صفر تا صد سفر هیچهایک!

چطور هیچهایک کنیم !!!

سفر یکی از واژه هایی است که برای تعریف آن می توان گفت مجموعه ای از نامحدودیت های ممکن که از الزامات زندگی هر فرد محسوب می شود. روش ها و سبک های مختلفی برای سفر کردن وجود دارد و تنها کافی است شما تصمیم به آن بگیرید؛ بعد از روش های معمول برای سفر که شامل خرید بلیط هواپیما، خرید بلیط قطار و در کنار آن رزرو هتل و … هست، روش های هیجان انگیز دیگری هم وجود دارد که می تواند از شما یک مسافر پر تجربه و به اصلاح عامه پسند “خفن” بسازد. این روش هیجان انگیز که صفر تا صد آن را می خواهیم در این مطلب از مجله گردشگری الی گشت درباره آن صحبت کنیم، هیچهایک است. به طور خلاصه اگر بخواهیم بگویم هیچهایک چیست؟ باید اینطور بگوییم که در این نوع سفر شما هیچ هزینه ای بابت سفرتان پرداخت نمی کنید و به اصلاح به آن رایگان سواری گفته می شود. برای آشنایی بهتر و کاملتر با موضوع چطور هیچهایک کنیم با ما در ادامه همراه باشید.

هیچهایک چیست؟

مطالب مرتبط:
۲۰ توصیه مهم برای آنهایی که هیچهایک می کنند
راهکارهایی برای سپری کردن زمان در پروازهای طولانی
چرا برای سفر، باید بیمه مسافرتی خرید؟

در ابتدای مطلب چطور هیچهایک کنیم لازم است تا یک تعریف کامل از این نوع سفر هیجان انگیز بدانید. هیچهایک که به آن رایگان سواری هم گفته می شود، لازم نیست هیچ هزینه ای بابت ماشینی که با آن در حال حرکت هستید بپردازید. به این ترتیب یکی از موارد پر هزینه ای که در سفر برایتان وجود دارد از بین خواهد رفت اما خوب توجه داشته باشید که این نوع سفر نکاتی دارد که حتما باید قبل از سفر از آن ها اطلاع داشته باشید. شاید فکر کنید که روش سفر هیچهایک یک نوع روش اختراعی است که فقط منحصر به افراد خاصی می شود، در صورتی که اینطور نیست و طرفداران بسیار نیز دارد. اگر در اینترنت جستجو کنید خواهید دید که گردشگران معروف بسیاری که بیشتر کشورهای دنیا را دیده اند، به همین روش سفر خودشان را تنظیم کرده اند و برای دیدن دنیا هزینه ی بسیار کمی را متحمل شده اند.

در ایران خودمان هم افراد بسیاری هستند که به روش هیچهایک سفر خودشان را انجام می دهند و به همین دلیل است که می گوییم این روش طرفداران بسیاری دارد.

اما قبل از اینکه بخواهید کوله پشتیان را بردارید و به این روش سفر کنید، لازم است تا بدانید چطور هیچهایک کنیم یا بهتر است بگوییم نکات هیچهایک کردن چیست؟

مزایا و معایب هیچهایک

در بخش هزینه «هیچهایک» یکی از بهترین روش های ممکن برای سفر به شمار می رود اما خوب مثل هر موضوع دیگری این مورد هم دارای مزایا و معایبی می باشد که برخی از آن ها را در این قسمت نام خواهیم برد.

 • مزایای هیچهایک

سفر ارزان، امکان ماجراجویی بی حد و حصر، پیدا کردن دوست های جدید، افزایش اعتماد به نفس، پذیرش ریسک در زندگی، یادگیری مدیریت بحران و گرفتن بهترین تصمیم ها در سخت ترین شرایط و همچنین آشنایی با نقشه جغرافیا و مسیریابی های حرفه ای

 • معایب هیچهایک

احتمال بروز خطراتی نظیر برخورد با راننده ی خطرناک یا ماندن در شرایط سخت آب و هوایی، پیدا نکردن ماشین، راهپیمایی های طولانی مدت

همانطور که مشاهده می کنید مزایای هیچهایک از معایب آن بیشتر است و انتخاب این روش برای سفر تنها به علاقه ی فرد بستگی دارد.

امنیت در سفرهای هیچهایک

نکته بسیار مهمی در مورد چطور هیچهایک کنیم وجود دارد این است که بدانیم امنیت در این مدل سفرها چگونه است. از همین رو شما باید بدانید که در مسیر امنی از جاده منتظر ماشین ایستاده باشید به صورتی که راننده بتواند بایستد و شما را سوار کند و در مکان هایی که احساس خطر می کنید به هیچ وجه اقدام به هیچهایک ننمایید.

بهتر است که از لباس های روشن و شفاف برای هیچهایک استفاده کنید، در صورتی که شب خواستید اقدام به هیچهایک کنید، بهتر است از لباس هایی که نور را منعکس می کنند استفاده کنید و همراه خودتان چراغ قوه یا هدلمپ داشته باشید. حتما از برچسب های منعکس کننده نور بر روی ساق پاهایتان و همچنین بر روی کوله پشتیان استفاده کنید.

یک موضوع دیگر هم می تواند در امنیت شما برای هیچهایک کمک بسزایی بکند، این است که هشیاریتان حفظ کنید و این به معنای آن است که در صورتی که سوار ماشین فردی شدید به خواب عمیق نروید و سعی کنید با راننده کپ بزنید. هم به شما کمک می کند که دوست جدید پیدا کنید و هم نسبت به مسیری که می روید آگاه هستید.

نکاتی برای ایمنی در طول سفر به صورت هیچهایک

 • اول از هر چیز سعی کنید مثبت فکر کنید.
 • اگر به ماشینی در نگاه اول شک کردید به خودتان اعتماد کنید و سوار نشوید.
 • زمانی که سوار ماشین می شود به منظور این که می خواهید چک کنید در را بسته اید از باز و بسته شدن درب اتومبیل در ابتدا اطمینان حاصل کنید.
 • حتما پلاک خودرو، رنگ و همچنین راننده خودرو را در نظر داشته باشید و برای ایمنی بیشتر سعی کنید شماره پلاک و مسیری که می خواهید بروید را برای دوستان نزدیک یا خانواده یتان بفرستید.
 • بیشتر سوار ماشین هایی شوید که خانواده سوار آن ها هستند.

در ادامه مطلب چطور هیچهایک کنیم نکاتی را لازم است بدانید که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

 • یکی از مواردی که قبل از این سفر لازم است داشته باشید، آمادگی جسمانی بالا است. به این صورت که بتوانید ساعت های طولانی پیاده روی کنید، تحملتان در برابر شرایط آب و هوایی مختلف بالا باشد و و بتوانید در برابر خطرات احتمالی نظیر حمله حیوانات یا افراد سودجو مقاوت نشان دهید.
 • دیگر نکته ای که بسیار حائز اهمیت است در این نوع سفر این است که نقشه مقصد و نواحی اطراف آن را بشناسید و تسلط کافی بر روی مسیرهای پیش رویتان داشته باشید. این موضوع می تواند به شما در محل هایی که باید برای گرفتن ماشین بایستید کمک کند، پس حتما اگر می خواهید یک هیچهایکر حرفه ای باشید همراهتان یک نقشه کامل داشته باشید.
 • به اندازه کافی آب و خوراکی در کوله پشتیان داشته باشید تا در صورتی که طولانی مدت در مسیر ماندید مشکلی برایتان پیش نیاید. سعی کنید در طول مسیری به اولین سوپرمارکتی که رسیدید خریدهای لازمه را انجام دهید چرا که ممکن در ادامه مسیر به هیچ مغازه ای برخورد نکنید.

لیست وسایل لازم برای هیچهایک

در ادامه مطلب چطور هیچهایک کنیم، می خواهیم به چک لیست وسایلی که لازم است همراه خودتان در سفر داشته باشید اشاره کنیم.

نقشه کلاه چاقوی جیبی
چتر یا پانچو کرم ضد آفتاب خوراکی های سبک
ماژیک و کاغذ پاوربانک پول تا حد لازم

نکاتی درباره لباس هیچهایکرها

یکی از موارد بسیار مهمی در سفرهای هیچهایک لازم است بدانید و رعایت فرمایید طرز لباس پوشیدن شماست:

۱- از آنجایی که لازم است زمانی که شما کنار خیابان ایستاده اید دیده شوید، پس حتما از لباس هایی با رنگ شاد و روشن استفاده کنید و همچنین از برچسب های منعکس کننده ی نور برای زمان هایی که در شب کنار خیابان ایستاده اید همراه داشته باشید تا رانندگان شما را ببینند.

۲- اگرچه ممکن است برایتان سخت باشد اما در صورتی که از چمدان به جای کوله پشتی در سفرهای هیچهایک استفاده کنید احتمال اینکه ماشین های تمیز و لوکس نصیبتان شود بیشتر است.

۳- هرچقدر ظاهر شما آراسته تر و تمیزتر باشد، پیدا کردن ماشین برایتان راحتر و آسانتر خواهد بود.

۴- حتما نسبت به حساسیت های فرهنگی منطقه ای که می خواهید بروید آگاه باشید تا مشکلی با محلی های منطقه برایتان بر سر پوشش پیش نیاید.

۵- پیشنهاد می کنیم که اگر به مسیرهایی با شرایط آب و هوایی متغیر سفر کردید از لباس های چند لایه استفاده کنید تا در صورتی که هوا گرم شد لباس ها را در بیاورید و در صورت سرد شدن هم بالعکس! این موضوع به شما کمک می کند که وزن کولیتان هم بالا نرود.

۶- کوله پشتی شما اغلب اوقات به رانندگان می فهماند که مسافر هستید، پس حتما از کوله هایی استفاده کنید که به راحتی قابل دیدن باشد و نشان دهنده ی مسافر بودن شما باشد.

۷- یک مورد دیگر که بسیار قابل توجه است که بدانید این است که طرز لباس پوشیدن شما مشکوک نباشد، منظور از مشکوک نبودن این است که دستان شما کاملا مشخص باشد و آن را نپوشانده باشید در این صورت رانندگان بیشتر به شما اعتماد خواهند کرد.

ایمنی وسایل در سفر به صورت هیچهایک

از دیگر قوانین چطور هیچهایک کنیم این هست که در طول هرگز سفرتان لوازم ارزشمند نظیر پاسپورت، کیف پول، پول، موبایل و … را در کیف دستی که به طور کج روی شانه تان است یا کیف هایی که زیر لباس قرار می گیرند، قرار دهید. این کار سبب می شود که در مواقعی که می خواهید سریعا مکان را ترک کنید دیگر نگران جمع و جور کردن وسایل ضروری و مهمتان نیستید.

کوله پشتی‌ تان را همزمان با خود از ماشین خارج کنید و اگر تنها هیچهایک می کنید، آن را صندوق عقب نگذارید. همیشه قبل از پیاده شدن همه جای صندلی را بگردید، موارد زیادی وجود دارد که هیچهایکرها وسایلشان را در ماشین جا می گذارند و شاید فکر کنند که کسی آن را دزدیده است! اگر در میانه راه از ماشین برای خرید، رفتن به سرویس بهداشتی و … خارج شدید، بهتر است که کوله و وسایلتان را با خود ببرید؛ ممکن است برای راننده کاری پیش بیاید که مجبور به رفتن شود، ممکن است ماشین را در پارکینگ و یا جای دیگر گم کنید، امکان این وجود دارد که راننده بخواهد وسایل شما را با خود ببرد و غیره.

همراه داشتن مدارک مورد نیاز

یک نکته مهمی که لازم حتما به آن توجه کافی را داشته باشید و ما در مطلب چطور هیچهایک کنیم می خواهیم آن اشاره کنیم این کنیم، مدارکتان است. حتما از تمامی اسناد و مدارکتان یک اسکن تهیه کنید و در ایمیلتان ذخیره نمایید.

مورد دیگری که توجه به آن الزامی است کارت های اعتباری تان است، حتما یک الی دو کارت داشته باشید که در صورت گم شدن یکی از آن ها بتوانید به صورت آنلاین از کارت گم شده به کارتی که همراه دارید پول واریز کنید.

*** لازم به ذکر است که بگوییم قبل از سفر نسبت به گرفتن رمزهای بانکی خودتان اقدام نمایید.

هیچهایک برای چه شخصیت هایی مناسب است؟

برای هیچهایک کردن باید بسیار شجاع و با جرات باشید چرا که در این نوع سفر هیچ چیز قابل پیش بینی نیست و گاهی ممکن است شرایط بدتر از اون چیزی که شما فکرش را می کنید بشود. در ادامه ی مطلب چطور هیچهایک کنیم ما به تیپ شخصیت هایی که برای این نوع سفر مناسب هستند اشاره خواهیم کرد.

 • اهل ماجراجویی و بسیار علاقمند به شناخت چیزهای جدید
 • تحمل بالا در پذیرش ریسک و چالش های پیش رو در سفر
 • داشتن دیدگاه خوب نسبت به دنیا و به عبارتی تا حد زیادی مثبت نگر
 • اهل سفرهای ساده و سبک و عدم مشکل با شرایط سخت اقامتی و سفری

نوشته صفر تا صد سفر هیچهایک! اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *