دره های باریک وحشت آور در جهان

دره های باریک وحشت آور در جهان

شکاف های کانیون (slot canyons) که ما در فارسی به آن دره می گوییم یکی از ویژگی های طبیعت رنگارنگ می باشد. بر خلاف گراند کانیون که عریض و عمیق می باشد، شکاف های کانیون بسیار باریک می باشند. برخی از آن ها به اندازه تنگ و باریک می باشند که بازدیدکنندگان برای گذر از آن ها می بایست خود را فشرده کنند. اکثر این دره های باریک در اثر فرسایش اب در طول سال ها تشکیل شده است. بسیاری از این زیبایی های طبیعی فقط برای حرفه ای ها مناسب بوده اما برخی از آن ها نیز امکان پیاده روی عادی را ایجاد نموده اند. با الی گشت همراه شوید تا در مورد این دره های باریک وحشت آور بیشتر بدانیم.

جورجس دوفیر | Gorges du Fier

مطالب مرتبط:
دره های آنتلوپ، شگفتی طبیعت
پل اسکای واک، پروژه ای ترسناک روی دره های چین
دره هایی که زیباییشان نفس تان را می گیرد

جورجس دوفیر در حدود ۱۰ کیلومتری آنسی (Annecy) در فرانسه واقع شده است. این دره های باریک یکی از مکان هایی است که به سادگی می توانید در آن به پیاده روی بپردازید. این بدین دلیل است که بازدیدکنندگان از مسیر نرده کشی شده ای در میان دره ها و شکاف ها عبور می کنند که ۳۰ متر بالاتر از کف دره بوده و در آن رودخانه ای جاری است. در حین این پیاده روی همچنین نشانه هایی وجود دارد که در مورد چگونگی تشکیل این شکاف و نحوه بالا آمدن آب در آن ها توضیح داده شده است. افرادی که سابقا این مکان را تجربه کرده اند می گویند که بازدیدکنندگانی که از ارتفاع می ترسند تمایلی به ادامه مسیر نخواهند داشت. آن ها همچنین می گویند که در هنگامی که رطوبت زیاد است می بایست در راه رفتن احتیاط نمایید. این شکاف ها در برخی از نقاط به اندازه ای باریک می شود که می توان هر دو دیواره دره را لمس نمود.

دره شبح | Spooky Gulch

گردشگرانی که به دنبال ماجراجویی می گردند احتمالا پیاده روی از دره شبح را از دست نخواهند داد. در کنار همه موارد یک دلیل برای نام این دره های باریک وجود دارد. مسیر در برخی از قسمت های ان بسیار باریک بوده به گونه ای که افرادی که پیاده روی می کنند می بایست خود را برای عبور از آن فشرده نمایند که این باعث وحشت برخی از افراد می شود. البته که این بخش ها در نقاط کاملا تاریک و در بخش های عمیق دره می باشد. این شکاف ها در محل ورودی آن پهن بوده اما تنها پس از چند صد متر حرکت به اندازه ای باریک خواهد شد که افراد بزرگسال با سایز متوسط نیز به سختی از آن عبور خواهند کرد. مسافتی که می توان در میان این دره های باریک حرکت نمود در حدود ۵ کیلومتر خواهد بود. دره شبح در جنوب اسکالانت (Escalante) در یوتا واقع شده است. کسانی که نمی خواهند این مسیر را برگردند می توانند از دیواره های دره صعود کرده و یا مسیر دره پیکابو (Peek-a-boo Gulch) را برای رسیدن به دیگر شکاف های دره طی نمایند.

وینو جورج | Weano Gorge

دره وینو جورج در پارک ملی کاریجینی در غرب استرالیا واقع شده است. این مکان به عنوان محلی برای پیاده روی آسان از یک منظره افسانه ای آغاز شده و پس از عبور از صخره های شیب دار به یک مسیر صاف و باریک خواهد رسید. با این حال برای بازدیدکنندگانی که می خواهند به استخر انتهای آن برسند چالش برانگیز بوده و شامل بالا رفتن از دیواره دره های باریک می باشد. کسانی که از این مکان عبور می کنند با اشکال مختلفی از سنگ های رنگارنگ روبه رو شده و در پایان به یک استخر سرشار از یخ خواهند رسید. دره وینو برای دسترسی مناسب و سنگ های رنگارنگ آن بسیار مشهور می باشد.

آب گذر گوزن | Buckskin Gulch

آب گذر گوزن در جنوب یوتا واقع شده و یکی از طولانی ترین و عمیق ترین دره های باریک در جهان به شمار می رود، به همین دلیل تعداد زیادی بازدیدکننده را به سوی خود جذب می نماید. با این حال پیاده روی در میان آن برای آدم های ترسو و یا بی تجربه پیشنهاد نمی شود. طول پیاده روی در این دره عمیق ۲۴ کیلومتر می باشد. عرض این آب گذر به ندرت از ۳ تر فراتر رفته و دیواره های آن تا ۱۵۰ متر ارتفاع خواهند داشت. اگرچه که این پیاده روی می تواند در یک روز صورت گیرد اما باتجربه ها و کسانی که آن را امتحان کرده اند می گویند بهتر است در طول دو روز آن را انجام دهید. همچنین توصیح می شود که پیاده روی در طول تابستان انجام نشور زیرا امکان سیلاب های ناگهانی وجود خواهد داشت. در هر فصلی که باشد مسافران می بایست آمادگی در آب افتادن و شنا کردن را داشته باشند. دیدن ساختارهای سنگی این دره قطعا ارزشمند خواهد بود.

اچیدنا چاسم | Echidna Chasm

اچیدنا چاسم که در غرب استرالیا واقع شده است، مسافتی ۲ کیلومتری پیاده روی از میان شکاف هایی است که دیواره های ۲۰۰ متری در کنار آن قرار گرفته اند. این دره های باریک یکی از برجسته ترین نقاط در پارک ملی پومولولو (Pumululu) به حساب می آید. در پاین این دره ها شما با تعدادی تخته سنگ و چالش صعود از آن ها برخورد خواهید کرد. دیواره های این دره باریک کاملا رنگی بوده و برجستگی های روی آن با توجه به جهت تابش خورشید تغییر شکل می دهند. این کانیون ها در کوه های بونگل (Bungle Bungle) واقع شده که یکی از بهترین مکان ها برای پیاده روی در استرالیا می باشد.

دره های زیرزمینی | Subway Canyon

دره های زیرزمینی که در پارک ملی زیون در اوتا واقع شده اند، سنگ های خاص و رنگارنگی را برای کسانی که تجربه کافی برای مقابله با زمین های چالش برانگیز را دارند ارائه می نماید. این دره از منشا چپ (Left Fork) در نهر شمالی (North Creek) آغاز می شود. حرکت در آن به معنی این است که باید آمادگی سقوط سنگ ها، آب سرد و در اب حرکت کردن در مسیر طولانی را داشته باشید. به همین دلیل ماجراجویان می بایست برای ۷ تا ۹ ساعت پیاده روی آن لباس های ضد آب بپوشند. دره زیرزمینی در واقع در بخش کوتاهی از این دره های باریک قرار گرفته و در آن دیواره ها به یکدیگر بسیار نزدیک شده و به وسیله جریان اب همانند یک لوله شده اند. برای سفر به این ناحیه داشتن مجوز الزامی بوده و تنها ۵۰ عدد در یک روز ارائه می گردد. دره های باریک و عمیق از بهترین منظره های پارک زیون به شمار می رود.

دره سیک | Siq Canyon

قدم زدن از میان دره های باریک سیک که در جنوب اردن واقع شده است همانند این است که در میان تاریخ حرکت می کنید. این دره های باریک ورودی اصلی شهر باستانی پترا بوده است. در پایان یک پیاده روی ۱٫۲ کیلومتری شما با عبادتگاه معروف پترا، الخزنه (Al Khazneh) یا گنجینه روبه رو خواهید شد. برخلاف اکثر دره های باریک در جهان که به وسیله آب به وجود آمده اند، این شکاف توسط نیروهای تکتونیک زمین ساخته شده و بعدا توسط آب صاف شده است. السیک در بعضی از نقاط ان کمتر از ۳ متر پهنا داشته و دیواره های این دره بین ۹۰ تا ۱۸۰ متر ارتفاع دارد.

دره آنتلوپ | Antelope Canyon

دره های باریک آنتلوپ که در شمال آریزونا واقع شده است دارای دو بخش می باشد. بخش بالایی که به شکاف بالایی و بخش پایینی که به دربازکن مشهور می باشد. هر دو این قسمت ها در زمین های شخصی خانواده ناواهو قرار گرفته و برای دیدن آن می بایست از طریق شرکت های گردشگری این خانواده اقدام نمایید. تشکیلات ماسه سنگی قرمز رنگ این دره های باریک بهترین مکان برای عکاسی به شمار می رود. در قسمت شکاف بالایی شما نیاز به هیچگونه صعودی ندارید زیرا شما در سطح زمین حرکت خواهید کرد. دره های باریک شکاف پایینی نیاز به بالا رفتن از دیواره ها داشته که امروزه پله هایی برای دسترسی راحت تر در آن نصب شده است. اگرچه که این کانیون ها زیبا هستند اما گاهی نیز می توانند خطرناک باشند. در سال ۱۹۹۷ یک سیلاب در شکاف پایینی موجب غرق شدن ۱۱ نفر از گردشگران گردید.

دره ها نیز همانند سایر بخش های طبیعت دارای مناظر دیدنی بسیاری است. کسانی که مایل به سفر در محیط های طبیعی و ساختارهایی هستند که توسط آن تشکیل شده است حتما دره ها را به عنوان یکی از گزینه های مورد علاقه خود در نظر خواهند گرفت. حال آنکه اگر این دره ها بخشی از متفاوت ترین ها در نوع خود باشند قطعا این سفر جذاب تر خواهد بود.

نوشته دره های باریک وحشت آور در جهان اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *