راهنمای سفر زمینی به گرجستان

سفر زمینی به گرجستان (مزایا و معایب آن)

گرجستان جز کشورهای همسایه و نزدیک به ایران به شمار می رود از همین رو یکی از اصلی ترین مقاصدی است که ایرانی ها برای سفرهای خودشان آن را انتخاب می کنند. شهر تفلیس پایتخت کشور گرجستان بوده و در سال های اخیر توانسته تغییرات عمده ای در شهر به وجود بیاورند و با این کار سبب جذب گردشگران زیادی به سمت کشور خودشان بشوند. جالب است بدانید که تفلیس به اندازه ای در بین مسافران سراسر جهان محبوب شده است که به آن لقب پاریس اوراسیا گفته می شود. با توجه به این برای سفر به تفلیس می توانید به راحتی با رزرو بلیط هواپیما به آن برسید عده ای هستند که اهل ماجراجویی هستند و قصد سفر به این شهر را با وسایل نقلیه شخصی خودشان دارند. اما برای سفر زمینی به گرجستان لازم است تا اطلاعات زیادی را در خصوص مرزها و همینطور شرایط مربوط به کاپوتاژ را بدانید. در ادامه ی این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت ما قصد داریم تا درباره راهنمای سفر زمینی به گرجستان اطلاعات مناسبی را خدمتتان ارائه دهیم که می توانید در ادامه با ما همراه باشید.

 مرز ترکیه

یکی از معمول ترین مسیرها برای به منظور سفر زمینی به گرجستان از طریق مرز ترکیه است که از مرز بازرگان به این کشور دسترسی خواهید داشت. زمانی که به مرز ترکیه رسیدید لازم که مسیری حدود ۳۸۰ کیلومتری بین بازرگان تا مرز واله گرجستان را طی کنید که اگر از کشور ترکیه عبور می کنید، به ترتیب باید از مسیر های دوبایزید، ایقدیر، کارس و آرداهان هم عبور کنید. پس از رسیدن به آرداهان باید از شهرهای یوسف و ترک گوزی بگذرید و از آنجا به سمت مرز سارپی بروید که طول مسیر بازرگان تا مرز سارپی گرجستان حدودا ۵۰۰ کیلومتر است. زمانی که وارد خاک گرجستان شدید، شهرهای  واله و خاشوری برای رسیدن به تفلیس سر راه شما قرار دارند.

مرز آذربایجان

بعد از مرز تریکه یکی از مسیرهایی که برای سفر زمینی به گرجستان پیش رویتان است از طریق مرز آذربایجان است. لازم به ذکر است که برای عبور از مرز آذربایجان می بایست که ویزا داشته باشید. اگر مسافران قصد داشته باشند که از همین مسیر به کشور برگردند باید ویزای رفت و برگشت تهیه کنند. جاده های ناهموار این کشور و الزام تهیه ویزا موجب شده مسافران کمتر این مسیر را برای رفتن به گرجستان انتخاب کنند. در این مسیر مسافران از طریق مرز زمینی بیله سوار و یا آستارا وارد جمهوری آذربایجان شده و پس از عبور از جاده های این کشور از طریق مرز زمینی « تسیتل خیدی – پل قرمز» وارد گرجستان می شوند. جالب است بدانید که مسئولین مرزی جمهوری آذربایجان به مسافرانی که مهر کشور ارمنستان در گذرنامه شان وجود دارند، اجازه ورود به کشورشان را نمی دهند.

مرز ارمنستان

همانطور که گفتیم گرجستان کشوری است که به منظور دسترس به آن از سمت ایران می توان مرزهای مختلفی را انتخاب کنید. مرز ارمنستان هم بعد از آذربایجان و ترکیه دیگر مرزی است که می توانید از سمت آن به گرجستان سفر کنید. برای عبور از ارمنستان ابتدا باید به شهر تبریز رفت سپس به سمت جلفا ادامه مسیر داد بعد از آن مسیر سه رود را درپیش گرفت در آخر به  سمت مرز نوردوز رفت. مسافران از طریق مرز جلفا یا نوردوز وارد ارمنستان شده و پس از عبور از جاده های کوهستانی ارمنستان، از طریق مرز ساداخلو وارد گرجستان شوند. مسیر ارمنستان زیبا ولی کوهستانی و پر پیچ و خم است به همین خاطر در این مسیر خطرات بیشتری وجود دارد. خوب است بدانید که در عبور از ارمنستان نیازی به تهیه ویزا برای شهروندان ایرانی نیست و در مرز نوردوز امکان تعویض پلاک بین المللی وجود دارد.

 • شرایط دریافت ویزای گرجستان

لازم به ذکر است که بگوییم در حال حاضر سفر به گرجستان ویزا نمی خواهد و می توانید با همراه داشتن گذرنامه خود به آسانی به این کشور سفر کنید.

 • شهرهایی که در مسیر تهران به گرجستان

فاصله تهران تا تبریز حدود ۸۵۰ کیلومتر، فاصله تبریز تا بازرگان نیز ۲۹۰ کیلومتر می باشد.

 • برگه کاپوتاژ یا پروانه خروج موقت

به منظور اینکه بخواهید با ماشین شخصی خودتان از مرز خارج شوید ابتدا می بایت که به اداراه ی گمرک مراجعه کرده و برگه ای مبنی بر کاپوتاژ را دریافت کنید. مدارک مورد نیاز جهت مراجعه به اداره گمرک به منظور دریافت کاپوتاژ عبارت از سند مالکیت خودرو، برگ سبز خودرو، کارت خودرو و مدارک هویتی نظیر کارت ملی و شناسنامه را نیز شامل می شود.

 • گواهینامه بین المللی

یک مورد دیگری که نباید از آن غافل شوید گواهینامیتان است که باید آن را بین المللی کنید. این گواهینامه به شما اجازه می دهد که در کشورهای دیگر بتوانید به راحتی رانندگی کنید و پلیس جلوی شما را نمی گیرد. مرجع صادر کننده‌ی این گواهینامه،‌ کانون جهانگردی می‌ باشد و برای کسب اطلاعات درباره‌ ی مدارک مورد نیاز و هزینه‌ های مربوطه می‌توانید به سایت کانون جهانگردی مراجعه کنید.

 • پلاک بین المللی (پلاک ترانزیت)

دیگر موضوع که باید به آن توجه داشته باشید گرفتن پلاک بین المللی است که آن هم توسط کانون جهانگردی و اتومبیل رانی جمهوری اسلامی در تهران یا نمایندگی های استانی آن را دریافت کنید.

 • دفترچه بین المللی ماشین

به غیر از برگه کاپوتاژ، گواهینامه بین المللی و همچنین پلاک ترانزیت به دفترچه بین المللی ماشین هم احتیاج دارید که تمام اطلاعات خودروی شما بر روی آن درج شده است؛ این دفترچه را هم می ‌توانید در مراجعه به کانون جهانگردی تهیه کنید.

مراحل خروج از مرز با خودرو

توجه داشته باشید زمانی که به نقطه خروج مرزی از کشور رسیدید، باید فرمی به نام فرم اظهارنامه، اطلاعات وسایل داخل خودرو که با خودتان در حال حمل آن هستید بنویسید؛ بعد از آن خودروی شما بازرسی می شود و سپس برگه کاپوتاژ و گذرنامه شما مهر زده می شود. بعد از خروج هم مراحل ثبت بیمه و دفترچه مالکیت خودرو و بازرسی از خودرو و وسایل همراه در ورودی کشور ثالث دوباره انجام می‌شود. درباره حمل وسایل و به ویژه داروها قوانینی وجود دارد که نقاط خروجی نوشته شده است یا توسط ماموران حاضر هشدار داده می ‌شود.

نکاتی برای خروج از مرز با خودرو

 • حتما از سالم بودن خودروی خودتان اطمینان لازم را کسب کنید.
 • از بردن وسایل اضافی همراه خودتان پرهیز کنید.
 • موضوع دیگری که باید حتما به آن توجه داشته باشید قبول نکردن بسته هایی است که افراد غریبه از شما می خواهند به آنور مرز ببرند، همچنین از سوار کدن افراد مختلف هم جدا خودداری کنید.
 • مسیرهایی را که می‌خواهید طی کنید از قبل برنامه‌ریزی کنید و حتماً زمانبندی حرکت در روز یا شب را تنظیم کنید.
 •  حمل برخی اقلام دارویی متداول مثل داروهای ضد سرماخوردگی و ضد درد به کشورهای مذکور ممنوع است و اگر هم دارویی را باید مصرف کنید، توجه داشته باشید که حتما نسخه پزشک همراهتان باشد.
 •  قبل از خروج از ایران بنزین کافی داشته باشید چون قیمت بنزین در سایر کشورها به ویژه ترکیه بالاتر است.

واحد پول گرجستان چیست و ارزش برابری آن با دلار چقدر است؟

واحد پول گرجستان لار است و بسته به شرایط بازار به ازای هر ۱۰۰ دلار بین ۱۶۴ تا ۱۷۰ لار دریافت خواهید کرد. توجه داشته باشید که برای سفر به هر کشوری از آن جایی که ارز رایج و بین الملل در حال حاضر دلار است پس بهتر است که همراه خودتان در سفرهای خارجی دلار داشته باشید.

آیا سفر زمینی به گرجستان مقرون به صرفه است؟

اگرچه سفر زمینی به گرجستان از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه تر از سفر با هواپیما است اما به این نکته هم توجه داشته باشید که مواردی هستند که شما را در این مدل سفر به چالش می کشانند که ما در زیر به چند مورد از آن ها اشاره خواهیم کرد و انتخاب را به پای خود شما مسافران عزیز می گذاریم که سفر با هواپیما و مزایای آن را می خواهید انتخاب کنید یا سفر زمینی 🙂

 

چالش هایی که در سفر زمینی با آن روبرو می شوید:

خستگی: مسلما طی این همه مسافت شما را خسته می کند و انرژی زیادی از شما می گیرد.

بی خوابی: شب را باید در اتوبوس بگذرانید و ممکن است با مشکلاتی مثل بی خوابی یا اختلالات خواب مشکلاتی است که راه فراری برای آن ها وجود ندارد!

وقوع حوادث غیر متقربه: در این مسیر طولانی ممکن است دچار حوادث غیر متقربه شوید و ناگهان شبانه نیاز به بیمارستان پیدا کنید حتما می دانید که وقتی در اتوبوس هستید رفتن به بیمارستان شاید اصلا امکان پذیر نباشد. از طرفی وضعیت سرویس های بهداشتی جاده ها چندان مناسب نیست و این هم می تواند مشکلی جدی در سفر زمینی به گرجستان باشد.

حوادث جاده ای: تا همین چند سال پیش کیفیت جاده های مرز گرجستان چندان خوب نبود و از طرفی امنیت کافی هم نداشت هر چند امروز وضعیت بهتر از قبل شده ولی باز هم در این مسیر طولانی ممکن است به مشکلاتی مثل راهزن ها و … بربخورید.

نرخ بالای بنزین: توجه داشته باشید که هزینه های مربوط به بنزین در سفر به گرجستان را باید در نظر داشته باشید که ممکن است گاهی از خرید بلیط هواپیما هم بالاتر برود.

پرداخت عوارض: در تعدادی از اتوبان های ترکیه عوارض گرفته می شود و جاده ها مجهز به دستگاه های اتوماتیکی هستند برای صادر کردن قبض

نوشته راهنمای سفر زمینی به گرجستان اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *