سخنرانی دبیرکل UNWTO در نمایشگاه گردشگری برلین ۲۰۱۹

برنامه های UNWTO برای رشد صنعت گردشگری

نمایشگاه گردشگری برلین (ITB) از ۱۵ الی ۱۹ اسفندماه ۹۷ در شهر برلین برگزار شد. در این نمایشگاه آقای زوراب پولولیکاشویلی، دبیر کل سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) مصاحبه ای اختصاصی با خبرنگاران انجام دادند و به ارائه رویکردها و برنامه های جدید سازمان برای رشد و توسعه صنعت توریسم در سال آینده پرداختند. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا رئوس مطالب ایراد شده در این سخنرانی را به شما ارائه کنیم.

توسعه پایدار در گردشگری

مطالب مرتبط:
دو ژئوپارک «طبس» و «ارس» در راه جهانی شدن
موزه‌های کشور چه برنامه‌هایی برای نوروز ۹۸ دارند؟
راه اندازی اپلیکیشنِ «سامانه نظارت بر خدمات سفر»

دبیر کل سازمان جهانی گردشگری در این سخنرانی به این موضوع اشاره کرد که سال جاری، سال آموزش، توسعه مهارت ها و مشاغل است و سازمان هم در نمایشگاه گردشگری برلین تاکید زیادی بر این موضوع داشته است. ایشان در پاسخ خبرنگاری که در مورد علت اهمیت این موارد پرسیده بود بیان کرد:

صنعت توریسم و گردشگری نقش به سزا و رو به رشدی در اقتصاد جهانی دارد و از هر ده شغل در دنیا یک شغل مرتبط با حوزه گردشگری و توریسم است. بخش گردشگری که ما در آن فعالیم بسیار سریع تر از بخش های دیگر در حال رشد است. به عنوان آژانس جهانی که مسئولیت ترویج و رشد گردشگری برای دستیابی به توسعه پایدار که بر عهده داریم، UNWTO در سال جاری تمرکز بیشتری بر ارتباط آموزش و توسعه مهارت های عمومی خواهد داشت تا به این ترتیب کیفیت عملکرد و اشتغال پایدار در صنعت گردشگری را تقویت کنیم.

نقش زنان و برابری جنسیتی

آقای زوراب پولولیکاشویلی در ادامه سخنانش با اشاره به نقش و جایگاه زنان در صنعت توریسم گفت:

ما گزارشی از نقش و وضعیت حضور زنان در توریسم را منتشر خواهیم کرد. لازم است این پرسش را از خود بپرسیم که در راه رسیدن به برابری جنسیتی در صنعت گردشگری چه کاری تا به حال انجام داده ایم؟ در بسیاری از کشورها، زنان درصد زیادی از نیروی کار و کارآفرینان فعال در حوزه گردشگری را تشکیل می دهند. با این حال، متاسفانه زنان همچنان از حقوق و مزایای پایین تری از مردان برخوردارند و وضعیت اشتغال متزلزل تری دارند.

اما تحقیقاتی که  UNWTO برای تهیه گزارش جهانی انجام داده نشان می دهد که این موضوع در حوزه گردشگری در حال تغییر است: خوشبختانه و به لطف توسعه فناوری و تکنولوژی، روز به روز زنان بیشتری در زمینه های غیر-سنتی مشغول به کار و فعالیت می شوند. وانگهی، کشورهای زیادی خود را متعهد و مکلف کرده اند که با وضع سیاست ها و استراتژی های برابر به توانمندسازی زنان در حوزه گردشگری کمک کنند.

مشکل ازدحام بیش از حد گردشگران یا Overtourism

دبیر کل سازمان جهانی گردشگری در ادامه به Overtourism یا ازدحام بیش از حد گردشگران در یک مکان و مقصد اشاره کردند و افزودند:

یکی از موضوعات اصلی و کلیدی در نمایشگاه گردشگری برلین مساله ازدحام بیش از حد گردشگر است. مدت ها پیش از آن که بحث ازدحام گردشگر یا OVERTOURISM تا این حد جدی شود، UNWTO ظرفیت گردشگری یک منطقه را این طور تعریف کرده بود:

ظرفیت توریسم یک منطقه عبارتست از حداکثر تعداد گردشگری که می توانند از یک مقصد توریستی بازدید کنند، بی آن که موجب ایجاد تخریب فیزیکی محیط، اقتصادی و اجتماعی و کاهش سطح رضایت بازدیدکنندگان بشوند.

بنابراین ما با چالش جدیدی روبرو نیستیم و این موضوع همیشه یکی از دغدغه های فعالان و مسئولان حوزه گردشگری بوده و خواهد بود.

۱۱ استراتژی برای حل مشکل

UNWTO خود را موظف می داند که از مقاصد گردشگری در برابر این چالش مدیریتی حمایت و پشتیبانی کند. از همین رو، فکر می کنیم نمایشگاه گردشگری برلین مکانی ایده آل و مناسب برای گزارش جدید سازمان جهانی گردشگری است. در این گزارش به ارائه ۱۱ استراتژی و ۶۸ برنامه و طرح برای کمک به مدیریت افزایش گردشگر پرداخته ایم. این گزارش چگونگی مدیریت توریسم در مقاصد شهری به نفع بازدیدکنندگان و ساکنین را بررسی می کند و مجموعه ای از مطالعات موردی که در سرتاسر جهان انجام شده را در بر می گیرد. این گزارش که با همکاری مرکز تفریح و سرگرمی، گردشگری و مهمانداری، دانشگاه علوم کاربردی بردا و موسسه آینده گردشگری اروپایی NHL انجام شده در خلال این نمایشگاه ارائه می شود.

ما در مورد فقدان مدیریت صحیح و توسعه کنترل نشده صحبت می کنیم. با روند رو به رشد شمار گردشگران لازم است تعهد اجتماعی، مدیریت ازدحام، برنامه ریزی با توجه به محدودیت ها و ظرفیت و همین طور حساسیت های منطقه مورد بررسی و توجه قرار بگیرد.

منبع: voyagesafriq.com

نوشته سخنرانی دبیرکل UNWTO در نمایشگاه گردشگری برلین ۲۰۱۹ اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *