ساعت زمین چیست؟

ساعت زمین | Earth Hour

هر ساله در آخرین شنبه ی ماه مارس، میلیون ها نفر در سراسر کره ی زمین چراغ های منازلشان و همه ی وسایل الکترونیکی را خاموش می کنند تا به زمین دست دوستی بدهند. با توجه به این که انسان ها تنها موجوداتی هستند که یک تنه سرنوشت کره ی زمین را تحت تاثیر و تغییر خودشان قرار داده اند، به نظر می رسد که ساعت ها و روزها خاموشی اختیاری به زمین و منابعش بدهکارند. با این تفاصیل با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، ساعت زمین را بیشتر بشناسیم.

مطالب مرتبط:
آخرین روستای زیرزمینی در دنیا!
موزه تاریخ طبیعی لندن، دنیایی از شگفتی های تاریخ کره زمین
فضاپیمای وویجر، دورترین ساخته دست بشر از کره زمین | بخش دوم

در بین تمامی موجوداتی که بر روی کره ی زمین وجود دارند، همانطور که گفتیم نوع بشر تنها گونه ای است که هم از منابع کره ی زمین حد اکثر استفاده را می برد و هم آن را به چالش می کشاند. حال ساعت زمین چیست و چه مفاهیمی را در پشت خود دارد؟ خیلی ساده است که با توجه به ترکیب دو واژه ی ساعت و زمین به این پی ببریم که قرار است ساعتی را به زمین به عنوان مهمانانش هدیه دهیم اما، ساعت زمین یک رویداد جهانی سازماندهی شده است که توسط صندوق جهانی طبیعت (World Wide Fund for Nature) تنظیم و به جهان معرفی شده است.

در ساعت زمین، خانواده‌ ها و کسب و کارهای مختلف با هر پیش نیاز انرژی که دارند؛ با خاموش کردن چراغ‌ ها و سایر دستگاه ‌های الکتریکی غیر ضروری خود به مدت یک ساعت این مفهوم را نه تنها به خود و بلکه به همه یادآوری می‌ کنند که هدف اولیه ی نه تنها همه ی دولت ها بلکه همه ی انسان های زمین این اقدام است که آگاهی درباره ی تغییرات آب و هوایی و نیاز به مصرف محتاطانه ی انرژی در جهان را ارتقا بخشند.

برای چندین دهه، مقابله با آثار تغییرات اقلیمی دغدغه ی اصلی فعالان محیط زیست در سراسر جهان بوده است و اختصاص ساعتی مشخص در یک روز خاص از سال برای حرکتی جمعی به منظور اطلاع ‌رسانی درباره ی تغییرات اقلیمی، اقدام بی ‌سابقه‌ ای به شمار می ‌رود که با اقبال جهانی رو به ‌رو شده است.

جالب است بدانید قبل از صندوق جهانی طبیعت، ساعت زمین نخستین بار توسط روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد در سال ۲۰۰۷، زمانی مطرح شد که ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار میلیون نفر از ساکنین سیدنی اقدام به خاموش کردن چراغ‌ های غیر ضروری خانه ها و محل کارهای خود کردند. پس از این اقدام سیدنی بود که بسیاری از شهرهای دیگر جهان نیز به اتفاق یکدیگر، این رویداد را به تصویب رساندند.

یک سال بعد، در شرایطی که فعالان محیط زیست به دنبال ترغیب ساکنان بقیه شهرهای استرالیا برای مشارکت در ساعت زمین بودند، مسئولان شهر تورنتو در کانادا برای حضور در این حرکت اعلام آمادگی کردند و در فاصله ‌ای بسیار کم به این جنبش، ۳۷۱ شهر در ۳۵ کشور دیگر جهان پیوستند. بر اساس داده ‌های وب سایت رسمی ساعت زمین، در سال گذشته و در ساعت زمین، صدها میلیون نفر در ۱۸۸ کشور جهان در خاموشی یک ‌ساعته ی ساعت زمین مشارکت کردند و حتی برخی از آن ها برای نشان دادن حمایت بیشتر، مدت خاموشی را از یک ساعت نیز فراتر بردند.

جالب است بدانید که در سال گذشته ی میلادی و در این روز، ۱۸ هزار نماد شهری خاموش شد! همچنین ۲۴ کشور آفریقایی که قبل تر به این جنبش نپیوشته بودند، به این حرکت جهانی اضافه شدند. امروز دقیقا ۱۲ سال است که از آن حرکت بزرگ و انقلابی در راستای حمایت از انرژی های زمی گذشته است و سالانه در همین یک ساعت، انرژی بسیار زیادی برای کره ی زمین ذخیره می شود.

اهمیت ساعت زمین برای زمین

تولید گازهای گلخانه‌ ای و کربن دی ‌اکسید بیشتر معطوف به کشورهای صنعتی است اما مشارکت کشورهای آفریقایی و حتی برخی از کشورهای آسیایی و خاورمیانه ای نیمه صنعتی در حرکت نمادین ساعت زمیننشان می ‌دهد که همه ی ساکنان کره ی زمین، تغییرات اقلیمی و گرمایش جهانی گسترده را درک کرده ‌اند و می‌ خواهند این پیام را به همه برسانند که هر اقدام ضد محیط زیستی در بخش کوچکی از کره ی زمین می‌تواند نه تنها سرنوشت خودشان بلکه سرنوشت کل زمین و ساکنان انسانی و غیر انسانیش را تحت تاثیر قرار دهد.

ساعت زمین در ایران

نخستین باری که گرامیداشت ساعت زمین در ایران برگزار شد، برابر بود با سال ۱۳۹۰ که با خاموشی چراغ‌ های برج میلاد در تهران انجام شد. سال بعد یعنی در سال ۱۳۹۱ تعداد بیشتری از شهرهای کشور به وسیله ی خاموشی سازه‌ های معروف ایران به این حرکت جهانی پیوستند و علاوه بر برج میلاد، برج آزادی تهران، سی ‌و سه پل اصفهان، پل سفید اهواز و ساعت میدان شهرداری رشت نیز چراغ‌ های خود را خاموش خواهند کرد.

مجددا سال بعد هم که برابر با سومین گرامیداشت ساعت زمین در ایران بود و در سال ۱۳۹۳ برگزار شد، با مشارکت تعدادی از شهرهای ایران از جمله تهران، تبریز، اصفهان، پلدختر (به عنوان اولین شهر ایران در بین شهرهای غیر مرکز استان)، رشت و قم صورت گرفت. در تبریز هم نیز سیستم روشنایی کاخ شهرداری تبریز، به مدت ۱ ساعت خاموش شد. شهر مشهد هم برای اولین بار در سال ۱۳۹۴ با خاموش کردن ساختمان مرکزی شهرداری و تالار شورای شهر به مدت ۱ ساعت به برنامه ی ساعت زمین پیوست.

چهارمین برنامه ی ساعت زمین در ایران نیز هم‌ زمان در شهرهای ارومیه، تهران، تبریز، اصفهان و دیگر شهرها در تاریخ ۸ فروردین ۱۳۹۴ برگزار شد. پنجمین برنامه ی ساعت زمین در ایران، شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۴ خورشیدی، ساعت ۲۰:۳۰ برگزار شد. پنجمین سالگرد ساعت زمین در ایران نیز در سال ۱۳۹۶ که برابر با شنبه ۴ فروردین بود نیز از ساعت ۲۰:۳۰ الی ۲۱:۳۰ برگزار شد. به مناسبت مراسم ساعت زمین چراغ‌ های پل طبیعت و برج میلاد و تمامی المان ‌های مهم شهری تهران و در شهر میبد کهن دژ نارین قلعه و از ساعت ۲۰:۳۰ الی ۲۱:۳۰ برگزار شد.

طبق برآوردهایی که برای ساعت خاموشی سال ۱۳۹۳ ایران توسط کارشناسان به عمل امده بود، اگر ۳۰ میلیون مشترک برق در ایران هرکدام، تنها معادل یک لامپ یکصد واتی از مصارف روشنایی خود را بین ساعت ۲۰:۳۰ تا ۲۱:۳۰ خاموش می کردند، موجب صرفه جویی ۳ هزار مگاواتی مصرف انرژی می شدند!

زمان و روز دقیق ساعت زمین

ساعت خاموشی زمین هر ساله برابر می شود با یکی از روهای دهه ی آغازین ماه فروردین و فصل بهار. امروزه ساعت زمین همه‌ ساله از ساعت ۲۰:۳۰ تا ۲۱:۳۰ به وقت محلی شرکت کنندگان برگزار می‌ شود.

می توانید به وب سایت رسمی ساعت زمین بروید و برنامه ها و اطلاعات بیشتر را در ان جا بخوانید. 🌏

earthhour.org

نوشته ساعت زمین چیست؟ اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *