شرایط و نحوه خروج از کشور برای دانشجویان و مشمولان

خروج از کشور مشمولان

لازمه خروج از کشور داشتن پاسپورت یا گذرنامه می باشد و از سوی دیگر در کشورمان ایران، برای آقایان لازمه داشتن پاسپورت کارت پایان خدمت است. بنابراین یکی از مهمترین مشکلاتی که دانشجویان و یا فارغ التحصیلان مشمول با آن رو به رو می باشند مساله خروج از کشور است. از طرف دیگر بسیاری از خانواده ها علاقه مند هستند تا در تعطیلات نوروز سفرهای خارج از کشور را برای خود برنامه ریزی نمایند اما در مورد فرزندان پسر خود که مشمول هستند دارای برخی نگرانی ها می باشند. باور عمومی بر این است که امکان دریافت گذرنامه و خروج از کشور برای کسی که فاقد کارت پایان یا معافیت خدمت است نمی باشد اما واقعیت این نیست. سازمان نظام وظیفه شرایط و امکاناتی را فراهم کرده است تا دانشجویان نیز بتوانند از امکان خروج از کشور مشمولان استفاده نمایند. با الی گشت همراه باشید تا در مورد نحوه خروج از کشور مشمولان بیشتر توضیح دهیم.

شرایط خروج از کشور برای مشمولان

مطالب مرتبط:
پرداخت عوارض خروج از کشور الکترونیکی شد
جزئیاتی از عوارض خروج کشور در سال ۹۸
چگونه از ممنوع الخروجی خود مطلع شویم؟

یکی از نکاتی که حتما می بایست به آن توجه نمود اینکه گذرنامه به تنهایی مجوزی برای خروج از کشور نمی باشد. حتی اگر شما پیش از رسیدن به سن ۱۸ سالگی گذرنامه خود را دریافت کرده باشید، می بایست قبل از خروج از کشور وضعیت نظام وظیفه یا در اصطلاح سربازی خود را مشخص نمایید. برای اینکه امکان خروج از کشور مشمولان وجود داشته باشد، فرد می بایست شامل یکسری از شرایط کلی باشد.

  1. فرد مشمول می بایست فاقد غیبت باشد.
  2. دانشجویان و دانش آموزانی که به سن ۱۸ سال تمام رسیده اند می بایست گواهی اشتغال به تحصیل از دانشگاه، مدارس، مرکز مدیریت حوزه های علمیه استان ها و یا برگ معافیت تحصیلی از دفاتر خدمات الکترونیکی نیروی انتظامی داشته باشند.

میزان وثیقه مورد نیاز برای خروج از کشور

خروج از کشور مشمولان که دارای یکی از شرایط دریافت مجوز خروج باشند نیاز به وثیقه دارد. این وثیقه دریافت شده ضمانتی جایگزین برای کارت پایان یا معافیت خدمت می باشد. بانک مورد تایید نیروی انتظامی، بانک قوامین می باشد و برای خروج از کشور مشمولان و همچنین ارائه وثیقه لازم است تا حساب قرض الحسنه در یکی از شعب بانک قوامین داشته باشید. پیشنهاد می شود برای تسریع در انجام امور، قبل از مراجعه برای دریافت مجوز خروج از کشور در جهت دریافت حساب قرض الحسنه بانک قوامین اقدام نمایید. مقدار وثیقه بر اساس نوع سفر متفاوت خواهد بود.

  1. برای سفرهای علمی ۸۰ میلیون ریال وجه نقد و یا ضمانت نامه بانکی از بانک قوامین مورد نیاز است. (سفرهای مطالعاتی در دوره تحصیلات تکمیلی نیز علمی در نظر گرفته می شود)
  2. برای سفرهای سیاحتی به معنی سفرهای غیر زیارتی یا غیر علمی مبلغ ۱۵۰ میلیون ریال وجه نقد لازم است.
  3. برای سفرهای زیارتی به عراق و عربستان مبلغ ۳۰ میلیون ریال وجه نقد مورد نیاز است.
  4. برای سفرهای دوره ای مشترک ۱۵۰ میلیون ریال وجه نقد مورد نیاز است.

نکات قابل توجه خروج از کشور مشمولان

توجه نمایید که سن مشمولیت ۱۸ سال تمام بوده و افرادی که به این سن نرسیده اند نیازی به دریافت مجوز ندارند. دانشجویان یا دانش آموزیانی که در خارج از کشور تحصیل می کنند هیچ گونه محدودیتی برای تردد سالانه آن ها وجود ندارد. کسانی که در حال گذراندن دوران خدمت سربازی خود می باشند می توانند از امکان سفرهای زیارتی و عتبات عالیات استفاده نمایند. صدور مجوز خروج از کشور مشمولان در حین خدمت سربازی توسط سازمان وظیفه عمومی ممنوع بوده و آن ها می بایست درخواست خود را از طریق معاونت منابع انسانی یگان خدمتی خود پیگیری و انجام دهند.

نحوه دریافت مجوز خروج از کشور مشمولان

در صورتی که قصد سفر علمی را داشته باشید، می بایست از طریق دانشگاه یا محل تحصیل خود به صورت حضوری و یا انترنتی درخواست خروج از کشور خود را ثبت نمایید که پس از تاییدیه آن به نظام وظیفه مراجعه خواهید کرد. برای این کار نیاز است تا در مقصدی که در نظر گرفته اید نمایشگاه علمی، کنفرانس یا همایشی وجود داشته که در زمینه رشته تحصیلی شما باشد. پس از آن شما می توانید با در دست داشتن شناسنامه، کارت ملی و در صورتی که برای سفر علمی درخواست دارید معرفی نامه از دانشگاه به سازمان نظام وظیفه مراجعه نمایید. توجه کنید که سازمان نظام وظیفه پس از ساعت ۱۲ از ورود افراد جلوگیری می کند پس بهتر است در ساعت های اولیه صبح مراجعه نمایید. مشمولان ساکن تهران به مرکز نظام وظیفه تهران، ساکنان غرب و شرق استان تهران به مراکز وظیفه عمومی محل سکونت خود و در سایر استان ها نیز به معاونت های وظیفه عمومی مرکز استان مراجعه نمایند.

مراحل دریافت مجوز خروج از کشور مشمولان

در هنگام ورود به سازمان نظام وظیفه صفوف مختلفی وجود داشته که یکی از آن ها مربوط به خروج از کشور می باشد. در این صف قرار گرفته و در انتها رسیدی که به عنوان مجوز برای ورود به داخل سازمان است دریافت می کنید. سپس به ساختمان مورد نظر که روی رسید شما نوشته شده است رفته و در نوبت آنجا درخواست خود برای هر کدام از انواع خروج از کشور را اعلام می نمایید. بر حسب نوع خروج از کشور شما را به بانک قوامین که یک شعبه آن در داخل مجموعه قرار دارد راهنمایی می کند. پیشنهاد می شود برای تسریع در انجام امور یک حساب قرض الحسنه بانک قوامین به نام خودتان داشته و علاوه بر این مبلغ مورد نظر برای وثیقه را در آن واریز کرده باشید.

پس از واریز مبلغ مجددا به ساختمان بازگشته و پس از ارائه مدارک و تکمیل فرم تعهدنامه فرایند کاری شما به اتمام رسیده است. معمولا پس از یک روز کاری مجوز خروج از کشور صادر شده و شما می توانید در جهت تمدید و یا صدور گذرنامه خود اقدام نمایید. در صورتی که از قبل گذرنامه دارید بهتر است پس از صدور مجوز، آن را با یکی از دفاتر گذرنامه کنترل نمایید. لازم به ذکر است تمدید یا صدور گذرنامه در حال حاضر در شهر تهران حدود ۳ روز کاری زمان نیاز دارد.

نوشته شرایط و نحوه خروج از کشور برای دانشجویان و مشمولان اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *