طرح سفر ارزان ارائه شده میراث فرهنگی شفاف می شود

طرح سفر ارزان

طرح سفر ارزان که اخیرا توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در نظر گرفته شده و تاکنون در خصوص آن کلیاتی را نیز اعلام کرده است. البته که همچنان برنامه های اجرایی آن به طور دقیق مشخص نشده است. با این ‌حال انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران از سوی دیگر این طرح ، اعلام کرده که برای به نتیجه رساندن طرح، می بایست شرکت ‌های هواپیمایی و هتل ‌ها نیز در این طرح نقش داشته تا بتواند به نتیجه برسد. با الی گشت همراه باشید تا در مورد این طرح و اجرای آن بیشتر بدانیم.

مطالب مرتبط:
چطور سفر ارزان به دبی داشته باشیم؟
چطور سفر ارزان به استانبول داشته باشیم؟
با این نکات سفر ارزانی داشته باشید!

حرمت ‌الله رفیعی، رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی درباره جزییات این طرحی که ولی تیموری معاون گردشگری در هفته گذشته به صورت کلی درباره آن اطلاع رسانی انجام داد، توضیح داده و گفت دست اندرکاران گردشگری جلساتی در این باره داشته اند. او همچنین گفت: در این مرحله با بیان عبارت طرح سفر ارزان مخالف هستیم و آن را دور از شخصیت مردم می دانیم. ما دوران چادرنشینی را پشت سر گذاشته‌ ایم و مناسب نیست برای سفری که قرار است به آسانی در دسترس مردم قرار گیرد، از واژه ارزان استفاده نماییم که معمولا برداشت مثبتی از محتوای آن نخواهد شد.

وی در ادامه توجه به نرخ ارز و افزایش بهای بلیت هواپیما را، از دلایل اصلی روی آوردن مسافران سفرهای خارجی به گردشگری داخلی دانسته و بر لزوم ایجاد تسهیلات و تشویق های در نظر گرفته شده در این جهات تاکید نمود. در طرح سفر ارزان هدف علاوه‌ بر در دسترس قرار دادن خدمات مسافرتی با هزینه ای منطقی تر، توزیع مسافرت ها در مناطقی غیر از شمال ایران است. مناطقی که مردم هر هفته برای چند ساعت استراحت در آن نقطه می بایست حدود ۲۴ ساعت از زمان خود را صرف رفت و برگشت در ترافیک نمایند. او در همین زمینه اضافه کرده و گفت: ما برای اینکه سفرها آسان شوند از هتل ها نمی خواهیم ارزان فروشی کنند، بلکه از دولت می خواهیم برای در دسترس قرار گرفتن خدمات در این بخش، معافیت های مالیاتی را همانند بسیاری از کشورها برای هتل ها به اجرا بگذارد. او همچنین گفت که چرا حمل و نقل هوایی می توانسته از پرداخت مالیات معاف بوده اما هتل ها نمی توانند این امکان را داشته باشند.

بدون شک وقتی هواپیما و هتل قیمت مناسب ارائه نموده و بخشی از ظرفیت خالی خود را در اختیار آژانس‌ های مسافرتی قرار دهند قطعا می‌ توان سفر را در دسترس شمار بیشتری از مردم کشورمان قرار داد تا با هزینه‌ ای مناسب تر آن را انجام دهند. او همچنین نقش استانداران را در اجرای طرح سفر ارزان اثرگذار دانسته و بر وجود جاذبه های بسیار در کشور و مدیریت امکانات و قیمت گذاری صحیح برای اوقاتی چون نوروز که سفرهای شلوغ در پیش است تاکید نمود. رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی همچنین بر لزوم اجرای طرحی که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از آن با عنوان طرح سفر ارزان یاد کرده است را نقش آفرینی شرکت‌ های هواپیمایی، هتل‌ ها و استانداری ‌ها دانست و با خوش ‌بینی نسبت به اجرای آن، رونق گردشگری داخلی و ایجاد تاسیسات متناسب، فرهنگ پذیرش مسافر را زمینه ‌ساز سرمایه‌ گذاری برای جذب گردشگر داخلی دانست.

علاوه بر این او درباره تسهیلاتی که قرار است بانک‌ ها در جریان این طرح به مسافران بدهند نیز، توضیحاتی داده که وقتی ظرفیت خالی شرکت ‌های هواپیمایی و هتل‌ ها با قیمت مناسب در اختیار آژانس ‌ها قرار گرفت می توان از تسهیلات بانکی استفاده نمود. هدف این است که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و سایر فعالان این حوزه با بانک‌ ها مخصوصا قرض‌الحسنه‌ ها رایزنی کنند تا تسهیلاتی را با سود ۵ تا ۶ درصد در اختیار آژانس ‌های مسافرتی قرار داده تا آن ‌ها نیز خدمات این بسته سفر را تامین کنند و مسافر هم در نهایت این تهسیلات را در پنج یا شش ماه به‌صورت اقساط بازگرداند. برآورد ما بر این است که هر مسافر برای ایرانگردی بین یک تا دو میلیون تومان هزینه داشته و بانک می ‌تواند این اعتبار را در اختیار بخش ‌های خدماتی قرار دهد تا به این شکل بازپرداخت آن تضمین شود. کشور های زیادی به همین روش برای سفر به مردم خود، تسهیلات می‌دهند.

نوشته طرح سفر ارزان ارائه شده میراث فرهنگی شفاف می شود اولین بار در تور مالزی- قیمت تور مالزی|تور ارزان مالزی. پدیدار شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *