جاذبه های برتر سبک موریش در اسپانیا

معماری موریش، یکی از سبک‌های معماری برجسته‌ی اسپانیا است که در برخی از مهم‌ترین جاذبه‌های این کشور به چشم می‌خورد. این معماری سبکی است که مسلمانان مورو به این کشور آورده‌اند.

زمانی که موروها (The Moors) از شمال آفریقا به اسپانیا وارد شدند، حاکمیت بخش‌هایی از شبه جزیره ایبری را از سال ۷۱۱ پس از میلاد تا زمان سقوط گرانادا در سال ۱۴۹۲ به دست گرفتند. حکومت اسلامی در طی بیش از ۷۰۰ سال، میراث فراوانی از معماری و فرهنگ را در چندین شهر اسپانیایی به جای گذاشته است. در میان همه‌ی این جاذبه‌ها، ۷ مورد بسیار جذاب وجود دارد که گردشگران کشور اسپانیا، بی نهایت از آن‌ها لذت خواهند برد. در ادامه‌ی این متن ۷ جاذبه‌ی برتر سبک موریش در کشور اسپانیا به شما معرفی می‌شود.

کاخ الحمرا در گرانادا

مشهورترین مکتن دیدنی به سبک موریش در اسپانیا، کاخی وسیع روی یک تپه به نام کاخ الحمرا است که پس زمینه‌ی زیبای آن با نمایی از قله‌های برفی سیرا نوادا، طوری به نظر می‌رسد که گویی افسانه‌ای بیش نیست اما واقعیت دارد! الحمرا که معنی آن به عربی «قلعه قرمز» است، به عنوان قلعه‌ای کوچک در سال ۸۸۹ میلادی ساخته و بعدها توسط محمدبن الاحمر بازسازی و به کاخی با چنین عظمت تبدیل شد.

این کاخ با تسخیر گرانادا در سال ۱۴۹۲، به دادگاه سلطنتی پادشاهان کاتولیک، فردیناند و ایزابلا تبدیل شد. نمای بیرونی و معماری داخلی آن یکی از بهترین نمونه‌های طراحی اسلامی در اروپای غربی است؛ دیوارها با خطوط، حکاکی و موزاییک تزیین شده که حس و حال بسیار خاصی را به بنا بخشیده‌ است.

کاخ الحمرا در گرانادا

مسجد جامع کوردوبا

مسجد جامع کوردوبا در سال ۷۸۴ توسط عبدالرحمن ساخته و طراحی آن از مسجد دمشق الهام گرفته شد. طراحی اصلی آن، با ستون‌های قرمز و سفید که شبیه ستون‌های رومی هستند و طاق‌هایی که این فضای وسیع را به ۱۱ شبستان تقسیم می‌کند، در جهان معماری تأثیرگذار بوده است. این مسجد، که بعدا بخش‌های مختلفی به آن اضافه شد، برای بیش از سه قرن مرکز زندگی اسلامی در کوردوبا بوده و به خاطر زیبایی مشهور آن، بازسازی شد. در سال ۱۲۳۶ زمانی‌که مسیحیان حکومت شهر را در دست گرفتند، مسجد جامع کوردوبا به کلیسای کاتولیک تبدیل شد. این بنا این روزها، مسجد-کلیسای کوردوبا است و به عنوان یک مکان عبادت برای مسیحیان استفاده می‌شود.

مسجد جامع کوردوبا

قصر سلطنتی آلکازار

قصر سلطنتی آلکازار سویل (Royal Alcázar of Seville)، بیشتر از آنکه سازه‌ای به سبک موریش باشد، بنایی است که بیشتر برای تجلیل از موروها ساخته شده است. این بنا برای شاه پیتر کاستیل ساخته شد و برخی از هنرمندانی که به طراحی فضای داخلی این قصر پرداخته‌اند، همان‌هایی بودند که در طول سال‌ها به ساخت کاخ الحمرا مشغول بودند، به همین دلیل هم هست که برخی از ویژگی‌های این قصر شبیه کاخ الحمرا است. قصر سویل یا همان آلکازار هنوز هم توسط خانواده سلطنتی اسپانیا به عنوان محل اقامت رسمی خود در سویل استفاده می شود، و البته قدیمی‌ترین قصر سلطنتی در اروپا است.

کاخ سلطنتی آلکازار

مدینه الزهرا در کوردوبا

یکی از جدیدترین آثار اسپانیایی که به تازگی عضو فهرست میراث جهانی یونسکو شده است، مدینه الزهرا در کودوبا نام دارد. این محوطه‌ی وسیع بین سال‌های ۹۳۶ تا ۹۴۰، به عنوان مجموعه‌ای شهری در دامنه‌های کوردوبا ساخته شد تا دید خوبی به شهر داشته باشد. اینجا فضای شهری شلوغی بوده و مرکز خلافت قرطبه محسوب می‌شد. در این محوطه‌ی وسیع، خانه‌های دولتی، مسجد، ضراب‌خانه، ساختمان‌های مسکونی و اداری و کارگاه‌های آموزشی قرار داشت. مدینه الزهرا، در سال ۱۰۱۰ میلادی طی یک جنگ داخلی نابود شد و برای قرن‌ها پیش از اینکه در اوایل دهه ۱۹۰۰ دوباره کشف شود، در زیر خاک مدفون شده بود. امروزه، با اینکه تنها حدودا ۱۰ درصد از این مجموعه پیدا شده، اما می‌توان با توجه به آن، نگاهی اجمالی به سرگذشت حاکمان اولیه‌ی مسلمان اسپانیا داشت.

مدینه الزهرا در کوردوبا

قصر الجعفریه

این قصر اسلامی در قرن ۱۱ در زاراگوزا ساخته شده است که یکی از شمالی‌ترین جاذبه‌هایی است که در فهرست ما قرار می‌گیرد. این قصر از دوران اسلامی تا دوران مسیحیت، اصلاحات و بازسازی‌هایی داشته که به ارزش آن افزوده است. قصر الجعفریه بعدها محل اقامت پادشاهان مسیحی آراگون شد. بد نیست بدانید که بازدید از این قصر حدود سه ساعت زمان می‌برد.

قصر الجعفریه اسپانیا

خیرالدا

خیرالدا یکی از تنها بقایای مسجد جامع سویل است که زمانی در محل امروزه‌ی کلیسای جامع سویل وجود داشت، کلیسایی که در حال حاضر بزرگترین کلیسای جامع گوتیک در جهان است. مناره سابق آن، در حال حاضر برج ناقوس کلیسای جامع است و بازدیدکنندگان می‌توانند از طریق مجموعه‌ای از رمپ‌ها به بالای آن بروند. این‌طور که از افسانه‌های محلی شنیده می‌شود، به این دلیل جای پله، رمپ نصب شده بود که حتی حیوانات نیز قادر باشند تا به بالای مناره دسترسی پیدا کنند.

خیرالدا اسپانیا

مسجد کریستو دلا لوز

شهر تولدو در جنوب غربی مادرید واقع شده است که مسجد کریستو دِلا لوز (Mosque of Cristo de la Luz) در آن قرار دارد. این شهر برای مدتی طولانی همزیستی مسالمت‌آمیزی را در قرون وسطی تجربه کرده است؛ زمانی‌‌که مسیحیان، یهودیان و مسلمانان با هم و در کنار هم در این شهر زندگی می‌کردند. شکوفایی این سه فرهنگ، به شهر معماری متفاوتی بخشیده که از جمله آن‌ها می‌توان به مسجد کریستو د لا لوز اشاره کرد. این مسجد کوچک در سال ۹۹۹ ساخته شد و یکی از ده مسجد موجود در شهر تولدو بود. معماری آجری نمای بیرونی ساختمان شبیه به مسجد بزرگ کوردوبا طراحی شده و یکی از جاذبه‌های به سبک موریش در اسپانیا به حساب می‌آید.
مسجد کریستو دِلا لوز

نوشته جاذبه های برتر سبک موریش در اسپانیا اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *