تقویت امکان اقامت گردشگران در مقاصد جنوبی کشور

اقامت گردشگران در جنوب کشور

با نزدیک شدن به تعطیلات بهمن ماه شاهد هجوم اقامت گردشگران در جنوب کشور خواهیم بود. چهار استان بوشهر، هرمزگان، خوزستان و سیستان و بلوچستان استان هایی هستند که در فصول سرد سال دارای آب و هوایی معتدل و مطلوب بوده و به همین دلیل بسیاری از این فرصت استفاده کرده تا سفری به این مناطق داشته باشند. اما سفر به مقاصد جنوبی در شرایطی رخ می دهد که این استان ها در پیک سفر دارای ظرفیت اقامتی کافی نیستند. بررسی های انجام شده توسط متخصصین نشان می دهد ظرفیت اکثر اماکن اقامتی برای تعطیلات پیش رو در این مقاصد تکمیل شده است. به خصوص استان بوشهر که هم اکنون مراکز اقامتی اندک آن تکمیل است. با الی گشت همراه باشید تا این موضوع را با یکدیگر بررسی کنیم.

مطالب مرتبط:
ایران صاحب برند ملی گردشگری می شود
همه چیز درباره ی کارت گردشگری دبی
گردشگری غذا بر وفاداری گردشگران چه تاثیری دارد؟

این در حالی است که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قصد دارد با اجرای طرح تعطیلات زمستانی، گردشگران را به سمت جنوب کشور هدایت کند. طرحی که البته تاکنون سرانجامی نداشته و امسال نیز به مرحله اجرایی نرسید. در شرایطی که استان های جنوبی در زمان اوج سفر دارای زیرساخت های کاملی نیستند و ظرفیت موجود آنها جوابگوی میزان مسافران نخواهد بود، بدیهی است که چنین طرحی نیز منتهی به نتایج مطلوبی نخواهد شد. از این رو، بسیاری از کارشناسان گردشگری پیش بینی می کنند در صورت اجرایی شدن تعطیلات زمستانی با همین شرایط موجود، سواحل جنوبی از بین خواهند رفت، تقریبا مشابه همان اتفاقی که برای سواحل شمالی کشور نیز رخ داده است. از سوی دیگر از آنجا که استان های جنوبی کشور مقاصد فصلی هستند و شاید تنها چند ماه از سال میزبان گردشگران باشند، سرمایه گذاران میل و انگیزه زیادی برای سرمایه گذاری در این حوزه نشان نمی دهند.

این درحالی است که صاحب نظران حوزه گردشگری باور دارند اگر تعطیلات آخر هفته به دو روز افزایش پیدا کند و تعطیلات در طول سال به درستی توزیع شود، در این شرایط امکان آن وجود دارد که سفر گردشگران به مقصدهای گوناگون از جمله جنوب کشور در طول سال هم توزیع شود. آمارها نشان می دهد که استان بوشهر تنها ۹ هتل، ۹ هتل آپارتمان، یک مجتمع تفریحی اقامتی و ۱۳ مهمان پذیر و در مجموع ۳۲ مکان اقامتی دارد. استان هرمزگان بدون احتساب جزایرش دارای ۲۴ هتل و ۹ هتل آپارتمان، یک مجتمع تفریحی اقامتی و ۱۲ مهمان پذیر یعنی در مجموع ۴۶ اقامتگاه است. ۷۱ مرکز اقامتی از جمله ۳۹ هتل، ۸ هتل آپارتمان، یک مجتمع تفریحی اقامتی و ۲۳ مهمان پذیر نیز در خوزستان وجود داشته و فقط ۱۳ هتل و ۱۹ مهمان پذیر را می توان در استان سیستان و بلوچستان مشاهده کرد. این آمارها به خوبی نشان می دهد که این تعداد کم از مکان ها برای اقامت گردشگران در جنوب کشور مخصوصا در زمانی که سیل عظیمی به آنجا سرازیر می شوند کافی نخواهد بود.

به باور بسیاری از کارشناسان گردشگری کلید اصلی توسعه زیرساخت های گردشگری در استان های جنوبی و بهبود زیرساخت ها از جمله ساخت اماکن اقامت گردشگران در جنوب کشور است. اگرچه به دلیل فصلی بودن گردشگری در این استان ها ریسک سرمایه گذاری بالاست اما ایجاد اقامتگاه های بوم گردی به عنوان اقامتگاه هایی که سرمایه اولیه کمتری نیز دارند هم برای ورود سرمایه گذاران توجیه مناسبی دشته و هم باعث به جریان افتادن سرمایه های مردم محلی و بومی می شود. به این ترتیب، هم ظرفیت های اقامتی این استان ها بهبود خواهد یافت و هم به سرمایه گذاری های سنگین نیاز نخواهد بود و هم می توان از توان محلی و بومی برای توسعه بهره گرفته خواهد شد. تعطیلات بهمن ماه، آزمون مناسبی برای ظرفیت های اقامت گردشگران در جنوب کشور  و آمادگی برای پذیرایی از مهمانان نوروزی خواهد بود.

نوشته تقویت امکان اقامت گردشگران در مقاصد جنوبی کشور اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *