تاریخچه متروی بوداپست؛ قدیمی ترین شبکه متروی اروپا

قدیمی ترین متروی اروپا

تنها یک متر پایین تر از خیابان مشهور و توریستی آندراسی شهر بوداپست، واگن های قدیمی زردرنگ مترو در ایستگاه اوکتوکان توقف می کنند. شبکه متروی بوداپست قدیمی ترین سیستم ریلی زیرزمینی در قاره اروپا و سومین سیستم قطار الکتریکی در جهان است. خط ۱ متروی بوداپست که با اسامی خط زرد و قطار زیرزمینی هم شناخته می شود در سال ۱۸۹۶ تکمیل و ساخته شده است. در این مطلب در مورد مترو بوداپست صحبت خواهیم کرد و اطلاعات بیشتری در مورد قدیمی ترین متروی اروپا در اختیار شما قرار خواهیم داد. در ادامه با الی گشت همراه باشید.

تاریخچه متروی بوداپست

مطالب مرتبط:
آشنایی با جاذبه های گردشگری بوداپست، پایتخت زیبای مجارستان
چطور از فرودگاه بوداپست به مرکز شهر برویم؟
ساختمان پارلمان بوداپست، نماد ملی مجارستان

متروی بوداپست قدیمی ترین سیستم قطار زیرزمینی الکتریکی در اروپاست و دربوداپست، پایتخت مجارستان فعالیت می کند. این مترو در سال ۱۸۹۶ افتتاح شده و در سال ۲۰۰۲ در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است. شبکه متروی بوداپست از چهار خط تشکیل شده که با شماره و همین طور رنگ های زرد، قرمز، آبی و سبز مشخص شده اند. خط ۱ یا  M1 قدیمی ترین و اولین خط متروی بوداپست است و امروزه هم با واگن های قدیمی و زردرنگش مشخص است. خط شماره ۱ در سال ۱۸۹۴ ساخته شده و به مروز خطوط دیگر هم به قدیمی ترین متروی اروپا اضافه شده است. در سال های اخیر زیرسازی ها و اقدامات متعددی انجام شده تا پنجمین خط مترو (خط بنفش) هم به شبکه مترو بوداپست اضافه شود.

ساخت خط ۱ متروی بوداپست

خط شماره ۱ متروی بوداپست به این منظور ساخته شد که مسافران را بدون نیاز به عبور از سطح خیابان آندراسی از مرکز شهر به پارک شهر منتقل کند. مجلس مجارستان پروژه ساخت مترو را در سال ۱۸۷۰ تصویب و نهایی کرد. ساخت شبکه مترو در سال ۱۸۹۴ توسط شرکت آلمانی زیمنس اند هالسکه ای جی (Siemens & Halske AG) آغاز شد. بیش از ۲۰۰۰ کارگر شبانه روز کار کردند تا در مدت زمان کمتر از ۲ سال ساخت این پروژه را به اتمام برسانند. قرار بر این بود که متروی بوداپست به مناسبت هزارمین سالگرد ورود مجارها به این سرزمین افتتاح بشود. این خط مترو در زیر خیابان آندراسی جریان داشت و از میدان وروسمارتی به پارک شهر، در مسیر شمال شرق-جنوب غرب، منتهی می شد. این خط در آن زمان ۱۱ ایستگاه داشت که نه تای آن ها زیرزمینی و دو تا روی سطح زمین قرار داشتند. طول و امتداد خط ۱ متروی بوداپست ۳٫۷ کیلومتر طول داشت و قطارها هر ۲ دقیقه یک بار حرکن می کنند. در آن روزگار متروی بوداپست قادر به جابجایی ۳۵۰۰۰ نفر در روز بود (امروزه ظرفیت متروی بوداپست به ۱۰۳۰۰۰ مسافر در روز رسیده است).

توسعه متروی بوداپست

برای سال ها خط ۱ مترو تنها خط فعال متروی بوداپست بود. تا این که تصمیم گرفته شد شبکه متروی این شهر گسترش پیدا کند. خط دوم قرار بود در سال ۱۹۵۵ ساخته شود، اما به دلیل مشکلات سیاسی و مالی این امر تا سال ۱۹۶۳ به تعویق افتاد. خط ۲ متروی بوداپست به کمک متخصصین و مهندسین شوروی سابق انجام شد و سرانجام در سال ۱۹۷۰ لا هفت خط به طور رسمی افتتاح شد. این مسیر از شرق به غرب بوداپست حرکت می کرد و کلتی در شرق را به دلی در غرب شهر متصل می کرد.

متروی بوداپست، یادگار شکوه و عظمت پایتخت مجارستان

شهر بوداپست در دوران حکومت پادشاهی اتریش-مجارستان (۱۸۶۷-۱۹۱۸) به یک کلانشهر بزرگ و پیشرفته تبدیل شد. این شهر در اواخر قرن نوزده و در آستانه آغاز قرن ۲۰ در کنار پایتخت های مشهور اروپای آن زمان یعنی پاریس و وین قرار داشت و در حال بدل شدن به شهرهایی افسانه ای و پیشرفته بودند. متروی بوداپست در ادامه همین ساخت و سازها به وجود آمد و برای کاهش حجم ترافیک رو به فزونی در سطح شهر در سال ۱۸۹۴ ساخته شد.

متروی بوداپست در ۲ ماه می ۱۸۹۶ توسط فرانتس جوزف و به عنوان بخشی از جشن هزاره تاسیس و شکل گیری مجارستان افتتاح شد. در مراسم افتتاحیه رژه سلطنتی انجام شد و واگن های سلطنتی ویژه ای که برای شاه ساخته شده بود به طور نمادین مسیر ابتدا تا انتهای ریل را پیمودند. مسیر ریلی زیرزمینی منطقه پست را به پارک شهر متصل می کرد. مسیر خط شماره ۱ از زیر بلوار اصلی پایتخت، یعنی خیابان آندراسی عبور می کند. این خیابان در دهه ۱۸۷۰ ساخته شده و چندین سال قبل از ساخت متروی بوداپست و در سال ۱۸۷۶ افتتاح شده است. این خیابان مشهور و توریستی مملو از ساختمان ها و قصرهای باشکوه به سبک نئوکلاسیک است و بسیاری از ساختمان های نمادین از جمله ساختمان اپرا، آکادمی موسیقی، تالار هنر قدیمی و مدرسه طراحی سلطنتی مجارستان را در بر می گیرد.

موزه قطار زیرزمینی

در سفر به بوداپست علاوه بر این که می توانید تجربه سوار شدن به قدیمی ترین متروی اروپا را داشته باشید می توانید به موزه قطار زیرزمینی مراجعه کنید و سفری به گذشته و تاریخ پر فراز و نشیب ساخت متروی بوداپست داشته باشید. این موزه زیر میدان Deák Ferenc و درست در کنار مرکز اطلاعات قرار دارد و تصاویری بی نظیر از مراحل ساخت متروی بوداپست را به بازدیدکنندگان ارائه می کند. این موزه در یکی از پلتفرم های اصلی مترو خط ۱  قرار گرفته که از سال ۱۹۵۵ آغاز به کار کرده است. بازدیدکنندگان می توانند در این موزه تجربه ای مشابه تجربه مسافران در اواخر قرن ۱۹ را داشته باشند و از واگن های تاریخی و قدیمی که اولین بار در متروی بوداپست استفاده می شدند دیدن کنند. این واگن های قدیمی در فضای موزه به نمایش گذاشته شده اند و کاشیکاری های قدیمی، سکوها و همه چیز درست مثل همان موقع حفظ شده اند. تصاویر متعددی از مراحل ساخت متروی بوداپست، حفر تونل ها، ریل گذاری و افتتاح مترو در موزه به نمایش گذاشته شده است و بازدیدکنندگان را تا حد زیادی با تاریخ قدیمی ترین متروی اروپا آشنا می کند. موزه در روزهای سه شنبه تا یکشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۵ بعدازظهر باز است.

خط ۱ مترو، جاذبه گردشگری بوداپست

امروزه متروی بوداپست و به ویژه خط ۱ مترو به عنوان جاذبه تاریخی و گردشگری شهر به شمار می روند و به مسافران و توریست ها توصیه می شود تجربه مترو سواری در این خط تاریخی را از دست ندهند. البته خط زرد مترو در طول زمان گسترش پیدا کرده و ایستگاه های متعددی به آن اضافه شده است و امروزه مسیری در حدود ۴٫۴ کیلومتر و ۱۱ ایستگاه را پوشش می دهد. به این ترتیب، با استفاده از خط ۱ متروی بوداپست می توانید در عین حال که تجربه ای تاریخی و نمادین خواهید داشت می توایند به اکثر مکان های گردشگری و توریستی در شهر بوداپست هم دسترسی پیدا کنید.

بوداپست، پایتخت جذاب و جادویی مجارستان

بوداپست شهری زیبا و افسانه ای و پایتخت کشور مجارستان است و به «پاریس شرق» شهرت دارد. این شهر یکی از کلان شهرهای مهم فرهنگی در شرق اروپا و همین طور میزبان مکان های تاریخی متعددی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده اند. اگر چه انسان ها از دوران نوسنگی در این منطقه ساکن بوده اند، اما این شهر زیبا به طور رسمی در سال ۱۸۷۲ و با ادغام سه شهر بودای قدیم، بودا و پِست تشکیل شده است. بوداپست در کنار رودخانه دانوب قرار گرفته و به خاطر بهارهای شگفت انگیز و زیبایش شهرت دارد. از جمله مهم ترین جاذبه های گردشگری شهر می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • قلعه بودا | Buda Castle

این قلعه در کنار رود دانوب قرار گرفته و تاریخ ساخت آن به قرن ۱۸ بر می گردد. این قصر باشکوه با ۲۰۰ اتاق جایگزین قلعه قرن سیزدهمی شده است تا در برابر حملات مغول ها و تاتارها از شهر محافظت کند. اگرچه قلعه بودا در جریان جنگ جهانی دوم به شدت آسیب دید اما بخش های زیادی از آن مورد نوسازی و مرمت قرار گرفتند و امروزه یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری شهر بوداپست به شمار می روند.

  • کلیسای سنت استفان

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری بوداپست کلیسای سنت استفان است که به خاطر اهمیت تاریخی و همین طور سبک معماری باشکوه زیبایش شهرت زیادی دارد. این کلیسا وقف سنت استفان شده که پادشاهی مقدس و موسس ایالت مجارستان بوده است.

منبع: welovebudapest.com

نوشته تاریخچه متروی بوداپست؛ قدیمی ترین شبکه متروی اروپا اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *