به زودی همه ی فرودگاه ها به وسیله ی ربات های هوشمند کنترل می شوند!

ربات های کنترل فرودگاه

خبر حضور ربات های کنترل فرودگاه به صورت گسترده در فرودگاه ها امروزه خبری عجیب نیست که بر سر تیتر بسیاری از خبرگزاری ها و مجله های گردشگری قرار گرفته باشد اما، شاید برای بسیاری از افراد این غیر قابل هضم باشد که ربات ها بتوانند تا تمام و کمال از پس تمامی کارهایی که روتین هستند تا اموری که ممکن است پیش بیاید، را به صورت تمام و کمال انجام دهند و از پسشان نیز بربیایند. هم اکنون سوالی که ذهن خیلی از افراد را درگیر خود کرده، این است که آیا ربات ها به زودی کنترل فرودگاه را با تمامی حساسیت هایش در دست می گیرند؟ پیشنهاد می کنیم که با الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر با ربات های کنترل فرودگاه آشنا شویم و ببینیم که آیا باید به زودی در فرودگاه ها با آن ها روبرو شویم یا نه؟

مطالب مرتبط:
اولین ربات انسان نمای فرودگاه مونیخ با همکاری هواپیمایی لوفت هانزا!
ربات ها جای مهمانداران هتل را گرفتند
ربات ها هم دارای شخصیت شدند!

به نظر شما این امکان وجود دارد که روزی در یک فرودگاه تمامی کارهایمان را با یک ربات پیش ببریم؟ حقیقتی که وجود دارد این است که امروزه تمایل به استفاده از ربات ‌ها در فرودگاه ‌ها و رستوران ‌ها بیشتر شده است و این حقیقتی غیر قابل انکار است. مثلا تصور کنید که روزی مالکان رستوران ها و یا حتی مغازه ها و فروشگاه ها تصمیم بگیرند که تمامی عناصر انسانی خود را تبدیل به ربات کنند!

توجه کنید که گفتیم همه نه تنها در برخی از بخش ها و یا درصدی از آن ها. یا حتی این که مالکان رستوران ‌ها یک روزی این تصمیم را بگیرند که غذاهای چاپی سه بعدی خود را توسط ربات ‌ها سرو کنند و به شما خدمات ارائه نمایند. این حقیقت که انسان ها در تکاپوی این امر هستند که روز به روز بیشتر در زمینه ی هوش مصنوعی و ورود ربات ها به زندگی انسان ها، راه میبانبری پیدا کنند اما به هر ‌حال این کار هزینه ها و منفعت های مادی و معنوی مختلفی دارد که در حوصله ی این بحث نیست اما به نظر شما قضیه ی ربات های کنترل فرودگاه چیست؟

این خبر از آن جایی وارد تیتر اول اخبار شد که گروه رستوران‌ های ماکسیم در هنگ کنگ برای افزایش راندمان امکانات خود به دنبال افتتاح یک رستوران هوشمند در فرودگاه بین ‌المللی این شهر است.

جورج میو، مدیر تولید رستوران های ماکسیم در زمینه ی حضور ربات ها در رستورانشان آن هم در فرودگاه می ‌گوید که:

این پروژه اوایل امسال مطرح شد و تجربه ‌ی غذایی مهمانان را بدون شک بهتر خواهد کرد. مواد اولیه ‌ی خام این رستوران توسط بازوهای رباتیک و دستگاه‌ های اتوماتیک در آشپزخانه ‌ای هوشمند تهیه می‌ شوند.

البته استفاده از ربات ها در آشپزخانه تنها یکی از استفاده های ربات ها در فرودگاه است. ربات های کنترل فرودگاه تنها در رستوران ها محدود نشده اند بلکه، به تازگی یکی از شرکت های هواپیمایی در هلند در نظر دارد تا به زودی ربات فرودگاهی خود را مورد آزمایش قرار دهد البته ایده ی این ربات ها برای الان نیست و قبلا هم در یکی از فرودگاه های آسیایی از این ربات ها رونمایی شده بود ولی ربات جدید مطابق با آخرین فناوری ها درست شده و حتی شخصیتی متمایز هم دارد. به تازگی در آخرین فن آوری ها به شرکت هواپیمایی KLM در هلند می رسیم و یک ربات فرودگاهی! این ربات پاسپورت مسافران را اسکن و آن ها را به سمت گیت های خروج راهنمایی می کند البته این تمام کارهای این ربات نیست! این ربات حتی بارهای مسافران را هم تا مقصد می برد. این ربات های کنترل فرودگاه که Care-E نام دارند، درست در پشت درهای امنیتی مسافران را می بیند و پاسپورت های آن ها را اسکن می کند و سپس با حمل چمدان ها، مسافران را به سمت گیت ها راهنمایی می کند.

هر وقت تغییری در گیت به وجود می آید ربات می تواند خود را با این تغییرات وفق دهد. به هر حال این ربات شناخت دقیقی از فرودگاه دارد و می تواند مسافران را درست مطابق با زمان بندی ها هدایت کند و مسیر فروشگاه ها، غذاخوری ها و سایر اماکن مختلف فرودگاهی را به آن ها نشان دهد. همین که وقت سوار شدن به هواپیما می شود ربات هشدارهای امنیتی لازم را به مسافران می دهد.

در واقع این ربات فقط یک قطعه ی سخت افزاری نیست بلکه یک شخصیت منحصر به فرد هم برای آن تعریف شده است. این شخصیت به گونه ای به طوری که اگر به مدت طولانی منتظر مسافران بماند احساس خستگی می کند و حتی گاهی خوابش می برد. او بعد از این که مسافران را در گذشتن از گیت همراهی می کند به خاطر جدا شدن از آن ها احساس ناراحتی می کند. ربات های کنترل فرودگاه یکی از عوامل پیشرفت در سرعت و ارائه ی خدمات در فرودگاه ها هستند و آن روز دور نیست که این ربات ها وارد کابین های هواپیمایی نیز بشوند.

این ربات سعی و تلاش بی وقفه ی شرکت تولید کننده ی خود در بهره گیری از آخرین فناوری ها برای تسهیل سفر مشتریان را به بهترین شکل ممکن نشان می دهد. ربات Care-E ادامه دهنده ی ربات اسپنسر است که در سال گذشته به طور آزمایشی در فرودگاه اسخیپول فعالیت می کرد.

در سال گذشته هم یک شرکت الکترونیکی اعلام کرد که موفق به طراحی یک ربات راهنمای فرودگاهی شده است. در واقع این ربات از صفحه نمایش های منحنی بسیار بزرگی تشکیل شده است که بر روی آن ها جزئیات پرواز و همینطور فاصله ی زمانی بین پرواز و گیت ها نشان داده می شود و در صورت درخواست مسافران اطلاعات بیشتری هم نیز به آن ها داده می شود.

البته در زمینه ی بحث ربات های کنترل فرودگاه نباید از ربات های نگهبان و گشت زنی در فرودگاه چین بگذریم. . این ربات‌ ها که Anbot نام دارند، به شکل بیضی هستند و همانند ربات‌ های R2D2 در فیلم جنگ ستارگان هستند.

چهره ی این ربات دارای یک صفحه ی نمایش دیجیتال و یک دوربین با کیفیت بالا برای گرفتن عکس از مسافران و تجزیه و تحلیل آن ها در یکی از شلوغ ‌ترین فرودگاه های موجود در کشور چین است. نقش این دستگاه ها در حال حاضر، شبیه به یک دوربین امنیتی و به معنای واقعی ربات های کنترل فرودگاه هستند اما به هر حال تحرک بیشتری نسبت به دیگر همکاران رباتیک خود داردند! این ربات های چینی می ‌توانند تا با سرعت ۱۸ کیلومتر در ساعت حرکت کنند.

آن ها همچنین به یک مکانیسم دفاعی که یک بازوی الکتریکی است و جریان الکتریکی تولید می ‌کند، مجهز شده ‌اند. AnBot توسط یک دانشگاه در بخش مرکزی شهر چانگشا ساخته شده و توسعه یافته است و ممکن است به زودی برای گشت زنی در مدارس و بانک ‌ها نیز استفاده شود.

در سال ۲۰۱۶ فرودگاه ژنو (Geneva Airport) یک ربات به نام لئو را آزمایش کرد که توسط شرکت سیتا و شرکت رباتیک بلو بوتیکز طراحی شده بود. مسافران برای طی مراحل چک ‌این، بلیت پرواز خود را روی این ربات اسکن می ‌کردند و سپس بارشان را در محل امنی در ربات قرار می‌ دادند و لئو آن را به ماموران امنیتی تحویل می ‌داد.

فرودگاه بین ‌المللی گلاسگو (Glasgow International Airport) در اسکاتلند نیز، رباتی به نام GLAdys را آزمایش کرد که برای هدایت مسافران به‌ کار می ‌رفت و همچنین برنامه های شاد و آهنگ های مختلف را از خود پخش می نمود.

در زمینه ی ربات های کنترل فرودگاه و ورود فناوری به فرودگاه ها حال به هر شکل ممکنی، یک تعامل قدیمی بین فرودگاه و فناوری به وجود آمده است. در واقع باید گفت که فناوری همیشه باعث راحت تر شدن ارائه ی خدمات به گردشگران شده است.

مثلا اگر در سفر به شهرهای مختلف دنیا، نسبت به فرودگاه آن شهر شناخت کافی نداشته باشید شاید کمی دچار مشکل شوید، اینجاست که یک ربات فرودگاهی می تواند به کمک شما بیاید. در واقع در فرودگاه بین ‌المللی شنژن چین از ربات ‌ها برای گشت زنی در یکی از پایانه‌ های خود استفاده کرده و آن مکان عمومی را به اولین محل حفاظت شده توسط ربات ‌ها تبدیل کرده است. امروزه در برخی از فرودگاه های جهان، از ربات های کنترل فرودگاه استفاده می کنند که از جمله ی آن ها می توان به: ربات های کنترل فرودگاه در فرودگاه بین ‌المللی اینچئون (Incheon International Airport) در شهر سئول، پایتخت کشور کره ی جنوبی به گونه ای هستند که مسافرانی که مسیر را نمی ‌دانند یا دیرشان شده است را به گیت پرواز هدایت می ‌کنند.

ربات ‌های فرودگاه لاگاواردیا (LaGuardia Airport)، مجهز به دوربین هستند و می ‌توانند به ‌عنوان چشم کمکی نیروهای امنیتی خدمات ارائه دهند. ربات‌ های فرودگاه چانگی سنگاپور (Singapore Changi Airport) نیز به مدت ۱۰ ساعت در روز به کار نظافت مشغول هستند.

البته شرکت ورو سلوشنز (Vero Solutions) که یکی از شرکت های ساخت ربات و هوش مصنوعی است درباره ی ربات های کنترل فرودگاه پیش بینی کرده است که، این دسته از ربات‌ ها تا سال ۲۰۳۰ جایگزین فرایند چک ‌این در فرودگاه ها شوند.

با همه ی این تفاسیر و تمثیل ها،‌ آیا ربات‌ ها کنترل کامل فرودگاه‌ ها را از انسان‌ ها خواهند گرفت؟ در جواب باید بگوییم که اکثر شرکت های سازنده ی این ربات ها می گویند که ربات های کنترل فرودگاه به هر حال، ربات هستند و برای تضمین کنترل کیفیت به مهرات های کاری انسان ها نیاز است.

نوشته به زودی همه ی فرودگاه ها به وسیله ی ربات های هوشمند کنترل می شوند! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *