سیل ۳۰۰ میلیارد تومان به بناهای تاریخی کشور آسیب زده است!

خسارت سیل به بناهای تاریخی

سال ۹۸ با بارش های شدیدی همراه بود که اگرچه باران نعمت الهی محسوب می شود اما به دلیل شدت بارش ها و مشکلات زیرساختی متاسفانه این بارش ها در بسیاری از مناطق کشور عزیزمان خسارت های جانی و مالی زیادی به جا گذاشت. یکی از بخش هایی که بر اثر سیل متحمل آسیب های فراوانی شده اند آثار و بناهای تاریخی کشور هستند که متاسفانه برخی از این آسیب ها جبران ناپذیر هستند. سازمان یونسکو در پی این موضوع، از ایران درخواست کرده تا گزارش آسیب سیل به بناهای تاریخی ایران را ارزیابی و آن را به این سازمان ارائه بدهد. آقای طالبیان، معاون میراث فرهنگی در مصاحبه ای با خبرنگاران در مورد خسارت سیل به بناهای تاریخی کشور صحبت هایی داشته اند و این خسارت و آسیب را در حدود ۳۰۰ میلیارد تومان برآورد کرده اند. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا در مورد این گزارش بیشتر صحبت کنیم.

مطالب مرتبط:
هشت میلیارد تومان آسیب سیل به آثار تاریخی ایلام
هشدار! هنگام گرفتار شدن در سیل چه کنیم!
به دلیل احتمال وقوع سیل، ورود به مناطق گردشگری طبس ممنوع شد!

آقای محمد حسین طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور دو روز قبل برای بررسی آثار و بناهای تاریخی استان لرستان مثل فلک الافلاک و پل های قدیمی به این استان سفر کرده بود. ایشان در این سفر و در گفتگویی که با خبرنگار ایسنا داشتند در مورد خسارت سیل به بناهای تاریخی کشور صحبت کردند و گزارش آسیب سیل را اعلام کردند.

آقای طالبیان در این مصاحبه گفت: متاسفانه ۷۳۰ اثر تاریخی در ۲۵ استان کشور به دلیل بارش باران و جارش شدن سیل آسیب و خسارت دیده اند. بر اساس بررسی ها و پایش هایی که در این مورد انجام شده مشخص شد که حدود ۳۰۰ میلیارد تومان خسارت و آسیب به بناهای تاریخی کشور وارد شده و برای مرمت این آثار به بودجه ای در این حدود نیاز خواهد بود.

ایشان در این گفتگو بیان کردند:

 استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، زنجان، اردبیل، آذربایجان شرقی و گیلان ۶ استانی هستند که هیچ گزارشی مبنی بر خسارت و آسیب سیل در آن ها گزارش نشده است.

به گفته ایشان: متاسفانه سیل در برخی استان ها خسارت های زیاد و جبران ناپذیری به آثار و بناهای تاریخی وارد کرده است. حتی این خسارت و آسیب ها در حدی است که هنوز هم برخی از این آثار ارزشمند در بستر رودخانه و آب هستند و هنوز هم در بسیاری از استان ها بارش ها ادامه دارد.

اگرچه آقای طالبیان خسارت سیل به بناهای تاریخی کشور را حدود ۳۰۰ میلیارد تومان گزارش کرده اند اما به گفته ایشان این رقم و گزارش شامل محوطه ها و تپه های تاریخی نمی شود. چرا که این محوطه های باستانی هنوز در آب قرار دارند و کارشناسان موفق به بررسی و تخمین خسارت و آسیب آن ها نشده اند!

ساختار اصلی پل های تاریخی آسیب ندیده اند!

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بناهای تاریخی که در اکنون در بستر رودخانه قرار گرفته اند را به دو بخش عمده تقسیم می کند. به گفته ایشان این سازه ها یا پل های سالمی هستند که همچنان ساختار اصلی و اجزای خود را حفظ کرده اند یا آسیب و خسارت کمی دیده اند. یکی از این پل ها، پل گپ در استان لرستان است که با این که دچار فرسایش و تخریب و آسیب کمی شده اما هنوز ساختار اصلی خود را حفظ کرده است.

اما بخش دوم پل هایی هستند که مثل پل ساسانی دزفول آسیب و خسارت زیادی دیده اند و شدت سیل مشکلاتی را برای ساختار اصلی این پل ها هم ایجاد کرده است. همچنین پل افرینه در لرستان هم اگرچه هنوز پابرجا مانده اما دچار فرسایش و آسیب زیادی شده است. متاسفانه بخش مربوط به دوره ساسانی پل شکسته یا پل دختر نیز به دلیل شدت سیل واژگون شده و آسیب و خسارت فراوانی دیده است.

چند اثر و بنای تاریخی در سیل به طور کامل تخریب شده اند؟

آقای طالبیان اگرچه گزارش خسارت سیل به بناهای تاریخی کشور را ۳۰۰ میلیارد تومان اعلام کرده اما در مورد تعداد بناهایی که کاملا تخریب شده اند می گوید: ما هنوز گزارش دقیقی در این مورد نداریم و به همین دلیل هم نمی توانیم دقیق در این باره اظهار نظر کنیم. اما مثلا در برخی مناطق روستایی که بخش هایی که تخریب و آسیب سیل بیشتر بوده مواردی داشتیم که یک دیوار یا سقف بنای تاریخی فرو ریخته است.

ایشان در مورد تخریب ۷۰ درصدی یخچال میرفتاح در استان همدان هم گفت: در زمان اعلام موقعیت بحرانی و بارش و سیلاب لازم بود که در مورد هدایت آب تدابیری صورت بگیرد. متاسفانه بارش باران و سیلاب ناگهانی و شدت یکباره آب باعث تخریب بخش زیادی از این بنای باارزش تاریخی شده است.

نوشته سیل ۳۰۰ میلیارد تومان به بناهای تاریخی کشور آسیب زده است! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *