طاق کسری در حال فرو ریختن است، ایران کمک می کند

فروریختن طاق کسری

ایران به عنوان کشوری همسایه که در همه مسائل عراق با آن ‌ها همکاری دارد، به دنبال صحبت ‌های معاون رییس جمهور، آمادگی خود را برای همکاری با عراق در خصوص جلوگیری از فروریختن طاق کسری اعلام کرد. بر اساس گزارش ایسنا، در حالی مسوولان عراقی کمتر از یک ماه قبل درخواست کمک برای عملیات نجات ایوان مدائن در عراق، به سوی مسئولان میراث فرهنگی ایران ارسال کرده بودند در طی دو روز گذشته، بخش ‌هایی از این اثر تاریخی در عراق فرو ریخت. مسئولان فرهنگی عراق وضعیت این محوطه باستانی را به گونه ای می ‌دانند که به نظر می رسد باید منتظر ریزش بخش‌ های دیگری نیز از این اثر تاریخی و باستانی باشیم. با الی گشت همراه شوید تا در مورد این خبر بیشتر بدانیم.

مطالب مرتبط:
مهمترین شهرهای تاریخی در جهان
جنگ های امپراتوری های پارس و یونان در دوران هخامنشی
شگفت انگیزترین ساختمان های آجری و گلی در جهان

در سفر عبدالامیر الحمدانی وزیر فرهنگ و گردشگری عراق در ۲۲ بهمن امسال و دیداری کوتاه با علی اصغر مونسان، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری داشت، او علاوه بر مطرح کردن پیشنهادهایی برای توسعه همکاری ‌های دو کشور در بخش گردشگری و میراث فرهنگی، نگهداری آثار باستانی را مهمترین چالش این کشور دانسته و از ایران درخواست کرده بود تا در این زمینه با توجه به مفاد آخرین تفاهم نامه دو کشور به عراق کمک کند. همچنین او تاکید کرده بود: طاق کسری یا همان ایوان مدائن از جمله آثار باستانی عراق است که به خاطر اقدامات مرمتی گذشته و از طرفی کهنسالی و قدمت آن به نگهداری و ترمیم نیاز دارد. گویا عراقی ‌ها از وضعیت و شرایط فروریختن طاق کسری که سال‌ ها به دلیل جنگ و قبل و بعد از آن تقریبا به حال خود رها شده بود، خبر داشته که چنین درخواستی را از مسوولان میراثی فرهنگی کشور داشتند.

۲۴ روز بعد از درخواست آن ها، یعنی ۱۶ اسفند، کاظم الشمری، نماینده ائتلاف ملی عراق از مقامات ارشد این کشور خواست هرچه سریع ‌تر فکری به حال نجات اثر باستانی ایوان مدائن کنند. او با انتشار تصاویری که نشان از فروریختن طاق کسری می دهد، از رئیس جمهور، نخست‌وزیر و وزیر فرهنگ و همچنین سازمان یونسکو درخواست کرد تا برای نجات و ترمیم آن فورا اقدام کنند. از سوی دیگر شبکه سومریه، اعلام کرده است که شب ۱۶ اسفند بخش ‌هایی از ایوان کسری فروریخت و از سوی دیگر هر لحظه امکان ریزش بخش های باقی مانده از طاق وجود دارد. در مقابل قول هایی که مونسان برای کمک به حفاظت از این بنای تاریخی به صورت خاص به عراقی ‌ها داده است، محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مورد فروریختن طاق کسری اظهار کرد: هر چند که این بنای تاریخی نیازمند مرمت و توجه است، اما متاسفانه در طول سال های گذشته توجه چندانی به آن نشده است.

او همچنین ادامه داد: با توجه به این که چنین محوطه ‌هایی، میراث جهانی بشریت محسوب شده و ارزش زیادی دارند، باید همه کشورها برای مرمت آن ‌ها کمک کنند. مسلما ایران نیز به عنوان کشور همسایه که در همه مسائل عراق با آن‌ ها همکاری دارد، براساس صحبتی که رئیس سازمان میراث فرهنگی پیش از این با مسوولان عراقی داشته، آمادگی خود را برای همکاری در خصوص مرمت ایوان مدائن اعلام می‌کند. این صحبت ‌ها در حالی مطرح می ‌شوند که در مرداد ماه سال ۱۳۹۴ نیز، به دنبال حضور وزیر گردشگری و میراث فرهنگی عراق در ایران، مقرر شد کارگروه مشترکی از دو کشور برای ثبت جهانی ایوان مدائن یا طاق کسری تشکیل شود. در آن زمان، فرهاد نظری که مدیریت دفتر ثبت آثار تاریخی را بر عهده داشت توضیح داده بود: معاونت میراث فرهنگی وزارت گردشگری عراق در همکاری با سازمان میراث فرهنگی، تفاهم ‌نامه ‌ای امضا کردند که یکی از اقدامات اجرایی در حال نهایی شدن آن مربوط به طاق کسری است. بر این اساس قرار است ایوان مدائن یا طاق کسری با همکاری ایران و عراق جهانی شود. براساس برنامه‌ ریزی ‌های کشور عراق طاق کسری در سال ۲۰۱۷ برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو ارائه شد. هر چند که هنوز این محوطه‌ تاریخی و بسیار با اهمیت در فهرست میراث جهانی به ثبت نرسیده است.

طاق کسری، طاق خسرو یا ایوان مدائن نام کاخ پادشاهان ساسانی بوده که در ۳۷ کیلومتری جنوب شهر بغداد در ساحل خاوری رود دجله قرار گرفته و از مهم ‌ترین سازه‌ های دوران ساسانیان است. علاوه بر این آرامگاه سلمان فارسی از یاران محمد پیامبر اسلام (ص) نیز در نزدیکی آن به عنوان زیارتگاهی برای مسلمانان می باشد. این طاق جای جلوس رسمی پادشاه ایران بوده است. ساختمان این بنا را در داستان ‌ها به خسرو اول نسبت داده‌ شده و به‌ عقیده هرتسفلد طاق کسری را باید از بناهای شاپور اول دانست.

در حفاری‌های جدید محققان آلمانی قطعاتی از تزئینات گچبری و غیره دیده شده که طاق کسری جزو مقر عادی شاهنشاهی محسوب می ‌شده و از نظر ساختمانی تا اندازه ای ساده بوده است، اما حیرت نظاره کنندگان در برابر این بنا بیشتر به خاطر عظمت و شکوه آن است. گفته می ‌شود قبل از این گمان می ‌شد که طاق کسری در تیسفون قرار دارد، اما تیسفون، اسبانبر و چند شهر کوچک دیگر مانند بغداد، روی یکدیگر شهرگان یا مدائن را تشکیل می‌دادند. ویرانه ‌های این کاخ هنوز در کشور عراق باقی مانده است. ابوجعفر منصور خلیفه عباسی نخستین کسی بود که تلاش کرد تا آن را ویران کند ولی در این کار ناکام ماند. وی از مصالح آن برای ابنیه شهر جدید بغداد استفاده کرد و بخاطر اینکه در نظر وی حمل مصالح به بغداد از ارزش خود مصالح بیشتر شده از ادامه تخریب آن خودداری کرد.

نوشته طاق کسری در حال فرو ریختن است، ایران کمک می کند اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *