جزئیاتی درباره کشف گور جنگاور ۳۰۰۰ ساله در رستم آباد

کشف گور جنگاور سه هزار ساله در رستم آباد

در روزهای اخیر خبری مبنی بر کشف گور جنگاور سه هزار ساله در رستم آباد در خبرگزاری های رسمی کشور مطرح شده است؛ کارشناسان با بررسی های مربوطه متوجه شده اند که جسد این مرد چهل ساله به ۳۰۰۰ سال پیش یعنی عصر آهن برمی گردد. مطابق با گزارش خبرگزاری های رسمی از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، «شهرام رامین» گفت: در کاوش ‌های اضطراری این محوطه، چند گور همراه با هدایای تدفینی کشف شده است که با توجه به آثار یافت شده در کنار آنها، این گورها مربوط به عصر آهن است و حدود سه هزار سال قدمت دارند. با توجه به اهمیت و جذابیت این خبر تیم خبری الی گشت در ادامه اطلاعاتی درباره این کشف گور جنگاور سه ساله در منطقه رستم آباد به دست آورده است که در صورت علاقه به موضوع می توانید با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط:
اسکلت باستانی در استان البرز کشف شد!
افزایش قابل توجه گردشگران خارجی در آذربایجان شرقی
آیا امسال شعار، برند و رنگ ایران در دنیا معلوم می‌ شود؟

همانطور که در بالا اشاره شد، در خبرگزاری های رسمی کشور این روزها خبری مبنی بر کشف گور جنگاور سه ساله در منطقه رستم آباد مطرح شده است که قدمت آن به ۳۰۰۰ سال پیش یعنی عصر آهن باز می گردد. باستان شناسان و همچنین پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در این خصوص گفته اند که در کاوش ‌های اضطراری این محوطه، چند گور همراه با هدایای تدفینی کشف شده است که با توجه به آثار یافت شده در کنار آنها، این گورها مربوط به عصر آهن است و حدود سه هزار سال قدمت دارند. وی نیز در ادامه بیان داشته است که: محدوده‌ای که گورها در آن یافت شدند در امتداد بزرگراه رشت ـ تهران، در حاشیه شرقی دشت رستم‌آباد قرار دارد و به علت اجرای یک پروژه عمرانی در خطر تخریب بود که با توجه به این خطر، تیمی از باستان‌شناسان کاوش اضطراری این محوطه را آغاز کردند.

این باستان شناس حرفه ای گفته است که کاملترین گوری که کشف شده است در کاوش های صورت گرفته نیز شامل اسکلت انسانی به همراه ابزار جنگی و ظروف حاوی مواد خوراکی است. رامین نیز تصریح کرده است که مطابق با بررسی های سارا سلطانی متخصص انسان شناسی، این اسکلت مربوط به مردی می شود که تقریبا ۴۰ سال داشته و دارای قدی بین ۱۶۰ تا ۱۶۷ سانتی بوده است.

مطابق با آنچه که سرپرست هیأت کاوش، با توجه به اهمیت کشف گور جنگاور سه هزار ساله دریافته نیز هیأتی را در نظر دارد که گور و یافته‌های آن را در محل کشف به شیوه اسکن لیزری ثبت و ضبط کند.

وی نیز در ادامه صحبت های خود گفت: علاوه بر این طبق هماهنگی‌های انجام شده با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، به زودی این محوطه به شیوه گرمالیان توسط متخصصان این پژوهشگاه تاریخ ‌گذاری می ‌شود.

شهرام رامین در ادامه خیر کشف گور جنگاور سه هزار ساله نیز گفت: علاوه بر گورهای عصر آهن، تعدادی ابزار و دست‌ تراش سنگی در عمق‌ های پایین ‌تر کشف شده که بر اساس بررسی ‌های اولیه متخصصان موزه ملی ایران احتمالاً مربوط به دوره فراپارینه سنگی هستند.  به گفته سرپرست هیأت باستان ‌شناسی، قرار گرفتن این آثار در کنار هم از اهمیت زیادی برخوردار است و این مکان ‌های هزاران ساله با توجه به موقعیت آنها در کنار بزرگراه، کاملا قابلیت تبدیل شدن به یک سایت موزه را دارند.

تپه باستانی کلورز که در رستم آباد به گزارش خبرگزاری رسمی به گنج پر نیز مشهور شده است؛ در محله جلالیه در سمت شمالی جادهٔ کلورزقرار دارد. لازم به ذکر است که بگوییم منطقه گنج پر یکی از منحصر به فردترین مناطق استان گیلان است. برای نخستین بار در گیلان و با توجه به کشفیات صورت گرفته در این تپه، پلان روشنی از معماری اقوامی که در این منطقه زندگی می‌کردند، بدست آمده است.

تا قبل از این تصور می شد که اقوامی که در نواحی شمالی کشور به خصوص در استان گیلان زندگی می کرده اند به دلیل کوچ رو بودن فاقد خانه های مسکونی بودند و اگر هم خانه هایی در این مناطق شمالی کشور ساخته می شد نیز چوبی بود و به همین علت امروزه اثری از آن ها وجود ندارد. با این وجود کاوش ‌های باستان‌ شناسی در تپهٔ باستانی کلورز نشان می ‌دهد که اقوام ساکن در این منطقه، با استفاده از خشت، سنگ و آجر، قلعه و عمارات بزرگی پدید آورده بودند. در تپه های باستانی این منطقه با توجه به لایه نگاری هایی که انجام شده است نیز در نخستین فصل کاوش ها نشان داده شده است که لایه های معماری از دوره عصر آهن ۳۲۰۰ سال تا دوره اشکانیان تدام داشته و پس از این دوره تپه به تدریج متروک شده است.

این کشف باستان شناسی از این محوطه و سایر مناطق رستم آباد نیز بیانگر این است که شکل گیری تمدنی درخشان در این منطقه زیبا و استراتژیک از سه سال قبل آغاز شده است. یکی از آثار کشف شده در رستم‌آباد، مجسمهٔ الههٔ زن است که به گفته کارشناسان، ارزش زن را در دوران ایران باستان به تصویر می‌کشد. این مجسمه، سه هزار سال قدمت دارد و در موزه آذربایجان نگهداری می ‌شود.

طبق برآورده هایی که انجام شده توسط باستان شناسان، سابقه ی سکونت آدمی در تپه گنج پر نیز به حدود ۳۰۰ هزار سال پیش بر می گردد و بنابراین رستم آباد از این حیث منطقه ای بی نظیر و فوق العاده به شمار می رود و جز یکی از قدیمی ترین سکونت گاه های بشر محسوب می شود و جایگاه سوم را از لحاظ قدمت سکونت در کشور ایران می باشد. در آخر لازم به ذکر است که بگوییم محدوده ‌ای که گور‌ها در آن یافت شدند در امتداد بزرگراه رشت ـ. تهران، در حاشیه شرقی دشت رستم‌آباد قرار دارد و به علت اجرای یک پروژه عمرانی در خطر تخریب بود که با توجه به این خطر، تیمی از باستان‌ شناسان عملیات کاوش اضطراری این محوطه را آغاز کردند.

نوشته جزئیاتی درباره کشف گور جنگاور ۳۰۰۰ ساله در رستم آباد اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *