راه اندازی شورای راهبردی کمیسیون ملی یونسکو در یزد

شورای راهبردی یونسکو در یزد راه اندازی شد

در روزهای اخیر خبرهای مبنی بر راه اندازی یک شورای راهبردی کمیسیون ملی یونسکو در یزد در خبرگزاری های رسمی کشور اعلام شده است که به گفته ی معاون مطالعاتی کمیسیون ملی یونسکو ایران آینده جهان در گرو تسهیل ارتباط مستقیم شهرها و استان ها با شبکه های جهانی برای حضور هر چه موثرتر در عرصه های بین الملی است. این موضوع نیز برای ایران و به خصوص شهر یزد بسیار حائز اهمیت است. با توجه به اهمیت خبر راه اندازی شورای راهبردی کمیسیون یونسکو در یزد تیم خبری الی گشت مطلبی را در این خصوص تهیه کرده است که در ادامه می توانید از آن مطلع شوید.

مطالب مرتبط:
کرمان برای پذیرایی از مسافران نوروزی اعلام آمادگی نمود
بازدید رایگان از جاذبه های تهران در ایام دهه فجر
دبیرخانه شهرهای خلاق در سازمان یونسکو راه اندازی شد

بهمن نامور مطلق، معاون مطالعاتی و مدیر گروه فرهنگ و هنر کمیسیون ملی یونسکو ایران، درباره گشایش دفتر نمایندگی کمیسیون ملی یونسکو ایران در یزد، گفت: راه اندازی و گشایش دفتر نمایندگی یزد، اولین قدم در راستای استفاده درست از ظرفیت های بالقوه استان ها در جهت تحقق اهداف سازمان جهانی یونسکو است که در این میان شهر یزد با ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان نخستین شهر تاریخی ایران و بیست ودومین اثر تاریخی کشور، الگویی مناسب برای نخستین دفتر نمایندگی کمیسیون ملی یونسکو ایران بود.

همچنین در ادامه نامورمطلق اینطور بیان کرد: خوشبختانه در این شهر اشتیاق زیادی برای بهره مندی از ظرفیت های مهم فرهنگی و جلب نظر سرمایه گذاران برای توسعه بیشتر شهری و جذب توریست فرهنگی وجود دارد.

نامور با اشاره به این موضوع که تاکنون تنها کمیسیون ملی یونسکو ایران در تهران مستقر بود و به عنوان یک رابط و یک واسطه محکم با شبکه های جهانی یونسکو به شمار می رفت نیز گفت: ما امیدواریم که راه اندازی دفاتر نمایندگی استان ها زمینه ساز توزیع عادلانه ظرفیت ها جهت حضور موفق ایران در عرصه های جهانی باشد. چرا که آینده جهان در گرو تسهیل ارتباط مستقیم شهرها و استان ها با شبکه های جهانی و بهره گیری از فرصت های جهانی برای حضور هر چه موثرتر در عرصه های بین المللی است.

درادامه ی این گفتگو که با معاون معالعاتی کمیسیون ملی یونسکو ایران صورت گرفت، وی نیز افزود: طی جلسات متعددی که با نمایندگان دولت، استانداری و شهرداری یزد و همچنین امام جمعه این شهر داشتیم، متوجه شدیم که علاقه، اراده و یک آگاهی جمعی در این استان برای گشایش اولین دفتر نمایندگی کمیسیون ملی یونسکو ایران وجود دارد و همین امر یکی از مولفه های کلیدی در تحقق این مهم شد.

وی پس از تاکید بر وحدت استانی در زمینه گشایش این دفتر، به دیدار دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران با امام جمعه این استان هم اشاره کرد و گفت: حجت الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران درباره خروج آمریکا و اسرائیل از یونسکو که نشان از سلامت این سازمان و سیاسی نبودن آن دارد، توضیحاتی به امام جمعه این شهر، ارائه داد.

نامور مطلق، معاون مطالعاتی و مدیر گروه فرهنگ و هنر کمیسیون ملی یونسکو ایران گفت زمینه فعالیت در گروه های تخصصی کمیسیون ملی را برای ایشان تشریح کرد و در ادامه امام جمعه نیز در راستای بهبود عملکرد کمیسیون ملی یونسکو ایران در جهت تحقق منافع ملی به دبیر کل این کمیسیون پیشنهاداتی را ارائه کرد.

وی با اشاره به راه اندازی شورای راهبردی، شورای علمی و شورای اجرایی در دفتر نمایندگی کمیسیون ملی یونسکو ایران در یزد خبر داد و گفت: در شورای راهبردی این نمایندگی، استاندار یزد به عنوان شخصیت حقوقی، ریاست این شورا را بر عهده دارد و دبیری این شورا نیز بر عهده شهرداری است. علی اصغر سمساریزدی از نخبگان و اندیشمندان یزد نیز به عنوان دبیر شورای علمی این نمایندگی منصوب شده است.

نامور مطلق، معاون مطالعاتی و مدیر گروه فرهنگ و هنر کمیسیون ملی یونسکو ایران گفت زمینه فعالیت در گروه های تخصصی کمیسیون ملی را برای ایشان تشریح کرد و در ادامه امام جمعه نیز در راستای بهبود عملکرد کمیسیون ملی یونسکو ایران در جهت تحقق منافع ملی به دبیر کل این کمیسیون پیشنهاداتی را ارائه کرد.

نامور مطلق از راه اندازی شورای راهبردی، شورای علمی و شورای اجرایی در دفتر نمایندگی کمیسیون ملی یونسکو- ایران در یزد خبر داد و گفت: در شورای راهبردی این نمایندگی، استاندار یزد به عنوان شخصیت حقوقی، ریاست این شورا را بر عهده دارد و دبیری این شورا نیز بر عهده شهرداری است. علی اصغر سمساریزدی از نخبگان و اندیشمندان یزد نیز به عنوان دبیر شورای علمی این نمایندگی منصوب شده است.

بعد از راه انداری شورای راهبردی یونسکو در یزد قرار است که اقدام به انتخاب دبیر مربوط به این مجموعه بنماییم که به زودی بررسی های نهایی و دبیر این شورا هم مشخص و اعلام خواهد شد. وی همچنین شورای علمی را هسته مرکزی این نمایندگی خواند و بیان کرد: حضور نخبگان و مشاهیر این استان در این شورا فرصت مغتنمی برای بررسی مسائل و مباحث مرتبط با یونسکو و استفاده کارآمد استان از فرصت های جهانی است. درواقع در این شورا، فرصت ها پایش شده و در جهت صیانت از ثبت جهانی شهر یزد به کار گرفته می شوند.

در پایان این گزارش معاون مطالعاتی کمیسیون ملی یونسکو ایران در خصوص راه اندازی شورای راهبردی یونسکو در یزد ابراز امیدواری کرد و گفت این نهاد به عنوان یک تشکل کوچک اما قدرتمند بتواند فعالیت های مرتبط با یونسکو که منتج به توسعه شهر و استان می شود را به عنوان الگویی مناسب جهت تعمیم به دیگر شهرها و استان ها به کار گیرد. وی دفاتر نمایندگی را عامل موثری در توسعه شهری برشمرد و تصریح کرد: این دفاتر به درستی می توانند در پایش مناسب ثروت ها، دارایی های معنوی، طبیعی، اجتماعی، تاریخی و فرهنگی مفید واقع شوند که در این میان دفتر نمایندگی یزد الگوی مناسبی برای دیگر استان ها است.

نوشته راه اندازی شورای راهبردی کمیسیون ملی یونسکو در یزد اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *