شرایط پذیرش تحصیلی در هند

راهنمای پذیرش تحصیلی در هند

هند کشوی در جنوب آسیا که با توجه با جاذبه ها و تمدن فاخری که دارد به عنوان یکی از کشورهای شناخته شده در جهان محسوب می شود و جالب است بدانید که بعد کشور چین جزء کشورهای پر جمعیت جهان محسوب می شود. این کشو به غیر از بناهای تاریخی و طبیعت بکر و بی نظیری که دارد، دارای دانشگاه های معتبر و فوق العاده ای هم می باشد که همین سبب شده تا دانشجویان زیادی قصد تحصیل در این کشور را از سراسر جهان داشته باشند؛ اما قبل از این که بخواهید برای تحصیل در این کشور اقدام کنید لازم است تا اطلاعاتی درباره شرایط پذیرش تحصیلی در هند بدانید که ما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم درباره ی آن به طور مختصر صحبت کنیم، با ما در ادامه مطلب شرایط پذیرش تحصیلی در هند همراه باشید.

مطالب مرتبط:
شرایط پذیرش تحصیلی در آلمان
شرایط پذیرش تحصیلی در آلمان
بهترین شهرهای کانادا برای تحصیل

برای کسانی که علاقه‌ مند به تحصیل در هند هستند، آگاهی از شرایط تحصیل در این کشور و همچنین شرایط پذیرش تحصیلی هند، امری مهم و ضروری است. شرایط پذیرش تحصیلی در هند به فاکتورهای متعددی بستگی دارد، با توجه به شهریه های به نسبت ارزان دانشگاه های هندی سالانه دانشجویان زیادی هستند که هند را برای تحصیل خود انتخاب می کنند. زبان رسمی این کشور هندی است، اما به واسطه‌ ی استعمار انگلستان زبان انگلیسی نیز در این کشور صحبت می ‌شود. شهرهای مهم هند عبارتند از  بمبئی، دهلی، کلکته، چنای و بنگلور که در آن‌ ها دانشگاه ‌های بزرگی قرار دارند. از دیگر مواردی که سبب می شود دانشجویان هند را برای تحصیل انتخاب کنند به غیر از شهریه های نسبتا پایین، اعتبار دانشگاه ها، امکان تحصیل با زبان انگلیسی مواردی است نظیر هزینه زندگی مناسب و مسافت به نسبت کم کشور هند تا کشور ایران است.

وضعیت نظام آموزشی و مدت زمان تحصیل در هر مقطع

تحصیلات‌ پیش‌ دانشگاهی‌

تحصیل در کشور هندوستان از ۵ سالگی افراد آغاز می شود و دوره ابتدای ۵ سال است و پس از آن دورمتوسطه آغاز می شود که تا اینجای کار همه چیز عین ایران است اما دوره متوسطه در کشور برخلاف ایران ۳ سال نیست بلکه ۷ سال است و به دو دوره ۵ ساله و ۲ ساله تقسیم می شود. مجموع‌ دوره‌ تحصیلات‌ ابتدایی‌ و دبیرستانی‌ در هندوستان‌ معمولا‌ مشابه‌ ایران‌ ۱۲ سال‌ است‌ و در پایان آن‌ به‌ دانش‌آموزان‌ مدرک دیپلم‌ دبیرستان (Intermediate Certificate) داده‌ می‌ شود و بعد از آن تحصیلات در دانشگاه آغاز می شود.

‌تحصیلات‌ دانشگاهی‌

‌برای ورودی به دانشگاه های هندی می بایست که مدرک دیپلم دبیرستان را حتما داشته باشید، اغلب دانشگاه های به خصوص در رشته های پزشکی و مهندسی به علت محدودیتی که در پذیرش دانشجو دارند معدل دیپلم دبیرستان را شرط ورود قرار داده اند و دارندگان معدل های بالاتر در اولویت پذیرش هستند. در بعضی‌ از موسسات‌ ممتاز نظیر موسسات‌ فن ‌آوری‌ هندوستان‌ (Indian Institute of Technology) علاوه‌ بر شرط‌ داشتن‌ نمرات‌ خیلی‌ خوب، امتحان‌ ورودی‌ و مصاحبه‌ نیز از داوطلبان‌ به‌ عمل‌ می‌ آورند.

تاریخ شروع کلاس ها در هند

از آنجایی که بیشتر دانشگاه ها خصوصی می باشند، و فقط از نظر استاندارد آموزشی و محتوای امتحانات زیر نظر دانشگاه های مرکزی فعالیت می کنند. زمان شروع کلاس ها بسته به مدیریت دانشگاه ها  متفاوت است.

  • ثبت نام در دانشگاه های هند از فوریه (بهمن ماه) هر سال آغاز می شود و تا پایان تابستان ادامه دارد.
  • تاریخ شروع کلاس ها: آگوست تا سپتامبر (مرداد / شهریور)

نحوه‌ ارزشیابی‌ مدارک تحصیلی

  • مدارک Diploma و Bachelor

با دو سال تحصیل در مراکز آموزش عالی معتبر در صورت داشتن دیپلم ۱۲ ساله به همراه پیش دانشگاهی داردانی ارزشیابی می شود و لازم به ذکر است که دوره های تکمیلی مانند Condenced Course تاثیری‌ در ارزشیابی‌ مدارک فوق‌ نخواهد داشت.

در صورت داشتن دیپلم ۱۲ ساله دبیرستان یا پیش دانشگاهی با سه تا پنج سال تحصیل در دانشگاه های گروه الف و ب در مقطع کارشناسی ارزشیابی می شوید. توجه داشته باشید که مدارک تحصیلی‌ مراکز آموزش‌ عالی‌ که‌ در گروه‌های‌ الف، ب نامشان‌ آورده‌ نشده‌ است‌ با ورودی‌ بعد از آگوست‌ ۱۹۸۸ ارزشیابی‌ نمی‌شود.

اگر شما دو تا سه در دانشگاه های گروه الف و ب با شرط داشتن مدرک کارشناسی، در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مربوطه ارزشیابی می شود.

در دانشگاه های گروه الف و ب با توجه به شرایط داشتن مدرک کارشناسی ارشد در رشته مربوطه در مقطع دکترا ارزشیابی می شوید.

مدت و هزینه دوره های زبان آموزی در هند

با توجه به این که برای تحصیل در هند به زبان انگلیسی مسلط باشید دوره های زبان در این کشور هر سه ماه شهریه ای برابر با ۳۰۰ دلار، هر چهار ماه ۶۰۰ دلار، هر شش ماه ۱۲۵۰ دلار و هر یک سال حدود ۱۸۵۰ دلار هزینه دارد.

میانگین هزینه تحصیل در مقاطع مختلف

در کشور هند شهریه دانشگاه ها برای هر ترم حداقل ۳۰۰۰ تا ۶۰۰۰ هزار دلار در سال است، به طور مثال هزینه تحصیل در دوره کارشناسی سالیانه ۵۰۰ تا ۶۰۰۰ دلار است که معمولا رشته های مهندسی بالاترین شهریه را در این کشور دارند. دوره‌ های کارشناسی ارشد سالیانه ۱۲۰۰ تا ۴۵۰۰ دلار و دکترا سالیانه ۶۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار هزینه دارند.

میانگین هزینه زندگی در هند

در کشور هندوستان میانگین هزینه زندگی برای کسانی که قصد تحصیل در این کشور را دارند به نسبت کم است و مهمترین بخش هزینه مربوط به اجاره خانه ای که دانشجور قصد زندگی در آن دارد. معمولا به دلیل امکان اخذ خوابگاه به دلیل تعداد بالای دانشجو در این کشور وجود بسیار کم است و دانشجویان در بیشتر مواقع مجبور به اجاره خانه هستند، اگر فرد توانست خوابگاه بگیرد، باید در سال ۹۰۰۰۰ روپیه به خوابگاه بپردازد. متوسط هزینه اجاره خانه یک خوابه در منطقه متوسط در هند حدودا ۷۰۰۰ روپیه تا ۱۲۰۰۰ روپیه است .

بعد از هزینه های مربوط به اجاره خانه، مجموع هزینه های مربوط به خوراک می شود که تقریبا هر فرد باید حدود ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ روپیه در ماه بابت هزینه های مربوط خورد و خوراک خودش هزینه نماید. به طور کلی، هزینه سالانه زندگی در هند ۴۰۰۰ دلار است.

محدودیت سنی برای تحصیل

برخی از دانشگاه‌های محدودیت سنی دارند؛ دوره کارشناسی حداکثر حداکثر ۲۷ سال و کارشناسی ارشد ۳۲ سال مجاز است، اما دوره دکترا محدودیت سنی ندارد.

تعطیلات پایان سال تحصیلی

دانشجویان می‌توانند از ۲ ماه تعطیلات در هند استفاده کنند.

نوشته شرایط پذیرش تحصیلی در هند اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *