سرنوشت روز مجسمه در ایران به کجا خواهد رسید؟

روز مجسمه

پنج سال است که از تعیین یک روز جهانی برای مجسمه می‌گذرد. اگرچه که در همان سال قرار بر این بود که روز مجسمه در ایران هم تعیین شود اما به دلیل اختلاف نظرهایی که وجود داشت تا امروز تاریخ مشخصی در تقویم ایران به نام روز مجسمه ثبت نشده است. البته که مدیر انجمن مجسمه سازان این خبر را داده که امسال قصد دارند روزی را برای مجسمه در ایران در نظر بگیرند. هر ساله در آخرین شنبه ماه آوریل که در تقویم ما هشتم اردیبهشت ماه می باشد، روز مجسمه در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود. روز جهانی مجسمه سازی یک جشن سالانه برای مجسمه سازی است. این روز توسط سازمان جهانی مجسه ‌سازی با هدف افزایش آگاهی، درک و لذت بردن از این هنر در جوامع مختلف سراسر جهان پایه گذاری شده است. با الی گشت همراه شوید تا در مورد این خبر بیشتر بدانید.

مطلب مرتبط:
مجسمه های مشهور و شناخته شده در جهان
داستان مجسمه دو عاشق در باتومی گرجستان!
دربند تهران و ماجرای ساخت مجسمه میدان سربند

در افتتاح اولین روز جهانی مجسمه در سال ۲۰۱۵ بیش از ۵۰ رویداد و نمایشگاه در ۱۲ کشور مختلف از جمله سوئیس، چین، آلمان، انگلستان، استرالیا، اتریش، کانادا، اسپانیا، نیوزلند و آمریکا برگزار شد. با این تفاوت که در سال دوم ۲۰ کشور به تعداد قبلی کشورها در سال اول اضافه شده و همچنین تعداد رویدادها این بار به ۲۰۰ عدد رسید. در سال ۲۰۱۸ میلادی چهارمین سالگرد روز مجسمه‌ باشکوه تر از تمامی دوره قبلی اجرا شد به گونه‌ای که بیش از ۶۰۰ سازمان از ۴۵ کشور جهان در این روز جهانی هنر شرکت کردند. همه این رویدادها در حالی در جهان برگزار شده که از سال ۱۳۹۳ قرار بود به پیشنهاد انجمن مجسمه سازان سیزدهم مهر ماه در تقویم رسمی روز مجسمه در نظر گرفته شود اما هنوز این تصمیم به سرانجام نرسیده است. ۱۳ مهر ماه سالروز تولد ابوالحسن خان صدیقی، از جمله بزرگترین مجسمه سازان تاریخ ایران است. اما در تاریخ هفتم بهمن ماه امسال، عباس مجیدی مدیر انجمن هنرمندان مجسمه ساز ایران در نشستی بیان کرد که قصد دارند روزی را برای مجسمه در نظر گرفته ولی هنوز تصمیم قطعی درباره تاریخ دقیق آن گرفته نشده است.

همچنین مجیدی اعلام کرد: هنوز در انجمن به نتیجه نرسیده ایم که تولد انجمن مجسمه سازان را به عنوان روز مجسمه در نظر گرفته یا تاریخ تولد یکی از بزرگان عرصه مجسمه سازی ایران را برای این موضوع انتخاب نماییم. او اضافه نمودکه نظر ما بر این است که تولد انجمن را برای این روز در نظر بگیریم اما با این حال قصد داریم همزمان با جشنی که در اوایل اسفند برای انجمن خواهیم گرفت، تاریخ اصلی روز مجسمه را اعلام کنیم. او همچنین درباره ضرورت نام‌گذاری روز مجسمه در ایران گفت: عمده ترین دلیل تعیین یک روز ملی برای مجسمه سازی این است که به بهانه این روز، هنرمندان مختلف این عرصه در یک فضای صمیمی در کنار یکدیگر جمع خواهند شد. می‌توانیم در چنین روزی یک فضای شاد را به وجود آوریم. زیرا که قطعا یا به بهانه سالروز تولد یک هنرمند خاص است یا روزی است که پایه گذاری انجمن مجسمه سازان انجام شده است. مجیدی با بیان اینکه تاریخ مجسمه سازی ایران به زمان مادها باز می گردد خاطرنشان کرد: مجسمه سازی در ایران حتی در دوره هخامنشی به خط فکری رسیده است.

در دوره های مختلف اشکانی و یا ساسانی نیز اشکال مختلفی از مجسمه سازی دیده می‌شده است. اگرچه که در دوره اشکانیان مقداری تحت تأثیر یونانیان بوده ولی وقتی به ۱۴۰۰ سال قبل می‌رسیم به خاطر مسائل دینی مجسمه‌سازی به مراتب کم رنگ ‌تر می‌شود ولی هیچوقت حضور آن حذف نمی شود به گونه ای که حتی بر روی سنگ قبرها یا کنار آنها المان های خاصی را می‌بینیم که شیر سنگی ها گواه این داستان هستند. مدیر انجمن هنرمندان مجسمه‌ساز ایران گفت: در دوره قاجار پرداختن به مجسمه مقداری جدی تر شد تا اینکه در اواخر دوره قاجار و شروع پهلوی با مجسمه سازی جدی تر روبرو هستیم و با ظهور آقای صدیقی، می‌توان گفت مرز بین هنر گذشته مجسمه سازی ایران و مدرن شکل می‌گیرد.

نوشته سرنوشت روز مجسمه در ایران به کجا خواهد رسید؟ اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *