راهکارهایی برای سپری کردن زمان در پروازهای طولانی

تحمل پرواز طولانی

سفر به مقاصدی که از نظر مسافت با ما فاصله زیادی دارند بسیار هیجان انگیز است اما برای رسیدن به آن ها باید زمانی سخت را در پروازهای طولانی سپری کنیم و هنگامی که به شهر مورد نظر رسیدیم حسابی خسته هستیم. این خستگی ها می تواند جسمی باشد، گاهی بخاطر گشنگی و غذای نامناسب و گاهی هم سر رفتن حوصله و  شرایط روحی، حال انسان بد می شود. در این مطلب با الی گشت همراه شوید تا راهکاریی مناسب برای تحمل پرواز طولانی را به شما بگوییم که می تواند به راحت تر سپری شدن زمان در هواپیما کمک کند.

مطالب مرتبط:
الی گشت رتبه یک فروش پروازهای ترکیش در سال ۲۰۱۸
۱۸ راهکار موثر برای از بین بردن اضطراب و ترس از پرواز
صداهای دلهره آوری که در حین پرواز شنیده می شود

افراد کمی در جهان هستند که از زمانشان در هواپیما لذت می برند، در ادامه می بینیم که چطور می توان چند روز را در یک کانال آلومینیومی سپری کرد و بدون هیچ ناراحتی از آن خارج شد. بعضی از پرواز ها با یک چشم بر هم زدن تمام می شوند، برخی دیگر انگار برای همیشه طول می کشند. خبر خوب این است که گروهی دیگر از پروازها از هر دوی این ها بهتر هستند و چیزهایی وجود دارد که به تحمل پرواز طولانی در طول مسیر کمک می کند.

همچنین قدرت نگرانی را نادیده نگیرید، اگر شما به طور مرتب سفر نمی کنید پروازهای طولانی آن قدر که فکرش را می کنید هم ترسناک نیستند مهم ترین نکته آن است که با آرامش سوار هواپیما شوید. البته به یاد داشته باشید که مخاطب این مطلب بیشتر کسانی هستند که تصمیم دارند با پروازهای کلاس اقتصادی سفر کنند و در غیر این صورت مسافران پرواز First class‌ و Business class‌ که سرگرمی های زیادی برای خودشان دارند و احتمالا ترجیح می دهند پروازشان بیش از حد معمول طول بکشد.

نشستن

در هر پروازی، یک صندلی خوب مهم است. اما در یک پرواز بین قاره ای و یا پروازهایی که از روی اقیانوس ها عبور می کنند، احتمالا خلاف آن چه خودتان فکر می کنید، باید صندلی کنار راهرو را انتخاب کنید. مهم نیست که چقدر از آن نفرت دارید، هیچ راهی وجود ندارد که کسی بتواند ۱۲ ساعت زمان سخت را سپری کند و دستشویی نرود. اگر قرار است با هواپیمایی پرواز کنید که سه ردیف صندلی دارد (یک ردیف در سمت چپ هواپیما، یک ردیف در وسط آن و یک ردیف هم سمت راست) باز هم علی رغم انتظارتان صندلی های کناری ردیف وسط بهترین انتخاب ها خواهند بود. در ادامه مزایای آن را به شما خواهیم گفت.

اول آن که شما به آسانی می توانید از جایتان بلند شوید در راهرو قدمی کوتاه بزنید و یا به دستشویی بروید و البته افرادی هم که وسط نشسته اند دو مسیر متفاوت برای دسترسی به راهروها دارند. این انتخاب احتمال آن که کسی به سختی از جلویتان عبور کند یا در بهترین حالت مجبور باشید که بلند شوید تا آن ها رد شوند را تا ۵۰٪ کاهش می دهد و این در حالی است که صندلی های کنار راهروی ردیف چپ و راست این گزینه را ندارند.

تحرک داشتن

در حقیقت بسیار مهم است که هنگام سپری کردن زمان سخت جریان خون با شرایط نرمالی در بدنتان گردش کند. اگر چه کاری دشوار است اما مشاهده شده در پرواز هنگ کنگ یک نفر سکته مغزی خفیفی کرده است. جای نگرانی نیست، بهتر است قبل از آن مجبور به تحمل پرواز طولانی شوید عبارت ورزش های پرواز را جستجو کنید و ویدیوهای مربوط به آن را ببینید. بهترین گزینه رفتن به دستشویی با فاصله های کوتاه و انجام کمی نرمش بین راه است، بد نیست هر از گاهی هم یکی دوبار طول راهروها را بالا و پایین بروید.

غذا خوردن

در روزهای پیش از پرواز، خوردن غذاهای نسبتا کم، سبک و سالم را پیشنهاد می کنیم. هیچ چیز بدتر از نشستن در هواپیما در حالی که شکمتان پر از غذاهای جور وا جور است، نیست. شما می خواهید زمان سختی را در کانالی آلومینیومی سپری کنید و در این مدت قرار نیست تحرک زیادی داشته باشید و در نتیجه خبری هم از هضم غذا نیست و احتمالا بسیار اذیت می شوید و بهترین راه پیشگری از بوجود آمدن این مشکل است.

برخی معتقدند که خوردن غذای هواپیما ممکن است حالتان را بد کند اما باید بگوییم این کاملا شخصی است و بستگی به هر فرد دارد. خود شرکت های هواپیمایی غذاهایی با وعده های سبک را سرو می کنند تا برای کسی مشکلی پیش نیاید. اگر با غذا خوردن و شکم پر در هواپیما مشکلی ندارید و فکر می کنید که گشنه خواهید ماند بهتر است یک خوردنی کوچک و سبک با خودتان ببرید.

در طول سرو غذا، زمانی است که صندلی کنار راهرو حسابی به کارتان می آید. هنگامی که غذا سرو می شود و نیمی از هواپیما مشغول خوردن غذایشان هستند، مطمئن باشید که سرویس بهداشتی بزودی شلوغ می شود و بهترین زمان برای استفاده از آن است. به هر حال فراموش که نکرده اید شما در حال تحمل پرواز طولانی هستید و جمعیتی زیاد در فضایی به نسبت کوچک جمع شده اید. اگر در این زمان از دستشویی استفاده نکنید ممکن است مجبور شوید تا انتهای صف طولانی آن انتظار بکشید.

دقیق تر بخواهیم بگوییم بهترین زمان برای استفاده از سرویس های بهداشتی بین اتمام پخش غذا و تمام شدن محتویات داخل سینی ها است. بنا به دلایلی مردم ترجیح می دهند تا اول سینی های غذا جمع شوند و بعد از اتمام کار مهماندارها به دستشویی بروند و البته شما باید از این زمان طلایی استفاده کنید.

اگر چه جمع کردن ظرف غذا و میز تاشوی جلویتان (که کمک می کنند از جایتان بلند شوید) کمی دشوار است، اما قطعا ایستادن در یک صف ۶ نفره و انتظار برای خارج شدن تک تک آن ها از دستشویی سخت تر خواهد بود. استفاده از زمان طلایی شما را مطمئن می سازد که دیگر در این صف نخواهید ایستاد و بهتر آن که قطعا از دستشویی تمیزتری استفاده می کنید.

خوابیدن

خوابیدن در پرواز یکی از بهترین انتخاب ها برای سپری کردن زمان سخت در هواپیما و تحمل پرواز طولانی است. از بهترین اقداماتی که توصیه می کنیم برای خواب راحت در هواپیما انجام دهید خرید چشم بند و گوشی است که تاثیری شگفت انگیز بر روی خوابتان خواهند داشت. تهیه بالش مسافرتی اما کاربرد کمتری دارد، بالش یکی از مواردی است که بهتر است از مهمانداران تقاضا کنید تا در اختیارتان بگذارند. معمولا در بیشتر هواپیماها به تعداد کافی بالش همراه خود دارند و با توجه به جاگیر بودن آن بار سبک تر و کم تری را حمل خواهید کرد.

البته رفتن به خوابی عمیق در حین پرواز کار دشواری است. برخی معتقدند که هیچ وقت نمی شود در طول پرواز خوابید. اما باید بگوییم این مورد هم بستگی به افراد دارد و با توجه به آن که اغلب در روزهای پیش از پرواز بسیار پر مشغله هستید و خسته سوار کانال آلومینیومی شده اید خوابیدن کمی آسان تر می شود. گفته می شود اگر خواب معمول خود را کمی کوتاه تر کنید سرحال تر خواهید بود. به هر حال لازم نیست به بدنتان فشار بیاورید تا با زمان پرواز (یا زمان مقصد) هماهنگ شود. این اتفاق خودش باید بفتد (ممکن است در زمان کوتاه اصلا تطابق نیابد) و جای هیچ نگرانی نیست.

افرادی که دائم سفر می کنند می گویند استفاده از ملاتونین راحی مناسب برای همگام شدن با ساعت جدید است. اما باید بگوییم در حقیقت باز هم همه چیز بستگی به نحوه واکنش بدن شما نسبت به یک ماده شیمایی خارجی دارد. برخی می گویند روی آن ها تاثیر خاصی نداشته است و گروهی دیگر می گویند ملاتونین برایشان معجزه می کند.

اگر قبلا از قرص خاصی استفاده کرده اید و می دانید روی بدن شما تاثیر خوبی دارد حتما همان را استفاده کنید (دقت کنید که به همراه داشتن آن قرص داخل پرواز یا کشور مقصد ممنوعیتی نداشته باشد. استفاده از زولپیدم که بعد از ۱۵ دقیقه روی بدن اثر می گذارد و بعد از حدود ۳ ساعت تاثیرش کم می شود هم بین مسافران رایج است. البته بهتر است حتما قبل از تحمل پرواز طولانی قرص را امتحان کرده باشید با پزشکتان مشورت کنید تا ناگهان با مشکل خاصی در طول سفر مواجه نشوید.

متاسفانه گروهی از افراد علی رغم تمام تلاش هایشان برای خوابیدن و آسان تر کردن تحمل پرواز طولانی موفق نمی شوند به خواب بروند. این اتفاق ممکن است در شرایط مختلف برای هر کسی اتفاق بیفتد و البته نگران سپری کردن زمان سخت در هواپیما نباشید. بهتر است از سرگرمی های هواپیما یا تبلتتان با هدفون استفاده کنید و گرنه سکوت هواپیما آزار دهنده خواهد بود.

پرواز زدگی

پرواززدگی یا جت لگ وضعیتی فیزیولوژیکی می باشد عامل اصلی آن تغییرات ریتم شبانه ‌روزی بدن هستند و در حین مسافرت ‌های طولانی (از شرق به غرب یا برعکس) که در آن تنظیم خواب فرد به علت اختلاف ساعت مبدأ با مقصد پرواز به هم می ‌ریزد، روی می دهند. همه چیز از لحظه ای که پروازتان را رزرو می کنید شروع می شود. اگر قرار است که حتما در طول پرواز توقف داشته باشید بهتر است به نحوی تنظیم کنید که توقف نزدیک به مقصد نهاییتان باشد.

شروع یک پرواز ۱۲ ساعته بعد از ۳ تا ۵ ساعت سرگردانی و در حالی که تمام انرژی خود را از دست داده اید، طاقت فرسا خواهد بود. البته بسته به جایی که زندگی می کنید و پروازهایی که قابل انتخاب هستند ممکن است چنین گزینه ای را نداشته باشید. اما اگر امکانش بود بهتر است که چنین تصمیمی را بگیرید.

اگر شانس این را داشتید که توقف طولانی بین پروازهایتان را در بخش آخر راه بگذارید بخش سخت مسیر را در همان ابتدا طی می کنید و زمانی که به محل توقف می رسید دیگر حسابی خسته هستید و این گونه تحمل پرواز طولانی راحت تر می شود. این پیشنهاد ممکن است کمی برخلاف روال معمول به نظر برسد در واقع این طور نیست. زمانی که سوار پرواز دوم که معمولا هم کوتاه است برسید با خیال راحت می خوابید و زمان را در یک رویای شیرین سپری خواهید کرد.

البته مهم ترین چیزی که قرار است در این بخش به شما بگوییم و اهمیت آن از مراکز توقف و هزینه ها بیشتر است زمانی می باشد که قرار است پرواز شما در مقصد فرود بیاید. اگر صبح برسید و قرار باشد شب کمی زودتر بخوابید همه چیز خیلی برایتان راحت تر خواهد بود تا این که بخواهید بلافاصله بخوابید و صبح زود بیدار شوید و نکته اصلی آن جا است که همه روز را برنامه داشته باشید و خود را سرگرم نگهدارید، چرا که به محض آن که شروع به استراحت کنید پرواز زدگی بر شما غلبه می کند.

برای این که بدانید زمان قرار است چگونه تغییر کند و زودتر با آن کنار بیایید و از زمان خواب بعدیتان مطلع شوید بهتر است به محض سوار شدن در هواپیما ساعت هایتان را بر روی ساعت مقصدتان تنظیم کنید. اگر آن قدر خوش شانس هستید که می توانید برای تحمل پرواز طولانی در تمام طول مسیر بخوابید پیشنهاد می کنیم که این کار را انجام ندهید، چرا که زمان بدنتان به هم می ریزد و باز هم دچار مشکل می شوید.

خدمه کابین در تلاش هستند تا شرایط خوبی را برایتان فراهم کنند، به عنوان مثال در زمان مناسب برای استراحت چراغ های کابین کم نور می شوند، یا در شرایط لازم نور را زیاد می کنند. نکته این است که اگر بدن شما دقیقا نمیتواند با محیط همراه شود، نباید به خودتان فشار بیاورید و هر وقت که احساس نیاز کردید بخوابید. بهترین کار آن است که مرتب با اتفاق هایی که در هواپیما می افتد بخوابید و بیدار شوید تا دچار پرواز زدگی نشوید.

به طور خلاصه

تمامی نکاتی که در این مطلب برای تحمل پرواز طولانی و سپری کردن زمان سخت در هواپیما گفته شد ممکن است برای شخصی کارایی داشته باشد و برای دیگری خیر! تنها با پروازهای طولانی متعدد و تجربه می توانید متوجه شوید چگونه با پروازهای طولانی کنار بیایید و عادت های مخصوص خودتان را داشته باشید. البته قطعا بخشی از مطالب گفته شده از استرس شما در طول پرواز می کاهد. بیاد داشته باشید که هر پروازی، هر چقدر هم که طولانی باشد بالاخره به زمین می نشیند.

منبع: lifehacker

نوشته راهکارهایی برای سپری کردن زمان در پروازهای طولانی اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *