تاریخچه مختصری از شکسپیر و شرکا، کتابفروشی افسانه ای پاریس

شکسپیر و شرکا نام یک کتاب فروشی بسیار مشهور در پاریس است. این کتاب فروشی باسابقه در قلب پاریس، مکان گردهم آمدن شیفتگان کتاب از نقاط مختلف جهان است.

کتاب فروشی شکسپیر و شرکا در دهه ۱۹۲۰ یک پایگاه فرهنگی برای نسلی بود که «نسل گمشده» خوانده می‎شد و در دهه ۱۹۵۰ پایگاه فرهنگی «نسل بیت» بود. بازدید از این کتابفروشی برای هرکسی که خود را دوست‌دار کتاب و ادبیات می‌داند، ضروری است.

شکسپیر و شرکا در سال ۱۹۵۱ تاسیس شد

در سال ۱۹۵۱ یک کارمند امریکایی به نام جورج ویتمن در ساحل چپ پاریس یک کتاب فروشی باز کرد. او طی جنگ جهانی دوم برای تحصیل در دانشگاه سوربن به پاریس آمد و پس از آن هیچ‌وقت این شهر را ترک نکرد. ویتمن بخشی از یک صومعه‌ی قرن شانزدهمی را برای کسب و کار جدید خود انتخاب کرد که فقط چند دقیقه از کلیسای جامع نتردام فاصله داشت. کلیسایی که گوژپشت معروف در آن به دار آویخته شد و در چند قدمی رود سن قرار دارد. شکسپیر و شرکا بدون شک یکی از معروف‌ترین کتاب فروشی‌های جهان است. شهرت این کتاب فروشی زمانی بالا گرفت که در طول دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ به پایگاه فرهنگی انواع آثار ادبی از نسل بیت تبدیل شد.

کتابفروشی شکسپیر و شرکا

این کتاب فروشی شکسپیر و شرکا، دومین کتاب فروشی با همین نام در پاریس است

این کتاب فروشی نام خود را از یک فروشگاه قدیمی‌تر گرفت که در سال ۱۹۱۹ در ساحل چپ رود سِن پاریس تاسیس شده بود. نخستین کتاب فروشی شکسپیر و شرکا توسط زنی به نام سیلویا بیچ، یکی دیگر از مهاجران آمریکایی برپا شده بود. این کتاب فروشی در خیابان دوازدهم اودئون قرار داشت و در سال‌های پیش از جنگ جهانی دوم، یک مرکز ادبی و انتشاراتی به همین نام بود. شکسپیر و شرکا تنها نشری بود که کتاب اولیسیس نوشته‌ی جیمز جویس را به‌طور کامل منتشر کرد، در حالی‌که هیچ انتشارات دیگری حاضر به این کار نشده بود. در سال ۱۹۴۱ این انتشارات و کتاب فروشی توسط آلمانی‌ها تعطیل شد و سیلویا بیچ به زندان افتاد.

کتابفروشی شکسپیر و شرکا، سیلویا بیچ

گفته می‌شود پس از آزادی پاریس از اشغال آلمان‌ها، ارنست همینگوی به فروشگاه آمده و شخصاً اعلام کرده که کتاب فروشی مجدداً فعال خواهد بود، اما هرگز چنین نشد. حداقل در همان محل یا با همان مالک قبلی این اتفاق رخ نداد. در اواخر دهه ۱۹۵۰ سیلویا بیچ نام رسمی کتاب فروشی خود را به جورج ویتمن واگذار کرد و پس از مرگ بیچ، ویتمن به احترام و بزرگداشت او و نام شکسپیر و شرکا، اسم کتاب فروشی خود را به این نام تغییر داد. نام قبلی کتاب فروشی ویتمن لو میسترال بود.

شکسپیر و شرکا، ویتمن

کتاب فروشی در طول سالیان حیات خود پایگاه نویسندگان و هنرمندان بسیاری بوده است

با پدیداری کتاب فروشی تحت مدیریت سیلویا بیچ، شکسپیر و شرکا به خانه هنرمندانِ نسلی بدل شد که به «نسل گمشده» شهرت داشتند. نویسندگان و هنرمندانی که سعی داشتند خود را از خلال وحشت حاصل از جنگ جهانی اول بیرون بکشند. کسانی مثل اسکات فیتز جرالد و ارنست همینگوی این فروشگاه را خانه خود می‌دانستند. در کتاب فروشی جدید و با مدیریت جورج ویتمن، این محل میزبان نسل جدیدی از نویسندگان همچون آلن گینزبرگ، هنری میلر، آناییز نین و ری بردبری شد. گفته می‌شود ویلیام اس. باروز (یکی از نویسندگان مهم نسل بیت) برای تحقیق در مورد بخش‌هایی از کتاب مشهور خود به نام سور عریان از مجموعه‎ایی از کتاب‌های درسی پزشکی ویتمن استفاده کرده و قبل از اینکه کتاب کاملاً به پایان برسد و منتشر شود، متن اولیه را در همین کتاب فروشی برای دیگران خوانده است. امروز اگر به این کتاب فروشی برسید احتمال دارد زادی اسمیت، مارتین امیس یا فیلیپ پولمن را در حال کتاب‌خوانی در شکسپیر و شرکا ببینید.

شکسپیر و شرکا

به عنوان یک خار بیابانی می‌ توانید در یکی از سی تختخواب فروشگاه بخوابید

کتاب فروشی شکسپیر و شرکا تحت مدیریت جورج ویتمن، با تعبیه چندین تختخواب سفری در دوروبر فضای این فروشگاه، نویسندگان مشتاق را به ماندن در کتاب فروشی تشویق می‌کرد. او این‌طور افراد را خار بیابانی می‌نامید، نویسندگان اغلب جوانی که درست مثل خار بیابان که با باد حرکت می‌کند، در اطراف پرسه می‌زنند تا شاید بتوانند جایی را برای نوشتن بهترین اثرشان پیدا کنند. خارهای بیابانی همواره می‌توانند در ازای دو ساعت کار مطالعاتی در کتاب فروشی یک تخت رایگان برای شب در اختیار داشته باشند. دو ساعت کار روزانه می‌تواند شامل خواندن یک کتاب و نوشتن یک اتوبیوگرافی باشد. تاکنون چیزی حدود سی هزار نفر در این کتاب فروشی شب را به صبح رسانده‌اند و یکی از مشهورترین این افراد ایثن هاوک نویسنده و بازیگر امریکایی است که در سن ۱۶ سالگی شش شب را در این کتاب فروشی گذراند.

شکسپیر و شرکا، خار بیابانی

از زمان مرگ جورج ویتمن (و قبل از آن)، دختر او سیلویا ویتمن (که به یاد سیلویا بیچ این‌طور نامیده شده) کتاب فروشی شکسپیر و شرکا و این خاندان ادبی واقعاً استثنایی را اداره می‌کند.

شکسپیر و شرکا، سیلویا ویتمن

نوشته تاریخچه مختصری از شکسپیر و شرکا، کتابفروشی افسانه ای پاریس اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *