شهر باستانی «میرا» در ترکیه، سرزمین اسرارآمیز مردگان!

معرفی شهر باستانی میرا | Ancient City of Myra

کشور ترکیه یا به عبارت دیگر سرزمین تاریخی آناتولی، به دلیل قرارگیری در بین دو قاره اروپا و آسیا و موقعیت استراتژیکش از دیرباز مورد توجه قدرت ها و امپراتوری های مختلف بوده است. امروزه آثار تاریخی و بناهای متعددی از این دوران ها به جا مانده که باعث جذاب تر شدن ترکیه برای مسافران می شود. یکی از اسرارآمیزترین دیدنی های ترکیه، شهر باستانی میرا است که در استان آنتالیا قرار گرفته و در واقع، متعلق به دوران رم باستان است.

تاریخچه شهر میرا

مطالب مرتبط:
گوبکلی تپه ترکیه؛ مکانی قدیمی تر از استون هنج!
نقشه کامل ترکیه + توضیحات
مقبره ماسولوس در بدروم ترکیه، باقی مانده ای از عجایب هفتگانه

میرا یک شهر باستانی در ناحیه لیکیه آناتولی است که یکی از استان های امپراتوری رم باستان محسوب می شده است. میرا بعدها به شهر کوچک ترکی به نام کاله تبدیل شد و از سال ۲۰۰۵ نیز به نام دمره شناخته می شود. شهر باستانی میرا در ۴۵ کیلومتری منطقه توریستی کاش قرار گرفته است و یکی از شهرهای مهم لیکیه بود. حتی اهمیت این شهر از شهر باستانی زانث هم پیشی گرفت و در اوایل دوران بیزانس، شهر باستانی میرا به عنوان مرکز لیکیه انتخاب شد. دیواره های دفاعی دورتادور میرا به قرن ۵ قبل از میلاد بر می گردند. در قرن دوم میلادی، شهر باستانی میرا یکی از شش عضو مهم منطقه استان لیکیه به حساب می آمد. معبد آرتمیس الوترا که در میرا قرار دارد بزرگ ترین ساختمان و سازه در کل لیکیه بود و شهرت زیادی داشت.

تاریخ تاسیس شهر باستانی میرا نامشخص است و تقریبا تا قبل از قرن ۱ قبل از میلاد هیچ اثر و نشانه ای از میرا در اسناد و مدارک باستانی دیده نمی شود. با این حال، پس از این تاریخ بود که در کتب تاریخی از شهر باستانی میرا به عنوان یکی از شهرهای پیشرو و مهم در اتحاد لیکیه نام برده شده است (پنج شهر دیگر عبارتند از زانث، تلوس، پینارا، پاتارا و المپوس). با این حال، مورخین و کارشناسان معتقدند که این شهر بسیار قدیمی تر است؛ چون قدمت دیوار  دفاعی دورتادور شهر به قرن ۵ قبل از میلاد بر می گردد.

دوران شکوهِ شهر میرا

شهر باستانی میرا بیش از هر چیز به خاطر آمفی تئاتر (بزرگ ترین در لیکیه) و همین طور مقبره های تراشیده شده در صخره بالای آمفی تئاتر شهرت دارد. تاریخچه و ریشه اصلی اسم میرا نامشخص است و به نظر می رسد شکل تغییریافته اسمی در لیکیه باشد.

روزگاری در شهر باستانی میرا معبد آرتمیس وجود داشت که بزرگ ترین و باشکوه ترین ساختمان و بنا در لیکیه به حساب می آمد. این نیایشگاه بزرگ باغی بسیار زیبا و مشجر داشت و حیاط اندرونی آن نیز با ستون ها، مجسمه ها، تندیس ها و سنگ تراشه های زیبا تزیین شده بود. البته امروزه هیچ نشانه ای از آن نیایشگاه باشکوه و عظیم باقی نمانده است. زیرا زمانی که سنت نیکولاس (اسقف میرا در قرن ۴ بعد از میلاد) در تلاش برای از بین بردن نشانه های بت پرستی این معبد را همراه با چندین معبد دیگر به طور کامل تخریب و نابود کرد.

در دوران رم باستان و در سال ۱۸ بعد از میلاد، امپراتور ژرمنیکوس ژولیوس سزار و همسرش آگریپانا از شهر میرا بازدید کردند و به مناسبت ورود آن ها، دو مجسمه غول پیکر از امپراتور و همسرش در بندر میرا (آندریاس، ۵ کیلومتری جنوب غربی میرا) ساخته و بنا شد. بندر میرا و آندریاس بندری مهم و حیاتی برای مصریان نیز به شمار می آمد و شاهراه ارتباطی بین مصریان و رومیان باستان بود. کشتی هایی حاوی محموله های غلات از مصر به رم و سایر شهرهای امپراتوری رم منتقل می شد. در این میان، آندریاس بندرگاه تجاری-بازرگانی مهمی بود و از اهمیت استراتژیک بالایی برخوردار بود.

در پی طاعون همه گیری که در سرتاسر آناتولی گسترش پیدا کرد (یک سوم جمعیت میرا در فاصله سال های ۵۲۳-۳ پس از میلاد مردند)، حملات مسلمانان، سیل و زمین لرزه های متعدد، در نهایت شهر باستانی میرا در قرن ۱۱ میلادی به شهری متروکه و خالی از سکنه تبدیل شد. با این حال، آن چه از این شهر به جا مانده شگفت انگیز و مسحورکننده و یادگاری از شکوه و عظمت این شهر افسانه ای است. آمفی تئاتر بزرگ میرا و همین طور گورهای سنگی که در دل صخره ساخته شده اند همگی نشان از دوران اوج و اقتدار این شهر هستند.

بازدید از شهر باستانی میرا

سایت باستان شناسی میرا همه روزه باز است: در نیمه نخست سال یعنی بین ماه آوریل و اکتبر از ساعت ۸ صبح تا ۷ بعدازظهر و در نیمه دوم سال و بین ماه های نوامبر و مارچ از ساعت ۸ صبح تا ۵ بعدازظهر می توانید از این منطقه و شهر باستانی و تماشایی دیدن کنید. هزینه ورودی شهر میرا (به تاریخ سال ۹۷) حدود ۲۰ لیره ترکیه است.

راه های دسترسی

از شهر دمره به راحتی می توان خود را به شهر باستانی میرا رساند. در نزدیکی سایت باستان شناسی میرا چندین پارکینگ اتومبیل، فروشگاه های توریستی، رستوران ها و کافه های کوچک و امکانات مورد نیاز برای توریست ها فراهم شده است. در نزدیکی ورودی شهر باستانی میرا مرکزی ویژه وجود دارد که بلیط ورودی را می توانید از آن جا تهیه کنید.

اگر دوست دارید بقایای بندر قدیمی و باستانی آندریاس را که اکنون زیر آب قرار گرفته ببینید باید به بندر کوچک میرا بروید. از آن جا می توانید قایقی کرایه کنید و از قایق ران بخواهید شما را به تور بازدید از بقایا و ویرانه های باستانی ببرد.

منبع: lycianturkey.com

نوشته شهر باستانی «میرا» در ترکیه، سرزمین اسرارآمیز مردگان! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *