شهر لیون؛ پایتخت گردشگری هوشمند سال ۲۰۱۹

 پایتخت گردشگری هوشمند سال ۲۰۱۹ شهرهای لیون و هلسینکی

لیون، سومین شهر بزرگ کشور فرانسه است که در شرق این کشور قرار دارد. این شهر به وسیله‌ی دو رود بزرگ یعنی رون و سون و همچنین تپه‌های La Croix-Rousse و Fourvière به دو ناحیه‌ی متفاوت تقسیم شده است. جاذبه های گردشگری به ثبت رسیده در یونسکو و همچنین مراکز تفریحی در این شهر به اندازه ای جذاب است که هر گردشگری دوست دارد حداقل یکبار هم شده به آن سفر کند. اما نکته ی جالب درباره ی این شهر آن است که در سال ۲۰۱۹ به عنوان اولین پایتخت گردشگری اروپا انتخاب شده است و اما دلایل انتخاب این شهر و سایر شهرها در رتبه دوم و سوم چیست؟ ما هم مانند شما به دنبال این سوال رفتیم و اطلاعاتی را در ادامه این مطلب خبری از مجله ی خبری الی گشت آوردیم. در صورتی که شما هم مایل هستید بدانید دلایل انتخاب این شهرهای به عنوان پایتخت گردشگری هوشمند سال ۲۰۱۹ چه چیزهایی بوده اند با ما در ادامه همراه باشید.

مطالب مرتبط:
سازمان ایمنی هوایی آمار سوانح هواپیمایی ۲۰۱۸ را منتشر کرد
ایرانی ها همچنان می توانند بدون ویزا به گرجستان سفر کنند
تحقیقات سری نظامی عامل کشف کشتی تایتانیک بود!

همانطور که در بالا اشاره کردیم، شهر لیون به عنوان اولین پایتخت هوشمند گردشگری در سال ۲۰۱۹ انتخاب شده و این انتخاب خود دلایل خاص خودش را داشته است. انتخاب شهر لیون فرانسه در بین ۳۸ شهر شرکت کننده در این رقابت بوده و شهر دومی که توانسته این عنوان را برای خود کسب کند شهر هلسینکی فنلاند است. همانطور که می دانید توسعه گردشگری در سال‌های اخیر در اروپا رو به پیشرفت بوده است و توانسته در این زمینه به موقعیت چشمگیری دست یابد. اولین رقابت برای انتخاب پایتخت گردشگری هوشمند اروپا در سال ۲۰۱۸ برگزار شد، در این رقابت شهرهای اروپایی بسیاری از سراسر دنیا شرکت کردند. اکنون نتیجه این رقابت جذاب مشخص شده است. شاخصه‌ ها برای انتخاب شدن پایتخت گردشگری، مواردی چون اهمیت قائل شدن برای محیط ‌زیست، رفاه ساکنان محلی و رعایت توسعه پایدار بوده است.

با توجه به موقعیت و شرایط مناسبی که اروپا برای گردشگری دارا می باشد، این منطقه باید آخرین تحولات در این زمینه را به منظور حفظ موقعیت خود در نظر داشته باشد و بر اساس آنها برنامه ‌ریزی‌ های خود را انجام دهد. در سال‌ های اخیر، گردشگری در اروپا به خوبی توسعه یافته است و بر اساس گزارش کمسیون اروپا، این حوزه یکی از بزرگترین منابع تولید ناخالص ملی (حدود ۱۰ درصد) است.

با توجه به آنچه که در بالا گفتیم، رقابت شدیدی بین ۳۸ شهر که دارای جمعیتی بیش از ۱۰ هزار نفر بودند نیز برگزار شد و در این رقابت شهر لیون از فرانسه در رتبه ی اول و در رتبه ی دوم شهر هلسینکی از فنلاند توانست به عنوان شهرهای برگزیده ی سال ۲۰۱۹ انتخاب شوند. در این شهرها عملکرد بهتری در امور مربوط به دیجیتال سازی، میراث فرهنگی و خلاقیت مشاهده شده است. از جمله مهمترین موردی که می توان به آن اشاره کرد این است که، این شهرها برای نشان دادن بهترین نمونه های مقصد گردشگری به منظور توسعه گردشگری پایدار و هوشمند توانستند جوایزی را در هفت نوامبر ۲۰۱۸ در بروکسل به نفرات برتر خود اهدا کنند.

این پایتخت‌ ها (هلسینکی در فنلاند و لیون در فرانسه) می‌توانند با به اشتراک گذاشتن ایده‌ های خود با سایر شهرهای اروپایی درباره گردشگری هوشمند، سبب شوند تا دیگر شهرهای جهان در زمینه های گردشگری و هوشمندسازی شهری خودشان نیز پیشرفت کنند و الهام بخش آن ها باشند. هدف از انتخاب این پایتخت‌، ایجاد چارچوبی برای تبادل بهترین شیوه‌های گردشگری در میان شهرهای اروپایی است. این چارچوب شامل الگوبرداری از یکدیگر و شبکه‌سازی، ایجاد فرصت‌های همکاری و نیز به انجام رساندن مشارکت‌های جدید است که منجر به تقویت پایداری و رقابت آن‌ها به عنوان مقاصد گردشگری در عصر صنعتی جدید می‌شود.

شهر لیون در فرانسه از لحاظ جغرافیایی در خاور مرکزی فرانسه قرار دارد. این شهر، سومین شهر بزرگ فرانسه، پس از پاریس و مارسی، محسوب می‌شود. مساحت شهر لیون در کشور فرانسه نیز ۴۸٫۸۷ کیلومترمربع می باشد. با توجه به شرایط جغرافیایی که شهر لیون دارد، دارای آب و هوای اقیانوسی و مدیترانه ای است. از همین رو هوایی گرم تر از سایر شهرهای کشور فرانسه دارد. میزان بارش باران هم در سال حدود ۸۳۲ میلی متر است. اگر می خواهید به این شهر سفر کنید، بهترین زمان فصل بهار و اوایل فصل پاییز است. این شهر تابستان های گرم و خشک و زمستان های سردی دارد. البته در فصل بهار هم احتمال بارش های ناگهانی در این شهر وجود دارد، پس فراموش نکنید که لباس مناسب همراهتان داشته باشید.

لیون سال های قبل از میلاد مسیح برای اسکان تعدادی از مهاجران رومی که از شهر وین بیرون رانده شده بودند احداث شد. این شهر که در آن زمان لوگوندوم (Lugdunum) نام داشت بر روی تپه فورویر (Fourvière) در سرزمین گل، اروپای غربی امروزی، ساخته شد و در طی سه قرن به مهم‌ ترین مرکز امپراتوری روم در منطقه تبدیل شد. به تدریج محدوده شهر به پایین تپه و حاشیه رود سُن گسترش یافت و جمعیت آن به حدود صد هزار نفر رسید. شهر لیون اکنون شهری پیشرفته، تجاری و گردشگری است و نقش مهمی در اقتصاد فرانسه دارد.

نوشته شهر لیون؛ پایتخت گردشگری هوشمند سال ۲۰۱۹ اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *