راهنمای سفر به ترکیه

ترکیه یکی از کشورهای توریست پذیر در جهان است. از آغاز تاریخ، سرزمین آناتولی جزو سرزمین های اولیه بوده که مهاجرت اقوام مختلف با فرهنگ های مختلف به آن انجام می شده است. ترکیه جزو کشورهایی است که در همه ایام سال میتوان به آنجا سفر کرد، به همین دلیل تور ترکیه توری پرطرفدار بویژه در میان ایرانیان است.

ترکیه مهد فرهنگ و پایتخت تمدن و نقطه ی اتصال دو قاره ی آسیا و اروپا است. برای آشنایی با جاهای دیدنی, مراکز خرید، هتل ها،  فرهنگ و آداب و رسوم, غذاها و سایر اطلاعات  درباره ی ترکیه با لذت سفر همراه باشید.

ترکیه کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب باختر آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقه بالکان (منطقه‌ای در جنوب خاور اروپا) قرار دارد. ترکیه در خاور با کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان (نخجوان)، ارمنستان و گرجستان، در جنوب خاوری با عراق و سوریه، و در شمال باختری (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه ‌است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از باختر با دو دریای کوچک مرمره و اژه و از جنوب باختر با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگه راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار ترکیه ‌است.

 • واحد پولی: لیر جدید ترک – معادل ۶,۷۰۰ ریال
 • پایتخت: آنکارا
 • زبان رسمی: ترکی
 • مذهب: ۹۷ درصد مسلمان اند که از این میان اکثر آن ها سنی و ۱۵ تا ۲۵ درصد هم علوی هستند.
 • آب و هوا: کوهستانی و نسبتا پرباران
 • بهترین زمان سفر: بهار و تابستان

جاذبه های گردشگری ترکیه

ترکیه دارای آثار تاریخی و فرهنگی بسیاری از دوران باستان می باشد که همین آثار باستانی باعث شده اند این کشور همچون یک موزه بزرگ باشد. از دیدنی ترین جاهای ترکیه می توان مسجد سلطان احمد، کاخ دولما باغچه، تنگه بسفر، برج گالاتا، کاخ توپکاپی، مسجد رستم پاشا، مسجد و موزه ایا صوفیا، پارک ملی دلتای آیدین، حمام رومیها، مسجد سلیمانیه، غار کاراجا، موزه و خانه آتاتورک در آلانیا، پارک ملی، آبشار تورگوت، آموس را نام برد.

از دیدنی ترین شهرهای ترکیه استانبول، آنکارا، آنتالیا و آلانیا می باشند. اما باید گفت که بعضی شهرهای ترکیه فقط و فقط  جنبه تفریحی دارند و بعضی شهرها دارای مراکز اداری و تجاری ترکیه هستند .  در این بخش،  این جاذبه های گردشگری را به شما معرفی خواهد کرد.

جاهای دیدنی استانبول

استانبول بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه و از لحاظ تعداد گردشگران خارجی سومین شهر توریستی جهان به شمار می رود. جاذبه های گردشگری و توریستی استانبول فراوانند. اگر تور استانبول را برای سفر انتخاب کرده اید، بازدید از مساجد و کاخ ها، موزه ها و بازارهای تاریخی را از دست ندهید.

ایاصوفیه (Hagia Sophia)

این مسجد به خاطر معماری شگفت انگیز، نماهای باشکوه داخلی و اهمیت تاریخی اش گردشگران را به شهر استانبول جذب می کند. بین سال های ۵۳۲ و ۵۳۷ ساختمان آن به مدت هزار سال کلیسا بود. سپس از سال ۱۴۵۳ تا ۱۹۳۴ که تبدیل به موزه شود، مسجد بود.

مسجد سلطان احمد (مسجد آبی)

سلطان احمد همیشه می خواست مسجدی بسازد که با مسجد ایاصوفیه رقابت کند و همه تقریباً موافق هستند که او در این کار موفق شده است. این مسجد یکی دیگر از جاذبه های توریستی اصلی استانبول است.

کاخ توپکاپی (توپکاپی سارایی)

این کاخ منزلگاه سلاطین عثمانی از سال ۱۴۶۵ تا ۱۸۵۶ بوده است و یکی از محبوب ترین جاذبه های شهر استانبول است. معماری بی نظیر و حیاط های زیبایی دارد. این سرا در سال ۱۹۲۴ یعنی اندکی پس از دوره عثمانی تبدیل به موزه شد. کاخ توپکاپی محل حرم سلطنتی نیز بوده است.

کاخ دلمه باغچه

این کاخ که در راستای تنگه بسفر قرار دارد، زیبایی و اهمیت تاریخی زیادی دارد. کاخ دلمه باغچه در قرن نوزدهم ساخته شد، و آخرین سلاطین عثمانی از این کاخ به عنوان محل اقامت اولیه و کرسی حکومتی استفاده می کردند. معماری داخلی و خارجی این کاخ ترکیبی از طراحی های عربی و اروپایی است که فقط در این تقاطع دو قاره دیده می شود.

بازار بزرگ استانبول (کاپالی چارشی)

بازار بزرگ استانبول که به ترکی کاپالی چارشی یعنی بازار سرپوشیده نامیده می شود در یک مایلی غرب سلطان احمد است و یکی از بزرگترین مراکز خرید سرپوشیده در دنیاست. محصولاتی که در آن فروخته می شوند عبارتند از فرش و قالی و پوشاک تا کارهای دستی و هنری و شطرنج. رستوران ها، کافه ها و مساجد زیادی هم در این بازار هست.

موزه باستان شناسی استانبول

در این موزه میلیون ها شیء عتیقه نگهداری می شود. خود موزه در سال ۱۸۹۱ باز شد و در واقع سه ساختمان جداگانه است که شامل موزه شرق باستان می شود. این موزه در نزدیکی کاخ توپکاپی قرار دارد.

جاهای دیدنی آنکارا

آنکارا پایتخت ترکیه و یکی از مهم ترین شهرهای پرتردد این کشور و شهری جدید و نسبتا مدرن است . جاذبه های توریستی آنکارا بسیار متنوع اند و در ادامه با مهم ترین جاذبه های آنکارا آشنا خواهید شد .

حمام رومی آنکارا

حمام رومی آنکارا سمبل استقلال آتاتورک و مردم ترک زبان در مبارزات استقلال طلبانه ی آنان است ، در قسمت شمالی میدان اولتوس و در خیابان چانکری قرار گرفته است. قدمت این حمام تاریخی به قرن سوم بعد از میلاد باز می گردد. این حمام ها شامل اتاق سرد ، اتاق خنک و یک اتاق گرم است که در زمان امپرطور Caracalla.به افتخار آسلپیوس ،خدای طب ساخته شده است .

مسجد حاجی بایرام آنکارا

مسجد حاجی بایرام آنکارا در سال ۱۴۲۷ – ۲۸ ساخته شده در محله ی اولوس بعد از معبد آگوستوس و درکنار آرامگاه صوفی نامدار حاجی بایرام ولی که بنیانگذار فرقه ی بایرامی است ، قرار دارد.  این مسجد توسط معمار سینان در قرن ۱۶ و توسط یکی از نوه های حاجی بایرام ولی در سال ۱۷۱۴ ساخته شده است امروز این مسجد مشخصات مساجد قرن ۱۷ و ۱۸ را نشان می دهد .

ارگ آنکارا

ارگ آنکارا یکی از نمادهای آنکارا است در قلب آن و بر روی تپه ای قرار دارد. درون این کاخ نشاندهنده ی ترکیه باستان است . دیوارهای شگفت انگیز ۱۴- ۱۶ متری این بنا بسیار جالب اند. ناحیه اطراف و داخل ارگ که قدیمیترین بخش آنکارا است، حاوی بسیاری از نمونه های ظریف معماری سنتی است. همچنین نواحی سرسبزی برای استراحت وجود دارند .

موزه فرهنگ شناسی آنکارا

یک مجموعه ی نفیس از هنرهای دستی مربوط به فرهنگ عامه  در موزه فرهنگ شناسی آنکارا ست و این موزه  مقابل خانه اپرا در بلوار طلعت پاشا قرار دارد. همین طور کارهای دستی مربوط به مساجد سلجوقی و عثمانی نیز در آن موجود است. این موزه همه روزه  غیر از دوشنبه ها باز است.

 

مقبره آتاتورک در آنکارا

مقبره ی آتاتورک بنیانگذار جمهوری ترکیه در شهر آنکارا و بر روی یک تپه خیره کننده در بخش “آنیتپ ” قرار گرفته است . این بنا در سال  ۱۹۹۴  کامل شده است و طراحی آن چیزی بین معماری باستانی و مدرن است و از جاذبه های انکارا هست. این بنا به عنوان دستاورد معماری مدرن بدون رقیب در ترکیه شناخته شده است و در واقع بنایی ساده است که دارای حیاطی بزرگ پوشیده از کفپوش های موزاییکی است .

مسجد اهی الوان آنکارا

مسجد اهی الوان آنکارا از قدیمی ترین مساجد شهر آنکارا است . این مسجد بر روی شیب یک صخره در بخش اولوس قرار دارد. دارای ظاهری ساده است و در محله ی “کویون پازاری ” قرار دارد. این مسجد بدون منبر ساخته شده است و ویژگی های مساجد دوره سلجوقیان را دارد. ستون های آن متعلق به دوره رومی ها و بیزانس است که این ۱۲ ستون چوبی بصورت نامنظم بر زیر یک سقف چوبی کار گذاشته شده است .

جاهای دیدنی آنتالیا

آنتالیا میزبان میلیونها گردشگر است که به محض ورود به فرودگاه آنتالیا ،به یکی از اصلی ترین مناطق توریستی آنتالیا که در نوار ساحلی قرار دارند ، می روند و تعطیلات خود را در در هتل های نوساز و مجهز این منطقه سپری می کنند.

غار کارائین 

غار کارائین در شرق کوه چان و سی کیلومتر از شهر آنتالیا فاصله دارد. از ویژگی های منحصر به فرد این مکان متعلق بودن به دوران پارینه سنگی است. این غار کارائین از قدیمی ترین مکانهای سکونت در کشور آنتالیا ترکیه است. این غار یک ورودی جدا دارد که با نور خورشید روشن می شود بعضی از آثار باستانی به صد و شصت هزار سال قبل از مسیح بر میگردد.

الیمپوس  

الیمپوس -Olympos-  با چشم انداز فوق العاده اش گردشگران زیادی را به سوی خود می کشد. الیمپوس، شهری بسیار قدیمی و کهن است که پیدایش آن را به سال ۸۰ قبل از میلاد نسبت می دهند. این شهر یکی از زیباترین و بهترین سواحل و در کنار آن، کیمائرا را دارد. چشم انداز کنار ساحل به قدری زیبا و باشکوه است که توجه گردشگران بسیاری را به سوی خود جلب می کند

کوه کیمائرا

یکی از جاهای دیدنی آنتالیا ، کیمائرا -Chimaera- می باشد که در شمال کیرالی واقع شده است. این مکان در هنگام شب از زیبایی خاصی برخوردار است چراکه در این منطقه گاز طبیعی از زیر زمین خارج شده و در حین خروج آتش گرفته و صحنه های زیبایی را ایجاد می کند.

غار بلدیبی

یکی ازبرترین جاذبه های طبیعی در آنتالیا غار بلدیبی. غار بلدیبی در ۲۵ کیلومتری آنتالی قرار دارد. این غار بین شهر کمر و آنتالیا قرار گرفته است. این منطقه زیبایی های خاص خودش را دارد , علاوه بر این بلدیبی آنتالیا دارای نارنج های تازه لذیذ و خوش مزه ای است که در کمتر جایی می توانید این زیبایی ها را با این آب و هوا احساس کنید و از آن لذت ببرید.

جاهای دیدنی آلانیا

دیدنی های آلانیا طرفداران زیادی دارد و بخش مهم آن را آثار تاریخی و بناهای به جا ماند از گذشتگان تشکیل میدهد . این شهر یکی از مهم ترین شهرهای توریستی ترکیه است.

موزه باستان شناسی آلانیا

در این موزه آثار باستانی متعلق به سالهای ۶۲۵ قبل ازمیلاد، آثار برنزی و نگاره هایی به زبان فنیقی، آثار مرمری،سرامیکی،شیشه ای و موزاییک متعلق به رومی های دوره بیزانس)سده ۵ تا ۷ قبل از میلاد مسیح (نگاره های سفالین به زبان کارامان وهمچنین آثار مختلف دوره کلاسیک ، رم ، بیزانس ، سلجوقی ، عثمانی ونهایتا دوره جمهوری در معرض نمایش میباشد.در سالن مردم شناسی،آثار هنری،لوازم خانه،سلاحها،کارهای دستی ، جواهرات ، بشقابها و تاوه ها و آثار کشف شده از اطراف آلانیا مربوط به ترکهای مسلمان قرار دارد.

قلعه آلانیا

قلعه آلانیا تنها قلعه محافظت شده سلجوقیان میباشد.این قلعه در سال ۱۲۲۵ میلادی در محل خرابه های باقیمانده از بناها و دژهای رومی، توسط علاء الدین کیقباد،یکی ازسلاطین سلجوقی بنا شد.این قلعه همانند صندوقی گرانبها،کلیسای آگیوس جورجز،مسجد سلطان سلیمان،معبد آکشبه سلطان،حمام سلجوقی،انبارهای بدستن،آراستا،معبدزددی زینب،قصر سلطان علاء الدین،آب انبارهای کوچک وبزرگ،دیوارها وزندان وفانوس دریایی را در خود جای داده است و از بهترین اماکن دیدنی آلانیا بشمار می آید .

برج کیزیلکولی آلانیا

کیزیلکولی در سال ۱۲۲۶ میلادی در ۵ طبقه وبشکل هشت ضلعی بنا شده است.از طبقات زیرین این برج بعنوان آب انبار استفاده میشده است.درحال حاضر در کیزیلکولی  طبقه اول موزه مردم شناسی برقرار می باشد .

خرابه های محمودتلار آلانیا

خرابه های شهر مذکور در ۲۲ کیلومتری شرق آلانیا شامل کلیساها، حمامها،آب انبارها،مراکز مسکونی،یک استادیوم تئاتر کوچک،معبد ستونی میباشد.

خرابه های سیدرا آلانیا

این شهر ۳۰۰ سال قبل از میلاد در محلی مابین کارگاجیک و سکی امروز،بالای یک تپه بنا شده است.نگاره های باقیمانده از این شهر حکایت از رومی بودن ساکنان این شهر میدهد.

 

هتل های ترکیه

 

ترکیه از جمله کشورهایی است که با سفر به آن می توانید در لوکس ترین هتل ها با خدمات عالی اقامت کنید. در همه شهر های این کشر می توانید هتل های پنج ستاره ، چهارستاره و … و حتی هتل های ارزان قیمت پیدا کنید.

هتل های استانبول

 

 • هتل گرند جواهر استانبول
 • هتل کریستال استانبول
 • هتل هیلتون
 • هتل تکسیم گونن
 • هتل گرند جواهر کانونشن سنتر
 • هتل گلدن ایج ۱
 • هتل استانبول سورملی
 • هتل گرند هیلاریوم
 • هتل گلدن پارک
 • هتل آل سیزن

هتل های آنکارا

 

 • هتل سورملی
 • ریوکس گرند آنکارا
 • هتل آنکارا هیلتون سا
 • دیدیمان آنکارا
 • رادیسون بلو آنکارا
 • هتل شرایتون آنکارا اند کنونشن سنتر
 • هتل شرایتون
 • رامادا پلازا آنکارا
 • هتل جومایروت آنکارا
 • آنکارا هیلتونسا

هتل های آنتالیا

 

 • هتل کروانسارای لارا
 • هتل ریکسوز لارس
 • اورنج کانتی
 • هتل تفریحی کنکورد دلوکس
 • هتل رامادا پلازا آنتالیا
 • ریکسوز پریمیوم
 • رویال هالیدی پالاس
 • ریکسوز سان گیت
 • کالیستا
 • ماردن پالاس

هتل های آلانیا

 • هتل گراند کاپتان
 • هتل کاتیا
 • هتل وایت گلد
 • هتل بویوک
 • هتل سانتانا
 • هتل گرانادا
 • هتل تیمو
 • هتل سیفلار
 • هتل گلد سیتی

مراکز خرید ترکیه

بسیاری از ایرانی ها به قصد خرید کردن به ترکیه سفر می کنند و همه آنها حتما سری به بازارها و مراکز خرید ترکیه می زنند. بازارهای این کشور علاوه بر برندهای مطرح دنیا، پر از پوشاک و لوازمی هستند که در قیمت های کم و زیاد ارائه می شوند.

 

مراکز استانبول

 • مرکز مال آف استانبول
 • مرکز خرید هیستوریا استانبول
 • مرکز خرید مرتر استانبول
 • مرکز خرید فروم استانبول
 • مرکز خرید پرفیلو استانبول
 • مرکز خرید کروسل استانبول
 • مرکز خرید کنیون استانبول

 

مراکز خرید آنکارا

 • مرکز خرید کاروم
 • مرکز خرید آنکا
 • مرکز خرید آرکادیوم
 • مرکز خرید کیزیلای
 • مرکز خرید پانورا
 • مرکز خرید یولوس

 

مراکز خرید آنتالیا

 

 • مرکز خرید دپو آنتالیا
 • مرکز خرید مارک آنتالیا
 • مرکز خرید میگروس
 • مرکز خرید اوزدیلک
 • مرکز خرید تراسیتی
 • مرکز خرید لاورا

 

مراکز خرید آلانیا

 

 • بازار بزرگ آلانیا
 • مرکز خرید آلانیوم
 • مرکز خرید پلومریا
 • مرکز خرید مگامال
 • مرکز خرید خیابان آتاتورک آلانیا

حال که درباره ترکیه  و سفر به این کشور، اطلاعات مناسبی را پیدا کرده اید، می توانید با مراجعه به بخش تور ترکیه ، از آخرین آفرها و قیمت ها برای سفر به ترکیه  باخبر شوید.

منبع : لذت سفر

The post راهنمای سفر به ترکیه appeared first on TurkeyHotel.ir.

نوشته راهنمای سفر به ترکیه اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *