تخریب و غارت موزه ملی الجزایر در جریان اعتراضات اخیر

غارت موزه ملی الجزایر

قدیمی‌ ترین موزه الجزایر که برخی از ارزشمندترین آثار هنری را در خود جای داده، در جریان اعتراض ‌های اخیر این کشور ویران شده و به غارت رفته است. بر اساس گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، وزارت فرهنگ الجزایر با صدور بیانیه ‌ای اعلام کرد که سودجویان با سوء استفاده از اعتراض ‌های هزاران نفری، به موزه ملی آثار باستانی و هنرهای اسلامی الجزایر که در سال ۱۸۹۷ تاسیس شده بود، حمله کردند. در این بیانیه گفته شده که بخشی از این موزه مورد دستبرد و غارت قرار گرفته که موجب سرقت آثار هنری شده و بخش ‌هایی از آن نیز به آتش کشیده شده است. علاوه بر این بسیاری از اسناد و مدارک موجود در موزه هم از بین رفته است. با الی گشت همراه شوید تا در مورد خبر غارت موزه ملی الجزایر بیشتر بخوانیم.

مطالب مرتبط:
موزه‌های کشور چه برنامه‌هایی برای نوروز ۹۸ دارند؟
چرا موزه هنرهای ملی فراموش شده است؟
موزه هنرهای اسلامی کوالالامپور در مالزی

وزارت فرهنگ الجزایر همچنین در بیانیه خود یادآور شد که ماموران آتش‌ نشانی با اعزام به محل موزه، از گسترش شعله‌ های آتش جلوگیری کردند و نیروهای پلیس نیز موفق شدند یک شمشیر را که از زمان فتح الجزایر توسط نیروهای فرانسوی در اوایل قرن نوزدهم باقی مانده بود از مهاجمان غارت موزه ملی الجزایر پس بگیرند. مسئولان پلیس الجزایر تحقیقات خود را برای شناسایی و بازداشت عاملان این حمله و خرابکاری آغاز کرده اند. تدابیر امنیتی نیز در داخل و اطراف موزه تشدید شده است. طبق اعلام وزارت فرهنگ الجزایر، جنایتکاران پیش از این نیز روز اول مارس که الجزایر صحنه تظاهرات گسترده بر ضد بوتفلیقه بود، تلاش کردند به بخش های باستانی موزه وارد شوند.

الجزایر در روزهای اخیر صحنه ناآرامی و اعتراض به تصمیم عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهوری این کشور برای نامزدی مجدد او در انتخابات ریاست جمهوری است. اعتراض ‌ها به درگیری بین معترضان و نیروهای پلیس منجر شده و پلیس برای متفرق کردن تجمع کنندگان از گاز اشک آور و نارنجک ‌های گیج‌ کننده استفاده کرده است. وزارت فرهنگ الجزایر با انتشار بیانیه ای که یک نسخه از آن در اختیار مطبوعات قرار گرفت، حمله معترضان به موزه آثار باستانی و هنرهای اسلامی الجزایر را به عنوان یک جنایت آشکار بر ضد میراث تاریخی الجزایر که مراحل متعدد و مهم تاریخ مردمی الجزایر را منعکس کرده است، محکوم کرد. طبق بیانیه وزارت فرهنگ الجزایر، جنایتکاران روز شنبه از حضور جمعیت تظاهر کننده معترض که به طور مسالمت آمیز خیابان های مرکزی پایتخت را اشغال کرده بودند، سوء استفاده کرده و با غارت موزه ملی الجزایر باعث از بین رفتن این بنای تاریخی شدند.

در غارت موزه ملی الجزایر بخشهایی از موزه تخریب شد، برخی اشیاء تاریخی به سرقت رفت، برخی اسناد و فهرست ها تخریب شد و علاوه بر این دفاتر اداری موزه نیز به آتش کشیده شد. این موزه که در جریان اشغال الجزایر از سوی نیروهای فرانسوی تاسیس شد، یکی از قدیمی ‌ترین موزه ‌های قاره آفریقا است که بیش از دو هزار و ۵۰۰ سال تاریخ و هنر این کشور را در خود جای داده است. الجزایر از سال ۱۸۳۰ تا ۱۹۶۲ تحت اشغال بوده و در استعمار فرانسه قرار داشت.

نوشته تخریب و غارت موزه ملی الجزایر در جریان اعتراضات اخیر اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *