درخواست مونسان برای زنده نگه داشتن زاینده رود در نوروز ۹۸

زاینده رود در نوروز

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نامه ای به وزیر نیرو تداوم بازگشایی دریچه های سد زاینده رود را با هدف نشاط اجتماعی و رونق گردشگری در نوروز ۹۸ خواستار شد. بر اساس گزارش ایرنا از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در نامه علی اصغر مونسان به رضا اردکانیان اینطور ذکر شده است که شهر زیبا و تاریخی اصفهان یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور بوده که هر ساله تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی با اشتیاق فراوان از جاذبه های ارزشمند این شهر کهن بازدید می کنند و زاینده رود به عنوان شاهرگ حیات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی از جایگاه ویژه ای در اذهان عمومی برخوردار بوده و کانون جاذبه های گردشگری است. با الی گشت همراه شوید تا در مورد خبر باز بودن زاینده رود در نوروز مطلع شوید.

مطالب مرتبط:
چشمه دیمه، سرچشمه قدیمی زاینده رود
معرفی بهترین رستوران های اصفهان
سی و سه پل، نمادی تاریخی و ارزشمند در اصفهان

در بخش دیگری از این نامه آمده است که رودخانه ای که سال ها طروات و شادابی را برای مردم به ارمغان آورده طی خشکسالی ‌های اخیر با تبعات منفی قابل ملاحظه ای همراه بوده به طوری که با تایید متخصصان و کارشناسان، استمرار آن در درازمدت و نبود جریان آب رودخانه و کاهش تراکم خاک بستر منطقه، تاثیرات بد و تهدیدی جدی برای ساختار و استحکام تمام آثار تاریخی شهر اعم از ابنیه، بافت ها و آثار ثبت جهانی که متاثر از جریان مادی ها است، به ویژه در سلامت سازه ای پل های تاریخی مسیر رودخانه داشته است. او در ادامه گفته است از آن جا که این عناصر تاریخی و فرهنگی همواره کانونی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی و فرصتی برای سپری شدن اوقات خوش برای مسافران و گردشگران بوده است، بازگشایی دریچه های سد زاینده رود در نوروز می تواند در آستانه سال جدید موجب رونق گردشگری و ایجاد شادابی و شور و نشاط اجتماعی نزد مسافران و به ویژه مردم عزیز اصفهان شود.

مونسان همچنین در بخش پایانی صحبت های خود گفت با عنایت به این که در راستای تجدید حیات زاینده رود در نوروز  اقدامات ارزشمندی صورت گرفته، خواهشمند است دستور فرمایند روند بازگشایی دریچه های سد زاینده رود تا ۱۰ فروردین ۱۳۹۸ تداوم یابد. زاینده رود به طول بیش از ۳۸۰ کیلومتر به عنوان بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران از کوه‌ های زاگرس مرکزی سرچشمه می گیرد و در نهایت به تالاب بین المللی گاوخونی در شرق اصفهان می‌ ریزد. این رودخانه در دهه های اخیر بدلیل خشکسالی، تراکم جمعیت و افزایش برداشت، به یک رودخانه فصلی تبدیل شده و در پایین دست در بیشتر ایام سال بویژه فصول گرم با خشکی مواجه می شود که این موضوع مشکلات بسیاری را برای بخش های آشامیدنی، صنعت، کشاورزی، گردشگری و محیط زیست استان اصفهان بوجود آورده است.

کاهش بارش در سال زراعی قبل در حوضه آبریز فلات مرکزی ایران که زاینده رود بزرگترین رودخانه آن به شمار می رود، باعث شده است تا میزان آب ورودی به سد زاینده رود نیز به حداقل خود برسد و امکان تخصیص آب برای کشت کشاورزان غرب و شرق اصفهان وجود نداشته باشد. شرایط ذخیره آب در سد زاینده رود به گونه ای است که مسوولان تنها قادر به برنامه ریزی برای تامین آب آشامیدنی مردم هستند و تخصیص آب برای کشاورزی را به افزایش بارندگی در ماه های آینده و افزایش ذخیره سد موکول کرده اند. حوضه آبریز زاینده رود دارای ۲۶ هزار و ۹۱۷ کیلومتر مربع است که ۹۲٫۹ درصد آن در استان اصفهان و ۷٫۱ درصد در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. این رودخانه که علاوه بر جاذبه تفریحی و فرهنگی، همواره نقشی موثر در کشاورزی و اقتصاد منطقه بویژه شرق اصفهان و هستی تالاب گاوخونی داشته است که به علت تغییرات اقلیمی، خشکسالی های متوالی، تراکم جمعیت و افزایش برداشت بی رویه به یک رود خانه فصلی تبدیل و در محل پایین دست در فصول گرم بویژه تابستان با خشکی مواجه شده است.

نوشته درخواست مونسان برای زنده نگه داشتن زاینده رود در نوروز ۹۸ اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *