خانه لاری ها

بنا های تاریخی در گوشه کنار این سرزمین کهن حاکی از تاریخچه هفت هزار ساله این کشور می باشد. یکی از آثاری که در قلب کشور ایران می درخشد خانه لاری ها در شهر یزد قرار دارد. همان طور که می دانید هنر معماری ایران در جهان از ارزش ویژه ای برخورد دار است که این عمارت زیبا نیز از آن بی نصیب نمانده است. ما این بخش از وبسایت لحظه آخر را به بررسی تاریخچه و بخش های مختلف خانه لاری ها در یزد اختصاص داده ایم.

تاریخچه این بنا مربوط به دوره حکومت قاجاریان است که در سال ۱۲۸۶ قمری به عنوان منزلگاه محمد ابراهیم لاری (از تجاران بزرگ و پر آوازه زمان خود) ساخته شد و در اواخر بهمن ۱۳۷۵ به عنوان یکی دیگر از اٍثر های ملی در ایران به ثبت رسید.

هنگامی که از درب وروردی داخل عمارت می شوید اولین قسمتی از بنا که با آن روبه رو خواهید شد حیاط اصلی عمارت است که از آن می توان به عنوان مهم ترین قسمت خانه نیز یاد کرد از قسمت های مختلف حیاط اصلی می توان به ایوان و بادخن، اتاق ها و سرداب اشاره کرد.

*ایوان و بادخن: یکی از اصلی ترین قسمت های حیاط اصلی می باشد که د ر چهار گوشه آن اتاق هایی در دو طبقه وجود دارد و پنجر های اتاق فضای حیاط را به خوبی برای اهال منزل به نمایش می گذاشته است بادخن یا بادگیر های مختلفی نیز در هر گوشه این عمارت وجود دارد که اصلی ترین آن ها در پشت ایوان وجود دارد این بادگیر ها سبب مغلوب شدن  باد و خنک ماندن فضا و در نتیجه دوام سازه می شوند.

*اتاق ها: اتاق های چند ضلعی، کنده کاری های خیره کننده و پنجر ه های رنگارنگ چشم نواز اتاق ها حاکی از معماری زیبا و ارزشمند این بنا می باشد مشهور ترین اتاق این عمارت اتاق آینه است که هنر آینه کاری مربوط به پنجاه تا شصت سال گذشته را در جلوه ای تازه به خوبی به نمایش گذاشته است.

*سرداب: که در آن گوشت و حبوبات را نگه داری می کردند سرداب خانه لاری ها در عمق ۶ متری زیر زمین قرار دارد و  به وسیله ۳۸ پله می توان به سطح آن رسید.

پس از حیاط اصلی به حیاط میانی خواهیم رسید در مرکز آن یک ایوان بلند، در قسمت بالای حیاط سمت چپتان یک هفت دری و در سمت راستتان یک پنج دری و سه دری را خواهید دید.

از دیگر بخش های مختلف عمارت می توان به یک طبقه بالا تر از حیاط میانی یعنی همان حیاط سوم اشاره کرد که شامل یک حیاط کوچک و یک اتاق می شود این قسمت دارای ورودی و خروجی مجزا به بیرون عمارت است و از اهمیت کمتری به نسبت سایر بخش های عمارت برخوردار است.

 مسافران محترم تور یزد می توانند همه روزه از ساعت ۰٫۸ صبح الی ۱۹٫۳۰ از این بنای زیبا دیدن کنند.
هزینه بلیط بازدید برای مسافران تور یزد هر نفر فقط ۲۰۰۰ تومان و برای اتباع خارجی ۸۰۰۰ تومان می باشد.

آدرس: یزد، خیابان امام خمینی، محله فهادان، مجاور عمارت کلاه فرنگی 

 


امتیاز
۵
از ۵ | از بین
۱۰۰
دهنده به امتیاز خانه لاری ها

نوشته خانه لاری ها اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *