طبقات بالایی شمس العماره برای بازدید گشوده می‌شوند

بازگشایی طبقات بالایی شمس العماره به روی مردم

ساختمان مشهور و تاریخی شمس العماره بنایی تاریخی در مجموعه کاخ گلستان است که در دوره قاجار ساخته شده است. این بنا در زمان ساختش بلندترین بنای شهر بوده و از طبقات بالایی آن تمام شهر قابل مشاهده بود. طبقات بالایی شمس العماره مدت ها بود که به دلیل مرمت و مراقبت از این اثر باارزش به روی مردم بسته بود و امکان بازدید از آن وجود نداشت. با این حال، آقای مسعود نصرتی، مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان در مصاحبه ای که با خبرنگاران داشت خبر بازگشایی طبقات بالایی شمس العماره را اعلام کرد. در ادامه با الی گشت همراه باشید تا در مورد این خبر خوب بیشتر بدانیم.

امکان بازدید دوره ای از شمس العماره

البته مدیر مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان در این مصاحبه خاطرنشان کرد که این طبقات نیاز به مراقبت ویژه ای دارند و فعلا تصمیم بر این است تا بازگشایی طبقات بالایی شمس العماره به صورت دوره ای یک بازدید در ماه یا یک بازدید در دو ماه برای علاقه مندان فراهم شود. علاوه بر این،  راه پله های طبقات بالایی این بنا بسیار باریک است که رفت و آمد عموم مردم و تردد به این طبقات را کمی دشوار می کند. با این حال به گفته آقای نصرتی،  پس از اتمام کار مرمت طبقه های سوم و چهارم شمس العماره و به ویژه تکمیل مرمت کاشی های ارزشمند این بنا، بازگشایی طبقات بالایی شمس العماره برای بازدید صورت می گیرد.

به گفته آقای نصرتی: رشد بازدیدکنندگان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته با ۲۰ درصد رشد همراه بوده است. امسال توانستیم با تغییر مسیر گردشگری در کاخ گلستان، میزان ورود بازدیدکنندگان به هر ساختمان و تالار را به خوبی مدیریت و کنترل کنیم.

ایشان با اشاره به این معضل که حجم بالای گردشگر و بازدیدکننده می تواند برای آثار تاریخی مضر و آسیب زننده باشد گفت: علاقه مردم به فرهنگ و تاریخ کشور عزیزمان ایران باعث حفظ و مراقبت از آثار تاریخی شده، با این حال به این موضوع هم باید توجه کرد که تجمع و حجم بالای بازدیدکنندگان می تواند سبب تخریب یا حتی نابودی این آثار باارزش شود.

عمارت شمس العماره

شمس العماره یکی از مشهورترین بناهای تاریخی تهران است که امروزه یکی از بارزترین ساختمان های کاخ گلستان محسوب می شود. این ساختمان در دوره قاجار و به دستور ناصرالدین شاه و از سال ۱۲۴۴ تا ۱۲۴۶ ساخته شده است. داستان ساخت این عمارت باشکوه و زیبا هم در نوع خود جالب و شنیدنی است. می گویند که ناصرالدین شاه قبل از سفر اروپا و با مشاهده تصاویری از ساختمان ها و بناهای مرتفع فرنگ تصمیم گرفت که عمارتی مشابه در تهران بسازد تا از بالای آن بتواند منظره شهر و دورنما را تماشا کند. به همین دلیل ساخت شمس العماره در سال ۱۲۴۴ به دستور ناصر الدین شاه آغاز شد و پس از دو سال به مباشرت دوستعلی خان نظام الدوله پایان یافت. سبک معماری شمس العماره ترکیبی هنرمندانه از معماری سنتی ایرانی و معماری غربی و اروپایی است.

عمارت شمس العماره ساختمانی ۵ طبقه به ارتفاع ۳۵ متر است که بلندترین و مرتفع ترین ساختمان تهران در زمان خود محسوب می شده است. همچنین شمس العماره اولین ساختمانی بود که در سازه آن از فلز استفاده شده است؛ تمامی ستون های طبقات بالا و همین طور حفاظ ها از جنس چدن هستند. بازگشایی طبقات بالایی شمس العماره مطمئنا خبر خوشحال کننده ای برای علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ ایران عزیزمان است و مردم می توانند از این عمارت باشکوه و تاریخی بازدید کنند.

 

نوشته طبقات بالایی شمس العماره برای بازدید گشوده می‌شوند اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *