سفر به کوبا آن هم در یک نگاه!

کشور کوبا | República de Cuba

واقعیت این است که همیشه کشوری به نام کوبا را در کنار نام یکی از تاثیرگذارترین و نمادی ترین شخصیت های سیاسی قرن ۲۱ می آوریم. مثلا کسی به شما بگوید که کوبا را می شناسید شما بی شک در ۹۰ درصد اوقات پاسخ خواهید داد که همان کشوری منظورت است که ارنستو چگوآرا و فیدل کاسترو رهبری آن را برعهده داشتند؟! بله، دقیقا منظور از کشور کوبا همان کشوری است که این دو شخصیت تاثیر فراوانی بر ان گذاشتند و از مجمع الجزایری در دریای کارائیب تشکیل شده و پایتختش شهر هاوانا است، می باشد. این کشور خیلی چیزها دارد که باعث معروفیت بی حد و حصر آن شده است و با وجود خیلی از مسائل، هنوز هم مقصدی برای خیلی ها که قصد گذراندن تعطبلات خود را به متفاوت ترین شیوه ی ممکن دارند است. در ادامه با ما در الی گشت همراه باشید تا به اتفاق یکدیگر، کشور کوبا را مورد بررسی قرار دهیم.

نگاهی مختصر بر تاریخچه ی کوبا

مطالبت مرتبط:
راهنمای سفر به هاوانا در کوبا
۱۰ جاذبه دیدنی سانتا کلارا در کوبا
آشنایی با زندگی در کوبا: شغل، ورزش و زندگی روزانه

کشور کوبا در سال ۱۴۹۲ میلادی توسط کریستف کلمب در دریای کارائیب کشف شد و پس از آن این جزیره مستقیم در زمره ی مایملک امپراتوری اسپانیا قرار گرفت. در سال ۱۵۱۱ میلادی بود که اولین اقامتگاه ‌های اسپانیایی ‌ها در این جزیره که امروزه آن را کوبا می نماند، تأسیس شد. در ادامه ی امپراتوری اسپانیا در حدود ۱۰۰ هزار نفر از مردم بومی این جزیره را تحت قیمومیت خود گرفت و آنان را برای جستجوی طلا به کار گرفت.

کشور کوبا به مدت ۴۰۰ سال تحت استعمار اسپانیا قرار داشت و در این مدت اقتصادش بر پایه ی کشاورزی، معدن و همچنین صادرات شکر، قهوه و تنباکو به اروپا و بعدها آمریکای شمالی بود. کوبا تا پایان جنگ اسپانیا و آمریکا در سال ۱۸۹۸ میلادی همچنان مستعمره ی امپراتوری اسپانیا باقی ‌ماند و این کشور پس از گذر از اتفاقات مختلف و معاهده ها و جریانات سیاسی در نهایت در سال ۱۹۵۲ میلادی، به صورت کاملا رسمی استقلال خود را از اسپانیا اعلام نمود البته، در سال ۱۹۰۲ میلادی یعنی ۵۰ سال قبل از جدایی کامل از اسپانیا این کشور نام جمهوری کوبا را به خود گرفت.

از زمانی که انستو چگوآرا، فیدل کاسترو و پس از آن برادرش، رائول کاسترو در عرصه ی سیاسی و ملی کوبا وارد شدند، سرنوشت کوبا و هر آن چه که در آن بوده است دستخوش تغییرات بسیار زیادی شده است که ماحصل آن شکل گیری جامعه ی فعلی کوبایی ها است. به هر حال کوبا تنها به خاطر چگوآرا و کاستروها معروف نیست بلکه، زیباترین مناظر طبیعی کارائیب، خیابان های تر و تمیزی که گویا خیلی متعهد به ۵۰ سال پیش هستند، مردمی که بسیار شاد و خوشحال هستند و بسیاری از جاذبه های محیطی و غیر محیطی دیگر که در ادامه برخی از آن ها را به شما معرفی خواهیم کرد نیز باعث جذابیت و معروفیت این کشور است.

موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی کوبا

کشور کوبا جزیره ‌ای است که در میان دریای کارائیب و اقیانوس آتلانتیک شمالی قرار گرفته‌ است و دارای مساحتی برابر ۱۱۰٬۸۶۱ کیلومتر مربع می‌ باشد. پایتخت این کشور شهر هاوانا (Havana) که به آن لاهابانا نیز می گویند می باشد و بر اساس آخرین سرشماری که از آن شده در حدود ۱۳ میلیون نفر نیز جمعیت دارد. به طور کلی کوبا آب و هوایی نیمه گرمسیری دارد و بادهایی دارد که گاهی شدید هستند و گه گاه هم رطوبت و گرمای هوای را کاهش می دهند.

بهترین زمان برای سفر به کشور کوبا ماه های دسامبر (آذر و دی) تا ماه مه (اردیبهشت و خرداد) است. اما در مقابل، گردشگران معمولا از سفر به کشور کوبا بین ماه‌ های آگوست (مرداد و شهریور) تا اکتبر (مهر و آبان) اجتناب می‌ کنند زیرا، در این مدت احتمال وقوع طوفان بسیار وجود دارد و شرایط جوی مساعدی مخصوصا برای گردشگرانی که با این شرایط آشنا نیستند، نیست.

مردم کوبا

کشور کوبا دارای یکی از متنوع‌ ترین فرهنگ‌ ها در منطقه ی کارائیب است. زبان رسمی این کشور اسپانیایی است. بیشتر مردم به زبان انگلیسی نیز تسلط نسبی دارند. ۹۹٫۸ درصد از جمعیت بالای ۱۵ سال این کشور باسواد هستند. کوبا از نظر آموزشی و پزشکی از کشورهای پیشرو در دنیا است. سطح و نحوه ی آموزش در مدارس و دانشگاه های این کشور بالاست.

کوبا با گذشت بیش از ۵۰ سال از عمر انقلاب خود، سعی می کند با وجود مشقت های بسیار به اصول آن پایبند باشد. این پایبندی به گونه ای است که آن ها حتی در شرایط بد اقتصادی و تحریم های همه جانبه، هنوز تحصیل تا بالاترین سطوح و هزینه های بهداشتی و پزشکی خود را رایگان ارائه می دهند. واحد پول کوبا پزو است اما واحد پول دیگری به نام اختصاری CUC نیز وجود دارد که جهت ارائه به گردشگران مورد استفاده قرار می گیرد.

شاید باورش برای شما سخت باشد اما شهروندان کوبایی تا سال ۲۰۰۸ حق استفاده از تلفن همراه را نداشتند! کوبا در کل کشوری است که شاید باید از نزدیک ببینید زیرا دیدن ماشین های قدیمی و رنگارنگی که جدیدترین و مدرن ترین آن ها متعلق به ۵۰ سال پیش است و از هر پدری به پسرش به ارث می رسد، واقعا خالی از لطف نیست.

دیوارهایی رنگارنگ که هارمونی فوق العاده زیبایی با یکدیگر دارند، محیطی کاملا سرسبز و زیبا، مردمانی که خوشحال هستند و هزاران دلیل دیگر، چیزی است که این کشور را هنوز هم جذاب و ستودنی می کند. شاید برایتان جالب باشد تا بدانید که سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۳، نرخ امید به زندگی در کوبا برای مردان ۷۷ سال و برای زنان ۸۰ سال ثبت کرد.

برخی از بهترین جاذبه های کوبا

برخی از شهرهای بسیار معروف کوبا عبارتند از: هاوانا، وَرَدِرو، سیفوئگوس، گوانتانامو، سانتا کلارا و برخی از شهرهای دیگر. از آن جایی که در هر کجای کویا که باشید موسیقی زنده را می توانید در کوچه پس کوچه های شهرهای این کشور بشنوید و مردمی که حال و هوایشان بسیار خاص است را ببینید، سفر شما به کوبا متفاوت خواهد بود. کوبا بیش از ۵ هزار کیلومتر خط ساحلی دارد که می توان گفت برای آن هایی که به دنبال آرمش ‌اند نیز، جایی را فراهم کرده است. ما در ادامه برخی از این جاذبه ها را به اتفاق شما مورد بررسی قرار می دهیم.

  • شهر وردرو | Varadero

یکی از جاذبه های کوبا را می توان سواحل وردرو دانست که در میان بهترین سواحل کل کارائیب به شمار می روند. این ساحل از شبه جزیره ی هیکاکوس، که درست در بخش شمالی قرار گرفته شروع می شود و به بخش های اصلی کشور می رسد. هتل های بی شماری در این خط ساحلی وجود دارند و شما می توانید در سواحلی با ماسه های سفید این جاذبه، خاطراتی به یادماندنی برای خود ثبت کنید. پارک طبیعی پونتا هیکاکوس، دو غار آمبروسیو و موسولمانس، از جاذبه های طبیعی وردرو هستند.

  • گواردالاواکا | Guardalavaca

گواردالاواکا در استان هولگین با سواحل پر زرق و برق، ساکت تر و دورتر از وارادرو است. درختان پر شاخ و برگ سرسبز، حاشیه های گسترده ای از ساحل را دربر می گیرد و سایه ی خوبی را برای کسانی که به دنبال یک جای خنک بدون خورشید گرمسیری هستند، فراهم می کنند. غواصان و آن هایی که اسنورکلینگ می کننند، می توانند بسیاری از موجودات دریایی را در امتداد صخره های مرجانی گواردالاواکا مشاهده کنند.

  • هاوانای قدیمی | Old Havana) Habana Vieja)

هاوانای قدیمی، محله ای تاریخی در کشور کوبا است که در فهرست میراث یونسکو به ثبت رسیده است. در این جاذبه، می توانید ساعت ها در خیابان های سنگ فرش شده قدم بزنید که با ساختمان های باروک و نئوکلاسیک محاصره شده اند. شما در این محله به راحتی می توانید خود را در کوبای ۲۰۰ سال پیش تصور کنید. برخی از دیدنی های این محله عبارتند از: پلازا دِ لا کتدرال، رستوران افسانه ای و قلعه نیروی سلطنتی.

  • پارک ملی وینیالس | Parque Nacional Viñales) Valle de Viñales)

این پارک ملی عضو یونسکو، یک دره ی زیبا و شاداب در سیرا دلوس اورگانوس در شمال پینار دل ریو است. تپه های صخره ای سنگ آهکی، به نام های موگوتس در میان این دره دیده می شوند که مناظر شگفت انگیزی ایجاد کرده اند. طبقات این دره در پارک ملی وینیالس مناطق کشاورزی هستند که در آن میوه و سبزیجات رشد می کنند. برای علاقه مندان به فضای باز، در این پارک مسیرهای پیاده روی فوق العاده ای دارد و همچنین اسب سواری در تپه ها انجام می شود.

یکی دیگر از جاذبه های کوبا باراکوآ است که می توان آن را قدیمی ترین شهر در کشور کوبا نامید. این شهر در سال ۱۵۱۱ در استان گوانتامو به وجود آمد و ساخت اولین کلیسا در شهر نیز از همان زمان آغاز شد. باراکوآ تا زمانی که در دهه ی ۶۰، یک بزرگراه به آن زده شود تقریبا ناششناخته بود اما بعد از آن افراد بیشتری شهر را شناختند و به همین ترتیب ورود گردشگران نیز آغاز شد. در باراکوآ می توانید معماری استعماری جالبی را ببینید و این درحالی است که شهر با جنگل، آبشار و سواحل زیبایی محاصره شده است.

  • کایو کوکو | Cayo Coco

یکی دیگر از مقاصد ساحلی در کشور کوبا و همچنین دورافتاده و خلوت ترین آن ها، کایو کوکو است. اگر کتاب های پیرمرد و دریا و جزایر در طوفان ارنست همینگوی را خوانده باشید باید به شما بگوییم که دریای نامبرده در این داستان ها همین سواحل کایو کوکو است. سواحلی که با آفتاب پوشیده شده اند، زیباترین چیزی است که می توانید ببینید.

نوشته سفر به کوبا آن هم در یک نگاه! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *