیست بانک ژتیک خود وارد می کنند.

این کدهای ژنتیکی حتی به زمان ماموت ها، دایناسورها، حیواناتی که تنها در کارتون های انیمیشنی دیده اید و حیوانات و موجوداتی که بالای میلیون ها سال سن دارند و حتی دیگر تصوری از ان ها هم وجود ندارند را مجددا بازسازی و به چرخه حیات وارد نمایند! دقیقا علم ژنتیک و این پروژه را که در ادامه توضیح خواهیم داد، این قدرت را دارند.

این بانک DNA، در حال ساخت یک بانک اطلاعات ژنتیکی است که این امکان را دارد تا ب استفاده از تکنولوژی، در آینده ای نه چندان دور و شاید در زمانی که ما هم شاهد آن باشیم، بتوانند گونه‌ های جانوری منقرض شده را به چرخه ی حیات و زندگی بازگردانند. البته باید این نکته را نیز بگوییم که این پروژه اصلا ارزان و آسان نیست و سرمایه و حمایت بزرگ و هنگفتی پشت آن است. بر اساس اعلام خبرگزاری ها، تا به الان در حدود ۱٫۳ میلیون دلار برای این پروژه هزینه شده است و امکانات فوق العاده ای در اختیار ان گذاشته شده است.

این پروژه ی معروف کشتی یخی یا CryoArks نام دارد و اسم آن مستقیما دارای اهداف خاصی است. کارشناسان می گویند که کشتی یخی اشاره ی مستقیم به کشتی حضرت نوح و داستان معروفش و عصر یخبندان دارد. گویی قرار است این بانک اطلاعاتی، کشتی نوحی از دوران عصر یخبندان و حیوانات منقرض شده اش با دایناسورها و ماموت ها باشد.

پژوهشگران حوزه ی علم ژنتیک در این زمینه گفته اند که در زمینه ی این پروژه می‌ توان از کدهای DNA‌های موجود از هر بازمانده و فسیلی که از حیوانات و موجودات منقرض شده داشته ایم، استفاده نماییم. علاوه بر این کار دیگری که می توان با استفاده از این پروژه انجام داد، علاوه بر بازگرداندن گونه‌ های جانوری مختلف، ما این توان و امکان را پیدا خواهیم کرد تا اطلاعات مفید ژنتیکی را برای گونه‌ های جانوری مختلفی که در معرض خطر انقراض و نابودی هستند نیز، تهیه کنیم.

علاوه بر تمامی این یافته هایی که در آخر حاصل خواهند شد، این تحقیقات یاد شده که در زمینه ی بازیابی علم ژنتیک به دست خواهد آمد، به دانشمندانی که بر روی این پروژه کار می کنند و حتی دانشمندانی که در این پروژه همکاری ندارند، کمک خواهد کرد تا نحوه‌ ی تکامل ژنتیک و یا همان DNA جانوران را بر اساس کدهایشان بهتر درک کرده و به این ترتیب بتوانند تا منشا‌ء عادت ها و سبک زندگی آنان را مشخص نموده و به طور مثال بیماری‌ هایی که این جانوران در برابرشان آسیب پذیرند را نیز بتوانند شناسایی کنند.

چرخه ی کار به این صورت است که زمانی که یک گونه ی جانوری منقرض می شود، درون رشته های DNA خود اطلاعات بسیار زیادی را از تاریخچه‌ ی تکامل و نحوه‌ ی تطبیق پذیری آن ها با طبیعت به ظاهر از بین می ‌رود ولی، در واقعیت این گونه نیست!

این اطلاعات درون هرگونه بازمانده از هر موجودی به صورت کامل باقی می ماند و این توان را دارد تا در آینده به کمک محققان این حوزه بیاید و آن ها نیز می ‌توانند تا با استفاده از DNA یخ زده‌ ی آن ها و همینطور بانک ژنتیک آن ها را مورد بررسی قرار داده و مجددا این امکان را داشته باشند تا از آن ها استفاده کرده و با بازآفرینی و طراحی آن ها، امیدی در زمینه ی دانش های پزشکی را برای نسل ‌های آینده ی بشریت و کلا موجودات زنده ی روی زمین به وجود آورند.

در واقع در این زمینه محققان سعی کرده‌ اند تا با تهیه کردن یک کپی از DNA و رشته های ژنتیکی اکثر موجودات زنده ی بر روی زمین و در آینده ای نزدیک تمامی آن ها، یک نسخه‌ ی پشتیبان از آن ها تهیه کرده تا در مواقع مورد نیاز بتوانند سراغش آمده و از آن ها استفاده کنند.

علاوه بر تمامی این ها پروژه ی کشتی یخی یا همان CryoArks، این امکان را به محققان می دهد تا دسترسی آن ها به بافت ‌ها، سلول‌ ها و  DNA  و رشته های ژنتیکی موجوداتی را که ذخیره کرده است را محیا نماید. در واقع این بانک مخصوص DNA هدفی همانند کشتی نوح را دنبال می‌ کند تا بتواند از این شرایط استفاده کرده و از هر گونه ای که هست و حتی نیست هم در این کشتی هست. البته این تفاوت بین این دو کشتی وجود دارد که موجودی که در این کشتی جدید، هیچ حیوانی حضور ندارد و تنها نمونه‌ هایی یخ زده از DNA آن ها در این کشتی یخی موجود خواهد بود.

این پروژه از سال پیش آغاز شده است و تا به حال، همانطور که گفتیم ۱.۳ میلیون دلار سرمایه گذاری بر روی این پروژه صورت گرفته است، اما هنوز مشخص نیست که این پروژه و انجام آن به کجا رسیده و نمونه ‌های ژنتیکی گرفته شده در کجا کنار یکدیگر جمع خواهند شد.

نوشته به زودی دایناسورها را در خیابان خواهید دید! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *