سفری به دهکده های باستانی چین

دهکده های چین

چین دارای تاریخی بسیار کهن است، به همین دلیل شنیدن این جمله که کشور چین دارای شهرهایی بسیار بسیار قدیمی است کسی را متعجب نمی سازد. همانطور که امپراطورها آمدند و رفتند، شهرها هم یا فراموش شدند و یا تبدیل به برخی از شلوغ ترین مناطق کشور شدند. خوشبختانه، هنوز برخی دهکده های چین از سال های دور بجا مانده اند و با سفر به آن ها به زمان های دور می روید. دهکده های چین مکان های بسیار جالبی برای کشف دارند، در ادامه برای گشت و گذاری کوتاه در کوچه و پس کوچه های دهکده های باستانی با الی گشت همراه شوید.

دهکده باستانی دالی | Dali Ancient Town

دالی، که اغلب به عنوان یکی از آرامش بخش ‌ترین مکان‌ ها در چین محسوب می شود، از لحاظ تاریخی مرکز سیاسی و فرهنگی منطقه Yunnan چین بوده است. در نتیجه، پر از مراکز فرهنگی و میراث تاریخی است. شهر باستانی دالی، مانند صفحه شطرنج است، طراحی آن به گونه ای منظرم جریان های آب را از مقابل خانه ها عبور می دهد.

مسئولین منطقه به گونه ای این دهکده چین را اداره می کنند که بخش جدید آن تداخلی با قسمت قدیمی نداشته باشد و مسافران واقعا احساس کنند در زمان سفر کرده اند.

لیجیانگ | Lijiang

یکی از دهکده های چین که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. شهر باستانی لیجینگ بیش از ۸۰۰ سال قدمت دارد و زمانی محلی برای تجارت در جاده اسب چای بود. با ساختمان های چوبی قدیمی که با فانوس قرمز آویز زینت داده شده اند. نوازندگان محلی آهنگ های قدیمی را می نوازند و در موسیقی خود از ساز چند صد ساله ناکسی (Naxi) استفاده می کنند. تجربه ای از سفر به فرهنگ و زندگی گذشتگان که موجب می شود کاملا در آن غرق شوید.

دهکده باستانی سیکیکو | Ciqikou Ancient Town

Ciqikou در بر بالای تپه قرار دارد و به رودخانه Jialingjiang منتهی می شود. این مورد از دهکده های چین توسط سلسله باستانی مینگ رونق داده شده است. ساخت آن در سال ۹۹۸ توسط امپراطور ژنزونگ از دودمان سونگ احداث شده است و اما بعدها خاندان مینگ آن را تصاحب کردند و شهر را به مرکزی برای تجارت و بندری پر رونق در غرب رودخانه تبدیل کردند.

پینگ یائو | Pingyao

پینگ یائو در زمان امپراطوری خاندان چینگ یکی از مراکز مهم تجاری کشور بود و سراسر اطراف شهر را دیوار کشیده بودند. این مورد از دهکده های چین که در استان شانشی قرار دارد از گذشت زمان جان سالم به در برده و نام آن سال ۱۹۹۷ در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. شهر پر از ساختمان های باستانی، خیابان های سنگ فرش و روستاییانی است که هنوز به شیوه های کهن زندگی خود را می گذرانند.

گشت و گذار در این شهر قدیمی شامل بازدید از دیوار شهر که در سال ۲۵۶ قبل از میلاد ساخته شده و در سال ۱۳۷۰ گسترش یافته است، می شود. به دلیل موقعیت جغرافیایی منطقه و قرار گرفتنش در مسیر تجارت بین پکن و شیان، پینگ یائو به یک مرکز کسب و کار تبدیل شده بود و برخی از اولین بانک های چین همین جا تاسیس شدند.

شهر آبی ژوژوانگ | Zhouzhuang Water Town

شهر آبی ژوژوانگ در استان جیانگسو قرار دارد و با رودخانه ها و دریاچه های فراوانش یکی از پر چنب و جوش ترین دهکده های چین محسوب می شود. این روستا دارای اب های سطحی فراوان است هنگام گشت و گذار در خیابان های آن با پل ها و ساختمان های باستانی و قدیمی مواجه می شوید. ژوژوانگ دارای آثار فرهنگی و تاریخی بسیاری است و برخی آن را ونیز شرق می نامند.

برخی از بهترین مکان ها برای گشت و گذار عبارتند از: ژانگ تینگ که در دوران سلسله مینگ محل اقامت دائم خاندان امپراطوری بوده و شامل ۶ حیاط و بیش از ۷۰ اتاق است. بنای Quanfu، یک ساختمان تماشایی است که در جوار دریاچه Baixian ساخته شده است.

ژوژوانگ را سالم مانده ترین شهر چین در گذر تاریخ می دانند که ۹۰۰ سال عمر دارد و قطعا ارزش گنجاندنش در برنامه سفرتان به چین را داراست.

شهر آبی تونگلی | Tongli Water Town

تونگلی یکی از دهکده های چین است که در کنار کانال گرند و دریاچه تایهو قرار دارد. فاصله این شهر تا شانگهای تنها ۸۰ کیلومتر است و تاریخ آن به بیش از ۱۰۰۰ سال قبل می رسد. یک شهر آبی معمولی در کشور چین که توسط ۵ دریاچه از داخل و خارج احاطه شده است. جالب است بدانید که شهر باستانی تونگلی به ۱۵ جزیره کوچک تقسیم می شود که توسط ۱۰ رودخانه مختلف از هم جدا شده اند و راه ارتباطی میان آن ها از طریق بیش از ۴۰ پل سنگی با شکل های مختلف است.

ساختمان‌ های تاریخی، راه‌ آهن، پل‌ های قوسی، دروازه‌ های باستانی میان خیابان‌ ها، خانه‌ های با شکوه و حیاط‌ های بزرگ، ساحل رودخانه و ایوان ‌ها، همگی به خوبی حفاظت شده‌ اند. درون شهر نزدیک به ۴۰ هکتار ساختمان از قرن نوزدهم و ۱۰۰ پل سنگی تاریخی با شکل های متفاوت به جا مانده است.

شهر آبی ووژن | Wuzhen Water Town

ووژن در کنار چهار شهر به نام های Tongxian، Jiaxing، Huzhou و Wujiang قرار دارد. رودخانه های مختلف دور این مورد از دهکده های چین حلقه زده اند و قسمت های مختلف دهکده توسط پل ها و پیاده روهای سنگی به یکدیگر متصل شده اند. اغلب ووژن را با نام خانه مشاهیر نیز می خوانند، زیرا زادگاه بسیاری از محققان، مقامات دولتی و سیاستمداران سرشناس چینی می باشد.

در طول عمر ۱۰۰۰ ساله شهر ووژان هرگز نام، آدرس، سیستم پخش آب و سبک زندگی در آن تغییر نکرده است. اتفاقی که کاملا غیر قابل باور است!

فنگهوانگ | Fenghuang

ترجمعه لغوی فنگهوانگ به معنی ققنوس است و یکی از باستانی ترین دهکده های چین است. چندین گروه اقلیت های قومی از جمله Miaos و Tujias هنوز در فنگهوانگ زندگی می کنند و آداب و رسوم و فرهنگ سنتی خود را حفظ کرده اند. این شهر در پای کوه های lush رودخانه Tuojiang قرار دارد و توسط نویسنده ای از نیوزیلند به عنوان زیباترین شهر چین توصیف شده است.

در گشت و گذار میان این دهکده قدیمی شما خانه های باستانی چوبی را خواهید دید. لباس ها و پارچه هایی با طرح و رنگ سنتی به همراه غذاهای محلیشان مانند ترشی فلفل قرمز و آب نبات زنجبیلی در آن فروخته می شود.

دهکده باستانی چیکان | Chikan Old Town

شهر باستانی چیکان ۱۲ کیلومتر دورتر از مرکز شهر کایپینگ در استان گوانگدونگ است. چیکان اولین بار در سلسله چینگ احداث شده است و با این که بیش از ۳۵۰ سال از عمر آن می گذرد هنوز شکوه و زیبایی خود را حفظ کرده است. رودخانه Tanjiang از میان این مورد از دهکده های چین عبور می کند و قایق ها روی رودخانه مشغول ماهی گیری هستند. ساخت ساختمان هایی مدرن به سبک غربی در کنار خانه های قدیمی چشم اندازی عجیب و غریب و جالب را در شهر ایجاد کرده است.

دهکده باستانی زیدی | Xidi Ancient Village

در پای کوه زرد چین، شهر تجاری قدیمی زیدی قرار دارد. بسیاری این مورد از دهکده های چین را گوهر فرهنگ شگفت انگیز استان هویی می دانند. طرح کلی، منظره، فرم معماری، دکوراسیون و تکنیک های ساختمانی، ویژگی های اصلی روستاهای آن هویی بین قرن های ۱۴ و ۲۰ را حفظ کرده اند. یونسکو در سال ۲۰۰۰ آن را به عنوان میراث جهانی برگزیده است و از آن زمان علاقه شدیدی میان هنرمندان برای به تصویر کشیدن مناظر باشکوه این منطقه بر روی بوم های نقاشیشان شکل گرفته است.

پیشنهاد می کنیم که برای گشت و گذار در خیابان های قدیمی و باستان زیری دوچرخه ای کرایه کنید و در گوشه و کنار های آن رکاب بزنید و از این ۲۵ کیلومتر دوچرخه سواری حسابی لذت ببرید (البته راه های دیگری نیز برای تمشای مناظر دهکده وجود دارد).

روستای هانگکن | Hongcun Village

روستای هانگکن فاصله بسیار کمی با دهکده باستانی زیدی دارد و زمان احداثش به ۹۰۰ سال پیش می رسد. هانگکن مانند زیدی، از مناظر خیره کننده روستایی، ساختمان های باستانی بخوبی حفاظت شده، خانه های منحصر به فرد آن هویی و فرهنگ غنی و باستانی اش برخوردار است. برخی از جاذبه های اصلی اینجا، شبکه های پیچیده توزیع آب است که آن ها را از استخر خارج شهر مستقیما به دست خانواده های ساکن در این مورد از دهکده های چین می رساند.

اگر در نگاه اول این جا برایتان آشنا آمد احتمالا تصاویر آن را در فیلم (Crouching Tiger, Hidden Dragon) دیده اید.

شهرستان خودمختار سانجیانگ دونگ | Sanjiang County

در استان گوانشی چین، شهر سانجینگ قرار دارد. نام (سانجیانگ) در واقع به منطقه و نه یک شهر خاص اختصاص داده شده است. این منطقه از بسیاری از باستانی تری دهکده های چین تشکیل شده که توسط رودخانه ها و پل ها به یکدیگر متصل شده اند. در عرض چند ساعت می توانید از روستاهای اصلی دیدن کنید.

این منطقه به خاطر شمار زیاد برج های چوبی و پل های باد و بارانش شهرت یافته است. ۱۰۸ پل باد و باران و ۱۵۹ برج چوبی در شهر وجود دارد، پل باد و باران Chengyang و برج Mapang Drum مشهور ترین آن ها هستند.

شاوشینگ | Shaoxing

شبکه های پیچیده ای از کانال ها، پل های سنگی چند شکلی و ساختمان های باستانی در کنار کانال ها به همراه قایق های کوچکی که مدام به سمت بالا یا پایین رودخانه در حرکت هستند توصیفی کلی از نمای این مورد از دهکده های چین است. برای مدت های طولانی این جا محل انجام فعالیت های فرهنگی کشور چین بوده است و از چهره های سرشناس آن می توان به Wang Xizhi، Zhou Enlai، Lu Xun و Cai Yuanpei اشاره کرد. در سراس کشور شاوشینک را به خاطر چای meigan و توفوی بد بویش می شناسند و حتی برنامه تلویزیونی با نام (A Bite of China) را در آن فیلمبرداری کرده اند.

لازم به ذکر است که نه تنها برای غذا و نوشیدنی هایش آن را می شناسند، بلکه نوع خاصی از اپرا چینی نیز که در گویش محلی خوانده شده، به عنوان اپرا شاوشینگ شناخته می شود و دومین نمایش اپرای محبوب در کشور است متعلق به همین منطقه است.

یانگدینگ | Yongding

Yongding  که در استان فوجیان قرار گرفته به خاطر معماری غیرمعمول آن به نام Tulou (ساختمان های زمین) شناخته شده است. این ساختمان های بزرگ دایره ای توسط هاکا، یک گروه قومی در چین ساخته شده است. هنر معماری تولو هنوز هم در بین معماران سراسر جهان تحسین می شود و یکی از دیدنی تری دهکده های چین را شکل داده است.

دهکده باستانی کینگ مو چوان  | Qing Mu Chuan Ancient Town

دهکده باستانی کینگ مو چوان مسیر مهمی بود که به مردم اجازه می داد تا به استان باستانی سیشوان و دولت شو وارد شوند. این شهر از اهمیت استراتژیکی بالای برخوردار بود و بازرگانانی از سراسر جهان را گرد هم می آورد. مکان استراتژیکی مهم و بازرگانانی که برای انجام تجارت آماده اند. در سال ۱۹۵۰، یک ارتش آزادی بخش مسلح در دهکده باستانی کینگ مو چوان دور هم جمع شدند، نیروهای ملی را اخراج کرند وبا محاصره شهر موفق به تاسیس دولت جدیدی در منطقه شدند.

دهکده باستانی فورنگ | Furong Ancient Town

قدمت این مورد از دهکده های چین به بیش از ۲۰۰۰ سال پیش می رسد. گشت و گذار در منطقه قدیمی و باستانی فورنگ که در کنار رودخانه Youshui قرار گرفته حال و هوای خاصی دارد. در سال های اخیر گردشگران زیادی برای بازدید از این شهر کوهستانی می آیند. علاوه بر صخره های مرتفع آبشارهایی که به رودخانه یو می ریزند نیز از دیدنی های منطقه به شمار می روند.

منبع:‌ thatadventurer

 

نوشته سفری به دهکده های باستانی چین اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *