جزئیاتی از درجه بندی اقامتگاه های بوم گردی در ایران

درجه بندی اقامتگاه های بوم گردی بر اساس استانداردهای کیفی

با توجه به این که در سال های اخیر اقامت در اقامتگاه های بوم گردی کشور رشد فزاینده ای داشته همین موضوع سبب شده است تا در هر گوشه ای از ایران اقامتگاه هایی برپا شود تا مسافران بتوانند در طول مدت زمانی که در شهر مقصد هستند در آن جا اقامت داشته باشند. در روزهای اخیر خبرهایی مبنی بر قوانینی بر درجه بندی اقامتگاه های بوم در کشور به وجود آمده است که بر اساس واحدها و نظارت بر خدماتی که این اقامتگاه ها ارائه می دهند نیز تدوین می گردند. در ادامه ی این خبر از مجله ی گردشگری الی گشت می خواهیم درباره درجه بندی اقامتگاه های بوم گردی بر اساس استاندارهای کیفی این موضوع صحبت کنیم؛ با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط:
ایران صاحب برند ملی گردشگری می شود
رشد ۱۱ درصدی صادرات صنایع دستی به ارزش ۱۹۰ میلیون دلار
کشف تصویر خسرو پرویز بر روی دیواره ی غاری در هند

همانطور که می دانید اقامتگاه‌های بوم‌گردی در ایران با هدف شناخت فرهنگ بومی هر شهر یا روستا به گردشگران شکل گرفته‌اند. از همین رو مسافران زیادی هستند که این اقامتگاه ها را برای سفرشان انتخاب می کنند و در طول سفر آنجا اقامت دارند. ولی تیموری اقامتگاه‌ های بوم‌ گردی را یکی از تشکل‌ های تخصصی دانست که بر اساس مقررات و ضوابط ابلاغی از سوی سازمان تشکیل شده و در پیش‌ برد سیاست‌ های کار‌ساز در حوزه اقامتگاه ‌های بوم ‌گردی نیز موثر دانسته است.

همچنین در ادامه تیموری اضافه کرد که با توجه به ضعف های موجود در زمینه زیرساخت های اقامتی گردشگری، اقامتگاه های بوم گردی نیز نقش بسیار مهم و موثری دارد که در واقع آن ها آینه فرهنگ بومی کشور هم می توانند باشند. همین ویژگی سبب شده است که اقامتگاه های بومگردی مورد انتخاب گردشگران داخلی و خارجی باشند.

گردشگران امروز با گرایش های جدید در پی تعامل و ارتباط با جامعه محلی هستند تا اصالت فرهنگی و تاریخی منطقه را به معنای واقعی آن درک کنند. تیموری نیز تاکید کرد که در کنار اهمیت به کمیت و تعداد و تنوع اقامتگاه‌ های بوم گردی، تمرکز معاونت گردشگری بر ارتقاء کیفیت اقامتگاه‌ های بوم ‌گردی است.

معاون گردشگری کشور در ادامه نیز تصریح کرد که در حال تدوین ضوابطی برای ایجاد اقامتگاه های بوم گردی براساس ضوابط تجهیزاتی، خدماتی، استاندارهای کیفی و شاخص های مربوط به توسعه پایدار و دسترسی و دیگر شاخص های موجود در زمینه ایجاد و تجهیز کردن اقامتگاه های بومگردی کشور در قالب یک کارگروه فنی مشترک مرکب از صاحب نظران علمی و اجرایی در کشور می باشد.

در پایان ولی تیموری، معاون آموزش و ظرفیت سازی در بخش نیروی انسانی فعال در حوزه اقامتگاه های بوم گردی را امری مهم و اجتناب ناپذیر دانست و همچنین تاکید کرد که جامعه حرفه ای اقامتگاه های بوم گردی می بایست در برنامه های سازمانی در این حوزه مشارکت فعالی نیز داشته باشند.

وی نیز همچنین اعلام کرد که حمایت از اهداف تخصصی تشکل ‌ها و افرادی را که در حوزه گردشگری فعالیت دارند در اولویت سیاست ‌های سازمان دانست و خاطر نشان کرد که این معاونت با مشورت تشکل ‌های غیردولتی در چارچوب بستر قانونی ایجاد شده در برنامه ششم توسعه برنامه ‌هایی را در این بخش در دستور کار قرار داده است. واگذاری امور تصدی‌ گری به تشکل ‌ها و ایجاد ساز و کار برای درآمدزایی پایدار برای آنها از برنامه ‌های مورد نظر در این مورد است.

Bed & Breakfast) B.B): منظور از این سرویس این است که اقامت در این اقامتگاه همراه با یک وعده‌ی صبحانه می‌باشد.

 Half Board) H.B): این سرویس اتاق به این معناست که اقامت در این اقامتگاه همراه با یک وعده صبحانه و یک وعده نهار یا شام می‌باشد.

Full Board) F.B): معنا و مفهوم این اصطلاح این است که اقامت در این اقامتگاه همراه است با سرو هر سه وعده‌ی اصلیِ صبحانه، ناهار و شام.

All inclusive) All): این سرویس اتاق به این معناست که اقامت در این اقامتگاه همراه است با سرو تمام وعده‌های غذایی که شامل صبحانه، نهار، عصرانه، شام و نوشیدنی‌های رایگان می‌باشد.

نوشته جزئیاتی از درجه بندی اقامتگاه های بوم گردی در ایران اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *