شلوغ ترین شهر های ایران در نوروز

نوروز، این یادگار کهن از نیاکانمان همیشه یاد آور خاطرات خوش کودکی، اسکناس های تا نخورده لای قرآنِ مادربزرگ، عطر خوش سبزی پلو با ماهی دودی و رقص شیرین ماهی های قرمزِ داخل تنگ بوده است. یکم فرودین هر سال روزی است که تمامی افراد خانواده در خانه های ایرانی به دور سفره ای مزین شده با سیب، سبزه، سنجد، سمنو، سرکه و سنبل بهاری جمع می شوند و در انتظار شنیدن نجوای یا مقلب القلوب و الابصار… می نشینند. مدتی است که سفر نیز به یکی از رسومات نوروزی کشورمان تبدیل شده است. در این مقاله شما را با برخی از مقاصد پر مخاطب گردشگران داخلی در نوروز آشنا خواهیم کرد. از شلوغ ترین شهرهای ایران در نوروز می توان به شهر مازندران، شهر گیلان، شهر مشهد، جزیره کیش، جزیره قشم، شهر یزد، شهر تاریخی اصفهان، شهر شیراز و شهر تبریز اشاره کرد.

آیا از ویژگی های هر یک از این شهرها که سبب شده است در این لیست قرار بگیرند آگاهی دارید؟ احتمالا تمامی کاربران عزیز وبسایت لحظه آخر کم و بیش با زیبایی های این شهرها آشنا هستند برای مثال:

زیبایی های طبیعی سرسبز و روح افزا شهر مازندران که سرو یک فنجان چایی در جنگل های زیبا دوهزار، جنگل دالخانی یا دشت دریا سر قطعا تمام خستگی و مشغله های یک سال گذشته را به خوبی از ذهن ما پاک خواهد کرد، یکی از شهر های پر مخاطب در عید نوروز می باشد.

آبشار آب پری، دریاچه سد لار، دریاچه چورت، ییلاق فیلبند و پل ورسک از دیگر جاذبه هایی می باشد که شهر مازندران را در رتبه یک جذب توریست در ایران قرار داده است. علاقمندان به شناخت اشعار و سبک زندگی پدر شعر نو ایران “نیما یوشیج” می توانند در  سفر به شهر مازندران از زادگاه، خانه و آرامگاه این شاعر نام آور ایرانی در روستای یوش دیدن کنند.

از دیگر شهر های پر هیاهو ایران در ایام نوروز شهر گیلان می باشد. جالب است که بدانید تراکم جمعیت مردم ساکن در استان گیلان به خودی خود بالا است و بدون در نظر گرفتن هیچ گردشگری دومین استان پر جمعیت شمال ایران بعد از مازندران می باشد. حال تصور کنید با سیل عظیمی از گردشگران که هر ساله به این خطه زیبا رجوع خواهند کرد ازدیاد جمعیت چه غوغایی به پا خواهد کرد. این شلوغی نه تنها چیزی از زیبایی های استان گیلان کم نخواهد کرد بلکه چهره ای تماشایی و پر از شوق زیستن به این شهر خواهد بخشید. از جذابیت های دیدنی استان گیلان می توان به ییلاق بکر و زیبای ماسال در ۵۵ کیلومتری شهر رشت اشاره کرد، آرامش و فراغ خیال در سرسبزی های ماسال موج خواهد زد. ییلاق ماسال به دو بخش مرکزی و شندرمن تقسیم خواهد شد که هر بخش دارای ویژگی های تقریبا یکسان می باشند.اما زیبایی های گیلان تنها به زیبایی های طبیعی این شهر ختم نخواهد شد بناهای تاریخی زیادی نیز در دل گیلان جای گرفته است برای مثال بنای تاریخی قلعه رودخان که یاد بود به جا مانده از دوره ساسانیان با ارتفاع تقریبا ۷۰۰ متری از سطح زمین جلوه بسیار شکوهمندی به شهرستان فومنِ گیلان بخشیده است.


نورانی ترین شب های گیلان را در شیطان کوه لاهیجان تجربه کنید. در قسمتی از شیطان کوه یک استخر وسیع و در وسط استخر یک بنای تاریخی وجود دارد که در گذشته به عنوان محلی برای جمع کردن آب مورد نیاز کشاورزان مورد استفاده قرار می گرفته، هم چنین تفریحاتی مانند تله کابین و شهر بازی لذت بازدید از شیطان کوه را دو چندان خواهد کرد.

 از دیگر شگفتی های کشور عزیزمان روستای پله کانیِ زیبا و سرسبز ماسولهِ استان گیلان است که دارای معماری منحصر به فرد و کهنِ مربوط به دوران حکومت زندیه می باشد. آنچه زیبایی آن را چند برابر خواهد کرد بافت خاص این روستا است که آن را عاری از مونوکسید کربن و نیتروژن اکسید های خارج شده از اگزوز وسایل نقلیه کرده است. تردد هرگونه وسیله نقلیه به درون این آبادی ناممکن است. پس از شهر زیبا ماسوله  یکی دیگر از توریستی ترین منطقه های استان گیلان ییلاق سرولات است. زیبایی این بخش از استان گیلان بازدید از آن را حتی برای یک بار هم که شده، جزء ضرورات سفر گردشگران تور گیلان قرار داده است.

 همان طور که می دانید شهر مقدس مشهد تقریبا در تمامی فصول از شهر های شلوغ کشور ایران به حساب می آید و دلیل آن نیز وجود حرم امام رضا(ع) در این شهر است. هر ساله تعداد زیادی از مسلمانان جهان برای زیارت آرامگاه امام هشتم شیعیان به این شهر سفر خواهند کرد. خیابان شلوغ چراغانی شده انگشتر ها و دستبند های رنگارنگ پهن شده در گوشه و کنارخیابان سرزندگی خاص و حال و هوای دیگری در ایام نوروز به شهر مقدس مشهد بخشیده است،  از دیگر جاذبه های پایتخت معنوی ایران می توان به مقبره حکیم ابولقاسم فردوسی شاعر حماسه سرای ایرانی، اولین موزه نان در کشور که تمامی ادوات مربوط به پخت نان را به نمایش خواهد گذاشت و برج تاریخی رادکان یادگار به جامانده از دانشمند و ریاضی دان پرآوازه ایرانی “خواجه نصیر الدین توسی” اشاره کرد.
تفریحاتی که در شهر مشهد انتظار مسافران نوروزی را خواهد کشید شامل: پارک کوه سنگی با جذابیتی هایی مانند جزیره پرندگان و دریاچه مصنوعی، باغ گیاه شناسی مشهدو گیاهان دارویی، رزردگان، گیاهان معطر، گل های داودی و ۱۴۰ درخت میوه گیاهانی هستند که در این باغ حفظ و نگهداری خواهند شد، سیرک بین المللی کاردینالی و سرزمین موج های آبی می شود.
 جزیره کیش، خشکی بیضی مانندیست که در جنوب کشورمان واقع شده است و با وجود پیشرفت چشم گیر صنعت و تکنولوژی بافت قدیمی و سنتی خود را نیز حفظ کرده است، این جزیره که از زیباترین و سرسبز ترین جزایر خلیج فارس محسوب می شود هر ساله در لیست شلوغ ترین شهر های ایران در نوروز قرار می گیرد و دلیل آن هم وجود جاذبه های زیبایی مانند کشتی یونانی که نمایی فوق العاده از غروب آفتاب آمیخته با آبی بیکران دریا را برای شما به نمایش خواهد گذاشت. این سازه با اینکه قدمت چندانی ندارد اما در همین مدت کوتاه توانسته به یکی از محبوبیت های مسافران تور کیش تبدیل شود.
یکی دیگر از پر بازدید ترین جاذبه های جزیره کیش باغ پرندگان است در این باغ بیش از ۵۸ گونه پرنده نگهداری می شود. انواع پرندگان زیبایی که در این باغ وجود دارند شامل پلیکان، شتر مرغ، طوطی، پنگوئن، لک لک، توکان، تورکو می شوند.
مجموعه فرهنگی سیاحتی شهر زیر زمینی کاریز که با قدمتی بیش از ۲۵۰۰ سال یکی از جاذبه های تاریخی جزیره کیش محسوب می شود و در گذشته منبع آب شیرین جزیره کیش بوده اما امروزه به یک شهر زیر زمینی تبدیل شده است.

 ساحل مرجان جاذبه ای در جزیره است که گردشگران تور کیش زمان زیادی را درآن سپری می کنند.این ساحل یکی از زیبا ترین اسکله های این شهر است و با اینکه این ساحل به دلیل وجود مرجان های دریایی برای شنا نامناسب است اما به دلیل منظره چشم نواز و انواع تفریحات آبی توانسته بیشتر گردشگران را به سمت خود جذب کند.

از دیگر شهر های جنوبی کشورمان که در لیست شلوغ ترین شهر های نوروزی قرار دارد می توان به بزرگترین جزیره خلیج فارس در تنگه هرمز یعنی همان  جزیره قشم اشاره کرد. این جزیره به دلیل داشتن جاذبه های عجیب و شگفت انگیز یکی از مقاصد پر مخاطب در تمامی فصول به ویژه عید نوروز می باشد. جاذبه های که در شهر قشم وجود دارد و هر ساله افراد زیادی را به سمت این جزیره می کشاند شامل: 

*دره ستارگان: در نمایی کلی، این دره شگفت انگیز مجموعه ای ازاشکال هندسی کله قندی، تیرک های فرسایشی و دیوارهای رشته ای است. دلیل به کار بردن صفت شگفت انگیز برای این دره ظاهر متفاوت آن می باشد. شکل ظاهری دره ستارگان به گونه ایست که انگار وارد سیاره دیگری از جهان شده اید و مطمئنا بازدید از آن  برای همه جالب خواهد بود.

*غار نمکدان: طولانی ترین غار نمکی جهان با طول ۶۸۵۰ متر در فاصله ۹۰ کیلومتری قسمت جنوب غربی شهر قشم واقع شده است. کوه تزیین شده با رگه های سفید نمک و یک حوضچه نمکی از مشخصه های ظاهری این غار می باشد. جالب است که بدانید گفته می شود تنفس در این غار خاصیت دارویی خواهد داشت.

غار خُربَس: یکی دیگر از پدیده های جالب زمین شناسی در فاصله ۱۵ کیلومتری جزیره قشم است. قدمت این اثر به دوران مادها باز می گردد. نظراتی مبنی بر اینکه این غار در زمان مادها محل عبادت الهه میترا بوده است وجود دارد که نظریه پردازان دلایل خود را برای این فرضیه معماری صخره ای و محل قرار گیری آن بر بلندای کوه بیان کرده اند.

تنگه چاه کوه: فرسایش سنگ های رسوبی همواره سبب خلق شگفتی های زیبا در جهان بوده است که این بار در جنوب کشور ایران شاهد آن خواهیم بود. دره ای به عمق ۱۰۰ متر در فاصله حدود ۷۰ کیلومتری جزیره قشم با نام تنگه چاه کوه وجود دارد که همچون یک گالری زیبایی های زمین شناختی قشم را به نمایش خواهد گذاشت. از دیگر جاذبه های جزیره قشم که جز محبوب ترین مقاصد گردشگران تور قشم می باشد می توان به قلعه پرتغالی ها، جنگل دریایی حرا، پارک کروکودیل قشم و جزایر ناز اشاره کرد.

یکی دیگر از شهرهای شلوغ نوروزی کلان شهر یزد در قسمت مرکزی کشور ایران می باشد. جاذبه های تاریخی مهمی که در این شهر وجود دارد عبارتند از:

*نارین قلعه که از با اهمیت ترین بنا های خشتی در جهان است و قدمت آن به سه هزار سال قبل از میلاد مسیح بازمی گردد.

 *باغ دولت آباد که بلندترین بادگیر جهان را در خود جای داده است و جزء باغ های ثبت شده در میراث فرهنگی جهان می باشد.

*منارجنبان خرانق با قدمتی بیش از سابقه منارجنبان معروف اصفهان می باشد که حرکت مناره به صورت صریح قابل مشاهده است.

*خانه لاری ها منزل مربوط به تاجر پرآوازه دوره قاجار می باشد و یکی دیگر از جاذبه های پر مخاطب شهر یزد محسوب می شود.

پس از شهر یزد وقت آن رسیده به سراغ شهر تاریخی و  نام آور اصفهان در قسمت مرکزی کشور عزیزمان برویم. قطعا اصطلاح اصفهان نصف جهان با گوشتان چندان غریبه نیست معماری زیبا اسلامی و وجود آثار تاریخی متعدد سبب شده است که در زبان عامیانه اصفهان را با این نام بشناسیم.

کاخ عالی قاپو اصفهان، مسجد شیخ لطف اللّه، آتشگاه اصفهان، مسجد امام اصفهان، کاخ هشت بهشت، چهل ستون و میدان نقش جهان برخی از جاذبه های مهم و تاریخی این شهر می باشند که هر ساله میلیون ها گردشگر از سراسر جهان را به سمت شهر اصفهان راهی می کنند.
مسافران محترم تور اصفهان می توانند با گردش در بازارسنتی میدان نقش جهان انواع سوغاتی های خوشمزه این شهر اعم از گز، پولکی، سوهان عسلی، جوز قندی، شیرینی کرکی و برشتوک و هم چنین صنایع دستی زیبا و ارزشمند مانند ظروف مینا کاری شده، ظروف چوبی خاتم کاری، پارچه های قلمکار و اشیاء قلم زنی شده را تهیه کنند.
در سال جدید بسیاری از افراد الخصوص زوج های جوان مقصد خود را شهر زیبا و شاعرانه شیراز قرار می دهند. جاذبه هایی مانند ارگ کریم خان، حمام وکیل، تخت جمشید و نقش رجب که بیانگر تاریخ و اصالت کشورعزیزمان می باشند در شهر شیراز قرار دارند. مهم ترین اماکن تفریحی این شهر باغ تاریخی ارم، باغ عفیف آباد، باغ دلگشا و پارک کوهپایه شیراز می باشد. برخی دیگر از گردشگران نیز تجربه شب های شاعرانه با طنین دلنشین ابیاتی از حافظ که در فضا حافظیه پیچیده است و بازدید از سعدیه را  اصلی ترین هدفشان از سفر به این شهرقرار می دهند.
از آخرین شهر های شلوغ ایران در نوروز می توان به شهر تبریز اشاره کرد. جاذبه های تاریخی و طبیعی فوق العاده این شهر که آن را در لیست شلوغ ترین های نوروز قرار داده است شامل بازار تبریز، مسجد کبود از معروف ترین جاذبه های این شهر، ارگ تاریخی تبریز، کلیسای استفانوس، خانه مشروطه، موزه قاجار، مسجد جامع تبریز، جنگل زیبا و چشم نواز ارسباران و پارک کوهستانی عینالی می شود. امیدواریم این مقاله برای کاربران عزیز لحظه آخر مفید واقع شده باشد با آرزوی سالی پر از شادی، پر از سفر و سلامتی برای شما عزیزان این مطلب را به پایان می رسانیم.


امتیاز
۵
از ۵ | از بین
۱۰۰
دهنده به امتیاز شلوغ ترین شهر های ایران در نوروز

نوشته شلوغ ترین شهر های ایران در نوروز اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *