شرایط پذیرش تحصیلی در گرجستان

راهنمای تحصیل در گرجستان

کشور گرجستان با توجه به این که در سال های اخیر به عنوان یکی از مقاصد جذاب برای گردشگری و طبیعت گردی در بین مسافران جهان شناخته شده است توانسته در زمینه تحصیلی هم طرفداران زیادی پیدا کند. این کشور به دلیل داشتن دانشگاه های معتبر با هزینه تحصیل پایین توانسته در بین دانشجویان علاقمند به ادامه تحصیل در خارج از کشور مقصدی جدید به شمار بیاید. گرجستان دارای دانشگاه‌های متعددی است که از نظر سیستم و کیفیت آموزشی با استاندارهای روز جهان برابری می‌کنند و از نظر هزینه تحصیل و زندگی نیز بسیار مقرون به صرفه ‌تر از دیگر کشورهای اروپایی است. این دو ویژگی مهم باعث شده‌ اند تا گرجستان به یکی از بهترین کشورها برای ادامه تحصیل در خارج تبدیل شود. ما در این مطلب از مجله ی گردشگری الی گشت قصد داریم تا درباره پذیرش تحصیلی در گرجستان صحبت کنیم و اطلاعات لازم را به شما بدهیم.

 نظام آموزشی و مدت زمان تحصیل تحصیلی

مطالب مرتبط:
شرایط پذیرش تحصیلی در هند
شرایط پذیرش تحصیلی در آلمان
شرایط پذیرش تحصیلی در استرالیا

تحصیلات‌ پیش از دانشگاه

در کشور گرجستان حدود ۹ سال دوره آموزش ابتدایی و پایه طول می کشد. دانش آموزان این مقاطع می توانند در دبیرستان های متوسطه به مدت ۳ سال تحصیل کننند و دیپلم دوره متوسطه ی خودشان را دریافت کنند. لازم به ذکر است که بگوییم دانش‌آموختگان دبیرستان‌ های متوسطه مجاز به ادامه تحصیل در مؤسسات آموزش عالی هستند.

تحصیلات دانشگاهی

در کشور گرجستان تحصیلات دانشگاهی همانند ایران شامل دوره های فوق دیپلم کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می شود.

 • مقطع کارشناسی ۴ سال
 • مقطع کارشناسی ارشد ۲ سال
 • در مقطع دکترا ۳ تا ۵ سال
 • رشته پزشکی عمومی ۶ سال
 • دندانپزشکی ۵ سال

برای پذیرش تحصیلی در گرجستان می توانید دو نوبت در سال و در ماه های مارچ (اسفند/فروردین) و سپتامبر (شهریور / مهر) اقدام نمایید.

رشته های محبوب برای تحصیل در گرجستان

 • پزشکی عمومی MBBS شش ساله
 • دندانپزشکی BDS پنج ساله
 • داروسازی Pharm چهار ساله
 • فیزیوتراپی چهار ساله
 • کارشناسی مدیریت بازرگانی BBA چهار ساله
 • کارشناسی ارشد مدیریت MBA دو ساله

دانشجویان علاقمند به تحصیل در رشته های پزشکی توجه داشته باشند که

کشور گرجستان در حال حاضر برای رشته های پزشکی در لیست مورد تایید وزارت بهداشت قرار ندارد ولذا تحصیل در رشته های پزشکی در این کشور فقط مناسب افرادی است که پس از فارغ التحصیلی، قصد اقامت در گرجستان و یا مهاجرت به دیگر کشورهای اروپایی را دارند.

شرایط اخذ پذیرش تحصیلی گرجستان

برای تحصیل در گرجستان به مدرک زبان مانند آیلتس و تافل نیازی نیست ولی متقاضیان باید دارای تسلط نسبی به زبان انگلیسی باشند.

 دیگر مدارک مورد نیاز عبارتند از:

 • ترجمه رسمی مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات برای مقطع کارشناسی و رشته های علوم پزشکی
 • ترجمه رسمی مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات برای مقطع کارشناسی
 • پاسپورت معتبر

 زبان آموزشی در گرجستان

زبان آموزشی در دانشگاه های گرجی در مقاطع مختلف به زبان های گرجی و انگلیسی می باشد.

شهریه دانشگاه‌های گرجستان

شهریه تحصیلی به نسبت دانشگاه و شهر محل تحصیل متغیر می باشد ولی به صورت میانگین برای رشته پزشکی سالی ۴۵۰۰ دلار، دندانپزشکی سالی ۴۰۰۰ دلار، داروسازی سالی ۳۵۰۰ دلار و برای مقاطع کارشناسی و ارشد با در نظر گرفتن رشته تحصیلی مورد نظر بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار در سال می باشد.

هزینه زندگی دانشجویی در گرجستان

میزان ها برای یک زندگی دانشجویی در گرجستان چندان بالا نیست، چرا که به دلیل قرارگیری خوابگاه های دانشجویی در نزدیکی دانشگاه های این کشور هزینه های مربوط به حمل و نقل در این کشور به گسترده ای کاهش پیدا می کند. هزینه اجاره آپارتمان مستقل متوسط در کشور گرجستان از ۳۰۰ دلار آغاز می ‌شود. توجه داشته باشید که می توانید با گرجی کمی صمیمی شوید و یک اتاق از خانه ی آن ها را برای اقامت خودتان اجاره کنید که به مراتب هزینه ی کمتری را به نسبت اتاق یک خانه ی مستقل پرداخت خواهید کرد. مخارج ماهیانه یک فرد به صورت میانگین ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار می باشد.

بهترین دانشگاه‌های گرجستان مورد تائید وزارت علوم

Ivane Javakhishvili Tbilisi State University Apolon Kutateladze State Academy of Arts Ivane Javakhishvili Tbilisi State University
Sarajishvili Tbilis State Conservatoire Technical Uniuversity University of Georgia

سال تحصیلی دانشگاه‌های گرجستان

سال تحصیلی در دانشگاه های گرجستان به دو ترم بهار و پاییز تقسیم می شود.

ویزا و کار دانشجویی در گرجستان

به منظور دریافت ویزا و کار دانشجویی در گرجستان با توجه به این که کشور گرجستان یکی از اعضای پیمان شینگن محسوب می شود، ویزای تحصیلی آن از نوع ویزای نوع C است. این نوع ویزا حداقل ۳۰ روز و حداکثر ۹۰ روز اعتبار دارد و برای متقاضیان تحصیل در این کشور انجام مذاکرات اولیه با دانشگاه، توسط سفارت گرجستان در تهران صادر می‌شود.

پس از اخذ پذیرش دانشجو می بایست جهت اخذ ویزای تحصیلی نامه دعوت نامه را به کنسولگری گرجستان در نزدیکی محل اقامت خود تحویل دهید و نامه دعوتنامه و پذیرش از واحد وابط بین الملل دانشگاه صادر و در وزارت امور خارجه تایید گردد.

شرایط کار دانشجویی در گرجستان

دانشجویان در کشور گرجستان اجازه دارند که حدود ۱۰ تا ۲۰ ساعت در هفته حین تحصیل به کاری مشغول باشند.

مدارک کارشناسی

به منظور تحصیل در دوره های کارشناسی در کشور گرجستان شما می بایست که مدرک دیپلم ۱۲ ساله دبیرستان یا پیش دانشگاهی خودتان را با معدلی حداقل برابر ۱۴ در رشته مرتبط با تحصیل در مقطع کارشناسی به دانشگاه مربوطه به همراه آزمون زبان قبل از اخذ پذیرش و همچنین ارائه یک گوهی قبولی در آزمون زبان کشور محل تحصیل حداکثر تا ۶ ماه پس از شروع به تحصیل را برای ارزیابی در مقطع کارشناسی برای کشور گرجستان باید ارائه دهید.

 مدارک کارشناسی ارشد

در مقطع کارشناسی ارشد هم درست مانند کارشناسی شما باید مدارک مربوط به دوره های گذرانده شده در دوره‌های تحصیلی قبل‌ از دانشگاه‌ و محتوای دروس‌ دانشگاهی، با حداقل یک و نیم تا دو سال تحصیل حضوری و تمام وقت، به شرط دارا بودن مدرک کارشناسی معتبر با معدل حداقل ۱۵ در رشته مرتبط با گروه آموزشی تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد، داشتن گواهی قبولی در آزمون زبان قبل از اخذ پذیرش، ارائه گواهی قبولی آزمون زبان کشور محل تحصیل حداکثر تا ۶ ماه پس از شروع به تحصیل، پس‌ از بررسی علمی که‌ شامل‌ آزمون‌ کتبی است، برای ارزیابی در مقطع کارشناسی برای کشور گرجستان باید ارائه دهید.

 مدارک دکترا

در دوره تحصیلی دکترا که شروع تحصیل دوره مربوط به آن‌ها از اول سپتامبر ۲۰۱۱ به بعد باشد با حداقل سه سال تحصیل حضوری و تمام وقت، به شرط دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد معتبر با معدل حداقل ۱۶، یکسان بودن رشته تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، داشتن گواهی قبولی در آزمون زبان قبل از اخذ پذیرش، ارائه گواهی قبولی آزمون زبان کشور محل تحصیل حداکثر تا ۶ ماه پس از شروع به تحصیل، مشروط به انتشار حداقل دو مقاله کامل (Full Paper) در نشریات معتبر علمی ـ ‌پژوهشی، منتشره در کشورهای غیراز کشورهای مستقل مشترک‌المنافع و آسیای میانه که حداقل یکی از آن‌ها دارای نمایه (Index) بین‌المللی باشد و همچنین، پس از احراز تسلط متقاضی ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی به زبان تحصیل در کشور خارجی (شامل قابلیت‌های گفتاری و نوشتاری به زبان تحصیل و زبان رساله یا زبان رسمی کشور محل تحصیل)، با رعایت سایر ضوابط و مقررات قابل بررسی و ارزشیابی است. ضمنا رساله دکتری باید توسط شخص متقاضی (نه از طریق مترجم) نگاشته و ارائه شده باشد.

نوشته شرایط پذیرش تحصیلی در گرجستان اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *