رشد اولین گیاه در کره ماه توسط چینی ها

رشد گیاه بر روی کره ماه

چندین سال پیش شرکت مهندسی فضایی پاراگون در تلاش برای ساختن گلخانه ای بود که توانایی این را داشته باشد که بر روی سطح کره ماه قرار بگیرد و حیات گیاهان را در آن سیاره به وجود بیاورد. هدف آن ها از این قرار بود که این گلخانه به گونه ای ساخته شود که بر روی کاوشگر سیاره ماه نصب شود و به سطح قمر زمین سفر کند. در روزهای گذشته خبری مبنی بر به بار نشستن این هدف در خبرگزاری های رسمی دنیا مطرح شد که بذرهای ماه نورد ساخته شده توسط این شرکت چینی در کره ماه جوانه زده و حیات گیاهان را بر روی این سیاره ی سرد نورانی فراهم آورده است. با توجه به جذابیت این موضوع تیم خبری الی گشت در ادامه مطلبی را در خصوص رشد گیاه در کره ماه تهیه کرده است، که در صورت علاقمندی می توانید ما را در ادامه همراهی نمایید.

مطالب مرتبط:
اسرار جمجمه هیولای دریایی، ۶۰ سال پس از کشف آن فاش شد
دلایل ناپدید شدن تمدن سومری ها چه بود!
گنجینه ی فرعون برای نمایش به کشورهای مختلف فرستاده می شود

همانطور که در بالا ذکر کردیم، خبر رشد گیاه در کره ماه توسط سازمان ملی فضایی چین این روزهای در خبرگزاری های رسمی مطرح شده است. با توجه به این که چندین سال پیش یک شرکت فضایی به نام پاراگون که در زمینه فضا فعالیت های بسزایی دارد در تلاش بود که حیات گیاهان را بر روی سطح کره ماه برقرار کند؛ برای این منظور آن ها تصمیم گرفتند که گلخانه ای به منظور پرورش دانه های گیاه خردل در سطح ماه به وجود بیاورندو به امید اینکه بتوانند در آینده بر سطح این جرم کیهانی گیاهان با توانایی گل دهی پرورش دهند. مشاهده تصویری از گل ها بر سطح ماه می تواند انگیزه شگفت انگیزی برای انجام پروازهای فضایی باشد، همچنین این شرکت علاوه بر این هدف قصد دارد اولین قدم را در مسیر ایجاد سطحی قابل سکونت در ماه با ایجاد چنین گلخانه ای هم نیز در آینده بردارد. ساخت گلخانه ای که توانایی رشد دادن گیاهان را در سطح ماه داشته باشد و در عین حال به اندازه ای شفاف باشد که بتوان تصاویر زیبایی را از گیاهان قمر زمین به ثبت رساند امری بسیار پیچیده خواهد بود و به تجهیزات فراوانی نیاز خواهد داشت.

در واقع می توان گفت این نخستین مورد از رشد یک گونه زیستی در کره ماه است که گامی مهم در تحقق بلند مدت در این فضا ارزیابی شده است و کاوشگر “چانگ ۴” چین اولین ماه ‌نوردی است که نیمه تاریک کره ماه را که از زمین غیر قابل دید است کاوش می نماید. لازم به ذکر است که قابلیت رشد گیاهان در ماه به عنوان بخشی ضروروی از مأموریت‌ های فضایی بلند مدت تلقی می ‌شود؛ درست همانند سفر به مریخ که حدود دو سال و نیم طول خواهد کشید. این به معنای آن است که محموله های این کاوشگر فضایی با خاک زمین است که حاوی بذر پنبه، سیب زمینی، مخمر و تخم مگس سرکه است. این گیاهان در داخل ظرفی مهر و موم شده هستند که ماه ‌نورد آن را حمل می‌ کند.

رسانه های چینی روز ۱۵ ژانویه (۲۵ دی) خبر از رشد بذرهای پنبه در روی سطح کره ماه دارند. شین هوا، خبرگزاری دولتی چین روز شنبه اعلام کرد که طی سفر ۲۰ روزه از زمین به ماه، بذر گیاهان با استفاده از “تکنولوژی بیولوژیک” در حالت خفته بودند. این بذرها تنها زمانی شروع به رشد کردند که مرکز کنترل از زمین دستور آب دادن بذرها را به کاوشکر ماه نورد داد. این خبرگزاری گفته است ماه‌نورد “چانگ ۴” تا کنون تقریبا ۱۷۰ عکس به زمین فرستاده است.

نوشته رشد اولین گیاه در کره ماه توسط چینی ها اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *