سهم یک میلیارد دلاری کشور از گردشگری سلامت

رشد گردشگری سلامت

گردشگری سلامت که به نام های گردشگری پزشکی و توریسم پزشکی هم شناخته می شود یکی از زیرمجموعه های صنعت گردشگری است که در آن بهره مندی از خدمات درمانی و پزشکی به یک کشور دیگر سفر می کند. جایگاه معتبر پزشکی ایران در منطقه باعث شده تا مسافران زیادی از کشورهای همسایه برای استفاده از خدمات درمانی و پزشکی به ایران سفر کنند. آقای یدالله سهرابی، عضو شورای عالی نظام پزشکی در گفت و گویی که با خبرنگاران داشت نکاتی را در مورد روند رو به رشد گردشگری سلامت ابراز کرده اند. به گفته ایشان سهم کشور از این صنعت حدود یک میلیارد دلار خواهد بود. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا در مورد این خبر بیشتر بدانیم.

مطالب مرتبط:
رشد گردشگری سلامت در ایران
مقدمه ای بر گردشگری سلامت
مالزی وارد گردشگری زیبایی شد

یدالله سهرابی روز پنجشنبه در شهر نوشهر طی مصاحبه ای که با خبرنگار ایرنا انجام داد در رابطه با سهم امسال از صنعت گردشگری سلامت بیان کرد: «امسال سهم ایران از گردشگری سلامت که به لحاظ پیشرفت های پزشکی یکی از کشورهای برتر دنیا محسوب می شود به حدود ۴۳۰ میلیون دلار رسیده و این درحالی است که ترکیه با امکانات پزشکی کمتر از ایران سالانه ۵ میلیارد دلار در آمد کسب می کند.» ایشان با اشاره به عمل های جراحی پیشرفته که با موفقیت در کشور انجام می شود بیان کرد: با توجه به کادر پزشکی حاذق اعمال جراحی خاص در کشور ما بهتر و بالاتر از کشورهای دیگر منطقه نظیر ترکیه و هندوستان انجام می پذیرد.

آقای سهرابی، عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور با اشاره به جایگاه برتر پزشکی ایران در منطقه پیش بینی کرد: با توجه به انگیزه بالای بیماران کشورهای همسایه برای مراجعه به مراکز درمانی کشور و فراهم شدن بسترهای لازم در سال آینده شاهد افزایش ۲ تا ۳ برابری جذب گردشگر سلامت در ایران باشیم.

وی با اشاره به جمعیت حدود ۵۰۰ میلیونی کشورهای همسایه گفت: باید از این ظرفیت با توجه به جذابیت های مختلف گردشگری همچون طبیعت زیبا در شمال کشور و نزدیکی فرهنگی و مذهبی بهترین استفاده را در جذب گردشگری سلامت ببریم و تا چهار سال آینده سهم ایران در گردشگری سلامت را به حدود پنج میلیارد دلار برسانیم. ارتقای گردشگری سلامت با توجه به ضرورت اجرای اقتصاد مقاومتی در کشور از اهمیت خاصی برخوردار است و در این راستا بسترهای لازم سخت افزاری از جمله تسهیل ویزا، افزایش پروازها و ایجاد دهکده های سلامت برای ادامه درمان بیماران و نرم افزاری در کشور فراهم شود.

وی توجه به تعیین تعرفه بخش خصوصی در حوزه پزشکی از سوی دولت و متناسب نبودن آن با افزایش حقوق و دستمزدها خواستار بازنگری در تعرفه برای افزایش انگیزه لازم برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در جذب گردشگران سلامت شد.

رئیس کمیسیون دارو و تجهیزات نظام پزشکی کشور به ضرورت تسهیل در ویزای گردشگری سلامت از سوی وزارت خارجه اشاره کرد و اظهار داشت: هم اکنون روزانه حدود پنج پرواز تنها از کشور افغانستان گردشگران سلامت را به هندوستان انتقال داده و ویزای این افراد نیز در فرودگاه صادر می شود. بالا رفتن قیمت ارز ، انگیزه برای جذب گردشگر به ویژه گردشگر سلامت در کشور را افزایش داده است و این نیازمند همکاری و مساعدت تمامی بخش های دولتی و خصوصی برای تسهیل در جذب گردشگران سلامت است.

سهرابی افزود: درحال حاضر ۹۷درصد داروهای مورد نیاز کشور به ارزش ۷۰۰ میلیون دلار در داخل تولید می شود و تنها سه درصد به ارزش ۱٫۲ میلیارد دلار از خارج از کشور تامین می شود. برای کاهش وابستگی دارو و تجهیزات پزشکی از خارج ایران به صورت شبانه روزی به دنبال تولید و تامین مواد اولیه دارو در داخل هستیم و در حال حاضر برای تهیه مواد اولیه دارو از دلار ۴۲۰۰ تومانی و بسته بندی دارو از ارز نیمایی استفاده می شود.

عضو هیات مدیره انجمن داروسازان ایران تهیه دارو برای اطفال و مسن های آسیب پذیر همچون داروهای پیوندی و شیمی درمانی را اولویت نخست بر شمرد و گفت: تمامی فعالان این حوزه در این راستا تلاش مستمر دارند تا داروهای بیماران آسیب پذیر در کمترین زمان تهیه و در اختیار آنها قرار گیرد.

سهرابی، بازار دارویی کشور امسال را بیش از ۲۱ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و پیش بینی کرد: این رقم در سال آینده به ۲۴ هزار میلیارد تومان برسد که ۱۴ هزار میلیارد تومان معادل ۵۵ درصد در حوزه دولت و مابقی آن که ۱۰ هزار میلیارد تومان است در بین ۱۲ هزار داروخانه تقسیم می شود.

نوشته سهم یک میلیارد دلاری کشور از گردشگری سلامت اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *